Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως καταναλωτής έχεις απαίτηση το προϊόν που αγοράζεις να είναι αυτό που πρέπει day-1.

 

Εφόσον αυτό δεν συμβαίνει, ειδικά στην πλατφόρμα του PC, δεν έχουν νόημα οι day-1 αγορές, εκτός και αν σου αρέσει να σε πιάνουν τα νεύρα σου ή να απογοητεύεσαι. Το refund είναι σημαντικό εργαλείο, αλλά ένας δυσαρεστημένος καταναλωτής που επιστρέφει ένα προϊόν είναι πολύ δύσκολο να το ξανααγοράσει στο μέλλον.

 

Αν θές να αλλάξουν τα πράγματα, δεν αγοράζεις στα τυφλά. Αγοράζεις όταν το προϊόν είναι στα στάνταρντς που θέλεις. Μόνο έτσι θα περάσει το μήνυμα, δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

 

Εγώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω day-1 το Deus Ex: MD και το Dishonored 2. Ήθελα τόσο πολύ να τα παίξω, που ξανατερμάτισα πρίν τη κυκλοφορία τους τα προηγούμενα παιχνίδια. Όταν είδα ότι το optimization τους ήταν κάκιστο, δεν προχώρησα σε αγορά. Και επειδή τα παιχνίδια ακόμα και τώρα δεν τα έχουν στρώσει, δεν θα τα αγοράσω και δεν θα τα παίξω.

 

Και αν δεν στρώσουν ποτέ, δεν θα τα παίξω ποτέ, εκτός και αν η τιμή γίνει χώμα.

 

Αν κάναμε όλοι έτσι, να δείς για πότε θα άλλαζαν τα πράγματα.....

 

Πάντως για το Nier, βιάστηκε ο κόσμος να παραπονεθεί για την ποιότητα του port. Βλέπω τα reviews στο Steam. Ήδη υπάρχει workaround για το θέμα της ανάλυσης και το performance είναι rock stable, πλήν κάποιων συγκεκριμένων περιπτώσεων στα cut-scenes. Απλά το framerate είναι μέχρι 60fps, όπως είναι και στις κονσόλες.

 

Συμφωνώ απολύτως αλλά θέλω να προσθέσω ότι κατά την άποψη μου είναι σημαντικό πέρα από το να μην αγοράζουμε day-1 να το "φωνάζουμε"  κιόλλας. Επειδή έχεις να κάνεις με μεγάλες εταιρείες που πιο εύκολα θα βγάλουν το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει κοινό για αυτό το παιχνίδι παρά τον πραγματικό λόγο που είναι ότι τα σκατώσανε, πιστεύω πρέπει να εκφράζουμε τη δυσαρέσκεια μας πιο φωναχτά.

 

Σχετικά με το performance του Nier τώρα. Επειδή έχω ξεμείνει με παλιό pc, μπορώ να πω μερικά πράγματα που ίσως να μην είναι εμφανή σε κάποιον με αξιόλογη κάρτα. Είναι απαράδεκτο για τα γραφικά που βλέπουμε στο Nier, να ζητάει minimum 770. Εγώ που έχω 670 το θεωρείς φυσιολόγικο να πρέπει να παίξω ένα παιχνίδι στα 720p όλα low? Είναι τα ίδια με όταν είχε βγει το Doom και όλοι φώναζαν για τρομερό optimization και εγώ αναρωτιόμουν γιατί το παιχνίδι που έχω μπροστά μου εχει χειρότερα γραφικά από παιχνίδια προηγούμενης γενιας (στο μηχάνημα μου προφανώς) και τρέχει και χειρότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ απολύτως αλλά θέλω να προσθέσω ότι κατά την άποψη μου είναι σημαντικό πέρα από το να μην αγοράζουμε day-1 να το "φωνάζουμε"  κιόλλας. Επειδή έχεις να κάνεις με μεγάλες εταιρείες που πιο εύκολα θα βγάλουν το συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει κοινό για αυτό το παιχνίδι παρά τον πραγματικό λόγο που είναι ότι τα σκατώσανε, πιστεύω πρέπει να εκφράζουμε τη δυσαρέσκεια μας πιο φωναχτά.

Για την ακριβεια οι μεγαλες πωλησεις γινονται(σε αυτη την γενια τουλαχιστον)στις κονσολες.

Και να μην πολυ πουλησει το παιχνιδι στο Pc δεν τους πολυ νοιαζει και αυτο ισχυει και για το nier το οποιο ηδη στην Ιαπωνια εχει πουλησει παρα πολυ(για δεδομενα χωρας).Συμφωνω οτι η αντιδραση πρεπει να ειναι πιο συγκεκριμενη/στοχευμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι παρατήρησα παίζοντας με διάφορες ρυθμίσεις του παιχνιδιού και του control panel κανα 3ωρο, όντως το gpu usage είναι πολύ ψηλά στο 85 με 90 % για τα μέτρια γραφικά του παιχνιδιού σε 1440p (windowed με borderless gaming app) όλα maxed χωρίς ΑΑ αλλά με stable 60 fps στα open world parts. Επισης για όσους έχουν πρόβλημα με ασταθές framerate και frametimes με βοήθησε παρα πολύ βαζονταςτο fps limit στα 60 με το riva tuner statistic server. Τώρα στα prerendered cut scenes βλέπω περίεργα πράγματα , αλλα παίζουν στα 30 fps χωρίς τίποτα περίεργο, αλλα ξεκινάνε μια χαρά και μετά έχουν τρελό stutter στα 30 fps πάλι και μετά πάλι smooth και αλλα ξεκινάνε με stutter και επανέρχονται.παντα όλα 30 fps. Λες και η μηχανή δυσκολεύεται να τα φορτώσει τα βιντεάκια και να τα κάνει decode. Ότι να ναι. Επίσης παρατήρησα ότι με smaa, dof και κανα δυο αλλα shaders με το reshade, το gpu usage είναι 94 με 99 χωρίς όμως πτώσεις στο framerate. Παράξενη συμπεριφορά γενικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τίποτα όταν το max res είναι 1080P και έχει και κακό perfomance, really?

 

Στα reviews του Steam λένε ότι παίζουν σε αναλύσεις άνω των 1080p, με 60fps πλήν των cut-scenes.

 

Οι απαιτήσεις όμως για να παίξει έτσι είναι πολύ υψηλές από ότι καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το από πάνω ποστ, αναφέρει ότι παίζει σε 1440P με το ''borderless gaming app''. Με λίγα λόγια το native support του παιχνιδιού είναι μέχρι 1080P. Το port είναι ακατάλληλο, καλύτερα να αγοραστεί στο PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Steam έχει thread με το σύστημα του καθενός και πώς του τρέχει το παιχνίδι, ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχει επιλέξει.

 

http://steamcommunity.com/app/524220/discussions/0/135511913382964172/

 

Το παιχνίδι φαίνεται να παίζει καλύτερα σε παλιές AMD κάρτες από ότι σε παλιές Nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Steam έχει thread με το σύστημα του καθενός και πώς του τρέχει το παιχνίδι, ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έχει επιλέξει.

 

http://steamcommunity.com/app/524220/discussions/0/135511913382964172/

 

Το παιχνίδι φαίνεται να παίζει καλύτερα σε παλιές AMD κάρτες από ότι σε παλιές Nvidia.

 

Αναμενόμενο. Όλως τυχαίως το 99% των ports την ίδια συμπεριφορά έχουν. Υποθέτω έχει να κάνει με το γεγονός ότι και οι δύο κονσόλες έχουν AMD hardware.

 

Υ.Γ. : αν ακούγομαι πικρόχολος είναι επειδή έχω απογοητευτεί πολύ. Ήθελα πολύ να το παίξω το παιχνίδι και έρχομαι από άλλη απογοήτευση (Torment).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πολλά πολύ καλά games τελευταία θάβονται για το κακό port/performance, τουλάχιστον παλιότερα από όσο θυμάμαι τα κάκιστα ports ήταν πάνω κάτω και μούφα σαν games. Αν και ήθελα να το παίξω PC θα πάω για ενοικίαση PS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πολλά πολύ καλά games τελευταία θάβονται για το κακό port/performance, τουλάχιστον παλιότερα από όσο θυμάμαι τα κάκιστα ports ήταν πάνω κάτω και μούφα σαν games. Αν και ήθελα να το παίξω PC θα πάω για ενοικίαση PS.

φιλε TDi, παλια θυμαμαι οταν ξεκινουσα ενα game, κατω στη γωνια εγραφε ενα v1.0 και οταν το τελειωνα και επεφταν τα credits, παλι εγραφε v1.0

 

Ηταν μια εποχη που τα παιχνιδια ηταν παιχνιδαρες απο το 0 εως το 100 χωρις προβληματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή το game με τραβάει πολύ θα το παίξω σε πισί εν ευθέτω χρόνω, όταν θα το έχουν φέρει -ελπίζω- στα ίσια του.

 

Δεν έχω παίξει το προηγούμενο της σειράς, αξίζει να το παίξωπριν το Automata; Συνδέονται σεναριακώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω ορισμενοι να γραφουν απο πραγματικο ενδιαφερον για το παιχνιδι στο παρον θεμα και οχι επειδη τους ''θαψαμε'' την πλατφορμα με αυτα που γραφτηκαν πιο πισω. Συνηθες φαινομενο στο insomnia,ειδικα οταν βλεπουμε τα σχολια να επικεντρωνονται(εως ενα βαθμο λογικο και αναμενομενο για pc εκδοση) αποκλειστικα στην αποδοση και σχεδον καθολου κουβεντα στο παιχνιδι αυτο καθαυτο.

 

Το παιχνιδι οχι δεν χρειαζεται να εχεις παιξει το προηγουμενο για να το παιξεις και αυτο.

Υπαρχουν καποιες αναφορες στο προηγουμενο αλλα ευτυχως σχεδιαστηκε κυριως για ατομα νεα στην σειρα αυτη,αρα στο θεμα αυτο δεν παιζει καποιο προβλημα.


Αν και ήθελα να το παίξω PC θα πάω για ενοικίαση PS.

Απο περιεργεια ποια παιχνιδια απο περυσι μεχρι φετος εχει τυχει να αγορασεις ειτε τον πρωτο καιρο ειτε γενικα για να επιβραβευσεις ας το πουμε τον δημιουργο για την δουλεια του (ειτε σε pc ειτε σε ps4),γιατι κατανοητο το κραξιμο απο μια πλευρα αλλα βλεπω τα περισσοτερα(απο οσα εχεις γραψει)σε ενοικιαση τα παιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να θάψεις την πλατφόρμα?

 

Ποιός είναι ο υπεύθυνος για το port του Nier στο PC? Το PC ή η Platinum με την Square Enix?

 

Δεν πρέπει να αφήνουμε στο απυρόβλητο τους δημιουργούς, οι οποίοι είναι οι μοναδικοί υπεύθυνοι, και να μας φταίει η πλατφόρμα του PC.

 

Εν πάση περιπτώση, καθότι το παιχνίδι αναλόγως συστήματος μπορεί να παίζει όπως πρέπει, πλήν τα cut-scenes (τα οποία είναι video ), για αυτόν που θέλει να το παίξει τώρα, θα πρέπει να τσεκάρει αν το σύστημά του θα αποδίδει αυτά που περιμένει να αποδώσει. Στο Steam υπάρχουν σχετικά threads. Και το παιχνίδι είναι για controller και όχι για K/M, για το οποίο το support του είναι περίεργο.

 

Στη δικιά μου περίπτωση, το παιχνίδι παίζει 1080p/60fps, οπότε θα αναμένω να πέσει η τιμή του σε λογικά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

 

 

Απο περιεργεια ποια παιχνιδια απο περυσι μεχρι φετος εχει τυχει να αγορασεις ειτε τον πρωτο καιρο ειτε γενικα για να επιβραβευσεις ας το πουμε τον δημιουργο για την δουλεια του (ειτε σε pc ειτε σε ps4),γιατι κατανοητο το κραξιμο απο μια πλευρα αλλα βλεπω τα περισσοτερα(απο οσα εχεις γραψει)σε ενοικιαση τα παιζεις.

 

Για PS έχω αγοράσει μονο TLOU και Bloodborne, κανένα άλλο. Για PC μπορώ να σου πω τι αγόρασα last months, Superhot, XCOM2, Hollow Knight. Γενικά άμα μου δίνετε η ευκαιρία νοικιάζω και άμα λένε τα περνώ πιο μετά PC. Επίσης που με είδες να κράζω το συγκεκριμένο game, αντίθετος έχω διαβάσει τα καλύτερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...