Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με bootloops, στο LG G4...


Swimmer21

Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;  

265 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Το LG G4 σας παρουσίασε bootloop;

    • Ναι, σε εκδοση 505-512
    • Ναι, σε εκδοση 600+
    • Όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην έκδοση 600+ με Hard Reset,υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να ξαναεμφανίσει Software Bootloop,έτσι δεν είναι ?

Ναι, όμως ενώ έχω δει αναφορές γενικά δεν διευκρινίζουν αν είχαν κάνει επαναφορά από Google..

 

Αν είχαν κάνει είναι λογικό να έπαθαν bootloop καθώς τα ποσοστά πιθανότητας να παθεις είναι τεράστια και κατά τη γνώμη μου πάνω από 90%.

 

Γι αυτό είμαστε εδώ, αν όλοι εδώ είμαστε οκ μετά από 1-2 μήνες και ενώ δεν έχουμε κάνει επαναφορά από Google, τότε όλα θα είναι οκ.

 

Το τραγικό είναι ότι άτομα με κινητά 505-512 πήγαιναν για αλλαγή πλακέτας λόγω bootloop και προβλήματος στη μητρική και ενώ τους έβαζαν 600+ πλακέτα, πάθαιναν ΠΑΛΙ bootloop σε λίγες μερες για άλλο λόγο (λόγω επαναφοράς από Google).

Για παραδειγμα εμενα το wifi μου κλεινει και ανοιγει συνεχεια ,γιατι ανεβοκατεβαινω οροφο (στον πεθερο μου πηγαινω και εχει διαφορετικο ιντερνετ). Μεχρι να κατεβω , χανει το ενα και συνδεεται στο αλλο. Μια φορα δοκιμασα 4G με ανοιχτο Wifi , αλλα επειδη το ειχα ανοιχτο, δεν ανοιγε. Εκλεισα το WiFi , και ανοιξε το 4G. Το ιδιο εκανα και πριν κλεισω το 4G (ανοιξα πρωτα το WiFi).

Περιεργα πραγματα.

Οντως αυτό που λες το διάβαζα και από άλλους, δεν μπορούσαν να ανοίξουν WIFI κλπ, ίσως έχει σχέση..

 

Αλλά εσένα δεν στο έχει κάνει και έχεις επιλέξει επαναφορά απο Google αν δε κάνω λάθος ε;..

 

Πιστεύω οτι αν απενεργοποιήσεις και ενεργοποιήσεις πάλι το συγχρονισμό στις ρυθμίσεις> λογαριασμοί> Google, θα στο κάνει αργά ή γρήγορα..

 

Εγώ όταν αγοράσω το κινητό θα τα τεσταρω όλα αυτά τη 1η μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aφου εχεις ορεξη να πειραματιστεις, καλως. Εγω εκανα επαναφορα κανονικοτατη απο Google. Το θεμα ειναι για ποιο λογο να βγαλω-βαλω το συγχρονισμο; Και οι συγχρονισμοι ειναι κατι που μας χρησιμευει πολυ και γι'αυτο τους εχουμε ενεργους. Αν ειναι να μη τους ενεργοποιουμε, και να περιμενουμε να βγαλει η LG κανα update, καλα κρασια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω κάτι παίζει με τα δικαιώματα στη Google όταν ξεκινάει συγχρονισμό μέσω WIFI..

 

Τώρα σου έχει κάτσει καλά για κάποιο λόγο, πχ μπορεί να έχεις αλλα Google Services..

 

Αν ξαναπάρεις τα δικαιώματα συγχρονισμού και τα ξαναδώσει, λογικά ίσως να σκαλωσει..

 

Θεωρητικά όλα αυτά μη το κάνεις τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα , δεν πειραματιζομαι εννοειται :P Βεβαια εαν μου σκαλωσει και δεν επανερχεται, εχω ακομη το Optimus G σε λειτουργικη κατασταση , με τις καστομιες του και με τα ολα του. Δηλαδη χωρις τηλεφωνο δε θα μεινω (εχω και ενα alcatel 813D που κραταει 12-14 μερες μπαταρια με μονή σιμ :P   :shifty: )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οptimus G της LG ηταν και θα ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα ποτέ μου! Εχω ενα φιλαρακι παντως αγγλια που εχει πειραγμενο το δικο του LG G4 , εχει ξεκλειδωσει bootloader, δε ξερω τι του'χει κανει (custom δε νομιζω να φοραει), απλα το 'χει ξεκλειδωτο και root. Ουτε ειχε ιδεα για το προβλημα!! Του'χει πεσει , το 'χει κανει οτι θες, και δεν βγαζει κιχ το κινητο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οptimus G της LG ηταν και θα ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα ποτέ μου! Εχω ενα φιλαρακι παντως αγγλια που εχει πειραγμενο το δικο του LG G4 , εχει ξεκλειδωσει bootloader, δε ξερω τι του'χει κανει (custom δε νομιζω να φοραει), απλα το 'χει ξεκλειδωτο και root. Ουτε ειχε ιδεα για το προβλημα!! Του'χει πεσει , το 'χει κανει οτι θες, και δεν βγαζει κιχ το κινητο... 

 

Ναι αν ειναι θεμα software, με root και custom rom θα φτιαξει εντελως λογικα.. Πολλοι εχουν κανει και δεν εχουν θεμα, απλα να δουμε τι παιζει πραγματικα πρωτα για να ειμαστε σιγουροι..

 

Εγω γενικα το κινητο μετα τον 1ο χρονο θα το κανω root

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον με τον τροπο που διαχειριζεται σε idle τις εφαρμογες το Marshmallow , ειλικρινα δε το κρινω αναγκαιο. Στο Optimus G σε 4.1.2 (jellybean) , ειχα hard time , και το root και μονο ηταν σωτηριο (η μαμα ρομ ηταν α-ψο-γη , απλα ειμαι εκτος εγγυησης, ξεκλειδωσα και αρχισα τα φλασαρισματα - το root απο μονο του γινεται un-root και δεν εχει επιπτωση στην εγγυηση).

Εδω μας βαζουν να ξεκλειδωνουμε , αν και ψαχνουν workaround για να ρουταρεις χωρις ξεκλειδωματα. 

 

ΣΤην τελικη , αν καποιος πιστευει οτι φταιει το Marshmallow αποκλειστικα και ειναι 100% σιγουρος, υπαρχει και αυτο , απλα δε ξερω αν η εγγυηση επηρεαζεται (νομιζω πως οχι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φιλαρακι με το LG G4 που μολις εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων , επανεφερε απο google, ειχε καμμια 40ρια wifi , κανει συνεχεια εναλλαγες 4g-wifi, και δε προεκυψε τιποτα. Σειρα 512 αν δε κανω μεγαλο λαθος. 

@swimmer21 ενημερωσε μας σε περιπτωση που αγορασεις το κινητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φιλαρακι με το LG G4 που μολις εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων , επανεφερε απο google, ειχε καμμια 40ρια wifi , κανει συνεχεια εναλλαγες 4g-wifi, και δε προεκυψε τιποτα. Σειρα 512 αν δε κανω μεγαλο λαθος. 

@swimmer21 ενημερωσε μας σε περιπτωση που αγορασεις το κινητο

 

Μεχρι Δευτέρα θα το εχω παρει πιστευω..

 

Τωρα, σε καποιους δεν το κανει και σε καποιους το κανει 100% μετα απο επαναφορα ρυθμισεων απο Google.

 

Το θεμα ειναι να βρουμε την διαφορα μεταξυ τους, καποια διαφορά ισως σε δεδομενα που γινονται επαναφορα; Καποια συνηθεια/κινηση που γινεται απο τους χρηστες και κολλαει το κινητο;

 

Η διαφορά θα βρεθει αν φυσικα δεν ειναι ΚΑΙ θεμα hardware, (πχ η διαδικασια της επαναφορας να επηρεάζει το ηδη ελαττωματικό εξάρτημα και η συσκευη να μπαινει σε bootloop).

 

Σε νεες συσκευες 600+ πιστευω παντως ειναι θεμα απλα software bug.

298 ευρω εφτασε το G4 στο Skroutz.

Bootloop σε καταστημα της Verizon στην Αμερικη :P

 

bNo7LXC.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι Δευτέρα θα το εχω παρει πιστευω..

 

Τωρα, σε καποιους δεν το κανει και σε καποιους το κανει 100% μετα απο επαναφορα ρυθμισεων απο Google.

 

Το θεμα ειναι να βρουμε την διαφορα μεταξυ τους, καποια διαφορά ισως σε δεδομενα που γινονται επαναφορα; Καποια συνηθεια/κινηση που γινεται απο τους χρηστες και κολλαει το κινητο;

 

Η διαφορά θα βρεθει αν φυσικα δεν ειναι ΚΑΙ θεμα hardware, (πχ η διαδικασια της επαναφορας να επηρεάζει το ηδη ελαττωματικό εξάρτημα και η συσκευη να μπαινει σε bootloop).

 

Σε νεες συσκευες 600+ πιστευω παντως ειναι θεμα απλα software bug.

298 ευρω εφτασε το G4 στο Skroutz.

Bootloop σε καταστημα της Verizon στην Αμερικη :P

 

bNo7LXC.jpg

Καλα το τελευταιο ασχολιαστο. Παιζει να ειναι και απλα στο booting up ή καποιος να το εκανε restart για δημιουργια εντυπωσεων , δε θα μου φανει περιεργο.

 

Το κινητο ειμαι στο παρατσακ να αρχισω να το σκαλιζω. Χτες μπηκα και στα πρωτα "αγνωστα" για αυτο wifi, χωρις κανενα θεμα.

Πραγματικα οταν χρειαστει επαναφορα εργοστασιακων , το ψηνω να το κανω μεσω google κανονικα και με το νομο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο reddit ειναι, αλλα μπορει..

 

Ε καλα ναι και εγω οταν το παρω θα το κανω με Google να δω τι θα γινει.

 

Αλλα μπορει και να το φτιαξουνε πιστευω, ή να παρουμε τη καινουρια εκδοση του UI 5.0 που εχει και το LG G5, με κανενα OTA Update κατα την κυκλοφορια του, και να μην το κανει πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι για να εξαλειφθουν και οι φοβοι. Αν και η LG τα παραταει στην τυχη τους τα κινητα ως συνηθως...Ευτυχως το Optimus G ετυχε εξαιρετικης υποστηριξης και εχει μεχρι και 6.0.1 ported rom που δουλευει μια χαρα χωρις bugs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...