Προς το περιεχόμενο

Πώς και γιατί το NES Classic Edition μπορεί να αλλάξει την αγορά;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικα και κανενας δεν εχει δικαιωμα να πει σε καποιον το πως θα ξοδεψει τα λεφτα του. Αλλα εχω καποιες αποριες:

 

1) Ανηκω στην παλαια γενια (40+) και εμενα τουλαχιστον το NES δεν μου λεει και πολλα πραγματα απο εκεινη την εποχη. O C64, o Spectrum, O Amstrad ναι. Μεταγενεστερα η Amiga, o ST, η Megadrive, η SNES παλι ναι. Η παρουσια της Nintendo τη 10ετια του 80 στην Ελλαδα ηταν απο ελαχιστη εως καθολου. Πως βλεπω ξαφνικα τοσο ντορο νοσταλγιας εδω μεσα για μια κονσολα που κυκλοφορησε το 88-89 μαζι με την SNES εδω και δεν πουλησε σχεδον τιποτα?

 

2) Πολυ καλα κανετε και γουσταρετε, αλλα για παραδειγμα τη Megadrive με τα 80 παιχνιδια που εβγαλε επισημα η SEGA και που πιστευω πολλοι περισσοτεροι ειχαμε στα νιατα μας δεν ειδα να την αναφερει κανεις, η να γινεται τετοιος ντορος οταν κυκλοφορησε.

 

51xbmfJNUbL._SX385_.jpg

 

 

Επαναλαμβανω δεν την λεω σε κανεναν, απλα μου κανει εντυπωση η τρελα για ενα συστημα που περασε και δεν πολυ ακουμπησε στην Ελλαδα. Σιγουρα ο καθενας ξοδευει οπως γουσταρει τα λεφτα του.

Δεν ξέρω γενικά για την κατάσταση στην Ελλάδα, αλλά προσωπικά όλα σχεδόν τα ξαδέλφια μου είχαν αγοράσει NES ή Super NES κάποια στιγμή στα 89-93 και ήταν/είναι μεγάλο απωθημένο η απόκτηση μιας "βιντεοκονσόλας".

Sega είδα πρώτη φορά στα 94-95 και δεν μου έκανε τίποτα ούτε τότε, ούτε σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφώς και αγαπάω το ρετρό και μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια ,αλλα δεν θα αγόραζα εν έτη 2016 ένα κουτί τηλεόραση και ασπρόμαυρη και να της βάλω και ένα σεμεδάκι της γιαγιάς απο πάνω για να ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου ,προτιμώ την 3d -smart και led 42 αρα μου ,χωρίς χώρο για σεμεδάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφώς και αγαπάω το ρετρό και μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια ,αλλα δεν θα αγόραζα εν έτη 2016 ένα κουτί τηλεόραση και ασπρόμαυρη και να της βάλω και ένα σεμεδάκι της γιαγιάς απο πάνω για να ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου ,προτιμώ την 3d -smart και led 42 αρα μου ,χωρίς χώρο για σεμεδάκι.

 

Άμα το σεμεδάκι έπαιρνε cartridge και είχα λιώσει στα νιάτα μου μαζί του, άνετα. :)

 

Επειδή δεν, πάμε για το NES Classic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως βλεπω ξαφνικα τοσο ντορο νοσταλγιας εδω μεσα για μια κονσολα που κυκλοφορησε το 88-89 μαζι με την SNES εδω και δεν πουλησε σχεδον τιποτα?

 

Τι λες να ισχύει πιθανότερα;

 

α) Το κάνουμε στα ψέμματα

β) Έπιασε περισσότερος κόσμος απ'ότι νόμιζες στα χέρια του αυτές τις κονσόλες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι από εμάς θεωρούν ότι τα 60-70 ή 100€ δεν είναι τίποτα για κάτι τέτοιο.Έχω δώσει πολλαπλάσια για μ@λ@κιες και με τέτοια αγορά ο 7χρονος εαυτός μου,που δεν είχε σουσάμι για κουλούρι πόσο μάλλον κονσόλα, θα με ευχαριστεί.

 

Άνετα μπορώ να διαθέσω τέτοιο ποσό,και θα τα δώσω,επειδή γουστάρω και θέλω.

Όσοι από εσάς δεν γουστάρετε καλώς, αλλά επειδή δεν μπορείτε(ή δεν θέλετε) να τα δώσετε μην νομίζετε ότι έχετε πιάσει τον παπά από τα @@.

 

 

Btw:Έχω emulators σε tablet,PC και κινητό και δεν πιάνει μια μπροστά σε κάτι τέτοιο.

 

+10000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες να ισχύει πιθανότερα;

 

α) Το κάνουμε στα ψέμματα

β) Έπιασε περισσότερος κόσμος απ'ότι νόμιζες στα χέρια του αυτές τις κονσόλες.

To B πιθανοτατα αν και ειμαι σιγουρος οτι ηταν πολυ λιγοτερος απο αυτους που ειχαν Megadrive, η SNES, η AMIGA. Και βεβαια υπαρχουν και αρκετοι retro gamers που μεσω internet μαθανε για το φαινομενο NES στο USA που εσωσε τα video games απο το crash, οπως και μεσω μεταγενεστερων Mario, Zeld, Metroid, κλπ θελουν να ζησουν και εκεινη την εποχη που ξεκινησαν ολα. Χωρις ομως να ειχαν NES τοτε.

 

Και βεβαια το γνωστο στυλ καποιων insomniacs να απαντουν ειρωνικα και προσπαθωντας να μειωσουν συμφορουμιτες που δειχνουν τουλαχιστον οτι δεν τρολαρουν αλλα γραφουν σοβαρα καλα κρατει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφώς και αγαπάω το ρετρό και μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια ,αλλα δεν θα αγόραζα εν έτη 2016 ένα κουτί τηλεόραση και ασπρόμαυρη και να της βάλω και ένα σεμεδάκι της γιαγιάς απο πάνω για να ξαναθυμηθώ τα νιάτα μου ,προτιμώ την 3d -smart και led 42 αρα μου ,χωρίς χώρο για σεμεδάκι.

Εάν η τηλεόραση ήταν παιδικό απωθημένο και την πωλούσαν για λιγότερα από ένα ημιτελές,bug ridden, "ΑΑΑ" παιχνίδι του 2016 τότε μια χαρά θα την αγόραζα,μην σε πω και άλλες 2 για το πατρικό στην ημεδαπή και για το χωριό...

 

Αλλά είπαμε ότι είναι γούστα αυτά, ότι δεν είναι λογικό για εσένα είναι απολύτως φυσικό και αναμενόμενο για άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι emulators δεν μπορουν να συγκριθουν με το αληθινο hardware. οσα tweaks και να εφαρμοστουν η εμπειρια παντα θα ειναι χειροτερη, ενω υπαρχουν παιχνιδια που ακομα δεν εξομειωνονται σωστα

 

 

Για τα παιχνιδια που δεν εξομοιωνονται σωστα φυσικα εχεις δικιο αλλα ειναι λιγα.

 

Η εμπειρια υστερει οχι λογω του emulation αλλα λογω της οθονης και του χειρισμου. Τα παιχνιδια αυτα δεν ειχαν προβλεψει πως θα φαινονταν στα μοντερνα monitor αλλα μονο σε αυτα ποιοτητας τηλεορασης 25+ χρονων.

 

Εν μερει αντιμετωπιζεται με διαφορες τεχνικες τυπου scanlines αλλα οχι πληρως.

 

Ομως και την παλια κονσολα να εβαζες σε τετοιο monitor το ιδιο χαλι θα ηταν αρα δεν μπορω να το χρεωσω στην εξομοιωση.

 

Μαλιστα εχω δει και arcade σε κανονικη καμπινα coin-op με MAME μεσα και η εμπειρια ηταν φυσικα 100% ιδια με το πρωτοτυπο.

 

Ο χειρισμος τωρα, προσωπικα μου αρεσει να παιζω τα παντα με πληκτρολογιο (ακομα και streetfighter 2). To gamepad ακομα και οταν ειχα megadrive μου την εσπαγε.

Στις δε καινουριες κονσολες με πληκτρα να ξεπροβαλουν απο καθε πλευρα του gamepad ειμαι χαμενος απο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η τηλεόραση ήταν παιδικό απωθημένο και την πωλούσαν για λιγότερα από ένα ημιτελές,bug ridden, "ΑΑΑ" παιχνίδι του 2016 τότε μια χαρά θα την αγόραζα,μην σε πω και άλλες 2 για το πατρικό στην ημεδαπή και για το χωριό...

 

Αλλά είπαμε ότι είναι γούστα αυτά, ότι δεν είναι λογικό για εσένα είναι απολύτως φυσικό και αναμενόμενο για άλλους.

είχα : atari ,amstrand 6128 ,nes ,gameboy, gameboy color,master system ,game gear ,snes ,sega saturn ,xbox ,xbox 360 ,ps1 ,ps2 ,ps3 .

 

και δεν λεω οτι δεν ειναι λογικό να πάρει κάποιος το nes ,εγώ δεν θα την ξανα-αγόραζα ίσως γιατί μεγάλωσα με video games την εποχή που κυκλοφορούσαν και θεωρώ την γενιά μου πολύ τυχερή σε αυτο,

θεωρώ όμως οτι δεν ειναι τίμιο nes με 30 games 70 ευρώ.

δηλαδή το snes με 30 παιχνίδια πόσο θα έχει ? όσον ένα ps3 σήμερα ?

καταλαβαίνεις πως το λέω ,

μετά θα βγάλει και η sony το ps1 στα 150 ευρώ και θα σε πει ''ειναι ρετρό ,πάρτο για να ξαναθυμηθείς τα νιατα σου''

 

*αυτά εγώ τα λέω ξαναζεσταμένα φαγητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι προλαβατε να κανετε παραγγελια, ξανατρεχτε να πληρωσετε και επιπλεον για τροφοδοτικο usb, μιας και δεν θα ξερετε τι να το κανετε οταν το παραλαβετε. Στο site της Nintendo, αναφερει ξεκαθαρα πως η ευρωπαϊκη εκδοση ΔΕΝ θα περιεχει τροφοδοτικο. Οποτε 70 ευρω συν οσο θα εχει το τροφοδοτικο για να λειτουργησει. Εκτος αν η Nintendo θεωρει πως ολοι διαθετουν τροφοδοτικο usb διαθεσιμο. Παλι καλα που δινει και το καλωδιο μαζι. Κελεπουρι πραμα. 

 

http://www.nintendo.co.uk/Misc-/Nintendo-Classic-Mini-Nintendo-Entertainment-System/Nintendo-Classic-Mini-Nintendo-Entertainment-System-1124287.html

(Τελευταια γραμμη με αστερακι)

 

Και γαμω τις εταιρειες. Αυτα δεν τα εκανε ουτε ο Sinclair! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιαξει το raspberry pi μαζι με dualshock 3 και παιζω ολα τα παλια παιχνιδια με emulator χαρη στο retropie.

 

Η κινηση ομως της Nintendo ειναι σωστη και θεωρω οτι θα ηταν ενα υπεροχο δωρο ακομα και για πιτσιρικαδες.

 

Δεν βλεπω το λογο καποιοι κομλεξικοι να κατακρινουν τις επιλογες καποιων. Δοξα τω θεω εχουμε και την επιλογη του emulator αλλα και την επιλογη ενος αξιολογου προιοντος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70 ευρω για εναν official emulator περιορισμενο με 30 roms, χωρις δυνατοτητα να παιξει τις παλιες κασσετες και να επεκταθει με καποιο τροπο με επιπλεον roms.

 

Ο ορισμος της αρπαχτης.

 

Η sega τουλαχιστον εβαλε περισσοτερες roms, εβαλε δυνατοτητα να παιζουν οι παλιες κασσετες και 2 ασυρματα χειριστηρια.

 

Αλλα το κυριοτερο προβλημα που εχει το sega και δεν ξερω τι εχει κανει περι αυτου η nintendo, (μαλλον τιποτα) σε οθονες 40'' αναλυσης fullhd τα παιχνιδια αυτα χωρις καποιου ειδους σωστου upscale και εξομαλυνσης δεν βλεπονται, σχεδιαστηκαν για την απο πανω οθονη και να παιζουν σε αναλυση 240p, οχι 1080p.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...