Προς το περιεχόμενο

Πώς και γιατί το NES Classic Edition μπορεί να αλλάξει την αγορά;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος θέλει να αισθανθεί μελαγχολία, βρίσκει ένα καλό atari και το αγοράζει...

Αυτό στην εποχή του pokemon go δυστυχώς θα περάσει απαρατήρητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως αρκετοι απο εμας που θα αγορασουμε την κονσολα γνωριζουμε και τα emulators στον υπολογιστη  και αλλα διαφορα συστηματα που μπορουν να παιξουν περισσότερα απο 30 παιχνιδια και με λιγοτερα λεφτα και εντελως νομιμα παντα .

 

Εγω προσωπικά το θελω στην συλλογη μου και τα 70 ευρω που θα δωσω θα τα ευχαριστηθώ γιατι γνωριζω οτι θα περασω αρκετες ωρες στην κονσολα.

 

Το θεμα ειναι πως δεν καταλαβαίνω γιατι πολλοι απο εσας τρελαίνεστε με το να δωσει καποιος 70 ευρω . Δεν λεω οτι ειναι λιγα λεφτα αλλα ο καθενας μπορει να κανει το κουμάντο του.  

 

Απο εμενα πολυ καλη η κίνηση της Nintendo !!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

69.99 Ε για ενα mini κουτι mame 30 games με περιορισμενες εως ανυπαρκτες δυνατοτητες/customization...

ΑΡΜΕΓΜΑ FTW....

 

Αν έχεις ζήσει στην εποχή των nes snes gameboy arcades κλπ και το λες αυτό, πραγματικά είσαι για λύπηση...

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μπορείς να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια εμπειρία (με κοντρόλλερ ίδιο κτλ)  με ΠΟΛΥ λιγότερα λεφτά

 

και χωρίς τον περιορισμό των 30 roms ...

 

για ποιο λόγο να πληρώσεις 70;

 

Για εμένα ο μόνο λόγος θα είναι αν είσαι καρα dieheart συλλέκτης με ό,τι βγάζει η nintendo (ακόμη και με τα λούτρινα κτλ) 

 

και αυτό γιατι δεν ειναι καν ίδιο hardware ή 100% emulated ειναι απλά ενα τσιπάκια που παίζει rom σε ενα πλαστικό περίβλημα τύπου μπρελόκ λίγο μεγαλύτερο.. αυτό. 

Να φανταστω πως δεν εισαι συλλέκτης. (και οχι δεν ειμαι φανατικός συλλεκτης της nintendo, ουτε προβατο )

 

Δεν αντιλέγω σε οτι λες φιλε μου, μπορεις να κανεις την δουλεια σου με πολυ λιγοτερα λεφτα .

 

Απλα (εγω τουλαχιστον) επιλεγω να αγοραζω την κονσολα γιατι απλα μου δινει περισσότερη ευχαρίστηση να παιζω σε αυτην.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι αμερικανιες ειναι αυτες? Στην Ελλαδα δεν ειχε κανει και τοσο θραυση η Nintendo εκεινη την εποχη. Οσους θυμαμαι εγω τοτε ειχαμε καποιο home computer (spectrum, amstrad, commodore 64) και οσοι δεν ειχαν θελαν να παρουν, κανεις δεν ασχιολονταν με τις κονσολες.  Ασε που μετα απο 2 χρονια βγηκε η Amiga 500(και ο Atari ST) και τα ξεχασαμε και αυτα.

Νομίζω ότι και οι κονσόλες είχαν αρκετό κοινό τότε. Θυμάμαι αρκετούς να έχουν ΝΕS και MASTER SYSTEM αντίστοιχα.

 

69.99 Ε για ενα mini κουτι mame 30 games με περιορισμενες εως ανυπαρκτες δυνατοτητες/customization...

ΑΡΜΕΓΜΑ FTW....

2 και κάτι ευρώ το παιχνίδι είναι, νορμάλ είναι η τιμή. :)

 

Το θέμα είναι αν ακόμα και όσοι μεγάλωσαν με αυτά τα παιχνίδια θα αντέξουν να ασχοληθούν πάνω από κάποια ώρα...είναι πολύ μεγάλο το χάσμα πλέον και τα μάτια μας έχουν συνηθίσει αλλιώς!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι emulators δεν μπορουν να συγκριθουν με το αληθινο hardware. οσα tweaks και να εφαρμοστουν η εμπειρια παντα θα ειναι χειροτερη, ενω υπαρχουν παιχνιδια που ακομα δεν εξομειωνονται σωστα (street fighter alpha 2 - super nintendo ή οποιος mode 7 τιτλος εχει βγει). επισης το να καθεσαι μπροστα απο ενα monitor και να παιζεις το θεωρω αποχαυνωση και το να συνδεσεις τον πυργο με την τηλεοραση ημιμετρο (με πολλες φορες αστεια αποτελεσματα αναλογα της καρτας γραφικων σου).

 

επισης μην ξεχναμε πως το gaming ηταν για πολλα σπιτια οικογενειακο χομπυ και οχι ατομικο (κατι που καταφερε το Atari 2600), και το να μπορεις να παιξεις στην τηλεοραση ετσι αμεσα ειναι ο πρωτος στοχος για αυτους που μεγαλωσανε με αυτες τις κονσολες.

 

πολλοι απο εμας φαινεται πως μαθαμε στο τσαμπα και ελαχιστα εχουμε πληρωσει για παιχνιδια. επειδη πολλα ατομα δεν μαθανε τι σημαινει "πληρωνω για κατι που αγαπω", να θυμησω τι τιμες ειχανε τα cartridge καποτε και ας το πολλαπλασιασει καποιος x30 συν την κονσολα.

 

 

 DSC02617.JPG?dl=1

 

να θυμησω οτι οι πιο δυνατοι τιτλοι (οι περισσοτεροι απο αυτους που περιλαμβανει μεσα στην μνημη του το NES Classic) κοστιζανε μεχρι και 32.000 δρχ (σχεδον 100 ευρω ο ενας τιτλος δηλαδη), δυστυχως τα πιο παλια περιοδικα δεν τα εχω προχειρα διπλα μου για να βγαλω φωτογραφια.

 

 

 

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε ένας διαθέτει τα λεφτά του όπως νομίζει, και μιας και μιλάμε για άρμεγμα.... "Άρμεγμα" κατά την δική μου άποψη, παθαίνουν κάτι τύποι που πληρώνουν 55-60 ευρώ για θήκη για να κρατάνε αγρατσούνιστο το iphone τους ώστε να πετύχουν καλύτερη τιμή μεταπώλησης στον επόμενο που θα αρμέξουν και που θα πληρώσει για μεταχειρισμένο τηλέφωνο 400-500-600 ευρώ... Και αν θέλει να ξαναγοράσει και γνήσια ακούστικα θα πληρώσει αλλο ένα 50αρι και αν θέλει να αγοράσει έναν ανταπτορα θα πληρώσει αλλλο ενα 50 αρι και αν θελει να αγοράσει νέο φορτιστή θα πληρώσει αλλο ενα 50αρι... Εκει να δεις άρμεγμα...    

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να αισθανθεί μελαγχολία, βρίσκει ένα καλό atari και το αγοράζει...

Αυτό στην εποχή του pokemon go δυστυχώς θα περάσει απαρατήρητο.

 

Στην επερχομενη εποχη του VR ,ολα αυτα θα φανταζουν απλα ως αγορες συλλεκτων  και μονο ...τα πιτσιρικια ως γνωστον δεν θα ασχοληθουν καν διοτι βαριουνται γρηγορα μιας και ολα διαθετουν στο δημοτικο ,ηδη σμαρτφον ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοσταλγία. Εκεί ποντάρει η Nintendo.

 

Όλοι μπορούν να τα παίξουν μέσω emulators. Αλλά η Nintendo δεν στοχεύει σε αυτό το κοινό.

αν ειναι με 50 ευρω κατι κανεις αλλα 100+ ειναι για λιγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...