Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με bootloops, στο LG G4...


Swimmer21

Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;  

265 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;

    • Ναι, σε εκδοση 505-512
    • Ναι, σε εκδοση 600+
    • Όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα μακάρι να ήξερα παραπάνω πράγματα να το βρούμε κιόλας με logs ίσως κλπ.. Αλλά μέχρι root είμαι τουλάχιστον ξέρω αρκετά χρόνια και έχω rootαρει διάφορα κινητά ακόμα και δύσκολα..

 

Δύσκολα θα ασχοληθεί η LG πάντως, δεν θα κάνει καμια ανακοίνωση ούτε για να πει ότι το διόρθωσε.. Επαναφέρει το θέμα χωρίς λογο, και σε περίοδο που μπαίνει το G5 στην αγορά..

 

Θα το διορθώσει στο Android update 7.0, εκτός αν βγει κανενα άλλο πιο πριν..

 

Έχει κάνει και η Google μαλακια και είναι λίγο περίεργη η λειτουργία του όλου συστήματος των δικαιωμάτων των εφαρμογών στην 6.0, πολλοί έχουν θέμα με την κάρτα SD δεν την κάνει mount το σύστημα, και είχα και εγώ θέματα σε custom ROM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα αν πρόκειται να αγοράσει κανείς LG G4 να πάρει τουλάχιστον παρτίδα με S/N 6ΧΧ και να το χρησιμοποιεί με micro sd (στην οποία και θα αποθηκεύει τα πάντα).Και σε περίπτωση bootloop....hard reset ? Σωστά ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν πρόκειται να αγοράσει κανείς LG G4 να πάρει τουλάχιστον παρτίδα με S/N 6ΧΧ και να το χρησιμοποιεί με micro sd (στην οποία και θα αποθηκεύει τα πάντα).Και σε περίπτωση bootloop....hard reset ? Σωστά ?

Ναι στο σεταρισμα ξετικαρουμε την επαναφορα από Google και μετά κατευθείαν στην κάμερα για να βάλουμε χώρο αποθήκευσης των φωτογραφιών στη κάρτα SD.

 

Από εκεί και πέρα δεν ξέρουμε τίποτα, οπότε οτιδήποτε κάνει αναφορά εδώ να γνωρίζουμε.

 

Αν ακούει η LG κάντε ένα δωράκι στους χρήστες του thread, ευχαριστουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το restore εμένα μου το είπαν από procordia όταν πήρα το δικό μου από το service. Δοκίμασα την τύχη μου, σε ούτε 24 ώρες, bootloop. Μετά με hard reset και clean setup λειτούργησε και λειτουργεί ακόμα περήφανο :lol: εδώ και 10 μέρες. Σίγουρα software θέμα είναι, κάτι ξεφεύγει και δείχνει αλλού. Γενικά έχω φάει bootloop και bootloop σε κινητά, αλλά ήμουν root με custom recovery και τα έσωζα όλα. Τώρα με το recovery από τα lidl που έχει η LG δεν παλεύεται η κατάσταση. Και εμένα μου αλλάξαν S/N και IMEI όπως του παιδιού πριν. Δεν θυμάμαι αν τα έχω ξαναγράψει αυτά, just in case.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ ειλικρινα , την επιλογη αυτη κυριολεκτικα την επελεξα ΔΥΟ φορες, οχι μια. Μια οταν το πρωτοανοιξα (σε 5.1 ). Μια δευτερη , οταν εκανα update και εκανα factory reset , οντας σε 6.0. Ξερω γω; Τι να πω... Κουφα πραγματα...

Αν δηλαδη χρειαστω μελλοντικα factory reset και επιλεξω και μου βγαλει bootloop , θα μας χαζεψει τελειως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ ειλικρινα , την επιλογη αυτη κυριολεκτικα την επελεξα ΔΥΟ φορες, οχι μια. Μια οταν το πρωτοανοιξα (σε 5.1 ). Μια δευτερη , οταν εκανα update και εκανα factory reset , οντας σε 6.0. Ξερω γω; Τι να πω... Κουφα πραγματα...

Αν δηλαδη χρειαστω μελλοντικα factory reset και επιλεξω και μου βγαλει bootloop , θα μας χαζεψει τελειως :P

Εγώ μία όταν το πήρα, μία μετά από factory reset στην 6 και μία μετά από bootloop. Μετά έκανα clean.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε κάποιους θα το κάνει και σε κάποιους όχι!

 

Κάτω από 600 έκδοση αν δεν φτιάξει με hard reset, πάτε για πλακέτα.

 

600+ έκδοση, 90% είναι software bootloop και φτιάχνει με hard reset, μιας και η LG διόρθωσε το θέμα με την πλακέτα απ ότι φαίνεται σε αυτές τις εκδόσεις.

 

Το θέμα είναι ότι και στα 600+ μπορεί και να επιλέξεις επαναφορά από Google και να μη στο κάνει! (Γιατι ειναι θεμα ρυθμισεων ισως καθε χρηστη, δεδομενων που εχει backup μεχρι και τυπο ρουτερ που εχει θα τολμησω να πω! Δεν θα το μαθουμε παρα μονο με logs, κατι που δεν ξερουμε)

 

Αλλά από όλες τις αναφορές βλέπουμε ότι ανεβαίνει κατακόρυφα η πιθανότητα αν επιλέξεις επαναφορά από Google.

 

Οπότε δεν επιλέγουμε επαναφορά στο σεταρισμα και να δούμε αν θα ξαναεμφανισει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη , ειχες ανοιχτο WIFI και εβαλες 4G ΑΦΟΥ εκλεισες το WiFi ? Το εκανα μολις τωρα, το εκανα προχτες, και χωρις προβλημα. Μαλιστα προχτες ημουν εξω, ειχα και ξεχασμενο on το WiFi (χωρις να ειναι καπου συνδεμενο) , και το 4G λειτουργουσε κανονικα. Ημουν κεντρο και ειχα και φουλ σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Το μεγαλύτερο ποσοστό bootloop εκεί εμφανίζεται..

 

Κάποιος πιο έμπειρος από xda θα μπορούσε να δει τι services ενεργοποιούνται κατά την εναλλαγή 4G WIFI και να βρει τι φταίει.

 

Σίγουρα το Google Photos συγχρονίζει πάντα με WIFI, αλλά δεν το έχουν όλοι.

 

Δηλαδη , ειχες ανοιχτο WIFI και εβαλες 4G ΑΦΟΥ εκλεισες το WiFi ? Το εκανα μολις τωρα, το εκανα προχτες, και χωρις προβλημα. Μαλιστα προχτες ημουν εξω, ειχα και ξεχασμενο on το WiFi (χωρις να ειναι καπου συνδεμενο) , και το 4G λειτουργουσε κανονικα. Ημουν κεντρο και ειχα και φουλ σημα.

Έχεις Google Photos? Τι άλλο συγχρονίζεις από εφαρμογές Google?

 

Ενδεχομένως να είναι κάτι πιο βαθύ πχ θέματα ασφαλειας, κωδικός WIFI, και τέτοια και να μην είναι εφαρμογή αλλά ξεκινάμε από τα απλά :P

 

4G σε WIFI λογικά όταν έφτασε σπίτι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4G σε wifi, την πρώτη ήταν ξεχασμένο και το έκλεισα, μετά άνοιξα wifi και boom, το δεύτερο, είχα 4G επειδή στην τουαλέτα δεν πίανει το wifi το γείτονα(waaaay too much info there) και ξεχάστηκα και έβαλα video. Όπως είναι φυσικό, έφαγα τα data μου και μόλις το είδα έκανα switch για να μην χρεωθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε κάποιους θα το κάνει και σε κάποιους όχι!

 

Κάτω από 600 έκδοση αν δεν φτιάξει με hard reset, πάτε για πλακέτα.

 

600+ έκδοση, 90% είναι software bootloop και φτιάχνει με hard reset, μιας και η LG διόρθωσε το θέμα με την πλακέτα απ ότι φαίνεται σε αυτές τις εκδόσεις.

 

Το θέμα είναι ότι και στα 600+ μπορεί και να επιλέξεις επαναφορά από Google και να μη στο κάνει! (Γιατι ειναι θεμα ρυθμισεων ισως καθε χρηστη, δεδομενων που εχει backup μεχρι και τυπο ρουτερ που εχει θα τολμησω να πω! Δεν θα το μαθουμε παρα μονο με logs, κατι που δεν ξερουμε)

 

Αλλά από όλες τις αναφορές βλέπουμε ότι ανεβαίνει κατακόρυφα η πιθανότητα αν επιλέξεις επαναφορά από Google.

 

Οπότε δεν επιλέγουμε επαναφορά στο σεταρισμα και να δούμε αν θα ξαναεμφανισει το προβλημα.

 

Στην έκδοση 600+ με Hard Reset,υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να ξαναεμφανίσει Software Bootloop,έτσι δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις Google Photos? Τι άλλο συγχρονίζεις από εφαρμογές Google?

 

 

Οχι , photos με τπτ, δε με βολευει αυτος ο τροπος (αλλους τους βολευει αφανταστα). Gmail παντα ενεργο. Και το google που φανταζομαι αναφερεται στο google now. 

 

 

4G σε wifi, την πρώτη ήταν ξεχασμένο και το έκλεισα, μετά άνοιξα wifi και boom, το δεύτερο, είχα 4G επειδή στην τουαλέτα δεν πίανει το wifi το γείτονα(waaaay too much info there) και ξεχάστηκα και έβαλα video. Όπως είναι φυσικό, έφαγα τα data μου και μόλις το είδα έκανα switch για να μην χρεωθώ.

 

Καλα και εσυ στο WC πιανεις 4G και τρως τα Data σου ??? :P :P 

Δε καταλαβαινω πως μπορει η εναλλαγη να επηρεασει.. 

Για παραδειγμα εμενα το wifi μου κλεινει και ανοιγει συνεχεια ,γιατι ανεβοκατεβαινω οροφο (στον πεθερο μου πηγαινω και εχει διαφορετικο ιντερνετ). Μεχρι να κατεβω , χανει το ενα και συνδεεται στο αλλο. Μια φορα δοκιμασα 4G με ανοιχτο Wifi , αλλα επειδη το ειχα ανοιχτο, δεν ανοιγε. Εκλεισα το WiFi , και ανοιξε το 4G. Το ιδιο εκανα και πριν κλεισω το 4G (ανοιξα πρωτα το WiFi). 

Περιεργα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...