Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Redmi Pro με 10core CPU, OLED οθόνη, διπλή κάμερα στο πίσω μέρος και τιμή $225


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω στο gsmarena ότι δεν έχει 800άρα, οπότε άκυρη η πιθανή αγορά του από εμένα.

 

Κρίμα γιατί φαίνεται πραγματικά εξαιρετικό.

άλλαξε εταιρεία, κρίμα είναι να αφήνεις τέτοιο κινητό επειδή έχεις wind.. στερείσαι χωρίς λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε ξέρω meizu και xiaomiμε έχουν αφήσει άφωνο ειδικά το mx5 με έχει αφήσει άφωνο από πέρυσι

H meizu βγαζει πολυ ποιοτικης κατασκευης κινητα, απο το πιο φτηνο μεχρι το πιο ακριβο ειναι πολυ καλοφτιαγμενα απο πλευρας υλικων η xiaomi δε κοιταει τοσο τη ποιοτητα των υλικων. Αλλα η meizu πρεπει να βελτιωσει το flyme της παρα πολυ για να θεωρειται καλη. Παρα πολλα bugs παρα πολλα κολληματα ακομα κ στις ναυαρχιδες της. Ειχα το pro 5 και έχω ακόμα σαν backup συσκευη το meizu m2. Στο meizu m2 σκεψου εσβησα το λειτουργικο και πέρασα το Cm 12.1. Με αυτο το λειτουργικο εγινε κινητο. Επίσης δε θα έλεγα οτι ειναι φτηνα τα κινητα της. Value/money Xiaomi με διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάμε μετά και τα σκάμε 5 φορές ποιο ακριβά στην κάθε Apple, Samsung κλπ.

 

Εάν οργανωθούν οι Κινέζοι σε θέμα μάρκετινγκ και υποστήριξης θα τους πάρουν τα σώβρακα.

 

Όσοι έχετε πάρει κινέζικα, αλήθεια τι εμπειρία έχετε;

Έχω το Oppo R7 plus εδώ και 6 μήνες και δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα. Το τηλέφωνο φυσάει. Και για να σου μιλήσω ειλικρινά πριν το πάρω είχα και εγώ τις αμφιβολίες μου για τα κινέζικα. Με κλειστά μάτια το προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο αληθεια απο που το συμπερανες? Δεν ειμαι ουτε υποστηρικτης της xiaomi ουτε της samsung ουτε της apple ουτε καμιας, αλλα ειναι τελειως ηλιθιο για μια εταιρεία που δεν έχεις ιδεα να πετας σχολια. Αυτη τη στιγμη έχω το xiaomi mi5 οπως προανέφερα. Δεν έχω δει καλυτερη διαχείριση μπαταρίας απο κανένα κινητο μέχρι στιγμής. Μετα απο 40 λεπτα gaming το κινητό επεσε μονο 9%, μεσα σε 35 λεπτα στο φορτιστη, ενω επαιζα, η μπαταρία πηγε απο 20% 70% σε αντιστοιχη περιπτωση το galaxy s7 ανεβαίνει μολις 15% 

Απο τον cpu το "συμπέρανα" (το να φανταστώ το πήδηξες ετσι ? ) .

Εσυ απο που συμπέρανες πως θα κρατάει περισσότερο από 20 λεπτα στο pokemon go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας δεν προκειται να παρω να παρω κινητο χωρις να υπαρχει ελληνικη αντιπροσωπεια... Το να το φερνει ενα μαγαζι ελλαδα και να λεει ε ε7 εγγυηση αυτοματα σημαινει οτι ολα χαλανε απο υγρασια. 1 αυτο. Δευτερον Εχω αγοραδει καινουριο lg g3 οταν ειχε 500€ το πουλησα μισοτιμης αγορασα lg g4 το πουλησα αγορασα s6 edge 64 gb 600€ το πουλησα και αγορασα s6 32gb μολις εχθες μετα απο 3 μηνες που ειχα το s6 το πουλησα και πηρα ενα j3 2016.. και πραγματικα δεν το μετανιωσα.. πεταμενα λευτα για να λες μονο και μονο οτι εχεις καλο κινητο.. Ευτηχως το καταλαβα αργα αλλα το καταλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Xiaomi Mi4 LTE αυτή τη στιγμή... Από τεχνικά χαρακτηριστικά εξαιρετικό, σαν συνολική εμπειρία μετριοτατο. Ελπίζω τα νεότερα Xiaomi να είναι καλύτερα και πιο user friendly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Xiaomi Mi4 LTE αυτή τη στιγμή... Από τεχνικά χαρακτηριστικά εξαιρετικό, σαν συνολική εμπειρία μετριοτατο. Ελπίζω τα νεότερα Xiaomi να είναι καλύτερα και πιο user friendly

Tι θέματα έχει που χαλάνε τη συνολική εμπειρία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι θέματα έχει που χαλάνε τη συνολική εμπειρία;

Ενδεικτικος οδηγος απο το ειδικευμενο για xiaomi miui ελληνικο forum για να εχεις αξιοπιστα notifications στην ωρα τους(αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο...) :

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-MIUI-8/

 

Κατά καιρούς ακούμε από πολλά παιδιά ότι δεν λαμβάνουν ειδοποιήσεις από εφαρμογές ή ότι δεν εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος οι ειδοποιήσεις κτλ.

Με αυτόν οδηγό θα προσπαθήσουμε να σας δείξουμε ποιες ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν στην νέα MIUI 8 ώστε να μην έχετε πλέον τα προβλήματα αυτά ή τουλάχιστον να τα μειώσουμε στο ελάχιστο.
 
 
Ας αρχίσουμε να εξετάζουμε τις ρυθμίσεις και τους συνδυασμούς που έχουν
 
2. Εμφάνιση ειδοποιήσεων στην αρχική οθόνη
Για να βλέπουμε τις ειδοποιήσεις στην αρχική οθόνη ακόμα και όταν η συσκευή είναι κλειστή θα πρέπει να ορίσουμε ότι η οθόνη πρέπει να γίνει. Διαφορετικά ναι μεν θα έρχονται ειδοποιήσεις αλλά δεν θα τις βλέπουμε καθώς η οθόνη θα είναι κλειστή:
 
Ρυθμίσεις ---> Κλείδωμα οθόνης ---> Ενεργοποίηση οθόνης με κάθε νέα ειδοποίηση ---> Σέρνουμε το κουμπί δεξιά να γίνει μπλε - "ΟΝ"
 
3. Πολλαπλές Ειδοποιήσεις Εφαρμογών
 
Επειδή μπορεί να έχουμε πολλές εφαρμογές που εμφανίζουν ειδοποιήσεις, θα πρέπει να βλέπουμε ότι έχουμε ειδοποιήσεις και από ποιες εφαρμογές, αυτό γίνεται από την γραμμή κατάστασης της συσκευής μας. Επίσης για να βλέπουμε τις ειδοποιήσεις στην γραμμή κατάστασης θα πρέπει να ανοίγει η οθόνη μας.
 
α) Ρυθμίσεις ---> Γραμμή κατάστασης ---> Προβολή εικονιδίων ειδοποίησης --> Σέρνουμε το κουμπί δεξιά να γίνει μπλε - "ΟΝ"
Ρυθμίσεις
β) Ρυθμίσεις ---> Γραμμή κατάστασης ---> Ενεργοπ. οθόνης κλειδώματος --> Σέρνουμε το κουμπί δεξιά να γίνει μπλε - "ΟΝ"
 
4. Μπαταρία
 
Η μπαταρία έχεις τις δικές τις ρυθμίσεις για εξοικονόμηση ενέργειας. Αυτό όμως έρχεται σε "σύγκρουση" με τις ειδοποιήσεις οι οποίες καταναλώνουν ενέργεια για να ανοίξουν την οθόνη κτλ. Οπότε και εδώ πρέπει να επέμβουμε.
 
Ρυθμίσεις ---> Μπαταρία ---> Διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών ---> Επιλέγουμε το "Ανενεργή"
 
 
5. Εφαρμογές
 
Όλα ωραία και όλα καλά...αλλά ποιες εφαρμογές θα εμφανίζουν ειδοποιήσεις και που θα μου πείτε τώρα. Έχετε δίκιο...τώρα πρέπει να πούμε στην συσκευή μας ποιες αφαρμογές θα εμφανίζουν ειδοποιήσεις.
 
Ρυθμίσεις ---> Εφαρμογές ---> Επιλέγουμε την εφαρμογή που θέλουμε (ας πούμε το viber) ---> Προβολή ειδοποιήσεων ---> Προσωπικά τα έχω όλα μπλέ"ON"
 
6. Ασφάλεια
 
Τελειώσαμε !!!! Όχι φυσικά...υπάρχουν οι ρυθμίσεις ασφαλείας...που προστατεύουν την συσκευή μας ή τις εφαρμογές μας. Θέλει και εδώ παρέμβαση για τις εφαρμογές που θέλουμε να εμφανίζουν ειδοποιήσεις.
 
α) Ασφάλεια ---> Δικαιώματα ---> Αυτόματη έναρξη ---> Επιλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να δείχνουν ειδοποιήσεις ώστε να ξεκινούν αυτόματα.
 
β) Ασφάλεια ---> Δικαιώματα ---> Δικαιώματα ---> Προβολή αναδυόμενου παραθύρου ---> Τικ να γίνει πράσινο.
 
7. Ασφάλεια (μπαταρίας)
 
Υπάρχει και ασφάλεια μπαταρίας ? Φυσικά...έτσι θα την γλιτώνατε :D
 
Είναι μερικές νέες ρυθμίσεις πιστεύω στην MIUI 8 που επίσης θέλουν αλλαγές.
 
α) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> Εξοικονόμηση μπαταρίας ---> Σέρνουμε αριστερά να γίνει γκρι - "OFF"...ρίξτε και μια ματιά στο κείμενο που έχει από κάτω...είναι ενδιαφέρον ;)
 
β) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> Εξοικ. μπαταρίας εφαρμογών ---> Επιλέγουμε σε όλες τις εφαρμογές που θέλουμε να εμφανίζουν ειδοποιήσεις ---> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟΥ ---> Χωρίς Περιορισμούς
γ) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> Εξοικ. μπαταρίας εφαρμογών ---> Επιλέγουμε σε όλες τις εφαρμογές που θέλουμε να εμφανίζουν ειδοποιήσεις ---> ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ ---> Ενεργοποίηση
δ) Υπάρχει και (δ) :o :o και όμως υπάρχει και αυτό και μάλιστα με δύο υπό-επιλογές... :D
δα) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> ΤΙΚ πάνω δεξιά στο γρανάζι ---> Απενεργοποίηση δεδομένων κινητής όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη ---> Ποτέ
δβ) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> ΤΙΚ πάνω δεξιά στο γρανάζι ---> Καθαρισμός cache όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη ---> Ποτέ
 
Ουφ...ουφ....ουφ...ακόμα να τελειώσουμε :S ?( :S ?( 
 
 
8. Κλείδωμα εφαρμογών
 
Άντε και τελειώσαμε :P ....μας έμεινε το κλείδωμα εφαρμογών ώστε να μην κλείνουν όταν κάνουμε καθαρισμό της cache χειροκίνητα αυτή την φορά...
 
Ανοίγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να μην κλείνουν και να δείχνουν ειδοποιήσεις (και όχι μόνο φυσικά) ---> Αρχική οθόνη ---> ΤΙΚ κάτω αριστερά στις τρεις γραμμές (Ξ) ---> σέρνουμε το εικονίδιο της εφαρμογής προς τα κάτω ---> ΤΙΚ στο λουκέτο
 
 
ΝΑΙ...ΝΑΙ...ΝΑΙ...  ...επιτέλους τελειώσαμε... 
κατά 99% ήμαστε έτοιμοι πλέον να λαμβάνουμε όλες τις ειδοποιήσεις από όλες τις εφαρμογές που μας ενδιαφέρουν
 
 
Αυτα τα ... ελαχιστα και απλα πραγματακια χρειαζεται για να εισαι "κατα 99% ετοιμος να λαμβανεις ειδοποιησεις απο ολες τις εφαρμογες".
Για καθε νεα εφαρμογη που μπαινει, χρειαζεται συνηθως να γινονται ξανα τα βηματα 5, 6 , 8 .
 
Στα περισσοτερα κινητα με λειτουργικο που δεν θελει νταντεμα, σκαλισμα κλπ δεν χρειαζεται σχεδον τιποτα απο αυτα...
 
Δεν χρειαζεται να ειπωθει τιποτε αλλο, τα ποσο ...απλο ειναι να λαμβανεις ειδοποιησεις αξιοπιστα και στην ωρα τους σε MIUI περιγραφτηκε με αυτον τον λιτο οδηγο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνουν αυτό όμως θα φύγει και το κόστος πάνω. Δεν είναι τσάμπα σέρβις δίπλα στην πόρτα σου δυστυχώς

εμενα ειναι στο μαγαζακι του πακιστανου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...