Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά με το compression του youtube μη περιμένεις να δεις διαφορές με msaa, αλλά κανονικά κάνει μεγάλη διαφορά.

 

Όσο για το σχόλιο του τύπου, καλύτερα έπρεπε να πει:

 

Yay PC gaming! Messing with shitty ports more than playing the game! Ο λόγος που κάθεται κανείς και ασχολείται με τα settings είναι για να μπορέσει να τρέξει καλύτερα το παιχνίδι στο pc του. Τώρα αν για αυτόν τα 5-10 λεπτά που θα πάρει να πάρεις τα recommended για το μηχάνημα σου και τα αλλάξεις λίγο με βάση τις προτιμήσεις(για παράδειγμα εγώ πάντα βγάζω motion blur και depth of field επειδή δεν μου αρέσουν) είναι πολλά, τι να πω.

 

 

Ελα τωρα αγαπητε 5-10λεπτα κοροιδευομαστε τωρα? Δες τι γραφεται σε θεματα γνωστων παιχνιδιων οπως τα battlefield,στο Witcher 3,στο Tomb raider και γενικα πολλα γνωστα παιχνιδια τις πρωτες μερες στο insomnia(ακομα πιο εντονα στα site του εξωτερικου).

 

 

Τις πρωτες μερες κυκλοφοριας βλεπεις σχολια μονο για προτεινομενες ρυθμισεις να γραφει ο καθενας,απο εκει εχει προκυψει και το παραπανω σχολιο αρκετες φορες. Να το πω πιο απλα,ναι οκ για PC μιλαμε αρα εως ενα βαθμο ειναι αναμενομενα πραγματα,αλλα αρκετες φορες τεινουν προς υπερβολη αυτο ειναι το θεμα,και δυστηχως λογω console port δεν τους δικαιωνει και το τελικο αποτελεσμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Ελα τωρα αγαπητε 5-10λεπτα κοροιδευομαστε τωρα? Δες τι γραφεται σε θεματα γνωστων παιχνιδιων οπως τα battlefield,στο Witcher 3,στο Tomb raider και γενικα πολλα γνωστα παιχνιδια τις πρωτες μερες στο insomnia(ακομα πιο εντονα στα site του εξωτερικου).

 

 

Τις πρωτες μερες κυκλοφοριας βλεπεις σχολια μονο για προτεινομενες ρυθμισεις να γραφει ο καθενας,απο εκει εχει προκυψει και το παραπανω σχολιο αρκετες φορες. Να το πω πιο απλα,ναι οκ για PC μιλαμε αρα εως ενα βαθμο ειναι αναμενομενα πραγματα,αλλα αρκετες φορες τεινουν προς υπερβολη αυτο ειναι το θεμα,και δυστηχως λογω console port δεν τους δικαιωνει και το τελικο αποτελεσμα.

 

 

 

Καλά, προφανώς θα κάτσουν και θα συζητήσουν για καλύτερα settings. Αυτός που έχει επαρκώς δυνατό μηχάνημα δεν θέλει και πολυ δουλειά. Βάζουμε full και βλέπουμε πόσο ΑΑ τραβάει είναι περίπου η διαδικασία, εκτός και αν υπάρχουν settings που δε σε ενδιαφέρουν όπως ανέφερα πριν. Εκεί που εμφανίζεται το πολύ experimentation είναι όταν βρίσκεσαι πολύ κοντά στα minimum ή όταν δεν πολυέχεις ιδέα τι κάνει τι. Ίσως μια άλλη κατηγοριά είναι και τα παιχνίδια που έχουν τόσα προβλήματα που ψάχνεις να βρεις τι να κανεις (εκεί βάσισα και το σχόλιο μου). Αν είναι όμως ένα αξιοπρεπές port με consistent συμπεριφορά τότε γιατί να φας περισσότερο από 5-10 λεπτά?

 

Δηλαδή για παράδειγμα όταν installara το Dark Souls 3 είδα ότι μου έβαλε x settings. Έβγαλα motion blur, depth of field και χαμήλωσα shadows και ανέβασα λίγο AA. Μπήκα στο game, είδα ότι τρέχει καλά πάμε να παίξουμε τώρα. Αν είχα μια 970 ή κάτι παρεμφερές δεν θα είχα κάνει τίποτα. Τα πάντα full και γιούρια.

 

Το point μου είναι, νιώθω ότι ο τύπος που κάνει αυτό το comment απλά ψάχνει να βρει πάτημα να trollarei pc χρήστες. Είναι σα να πάω στο video του Digital Foundry για το Bloodborne και να γράψω Yay Console Gaming! Analyzing frame pacing instead of playing the game!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να συζητάς για settings είναι μέρος της "μαγείας" του PC gaming.

 

Στην πραγματικότητα όμως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, τα settings είναι υπόθεση λίγων λεπτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True όταν όμως χρειάζεται restart το κάθε setting παίζει να πάρει και ώρα...Επίσης όταν δεν υπάρχει bench πολλές φορες βρίσκεις τα preferred και μετά μπαίνεις σε άλλη περιοχή για παράδειγμα που είναι πιο βαριά και φτου από την αρχή :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το demo στο peasant-station εντάξει το gameplay φαίνεται καλό (έχω δει και καλύτερο βέβαια σε αυτό το είδος οι εχθροί μου φαίνονται πολύ μουροχαυλοι) υποθέτω ότι και η ιστορία θα είναι πολυ καλή, τα γραφικά απαίσια

 

Θα περιμένω sale, full price δε νομίζω ότι αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το demo στο peasant-station εντάξει το gameplay φαίνεται καλό (έχω δει και καλύτερο βέβαια σε αυτό το είδος οι εχθροί μου φαίνονται πολύ μουροχαυλοι) υποθέτω ότι και η ιστορία θα είναι πολυ καλή, τα γραφικά απαίσια

 

Θα περιμένω sale, full price δε νομίζω ότι αξίζει

Οι εχθροι ειναι κυριως ρομποτ μεχρι και το δευτερο playthrough περαν φυσικα των boss και λιγω εξαιρεσεων. 

Δεν λεω παραπανω λογω spoiler αλλα το παιχνιδι αυτο εχει ενα φοβερο στοιχειο που ξεχωριζει απο τα αλλα hack n slash. Την ιστορια που οντως ξεχωριζει για το ειδος αυτο.

Επισης ναι στην παρουσα φαση δεν αξιζει τα χρηματα αυτα. Οταν πεσει κατω απο 30ευρω ναι αλλαζει το πραγμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το έβλεπα χθες αυτό το review και μου έκανε εντύπωση το πόσο πολύ του άρεσε

 

όπως επίσης μου έκανε εντύπωση που του άρεσε ενώ δεν είναι και πολύ φίλος όπως ο ίδιος λέει αυτού του τύπου μάχης 

 

το θέμα είναι ότι μάλλον πρόκειται για διαμαντάκι που δεν αξίζει να προσπεράσουμε αλλά μιας και έχω πολύ πράγμα να παίξω αυτό το καιρό θα περιμένω πτώση τιμής

 

και σκοπεύω να επιλέξω pc γιατί στο ps4 (το σκέτο) δε μου άρεσε καθόλου οπτικά, δε πιστεύω βέβαια ότι θα είναι η μέρα με τη νύχτα οπτικά, αλλά όσο να'ναι θα είναι καλύτερα τα πράγματα 

 

δεν έχω δει κανένα spoiler σχετικά με την ιστορία και αυτό λέγεται ότι είναι από τα πιο δυνατά σημεία του παιχνιδιού οπότε θα περιμένω να με εκπλήξει εκείνη τη στιγμή 

 

πάντως οι ιάπωνες έρχονται με δυνατά παιχνίδια τον τελευταίο καιρό ή ίσως φταίει ότι ξαναπήρα κονσόλα και έρχομαι περισσότερο ξανά σε επαφή με το ιαπωνικό gaming, όπως και να χει θα μονοπωλήσουν αρκετά το ενδιαφέρον μου φέτος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΟΣΟ κακό port είναι; :mad:
βάζω ανάλυση 1920x1080 και φαίνονται θαμπά όλα...Τα printscreens που έβγαλα φαίνονται τώρα καθαρά..Τί γίνεται;
Καθαρά κάπως έβλεπα μέσα στο παιχνίδι μόνο σε 1440χ900
----
βρήκα αυτό pinned στα discussions του steam..μάλλον είναι κοινό πρόβλημα!
 
FAR (Fix Automata Resolution) - v 0.5.2 [Rainbow UI] - 4/15/17
 

~edit no2~

όλα εντάξει με το fix!

 

 

 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο θα δοκιμάσω ξανά με περισσότερο sweetfx presets και reshade..

Παρά είναι άσπρο ρε γμτ..

Και σίγουρα αυτή η ασπρίλα δεν είναι αρτιστική πινελιά..

 

μάλλον το πιο καλό

So about Reshade or SweetFX

+

ο οδηγός του

 

και ίσως το πιο όμορφο

Enhanced Clear Graphics

 

απλώς νυστάζω τρομερά για να ασχοληθώ τώρα και πιο πολύ ποστάρω για να τα θυμηθώ :P

 

DlChaZs.png

 

πάρτε και ένα screenshot

?interpolation=lanczos-none&output-forma

 

 

 

 

 

1o DLC

 

https://youtu.be/fzU6zdY89oo

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη φορα τα τελευταια 10περιπου χρονια που παιχνιδι της platinum βγαινει με dlc.

Bεβαια δεν μου προκαλει εντυπωση λογω των παρα πολυ υψηλων πωλησεων που εχει κανει το παιχνιδι οπως και της Square Enix που ειναι απο πισω.

 

Στις εκπτωσεις του GMG(vip για μελη) το παιχνιδι παιζει στην χαμηλοτερη στιγμη της αγορας αυτη την στιγμη(ακομα και απο κλειδαδικα)στις 32.70 λιρες.


Εμενα παντως εγινε αυτοματα το αγαπημενο μου Hack n slash παιχνιδι των τελευταιων ετων το συγκεκριμενο (με εξαιρεση τα god of war που ειναι οι  υπερ παραγωγες του ειδους τους).

 

Επιτελους hack n slash παιχνιδι με βαρος στην ιστορια(η οποια ειναι και σχετικα πρωτοτυπη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...