Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το doom σε μένα ήταν άψογο από την αρχή, το τερμάτισα με το που βγήκε

 

Επίσης άριστο πορτ από τη πρώτη μέρα και καλούς servers εχει το gears 4 το οποίο ευτυχώς είναι και το παιχνίδι που παίζω περισσότερο τους τελευταίους μήνες

 

Το Forza με την 480 επίσης παίζει πολύ καλά πλέον και σχεδόν ακατεβατα 60αρια παρότι φτιάχτηκε για 30αρι στο xone

 

Το metal gear revegeance πάντως έπαιζε επίσης πολύ καλα από τη πρώτη μέρα, εδώ δε ξέρω τι πήγε άσχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Από την άλλη αγαπητοί φίλοι, το καλύτερο πράγμα που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, είναι υπομονή και να σταματήσετε να αγοράζετε day-1 ή month-1 παιχνίδια. Αφού βλέπετε ότι στις πλείστες των περιπτώσεων, οι τίτλοι χρειάζονται χρόνο για να στρώσουν. Πάντα αυτός που θα παίξει day-1 θα έχει τη χειρότερη εμπειρία με το υψηλότερο μάλιστα κόστος.

 

 

απορώ δηλαδη μερικοι παιζουν οτι βγαινει, τα πάντα ολα, απο την πρώτη μέρα; ολα τα παιχνιδια τους ενδιαφέρουν πια; :-D

 

λες και δεν υπάρχουν αλλα χιλιάδες παιχνιδια και πρέπει κατι να παιχτει εδώ και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορώ δηλαδη μερικοι παιζουν οτι βγαινει, τα πάντα ολα, απο την πρώτη μέρα; ολα τα παιχνιδια τους ενδιαφέρουν πια; :-D

 

λες και δεν υπάρχουν αλλα χιλιάδες παιχνιδια και πρέπει κατι να παιχτει εδώ και τώρα.

Εγω παλι απορω που μερικοι προκειμενου να υπερασπιστουν την πλατφορμα της επιλογης τους λενε οτι ειναι φυσιολογικο να βγαινουν παιχνιδια που δεν μπορουν να τρεξουν καν full screen σωστα και θελουν απο εβδομαδες εως μηνες να ισιωσουν.

 

1η μερα αγοραζω παιχνιδια γενικοτερα που με ενδιαφερουν. Πιστευω χωρις καμια απορια οτι ειναι δικαιωμα καποιου καταναλωτη να αγοραζει οποτε αυτος θελει. Απο την στιγμη που το οικονομικο δεν ειναι θεμα δεν θελω να τρωω spoilers και εντυπωσεις στην μαπα για τα παιχνιδια που με ενδιαφερουν. Και ειδικα για παιχνιδια οπως το Nier που εχει ηδη κορυφαιες κριτικες στο PS4.

 

Αλλα ασε το Nier. Το Doom δεν ηταν αγορα 1ης μερας. Και το crash στο desktop που ταλαιπωρουσε αρκετους (και μπορω να βαλω links απο διαφορα φορουμ) λυθηκε 2 μηνες + μετα.

 

Σε κονσολες μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα. Σε PC ενα 30% τα παιχνιδια οταν βγαινουν ειναι για τα μπαζα. Αλλα για αρκετους το σφαλμα ειναι στον καταναλωτη. Συγνωμη αλλα δεν συμφωνω με αυτο. Πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν στανταρς στην ποιοτητα.

 

Τελος παντων ευτυχως που υπαρχει το refund οπως ειπα. Αυτο ειναι ισως η καλυτερη υπηρεσια του Steam. Και ο λογος που προτιμω να αγοραζω απευθειας και οχι απο κλειδαδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι αυτο που ειπε ο Panther, και στις κονσολες υπάρχουν ουκ ολιγα παιχνιδια που βαράνε ακομη και 15fps ή άλλα που έχουν κάκιστο frame pacing και τρεχουν λες και εχουν λόξυγγα αλλα αυτά παραβλέπονται τις περισσοτερες φορές και θεωρειται πως το παιχνιδι κυκλοφορησε άψογο. Για να μην αναφέρω το 30αρι που για μενα δεν ειναι αποδεκτό εν έτη 2017. Αντιθέτως αν ένα παιχνιδι στο pc έχει παρομοια θέματα, πχ αδικαιολογητες πτώσεις απο τα 60 στα 40 fps θεωρειται της πλακας και προχειροτητα. Δηλαδη κρινουμε με δυο μετρα και δυο σταθμά.

 

Τώρα αν καποιος θεωρει πως τα περισσοτερα παιχνιδια στο pc κυκλοφορουν έχοντας ενα καρο προβλήματα, προσωπικά απορώ γιατι ασχολειται ακομη με το pc gaming και δινει τα λεφτά του για να αγοράσει πανακριβους επεξεργαστες και κάρτες γραφικών. Απο τη μια κραζουμε το pc gaming χειροτερα ισως και απο peasants και απο την αλλη σαν καλα παιδια δινουμε τα λεφτά μας σε τελευταιας τεχνολογιας hardware. Eγώ αν ειχα τέτοιες αποψεις θα έπαιζα μονο σε κονσολες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι αυτο που ειπε ο Panther, και στις κονσολες υπάρχουν ουκ ολιγα παιχνιδια που βαράνε ακομη και 15fps ή άλλα που έχουν κάκιστο frame pacing και τρεχουν λες και εχουν λόξυγγα αλλα αυτά παραβλέπονται τις περισσοτερες φορές και θεωρειται πως το παιχνιδι κυκλοφορησε άψογο. Για να μην αναφέρω το 30αρι που για μενα δεν ειναι αποδεκτό εν έτη 2017. Αντιθέτως αν ένα παιχνιδι στο pc έχει παρομοια θέματα, πχ αδικαιολογητες πτώσεις απο τα 60 στα 40 fps θεωρειται της πλακας και προχειροτητα. Δηλαδη κρινουμε με δυο μετρα και δυο σταθμά.

 

Τώρα αν καποιος θεωρει πως τα περισσοτερα παιχνιδια στο pc κυκλοφορουν έχοντας ενα καρο προβλήματα, προσωπικά απορώ γιατι ασχολειται ακομη με το pc gaming και δινει τα λεφτά του για να αγοράσει πανακριβους επεξεργαστες και κάρτες γραφικών.

 

Βρε δεν μιλησα για performance. Αδιαφορω πραγματικα για τα frames που βγαζουν. Αν δεν ειναι unplayable το παιχνιδι δεν ασχολουμαι. Για Game breaking bugs μιλαω.

 

Ασχολουμαι με το PC γιατι και εγω πιστευω οτι ειναι η καλυτερη πλατφορμα. Τα multiplatform εκει τα αγοραζω.

Αλλα δεν μπορω να κλεινω και τα ματια σε μια κατασταση που παει να γινει πλειοψηφια.

 

Ξερω οτι αν χρησιμοποιησεις borderless full screen εφαρμογη δουλευει το Nier. Θεωρω ομως αδικαιολογητο να βγει ετσι εξαρχης.

 

Anyway ακομα και οι early adopters μιλαν με το πορτοφόλι τους :) Εγινε το refund και φευγω να το αγορασω για PS4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δεν μιλησα για performance. Αδιαφορω πραγματικα για τα frames που βγαζουν. Αν δεν ειναι unplayable το παιχνιδι δεν ασχολουμαι. Για Game breaking bugs μιλαω.

 

μαζι σου ειμαι, περιπτώσεις τύπου Batman Arkham Knight ή Watch Dogs (σιγα το παιχνιδι) ειναι απαράδεκτες αλλα δεν αποτελουν σε καμια περίπτωση τον κανόνα. Τωρα απο την αλλη το οτι το Αυτόματα δεν υποστηριζει πάνω απο 60fps οταν υπάρχουν 144hz οθονες και μπορεις να δεις τα παραπανω καρέ, ναι δεν μου αρέσει αυτη η επιλογή, αλλα ταυτοχρονα δεν αποτελει και καθοριστικο παράγοντα για το εάν θα με αποτρέψει να ασχοληθω ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορώ δηλαδη μερικοι παιζουν οτι βγαινει, τα πάντα ολα, απο την πρώτη μέρα; ολα τα παιχνιδια τους ενδιαφέρουν πια; :-D

 

λες και δεν υπάρχουν αλλα χιλιάδες παιχνιδια και πρέπει κατι να παιχτει εδώ και τώρα.

 

 

Ναι το εχουμε μαθει αυτο που στο pc αγοραζει ο κοσμος παιχνιδια με το τσουβαλι κυριως απο humble bundle,bundle star(ή ακομα και give aways)γεμιζουν οι βιβλιοθηκες και τα περισσοτερα παιχνιδια δεν τα ακουμπανε ποτε.

 

Αρα ναι προσωπικα προτιμαω να παιζω κατι που βγαινει κυριως σε συντομο χρονικο διαστημα απο οταν κυκλοφορει παρα να το αφησω για καιρο και μετα να χασω το οποιο ενδιαφερον εχω και πιθανως να μην το αγγιξω και ποτε.

 

Ειναι εξ αλλου κατι που στο εξωτερικο ειναι απολυτα φυσικο και λογικο,στην Ελλαδα βεβαια που εν ετη 2017 στο top 10 πωλησεων βλεπουμε παιχνιδια του ps3 δεν θα επρεπε να μας κανει εντυπωση https://www.enternity.gr/Article/Games/Gfk-Hellas/GfK-Hellas-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-games-%CE%99%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82-2017/41447.html .

 

Και στο Ελληνικο pc gaming υπαρχουν αρκετοι οι οποιοι σκανε μια περιουσια σε pc hardware και ειτε παιζουν τα γνωστα mainstream παιχνιδια κυριως οπως mmo,Overwatch,counter strike κλπ(αρα δεν υπαρχει αξιοποιηση του hardware),ειτε τα περισσοτερα παιχνιδια τα παιζουν απο τον θειο. Δεν χρειαζεται να αναφερω παραδειγματα αλλα ειναι λιγο πολυ γνωστη η κατασταση και στο insomnia και εκτος αυτου.

 

 

Μην το γενικευουμε παντως το πραγμα ειναι λιγο πολυ γνωστα πραγματα(καθε φορα τα ιδια που λεμε),μην χαλασουμε και αυτο το θεμα με τις αναλυσεις για την κατασταση του pc gaming.

Εγινε το refund και φευγω να το αγορασω για PS4.

Το κακο ειναι οτι δυστηχως και στο ps4 εν μερη την πατησες αφου και δεν το αγορασες εξ αρχης εκει(θα ειχες ηδη παιξει το παιχνιδι μιας και βγηκε 1 εβδομαδα νωριτερα)και τα καταστηματα ανεβασανε κλασσικα την τιμη απο τα 45ευρω του day one στα 57 :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσες φόρες την έχουμε πατήσει και μετανιώσει ΠΌΤΕ αγορές D1 (στο pc - στο ps4 έχει και patch  :P )

http://www.pcgamer.com/nier-automatas-pc-port-is-playable-but-disappointing/

Τουναντιον! Αν ψωνιζεις απο Steam με το refund ειναι πολυ καλυτερο να παρεις εκει 1st day.

 

Η Sony ΔΕΝ δινει refund οποτε αν βγει μαπα το καρπουζι τον ηπιες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα μια ωρα περιπου, stable 60fps@1080p χωρις κανενα drop, ναι οκ στα cut-scenes κανει κατι περιεργα σαν slowdown αλλα στο gameplay δεν παρατηρησα κατι, εκανα το optimization που λενε στο reddit και τιποτα αλλο. Ενταξει 2-3 patch τα θελει για να στρωσει πληρως αυτο ειναι δεδομενο, δεν ειναι πρωτη φορα που γινεται στο pc αυτο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η μερα αγοραζω παιχνιδια γενικοτερα που με ενδιαφερουν. Πιστευω χωρις καμια απορια οτι ειναι δικαιωμα καποιου καταναλωτη να αγοραζει οποτε αυτος θελει. Απο την στιγμη που το οικονομικο δεν ειναι θεμα δεν θελω να τρωω spoilers και εντυπωσεις στην μαπα για τα παιχνιδια που με ενδιαφερουν. Και ειδικα για παιχνιδια οπως το Nier που εχει ηδη κορυφαιες κριτικες στο PS4.

 

Αλλα ασε το Nier. Το Doom δεν ηταν αγορα 1ης μερας. Και το crash στο desktop που ταλαιπωρουσε αρκετους (και μπορω να βαλω links απο διαφορα φορουμ) λυθηκε 2 μηνες + μετα.

 

Σε κονσολες μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα. Σε PC ενα 30% τα παιχνιδια οταν βγαινουν ειναι για τα μπαζα. Αλλα για αρκετους το σφαλμα ειναι στον καταναλωτη. Συγνωμη αλλα δεν συμφωνω με αυτο. Πιστευω οτι πρεπει να υπαρχουν στανταρς στην ποιοτητα.

 

 

Ως καταναλωτής έχεις απαίτηση το προϊόν που αγοράζεις να είναι αυτό που πρέπει day-1.

 

Εφόσον αυτό δεν συμβαίνει, ειδικά στην πλατφόρμα του PC, δεν έχουν νόημα οι day-1 αγορές, εκτός και αν σου αρέσει να σε πιάνουν τα νεύρα σου ή να απογοητεύεσαι. Το refund είναι σημαντικό εργαλείο, αλλά ένας δυσαρεστημένος καταναλωτής που επιστρέφει ένα προϊόν είναι πολύ δύσκολο να το ξανααγοράσει στο μέλλον.

 

Αν θές να αλλάξουν τα πράγματα, δεν αγοράζεις στα τυφλά. Αγοράζεις όταν το προϊόν είναι στα στάνταρντς που θέλεις. Μόνο έτσι θα περάσει το μήνυμα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Εγώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω day-1 το Deus Ex: MD και το Dishonored 2. Ήθελα τόσο πολύ να τα παίξω, που ξανατερμάτισα πρίν τη κυκλοφορία τους τα προηγούμενα παιχνίδια. Όταν είδα ότι το optimization τους ήταν κάκιστο, δεν προχώρησα σε αγορά. Και επειδή τα παιχνίδια ακόμα και τώρα δεν τα έχουν στρώσει, δεν θα τα αγοράσω και δεν θα τα παίξω.

 

Και αν δεν στρώσουν ποτέ, δεν θα τα παίξω ποτέ, εκτός και αν η τιμή γίνει χώμα.

 

Αν κάναμε όλοι έτσι, να δείς για πότε θα άλλαζαν τα πράγματα.....

 

Πάντως για το Nier, βιάστηκε ο κόσμος να παραπονεθεί για την ποιότητα του port. Βλέπω τα reviews στο Steam. Ήδη υπάρχει workaround για το θέμα της ανάλυσης και το performance είναι rock stable, πλήν κάποιων συγκεκριμένων περιπτώσεων στα cut-scenes. Απλά το framerate είναι μέχρι 60fps, όπως είναι και στις κονσόλες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ήταν το Deus ex, το Dishonored όντως ήταν χαλί αλλά δε κρατήθηκα και ενδεχομένως παραμένει χαλί και τώρα, παρολα αυτά υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις ώστε να είναι υποφερτό

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που θεωρείτε τελείως προβληματικά σε σημείο που δε τα παίζετε, παιχνίδια που δεν έχουν τόσο πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Deus Ex είναι λίγο πιό πολύπλοκη περίπτωση για μένα. Το πήρα δώρο στον κουμπάρο μου σε  υπολογιστή που του έστησα εγώ (i7-4790K, GTX 1070, SSD κλπ) και το παιχνίδι το παράτησε λόγω του erratic behavior που είχε. Βέβαια για μένα έπαιξε ρόλο και το θέμα με τη μισή ιστορία, το κομμένο τέλος, τα microtransactions. Γενικά είναι ένα no buy από μένα.

 

Το Dishonored 2 είναι καθαρά λόγω optimization.

 

Γενικά έμαθα 1ον να κάνω υπομονή και 2ον να πειθαρχώ και να μήν υποκύπτω σε αγορές παιχνιδιών, όταν αυτά δεν είναι στα επίπεδα που θέλω.

 

Για το port του Nier όμως, έχω την εντύπωση ότι κάναμε θέμα για το τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν φταίει και το θέμα amd Nvidia, κάποιες φορές τυχαίνει παιχνίδια σε amd να είναι οκ και να γίνεται σουσουρο επειδή οι περισσότεροι έχουν nvidia

 

Υποψιάζομαι ότι το Deus ex ήταν τέτοια περίπτωση

 

Στο nier παίζει όντως να είναι θέμα για το τίποτα, τεσπά θα περιμένω έτσι κι αλλιώς να το παίξω γιατί έχω άλλα πριν από αυτό οπότε όπου το βρω φθηνότερα εκεί θα το πάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...