Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και δεν κατάφερα να αντισταθώ στο να το αγοράσω καθώς έπαιζα Metal Gear Rising Revengeance και αυτοhyparίστηκα, θα δώσω μερικές πρώτες εντυπώσεις για το port. Gameplay δεν έχω να πω κάτι καθώς δεν έχω παίξει πολύ ακόμα.

 

Το pc μου: i7-930, gtx 670 2gb, 18gb ram, installed σε SSD

Μου παίζει στις αρχικές περιοχές στα 45-50 fps, 900p, 4xfiltering, medium shadows, χωρίς antialiasing, χωρίς bloom και χωρίς ambient occlusion. Από μόνα τους αυτά τα νούμερα είναι απαράδεκτα για το οπτικό αποτέλεσμα που έχω. Αυτό που είναι "περίεργο" και με κάνει να πιστεύως κάτι που διάβασα από κάποιον άλλο είναι το cpu usage, το οποίο βρίσκεται περίπου στο 30% την ίδια στιγμή που η κάρτα βαράει κόκκινο στο μόνιμο 100%. Είναι η πρώτη φορά που τρώει bottleneck η cpu μου από την κάρτα μου, συνήθως ήταν το αντίθετο.

 

Η υπόθεση ήταν ότι προκειμένου να έχουν 60fps στον τρομερό επεξεργαστή του ps4 βάλαν περισσότερο load στην κάρτα γραφικών. Περισσότερο κι απ'ότι βάζουν συνήθως οι developers στο ps4 που είναι ήδη τρομακτικά περισσότερο απ'ότι "θες" στο pc οπού υπάρχουν δυνατοί επεξεργαστές. Και καθώς το παιχνίδι είναι στεγνό port για το pc αυτό το φαινόμενο προκαλεί το χαμηλότερο του αναμενόμενου performance. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτή η υπόθεση, αλλά σίγουρα εξηγεί τις παρατηρήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι απίθανο να φτάνει 100% usage o 930 πλέον (ειδικά στοκ), όπως δεν είναι απίθανο και η 670 να παραδίδει πνεύμα σε αρκετούς τίτλους

 

το παιχνίδι όμως δε το βλέπω να έχει και τίποτα γραφικάρες για όλο αυτό το χαμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά έτρωγε η 670 μπουκάλι από τον i7;

 

Καλά η συγκεκριμένη δήλωση είχε και μια μικρή υπερβολή μέσα, αλλά σε κάποια παιχνίδια βαράει 100άρια ναι. Και να σκεφτείς ότι και λόγω προτιμήσεων δεν παίρνω παιχνίδια ιδιέταιρα απαιτητικά.

 

δεν είναι απίθανο να φτάνει 100% usage o 930 πλέον (ειδικά στοκ), όπως δεν είναι απίθανο και η 670 να παραδίδει πνεύμα σε αρκετούς τίτλους

 

το παιχνίδι όμως δε το βλέπω να έχει και τίποτα γραφικάρες για όλο αυτό το χαμό

 

Οτι παραδίδει πνεύμα σίγουρα παραδίδει :P. Το θέμα είναι όμως αυτό που λες, τα γραφικά δεν δικαιολογούν τις επιδόσεις. Αν βάλω screenshot πως είναι για να έχω 50fps με drops...

 

Πέρα από αύτα, αυτό που μπορώ σίγουρα να πω είναι ότι το παιχνίδι νιώθει πολύ responsive στα controls του και η μάχη δείχνει ευχάριστη τόσο από ταχύτητα όσο και από εμφάνιση/εφέ.

 

Edit: Επίσης μόλις τώρα παρατήρησα ότι οποιοδήποτε setting πέρα από ανάλυση και antialiasing δεν έχει επίπτωση στα fps μου. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τον παραπανω τυπα απο περιεργεια αλλα γιατι τον αναφερετε συνεχεια? Ενταξυ υπαρχουν απειροι που λενε την γνωμη τους στο youtube δεν αντιλεγω, αλλα ο συγκεκριμενος το εχει παρα χεσει.

Κατα τα αλλα ναι το συστημα μαχης του ιδιο με dark souls,ναι τι ωρα....... Διολου απιθανο γιατι μαζευει τοσα dislikes στα video του.

Εχει ριξει ακυρο σε ολα τα γνωστα παιχνιδια ως τωρα (resident evil 7,Horizon και nier) αλλα ειπε οτι αξιζει για αγορα το τελευταιο ghost recon wildlands.... Ελεος δηλαδη

 

Οκ το εν λογω παιχνιδι ειναι περισσοτερο για controller ,ουτε το πρωτο ειναι ουτε το τελευταιο παμε παρακατω.

Ο καλυτερος οσον αφορα σε τετοιου ειδους review ειναι ο Karak που εχει και σωστη κλιμακα αξιολογησης/προτασης αγορας.

https://www.youtube.com/watch?v=dKdP9mmJA-A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει κανένα νόημα να συζητάμε αν ένα τέτοιο παιχνίδι πρέπει να παίζεται με χειριστήριο ή με ποντίκι/πληκτρολόγιο, πάρε ένα χειριστήριο ρε φίλε και ηρέμησε 

 

δηλαδή με τη λογική αυτού του ατόμου: όλα τα fighting είναι χάλια, όλα τα racing είναι χάλια

 

επίσης η σχέση/σύγκριση  με το dark souls είναι άκυρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Karak είναι το base και απλά βλέπεις όλους τους άλλους για extra γνώμες, σχηματίζεις καλύτερα σωστή άποψη άμα έχεις σφαιρική γνώση διαφορων κριτικών ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω. Παιχνιδια οπως το Nier: Automata η τα Dark Souls δεν παιζονται με KB/MOUSE. Φαντασου για παραδειγμα τα Dark Souls να ειχαν χειρισμο του παλιου καλου Heavy Metal: FAKK 2 η του Max Payne? Απλως δεν θα δουλευε.

 

Οχι οτι δεν θα μπορουσε να ειναι καλυτερος ο χειρισμος με αυτα. Αλλα σε αυτο το ειδος το χειριστηριο ειναι top.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά βέβαια πιάσαμε και τις περιπτώσεις όπου το nier ακολουθεί τη "σχολή" της αμεσότητας/ταχύτητας/ακρίβειας και το dark souls έχεις επίτηδες κακό χειρισμό για να είναι δύσκολο 

 

το μόνο πραγματικά κοινό που έχουν είναι ότι είναι ιαπωνικά και βασίζονται στα αντανακλαστικά σε μεγάλο βαθμό, από την άλλη όμως όλα τα παιχνίδια σαν το nier έχουν και μια φινέτσα τα souls εγώ προσωπικά τα βρίσκω δυσάρεστα

 

καταλαβαίνω βέβαια την ικανοποίηση να καταφέρνεις κάτι που είναι πολύ δύσκολο, αλλά προτιμώ να καταφέρνω κάτι δύσκολο έχοντας τα σωστά εργαλεία (πχ ο senator στο revengeance μου έβγαλε τη πίστη, αλλά η έως τότε διαδικασία ήταν ευχάριστη και απλά απαιτούσε κατάλληλη χορογραφία και ακρίβεια από μέρους μου) και όχι η δυσκολία να προκύπτει από επιτηδευμένα κακό χειρισμό 

 

βέβαια θέμα γούστου είναι όλα αυτά, δεν αρέσουν όλα σε όλους, αλλά κάτι όταν το κρίνεις να το κρίνεις με το σωστό τρόπο αν θες να λέγεσαι reviewer. το επιχείρημα keyboard/mouse είναι απλά κακό επιχείρημα και δε χρειάζεται καν να το αναλύεις

 

λες ότι απλά δεν παίζεται έτσι το παιχνίδι και πας παρακάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Karak είναι το base και απλά βλέπεις όλους τους άλλους για extra γνώμες, σχηματίζεις καλύτερα σωστή άποψη άμα έχεις σφαιρική γνώση διαφορων κριτικών ;)

Καλυτερο αυτο το ''αλλοι'' να ειναι γενικα το metacritic παρα ο καθε ακυρος youtuber που επειδη μπαινουν τα views/φραγκα στην μεση αρκετες φορες υπερβαλει.

 

Τουλαχιστον αυτοι οι αλλοι να εχουν κατι το ουσιωδες να πουν/δειξουν(οπως ο AJ οποτε θυμαται να ανεβασει video).Ο παραπανω youtuber το εχει παρακανει κυριολεκτικα σε σημειο να μπορουμε να πουμε οτι προκαλει κιολας. Οκ την γνωμη του λεει αλλα ας την λεει καλυτερα για παιχνιδια που του αρεσουν παρα να ριχνει ακυρο στα δημοφιλη παιχνιδι για ηλιθιους λογους.

 

Ποσα παιχνιδια σχεδιαζονται κυριως για controller,τωρα το 2017 ειναι που μας πειραξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια κάποιοι youtubers είναι πολύ καλύτερες πηγές πληροφόρησης από τους υποτίθεται δημοσιογράφους του χώρου που πρέπει να δεχόμαστε ως αυθεντίες

 

καλώς ή κακώς παιχνίδια παίζουμε αρκετοί και καταλαβαίνουμε και τα λεφτά που πέφτουν και πολλές φορές στους τύπους και στις εταιρείες που διαμορφώνουν το σκορ του μετακριτικ νομίζω ότι έχουν σχολιαστεί αρκετά 

 

αλλά πέρα από αυτό πολλές φορές μπορεί να διαβάσεις από θεωρητικά έγκριτο δημοσιογράφο μπαρούφες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...