Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγω οτι οταν με το καλο ισιωσει  με τα τεχνικα προβληματα το παιχνιδι αξιζει αγορας. Δεν νομιζω σαν gameplay να μην αρεσει σε καποιον.

 

Επισης ακομα και να βγει σε θειο, αν το βρειτε σε προσφορα αγοραστε το γιατι πρεπει να δωθει μυνημα οτι θελουμε τετοια παιχνιδια.

 

Δυστυχως το οτι δεν συγχρονιζε με τον Projector μου + το λαθος scaling σε borderless window (παλι στον projector) με εκαναν να το επιστρεψω και να παρω την εκδοση του PS4. Και ειναι παιχνιδι που με ενδιεφερε περισσοτερο σε PC.

 

Απο performance εχω να πω οτι παραπονο δεν ειχα την λιγη ωρα που το επαιξα σε PC. Σε high settings χωρις καποια αλλη αλλαγη τελειωσα την εισαγωγη και αν και ειχε καποια frame drops σε καποια ασχετα σημεια γενικα ηταν ομαλο. i3-6098 με GTX 1060 εδω. Πιστευω αν εριχνα το antialiasing θα ειχαν εξαλειφθει και αυτα τα λιγα drops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mα δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να θάψεις την πλατφόρμα?

Η pcmaster race που γενικα ειδε αυτο το διαστημα να βγαινουν πολυ αξιολογα παιχνιδια στις κονσολες(ps4/switch)και αυτοι ειχαν μεινει τοσο καιρο να κοιτανε τις πανακριβες καρτες τους. Τα πετυχαμε στα αντιστοιχα θεματα των δημοφιλων παιχνιδιων αλωστε αυτα,γιαυτο και ειπα την λεξη''θαψιμο'' που προφανως και δεν ισχυει πραγματικα.

 

κραξιμο εννοουσα γενικα για τα console ports οχι για σενα προσωπικα,λαθος μου που δεν το ξεκαθαρισα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω οτι οταν με το καλο ισιωσει  με τα τεχνικα προβληματα το παιχνιδι αξιζει αγορας. Δεν νομιζω σαν gameplay να μην αρεσει σε καποιον.

 

Επισης ακομα και να βγει σε θειο, αν το βρειτε σε προσφορα αγοραστε το γιατι πρεπει να δωθει μυνημα οτι θελουμε τετοια παιχνιδια.

Μπορει απο πλευρας κανονικου gameplay η platinum να ειναι εγγυηση,αλλα το story του παιχνιδιου δεν ειναι οπως τα περισσοτερα που εχουμε δει στο ειδος αυτο,γιαυτο ειχα πει πιο πισω οτι εν μερη δεν ειναι παιχνιδι για ολους.

Βασικα το πιστευω πραγματικα οτι αρκετοι που θα το παρουν το παιχνιδι ισως σταματησουν στο 1o playthrough και δεν το συνεχισουν το παιχνιδι(θα φανει και στα trophy αυτο πιο εντονα σαν δειγμα).

 

Οσο για το δευτερο που αναφερεις συμφωνω απολυτα, και γιαυτο λεω οτι καλο ειναι(και να το λεμε και να το κανουμε)καποια παιχνιδια πραγματικα να στηριζονται. Βεβαια οπως ειπα πιο πισω εννοειται οτι δεν θα μας πιασουν και κοροιδα οταν το παιχνιδι day one εχει θεματακια και ζηταει και 45ευρω σε κλειδαδικα. Σε price drop παντως εγω θα το τσιμπησω και στο pc σιγουρα και προτεινω το ιδιο και για τους περισσοτερους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχουν βρεθεί κάποιες αιτίες για το shitty performance σε ορισμένα συστήματα με κάποιες κάρτες Nvidia.

 

Αν το PC έχει intergrated CPU-GPU, το παιχνίδι από default χρησιμοποιεί την GPU του επεξεργαστή και όχι την κανονική κάρτα γραφικών.

 

Αν προσθέσεις το παιχνίδι στα Nvidia control panel--> manage 3d settings--> program settings, τότε το πρόβλημα της απόδοσης λύνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά Fulgore εσύ που το έχεις τελειώσει μπορείς χωρίς spoilers plz να πεις τι ακριβώς παίζει με τα multiple "playthroughs"?!

 

 

πρωτο playthrough παιζεις με την κεντρικη 2B που ειναι το ονομα της(η κοπελα στο εξωφυλλο του παιχνιδιου)και ο πιτσιρικας απο διπλα ειναι ο βοηθος της.

 

Στο δευτερο playthrough παιζεις πανω κατω το ιδιο story αλλα αυτη την φορα απο την πλευρα του πιτσιρικα βοηθου της(ο αριστερα τυπος απο το εξωφυλλο)με αποτελεσμα να παιζει λιγο backtrack σε ιδιες τοποθεσιες και αποστολες αλλα βλεπεις αρκετες προσθηκες σε cut scenes,διαλογους και διαφορετικη προσεγγιση ορισμενων boss.

Με λιγα λογια δεν ειναι οπως στο devil may cry 3 πχ που μπορουσες να παιξεις ολο το παιχνιδι ως Virgil και δεν ειχε καμια διαφορα σε cutscenes και story.

 

Να τονισω εδω οτι δεν ειναι το παιχνιδι απο την αρχη αλλα απλα με αλλο χαρακτηρα με διαφορετικα abilities,ειναι  διαφορετικο το gameplay των 2 πρωτων χαρακτηρων.

 

Το 3ο playthrough ειναι η κανονικη συνεχεια του παιχνιδιου και μπαινει στο παιχνιδι και ο 3ος χαρακτηρας στο εξωφυλλο και πισω απο αυτο με ονομα Α2

 

(το λεω αυτο υπο την πλευρα οτι δεν ειναι κατι για spoiler).

Γενικα το ολο στυλακι ειναι κατι που δεν πολυ βλεπουμε στα παιχνιδια και στο λεει οταν τελειωνεις το καθε run οτι μετα το παιχνιδι συνεχιζει δεν ξεκιναει καθε φορα απο την αρχη.

 

 

Μετα και το 3ο playthrough ανοιγει και το chapter select για να εχεις προσβαση στα διαφορετικα τελη/επιλογες του παιχνιδιου αλλα και για να μπορεις να ολοκληρωσεις οτι εχει μεινει απο side missions,upgrades,οπλα,αρχεια κλπ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρω προσωπικα spoiler οτι παιζεις με τους χαρακτηρες που βλεπεις στο εξωφυλλο του παιχνιδιου. Ουτε ανεφερα λεπτομερεις στο τι βλεπεις αναλυτικα,τι γινεται στο καθε playthrough αναλυτικα σε αρχη,μεση και τελος κλπ που ειναι πραγματικα spoilers.

 

Ουτε στο Witcher πχ θυμαμαι να εμπαινε σε spoiler οταν καποιος ανεφερε οτι παιζεις και με την Ciri(γιατι εν μερη το 1 και το 3ο playthrough ειναι ιδια κατηγορια) ,αλλα τελος παντων δεν θα κολλησουμε τωρα σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογο αυτό που αλλάζεις χαρακτήρες, βασικά αυτό που κίνησε το ενδιαφέρον είναι η αλλαγή cameras φάση platforming και ότι έχει "διαφορα" gameplay. Παρόλα αυτά την "γιαπονεζιλα" φάση hentai προσθήκες δεν την πάω μια αλλα το έχω συνηθίσει πια και αυτός είναι ένας από τους λόγους που αποφεύγω games με female chars.

 

 

 C02DNG4UUAUI0jb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To sexual exploitation το βρίσκεις πολύ συχνά στους ιαπωνέζικους τίτλους.

 

Τώρα παίζω το God Eater Ressurection για να πάρω την Monster Hunter δόση μου, και οι female characters σε λίγο θα πηγαίνουν topless για να σκοτώσουν τα υπερμεγέθη τέρατα.

 

 

ulJOqMP.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ελπιζω ορισμενοι να γραφουν απο πραγματικο ενδιαφερον για το παιχνιδι στο παρον θεμα και οχι επειδη τους ''θαψαμε'' την πλατφορμα με αυτα που γραφτηκαν πιο πισω. Συνηθες φαινομενο στο insomnia,ειδικα οταν βλεπουμε τα σχολια να επικεντρωνονται(εως ενα βαθμο λογικο και αναμενομενο για pc εκδοση) αποκλειστικα στην αποδοση και σχεδον καθολου κουβεντα στο παιχνιδι αυτο καθαυτο.

 

Το παιχνιδι οχι δεν χρειαζεται να εχεις παιξει το προηγουμενο για να το παιξεις και αυτο.

Υπαρχουν καποιες αναφορες στο προηγουμενο αλλα ευτυχως σχεδιαστηκε κυριως για ατομα νεα στην σειρα αυτη,αρα στο θεμα αυτο δεν παιζει καποιο προβλημα.

 

Δεν ξέρω σε ποιόν αναφέρεσαι, αλλά προσωπικά αγνοούσα την ύπαρξη και του πρώτου game στο PS3, το έμαθα όταν ανακοινώθηκε το Automata. Με το που είδα τρέιλερ με τράβηξε κατευθείαν το setting και μιας και η Platinum είναι από τις αγαπημένες μου εταιρείες λόγω του gameplay των games της, δεν υπήρχε περίπτωση να μην το παίξω. Απλά θα κάνω λίγη υπομονή μέχρι να στρώσει και στο μεταξύ τότε θα παίξω και το πρώτο για να μην έχω κενά, μιας και έχω κρατήσει ακόμα το PS3 μου. Ούτως ή άλλως τώρα έχω μπλέξει με το BotW, το οποίο καταναλώνει σχεδόν όλο το gaming χρόνο που έχω διαθέσιμο.

 

Πάντως, για να συνεισφέρω λίγο και στην κουβέντα, για εμένα το καλύτερο beat-em-up μέχρι σήμερα εξακολουθεί να είναι το Arkham Knight, το οποίο το είχα τελειώσει στο PC της υπογραφής μου, τις πρώτες μέρες που είχε κυκλοφορήσει σε 1080p ανάλυση με 50-55 frames περίπου. Η άποψη που είχα σχηματίσει τότε είναι ότι οι περισσότεροι που είχαν πρόβλημα με το game είχαν συστήματα με «ιδιαιτερότητες» που δεν ανταποκρίνονταν στη συντριπτική πλειοψηφία των συστημάτων εκεί έξω. Στη χειρότερη περίπτωση οι περισσότεροι μπορούσαν να παίξουν Arkham Knight σε 1080p30, κάτι δυσάρεστο μεν, που απέχει όμως πάρα πολύ από το unplayable (και από το 2,6 στο metacritic που παίρνει ακόμα και σήμερα for that matter).

 

Κάτι αντίστοιχο πιστεύω ότι ισχύει και στο NieR: Automata, από το λίγο που έχω διαβάσει. Υπάρχουν προβλήματα που αφορούν μία μικρή μειοψηφία των gamers, και η οποία έχει υπερμεγενθύνει τα όποια προβλήματα. Το παιχνίδι σε πρώτη φάση φαίνεται εξαιρετικό, ελπίζω να μην έχει χαμηλές πωλήσεις -σε PC- μόνο και μόνο λόγω μεμονωμένων περιστατικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Εννοω αγαπητε περιπτωσεις οπως η παραπανω για να μην το γενικευω και να γινω και συγκεκριμενος. Τα μονα σχολια/συμμετοχη στο εν λογω θεμα χωρις φυσικα καποια αναφορα(απο πλευρας ενδιαφεροντος πχ) στο ιδιο το παιχνιδι αυτο καθαυτο.

 

Ειχε αναφερθει εδω και 6 μηνες(αρα το γνωριζαμε) οτι το παιχνιδι θα ειναι κλειδωμενο στα 1080p και 60fps(1080p ειναι προς το παρον η επισημη αναλυση που υποστηριζεται)αρα προφανως και το παιχνιδι δεν θα ηταν υποψηφιο ως ενα απο τα καλυτερα optimized παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πολύ πιο συχνά eastern games έχουν πρόβλημα με fpc lock, res, aspect ratio κτλ σε σχέση με western, γνωρίζει κάποιος άμα υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος πέρα από το ότι έχουν το PC σε δεύτερη μοίρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πολύ πιο συχνά eastern games έχουν πρόβλημα με fpc lock, res, aspect ratio κτλ σε σχέση με western, γνωρίζει κάποιος άμα υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος πέρα από το ότι έχουν το PC σε δεύτερη μοίρα?

Το pc τους δινει την δυνατοτητα με λιγη προσπαθεια(console ports δηλαδη)να εχουν εσοδα σε βαθος χρονου. Προφανως στις κονσολες δεν γινεται αυτο παρα μονο με επανακυκλοφοριες τυπου remastered.

 

Επισης στην Ιαπωνια το pc gaming(και γενικα τα desktop pcs)δεν τα πολυ προτιμαει ο κοσμος και γενικα ο κοσμος εκει ειναι πολυ υπερ του φορητου. Και φυσικα μην ξεχασουμε οτι τα περισσοτερα παιχνιδια δεν εχουν τα μεγαλα budget που εχουμε στην δυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...