Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με bootloops, στο LG G4...


Swimmer21

Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;  

265 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;

    • Ναι, σε εκδοση 505-512
    • Ναι, σε εκδοση 600+
    • Όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αρχη γνωριζαμε το Hardware, το οποιο αποδεχθηκε η LG ως τετοιο , και προχωρουσε σε αμεση αλλαγη πλακετας. 

Στη συνεχεια, υποθετικα παντα, βγηκε καποιο pattern σχετικα με την επαναφορα απο Google, τις εναλλαγες WiFi/4G , και το Software Bootloop ,χωρις να ειμαστε βεβαιοι οτι ισχυει φυσικα. Ηταν συλλογισμοι.

 

Συμφωνα με τα λεγομενα σου , εισαι σε μια περιπτωση που συμφωνει με αρκετων αλλων. Κατι με το wifi και λιγο με τα δεδομενα κλπ κλπ. Το οποιο οδηγει σε faulty driver απο πλευρας LG ισως; Ισως και απο την μεταβαση απο LP σε MM να συμβαινει αυτο, εννοω οτι κατι δε παει καλα κατα την αναβαθμιση, και καποιος καποτε την παταει ετσι...

Αν ισχυει κατι τετοιο , ελπιζουμε σε ενημερωση απο πλευρας LG. Εχει μια ταση να ξεχναει τα κινητα της , με το που βγαζει μια νεα ναυαρχιδα... 

 

Σε καθε περιπτωση ηταν χρησιμη η ενημερωση !

 

ΥΓ: Αυτο που προσπαθει να ενημερωσει εφαρμογες , ειναι αυτο που λεει "βελτιστοποιηση του android" ? Καπως ετσι; 

Αν ναι , μου μυριζει πραγματικο software issue... Δεν εχει καμμια λογικη να προσπαθει να το κανει αυτο... Αυτο συνηθως συμβαινει μετα απο καποια αναβαθμιση, ή μετα απο επαναφορα εργοστασιακων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βελτιστοποιηση android. ? Βελτιστοποιηση εφαρμογων. ? Ενημερωση. ? Θα σε γελασω δεν θυμαμαι, ηταν παντως 14.

Παντως το κινητο ηταν ΗΔΗ ενημερωμενο και ΔΕΝ υπηρχαν στην ουσια εφαρμογες προς βελτιστοποιηση.

Μην παρεξηγηθω, δεν εννοω τις εφαρμογες που ενημερωνονται οταν ειμαστε μεσα στο τηλεφωνο. Μιλω για την ενημερωση που συνηθως βλεπουμε και αφορα το λογισμικο.

 

Αυτο που θυμαμαι παντως μιας και το εχω απο το καλοκαιρι, ειναι πως ολους τους προηγουμενους μηνες με λολιποπ, εψαχνα συχνα για wifi, ενεργοποιουσα 4g και data για διαφορα τεστ, δεν υπηρξε για μηνες τετοιο προβλημα. Προσωπικα ειμαι πεπεισμενος οτι κατι συμβαινει με software και αφορα κατι με την ολη ιστορια των δικτυων. Ειπαμε, εγω προσθετα συνεχεια δικτυα με passwords και προσπαθουσε κυκλικα να συνδεθει με το καθενα λογω αδυναμου σηματος. Δεν μπορω να θυμηθω εαν απο κεκτημενη ταχυτητα κατεβαζοντας την κουρτινα να πατησω το wifi, μηπως πατησα τα data και συνεβηκε.

Να συμπληρωσω τελος, οτι συμπτωματικα απο τοτε που συνεβηκε δεν εχω ξανα ανοιξει data , ουτε εχω προσπαθησει να το κανω να συνδεθει σε wifi δικτυα με τετοιο καταιγιστικο ρυθμο οπως εκεινη τη μερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα μου φαινεται αδιανοητο να εχει κανει τετοια πατατα η LG . Αν εχει κανει  τετοια πατατα, ειναι καθαρα θεμα driver/software. Αν ΔΕΝ συμβαινει παντου και συμβαινει μεμονωμενα (που αυτο πιστευω οτι ισχυει ) , ειναι επειδη πραγματικα σε αλλους "καθεται" και σε αλλους οχι , η αναβαθμιση. 

Θυμασαι αν ειχες κανει την αναβαθμιση απευθειας απο το κινητο ή απο το LG Bridge? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα μου φαινεται αδιανοητο να εχει κανει τετοια πατατα η LG . Αν εχει κανει  τετοια πατατα, ειναι καθαρα θεμα driver/software. Αν ΔΕΝ συμβαινει παντου και συμβαινει μεμονωμενα (που αυτο πιστευω οτι ισχυει ) , ειναι επειδη πραγματικα σε αλλους "καθεται" και σε αλλους οχι , η αναβαθμιση. 

Θυμασαι αν ειχες κανει την αναβαθμιση απευθειας απο το κινητο ή απο το LG Bridge? 

 

Ειχα κανει αναβαθμιση απο λολιποπ σε mm με το lg bridge μιας και η αρχικη εκδοση ηταν μεγαλη και δεν δινοταν ΟΤΑ. 

Εγινε και δευτερη αναβαθμιση (V20d) με ΟΤΑ υστερα.

Δυστυχως και σε αυτη την περιπτωση ΔΕΝ μπορω να θυμηθω επειδη συνεπεσαν κοντα χρονικα, αλλα νομιζω με επιφυλαξη πως ηδη ειχα βαλει με ota την v20d, πριν γινει το περιστατικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα την V20D με ΟΤΑ, δε ξερω αν παιζει ρολο αυτο .. Η LG θυμαμαι ειχε δωσει μια αναβαθμιση την οποια κατεβασε απο τους server της και μετα ανεβασε και παλι. Η πρωτη δηλαδη ηταν μονο μεσω Bridge και η επομενη γινοταν ΚΑΙ ΟΤΑ? 

 

Θελω να σημειωσω (νομιζω το ειπα και πιο πισω ) , οτι WiFi αλλαζω 10 φορες τη μερα στανταρ. Ανεβοκατεβαινω οροφο , και εχει διαφορετικο ιντερνετ ο πεθερος μου. Οποτε το Wifi παραμενει ανοιχτο στο κινητο . Οπως ειναι κατανοητο, εξασθενει οσο κατεβαινω, και μπαινει πολυ συντομα στο επομενο (του πεθερου) , και το αντιστροφο. Το κινητο το εχω κατι παραπανω απο 15 μερες.

Κατα συνεπεια, θα επρεπε να το εχω παθει αυτο το bootloop και εγω, καθως γινεται καθημερινα η εναλλαγη.

 

Περιεργα πραγματα παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας κι εγω το κινητο εκδοση 508, επαθα το bootloop, με εγκατεστημενο MM.

Tην ωρα που συνεβηκε εκανα το εξης: Ημουν σε φιλικο σπιτι και προσπαθουσα να συνδεθω σε γειτονικα wifi. Μιας και το σημα ειχε 1-2 γραμμες σε αυτα , εναλλασομουν απο δικτυο σε δικτυο προσπαθωντας να συνδεθω...και ξαφνικα συνεβηκε.

Κρατω μια επιφυλαξη εαν κατα το περιστατικο δοκιμασα να ανοιξω data και 4g μιας και δεν μπορουσα να συνδεθω με wifi, δυστυχως δεν θυμαμαι.

 

Το κινητο εκανε bootloop και καθε λιγο προσπαθουσε να ενημερωσει 14 εφαρμογες. Τις ενημερωνε εκανε επανεκκινηση και υστερα ξανα απο την αρχη. 3-4 φορες bootloop, ξανα εβρισκε 14 εφαρμογες προς ενημερωση, τις εκανε, και κατα την επανεκκινηση ξανα τα ιδια.

Εκανα hard reset χωρις να επαναφερω υστερα καποιο backup. Εβαλα τον λογαριασμο google και ενημερωθηκαν μονο οι επαφες τηλεφωνου.

Εδω και 2 μηνες σχεδον, δεν εχει ξανα συμβει κατι. Υποθετω υστερα απο οσα εχω διαβασει εκτοτε, πως δεν επαθα το λεγομενο hardware bootloop, αλλα αυτο που φτιαχνει με hard reset.

 

Κλεινοντας να πω πως θεωρω οτι το bootloop που αφορα το software δεν ειναι αυτο που ανησυχει τους κατοχους. Οτι κι αν φταιει, θα το φτιαξουν μελλοντικα. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε στατιστικα ποσα εχουν επηρρεαστει απο το hardware προβλημα. Βλεπετε, με την αναβαθμιση σε mm και οσοι επαθαν bootloop, υπηρξε μια συγχιση στις αρχες και δεν ξεραμε οτι υπαρχουν 2 ειδων bootloop.

Στο γενικο τοπιο δεν εχει αποσαφηνιστει αν το προβλημα με το hardware ειναι παρα πολυ γενικευμενο ή οχι.

 

Και μια απορια: το παραπανω poll ποιο Bootloop αφορα, το hardware ή software ή και τα δυο. ? (δεν ψηφισα επειδη δεν γνωριζω τι αφορα)

 

Ειδατε παιδες που βγαλαμε καποια ακρη εδω μεσα.. Φιλε το προβλημα που περιγραφεις ειναι απλο Software Bootloop και φτιαχνει με reset.. Αν δεν κανεις και επαναφορα απο Google, μετα λογικα θα εισαι οκ κατα τη γνωμη μου.. Οπως και εισαι.

 

Οπως ειπαμε κατι παιζει με WIFI/4G και Sync.

 

Το Poll ειναι για οποιοδηποτε Bootloop παθεις, ψηφισε αναλογα την εκδοση σου.

 

Και το ποσοστο των κινητων να ξερετε, ειναι μεγαλο, απλα δεν μπορει ο καθενας να γραφει σε φορουμ. 1 στα 3 με 1 στα 4 κινητα σιγουρα.

 

..

Πιστευω εχει να κανει με τις εφαρμογες Google και τον συγχρονισμο..

 

Αν κανει καποιος ΚΑΘΑΡΟ install του καινουριου λογισμικου MM, και ταυτοχρονως δεν επιλεξει επαναφορα απο Google, πιστευω δεν θα συναντησει ποτε το προβλημα οσο WIFI/4G αλλαζει.

 

Αν βαλει καποιος το MM μεσω OTA, ή θα παθει bootloop αμεσως με το ανοιγμα της συσκευης εκει που λεει βελτιστοποιηση 1 απο 15 εφαρμογες πχ ή θα το παθει αργοτερα καποια στιγμη στο μελλον ειδικα αν εχει κανει και επαναφορα απο Google.

 

Αυτο το pattern βλεπω εγω.

 

Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις που εχουν να κανουν με τυχη και συνδιασμο κινησεων που δεν προκαλει bootloop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχει 15 μερες που εβαλα με ΟΤΑ το ΜΜ και κανω συνεχεις εναλλαγες Wifi κλπ, και μη ξεχασω...Εκανα επαναφορα απο google, αρα θεωρητικα θα επρεπε να το εχω παθει. Τοσο τυχερος να ειμαι; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχει 15 μερες που εβαλα με ΟΤΑ το ΜΜ και κανω συνεχεις εναλλαγες Wifi κλπ, και μη ξεχασω...Εκανα επαναφορα απο google, αρα θεωρητικα θα επρεπε να το εχω παθει. Τοσο τυχερος να ειμαι; :P

 

Εγω το εχω πει, εισαι εξαιρεση :P

 

Μην ανησυχεις, θα βρουμε τροπο να το παθεις για να βρουμε τι φταιει.. Εισαι σαν να εχεις ανοσια σε ενα κοσμο με ζομπι G4 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα κι εγω αν εξαιρεσουμε οτι δεν ανοιγω data τωρα, και ειμαι σε gsm και οχι 4g, μιας και δεν χρησιμοποιω ιντερνετ data, καθημερινα τοσο στο σπιτι σε 2 router που διαθετω, οσο κι εξω οταν βγαινω, ανοιγοκλεινω το wifi, ψαχνω για wifi να συνδεθω και γενικα το δουλευω κανονικα χωρις φοβο. Δεν μου εχει ξανα συμβει κατι ξανα.

 

Φιλε swimmer διορθωσε με αν δεν καταλαβα. Εννοεις οτι εγω που εκανα αναβαθμιση ΟΤΑ και εφαγα το bootloop και υστερα εκανα hard reset, ειναι θεμα χρονου να το ξανα παθω. ?   Αν ναι, τι πρεπει να κανω κατα την αποψη σου, αφου ηδη εχω την τελευταια εκδοση v20d. ?

Πρεπει να την βρω και να την ξανα κατεβασω απο καπου και να την περασω ξανα με το lg bridge. ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα ωραια παρομοιωση :P

Πιστευουμε slightly different things, εγω ας πουμε πιστευω οτι ειναι μεμονωμενα προβληματα.

 

Αν εχουν να κανουν με το wifi και γενικα με τα δικτυα, πρεπει να ειναι προβληματικος driver που δεν "εκατσε" καλα μετα την αναβαθμιση και προκαλει πατατρακ. Κανεις ομως δε μας λεει οτι δεν ειναι προβληματικος δεκτης WiFi.. ;) Γενικα υποθεσεις μονο κανουμε, τιποτα σιγουρο.

 

Και εαν οι πρωτες παρτιδες ειχαν καποια αστοχια υλικου που εμφανιζοταν στη συνεχεια, και στις νεες παρτιδες εχουμε καποιο νεο προβλημα που εμφανιζεται σε ορισμενες συσκευες; Απλα στην 2η περιπτωση δεν επηρεαζεται η προσπαθεια επαναφορας με hard reset. 

Πολλα μπορουν να ειπωθουν , και να ειναι ολα λαθος. Μονο η εταιρεια ειναι αυτη που πρεπει να δωσει μια λυση. 

ΑΝ κρινω απο την δραστηριοποιηση της εταιρειας , που ειναι ανυπαρκτη, το προβλημα ειναι μεμονωμενο και σε μικρο αριθμο συσκευων.

 

ΥΓ: Προσπαθησα να κανω ενα post στο Facebook Page τους, και εχουν ελεγχο απο admins της σελιδας τους για το εκαστοτε post, και δε το περασαν. Δε μπορω να βρω πως θα ερθω σε επαφη με την global LG μεσω mail...

 

 

E καλα κι εγω αν εξαιρεσουμε οτι δεν ανοιγω data τωρα, και ειμαι σε gsm και οχι 4g, μιας και δεν χρησιμοποιω ιντερνετ data, καθημερινα τοσο στο σπιτι σε 2 router που διαθετω, οσο κι εξω οταν βγαινω, ανοιγοκλεινω το wifi, ψαχνω για wifi να συνδεθω και γενικα το δουλευω κανονικα χωρις φοβο. Δεν μου εχει ξανα συμβει κατι ξανα.

 

Φιλε swimmer διορθωσε με αν δεν καταλαβα. Εννοεις οτι εγω που εκανα αναβαθμιση ΟΤΑ και εφαγα το bootloop και υστερα εκανα hard reset, ειναι θεμα χρονου να το ξανα παθω. ?   Αν ναι, τι πρεπει να κανω κατα την αποψη σου, αφου ηδη εχω την τελευταια εκδοση v20d. ?

Πρεπει να την βρω και να την ξανα κατεβασω απο καπου και να την περασω ξανα με το lg bridge. ?

 

Και εγω κανω το παραπανω , και εναλλαγες με 4G εγιναν αρκετες αυτες τις ημερες. 

Επισης εκανα και εγω ΟΤΑ update. Κατσε οπως εισαι εφοσον δεν εχεις προβλημα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E καλα κι εγω αν εξαιρεσουμε οτι δεν ανοιγω data τωρα, και ειμαι σε gsm και οχι 4g, μιας και δεν χρησιμοποιω ιντερνετ data, καθημερινα τοσο στο σπιτι σε 2 router που διαθετω, οσο κι εξω οταν βγαινω, ανοιγοκλεινω το wifi, ψαχνω για wifi να συνδεθω και γενικα το δουλευω κανονικα χωρις φοβο. Δεν μου εχει ξανα συμβει κατι ξανα.

 

Φιλε swimmer διορθωσε με αν δεν καταλαβα. Εννοεις οτι εγω που εκανα αναβαθμιση ΟΤΑ και εφαγα το bootloop και υστερα εκανα hard reset, ειναι θεμα χρονου να το ξανα παθω. ?   Αν ναι, τι πρεπει να κανω κατα την αποψη σου, αφου ηδη εχω την τελευταια εκδοση v20d. ?

Πρεπει να την βρω και να την ξανα κατεβασω απο καπου και να την περασω ξανα με το lg bridge. ?

 

Οχι. Σε καθε περιπτωση αν εκανες HARD RESET και μετα δεν επελεξες επαναφορα δεδομενων απο Google, εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωνει bootloop απλα με το ανοιγμα :P Νεο σπανιο 3ο ειδος bootloop που ανατιναζεται το κινητο :P


Επισης μολις σπαμαρα το μισο Twitter με ερωτηση για το bootloop σε ολους τους λογαριασμους της LG σε Αγγλοφωνες χωρες, Καναδα, Αυστραλια, Αμερικη, Αγγλια..

 

Που θα πανε θα απαντησουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...