Προς το περιεχόμενο

Τα καλα του να κοψει κανεις το τσιγαρο- απο πρωην καπνιστες του ινσομνια


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κόψει το τσιγάρο μαχαίρι εδώ και 5 μήνες..αλλά και μόνο που διαβάζω το θέμα, άνετα θα έκανα μια τσιγαριά αν και δε θα μπορούσα γιατί μου βρωμάει 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Έχω κόψει το τσιγάρο μαχαίρι εδώ και 5 μήνες..αλλά και μόνο που διαβάζω το θέμα, άνετα θα έκανα μια τσιγαριά αν και δε θα μπορούσα γιατί μου βρωμάει 😀

Keep counting! 

22 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Το να κόψεις μια εξάρτηση είναι απλά μια απόφαση, ένα κλικ και πραγματικά είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται Ναι, θα έχεις το σώμα σου που θα διαμαρτύρεται από τα στερητικά, αλλά όσο το μυαλό λέει ΟΧΙ όλα καλά. Θέλει το μυαλό να πει όχι; Οι άνθρωποι αποτυγχάνουν όταν αφήνουν περιθώρια στον εαυτό τους, να κάνουν ένα τσιγάρο περιστασιακά με την παρέα ή να κάνουν ένα επειδή δικαιλογείται λόγω άγχους στη δουλειά ή να κάνουν μόνο ένα με τον καφέ. Όχι. Παίρνεις την απόφαση τώρα που διαβάζεις αυτό το μήνυμα ότι θα το εξορίσεις από τη ζωή σου και πορεύεσαι μέχρι τέλους με αυτήν την απόφαση. Σαν να πέθανε για πάντα ο καπνιστής εαυτός σου. Δεν αφήνεις παραθυράκια επιστροψής. 

Βέβαια, άμα ήταν τόσο απλό νομίζω πως δεν θα είχε γίνει ποτέ τόσο μεγάλο πρόβλημα... 

Το ίδιο ισχύει προφανώς (και περισσότερο) και για τις άλλες βαρύτερες εξαρτήσεις (αλκοόλ, ηρωινη, κόκα, κλπ). Unfortunately, υπάρχει ΚΑΙ το μη-συνειδητό μέρος του ψυχισμού που... κάνει τα δικά του. 

Αν ήταν όπως τα λες, μάλλον κανείς δεν θα κάπνιζε ποτέ ή - μόλις του πουν ότι είναι επικίνδυνο - θα το έκοβε επί τόπου. 

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαστε ΑΤΜ's που συναλλάσσομαι με απολύτως λογικούς τρόπους και όταν "χάνουμε" κάτι, το πενθούμε και τα πιο παντοδυναμία κομμάτια μας επιθυμούν να επαναφέρουν το χαμένο (= η υποτροπή στην προκειμένη περίπτωση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγαρο καλα κραταει κομμενο απο το 2011.

Με το φαι τι κανουμε γμτ κερατο μου!

Αλλη μαλακισμενη εξαρτηση. Να τωρα βραδια εκλογων γεμισα μπολ με ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΜΥΡΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ!!

Και κοκακολιτσα διπλα..Μη στεγνωνει το στομα!!!

:mad:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρξα καπνίστρια για πολλά χρόνια...  και πάντα, από την αρχή ήθελα να το κόψω. Έκανα πολλές προσπάθειες, αποτυχημένες ως επί το πλείστον, πριν δύο χρόνια όμως είπα φτάνει.  Ξύπνησα το πρωί μιας Δευτέρας και δεν έκανα κανένα τσιγάρο, ούτε την επόμενη, ούτε τη μεθεπόμενη...   15 μέρες μετά ήθελα να καπνίσω σα τρελή αλλά δεν κάπνισα γιατί θα ήταν σα να ακύρωνα τη προσπάθεια των προηγούμενων ημερών.  Σήμερα, 2 χρόνια μετά, πολλές φορές νιώθω την επιθυμία, όμως δεν έχω ξανακαπνίσει...  και δε το μετανιώνω! Είμαι ελεύθερη και όχι εξαρτημένη

Το τσιγάρο το κόβεις αλλάζοντας τις συνήθειές σου. Π.χ. αντί να πιείς καφέ το πρωί που ξυπνάς πιες τσάι.  Αντί να αράξεις στη πολυθρόνα με τη τηλεόραση για να ξυπνήσεις, βγες έξω και περπάτα ή τρέξε.  Για λίγο καιρό απόφυγε να βγεις έξω σε καφετέριες με φίλους που είναι καπνιστές και προτίμησε τους μη καπνιστές.  Συνειδητά επέλεξε να μη πας σε μπαρ για ποτό για να μη χρειαστεί να καπνίσεις.  Για ένα μήνα τουλάχιστον (οπότε και ο βαρύς εθισμός θα έχει καταλαγιάσει) φρόντισε να αποφεύγεις ότι σε κάνει να καπνίζεις.  Αντιμετώπισε την κατάσταση σα θεραπεία από ασθένεια!  Γιατί ουσιαστικά αυτό είναι!  Παράλληλα βάλε στόχους για να γίνεις πιο φιτ, να κινείσαι περισσότερο, να τρως λιγότερο, να μετράς τα αποτελέσματά σου, να κρατάς ημερολόγιο...  να είσαι παρών και να ζεις τη κάθε στιγμή. 

Όπως ισχύει και για τους αλκοολικούς, ακόμα και μια τζούρα μπορεί να σε πάει πίσω.  Αν έχεις μείνει ένα μήνα χωρίς τσιγάρο έχεις πολλές πιθανότητες να συνεχίσεις τη ζωή σου χωρίς αυτό αλλά είναι παγίδα να νομίζεις ότι μπορείς ξαφνικά να καπνίσεις ένα ή μισό τσιγάρο και να συνεχίσεις τη προσπάθεια διακοπής. 

Πάντα να έχεις στο μυαλό σου ότι εσύ είσαι ο δυνατός και όλοι οι καπνιστές οι εξαρτημένοι, αδύναμοι χαρακτήρες. 

Κάνε τη προσπάθεια... τα οφέλη είναι αμέτρητα, κυρίως στην υγεία σου. 

Καλή επιτυχία! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ φασαρία για το τίποτα στο μυαλό και μόνο είναι και τίποτα άλλο.

Είμαι 49 χρονών κάπνιζα από τα 13 μου καμιά 25αριά χρόνια . Κάποια στιγμή το βαρέθηκα και το σταμάτησα ( αν θυμάμαι καλά το 2008 λόγω κάποιον σημαντικών άλλων στιγμών θυμάμαι το έτος και όχι λόγο του παλιό τσίγαρου ). Ούτε ήθελα ή θέλησα από το 1ο λεπτό  να καπνίσω δεν άλλαξα καμιά συνήθεια ( πίνω τους καφέδες μου κ.τ.λ.π. ) και σε περιβάλλον με καπνίζοντες πήγαινα και πάω ( αν και πλέον με ενοχλεί ο καπνός ιδίως όταν έχω το παιδί μαζί μου ). Κατά τα άλλα είναι μόνο στο μυαλό μέσα ούτε στερητικά ούτε τίποτα ..αυτά μας τα πιπιλούσαν - πιπιλάνε και καλά στο μυαλό.

- Φυσικά δεν θα πω για τα οφέλη στην υγεία ( γιατί σε όσους καπνίζουν φαίνεται μακρινά ) ενώ είναι απλά η καθημερινή ζωή ενός μή καπνίζοντα. Απλά και φυσικά είναι Υγεία το να μήν καπνίζεις ..αλλά αυτό δεν είναι πανάκια μπορεί να "βρει" τον καθένα οτιδήποτε όπως και θα έβρισκε και όποιον Δεν καπνίζει . Κύριοι και κυρίες τα πράγματα είναι Απλά εμείς τα Μεγαλοποιούμε ..Μήν Καπνίζεται  !!!! 

Επεξ/σία από Hellfire45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Τσιγάρο = δεδομένος καρκίνος (ιδιαίτερα των πνευμόνων). Άμα δεν ίσχυε δεν θα το κυνηγούσαν οι δυτικές χώρες.

2. Κόψιμο του τσιγάρου= οικονομία, σε 15 χρόνια αγοράζεις σπίτι!

3. Το τσιγάρο κόβεται. Μαχαίρι. Αρκεί να έλθει το πλήρωμα του χρόνου (διαφορετικό για τον καθένα).  Μετά βρίσκεις και χόμπι την ελαφριά γυμναστική (και το σεξ σου γίνεται ΥΠΕΡΟΧΟ τουλάχιστον για σένα :-)  Κι έχει και διάρκεια... οπότε πιθανά θα αρέσει αυτό και στο ταίρι!)

4. Το τσιγάρο, δηλ το κόψιμό του, είναι και θέμα ωρίμανσης χαρακτήρα.  Βοηθάει όμως σημαντικά και μια τσίκλα νικορέτε....  αλλά μην γίνεις μετά θύμα του νικορέτε ή του τωρινού συστήματος καπνίζειν- δε θυμάμαι πώς το λένε...

5. Αν καθίσεις σε πίσω θέση παπιού ή μηχανής κι ο οδηγός είναι καπνιστής, από τη δυσωδία των μαλλιών του, θα πέσεις στο δρόμο για να γλιτώσεις αυτή τη δυσωδία!

6. Τα δόντια σου θα ξαναλευκάνουν σιγά σιγά...  τα ρούχα σου δεν θα μυρίζουν...  θα ξαναομορφύνεις. Αν είσαι γυναίκα  δεν θα γεράσεις από τα 32...

7. Κόψτο σήμερα, τώρα. μην ξαναγοράσεις τσιγάρα... μη πετάς το λεφτά σου... σου τα παίρνουν από τη τσέπη οι κεράνηδες και οι τεξανοί καουμπόηδες!

8. Το κάπνισμα είναι ντεμοντέ. Πλέον καπνίζουν μόνο στον τρίτο η τέταρτο κόσμο. Στα καθ΄ημάς, καπνίζουν ακόμα  οι πιο υποβαθμισμένες κοινωνικές ομάδες!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikko_ είπε

Είναι τόσο βλαβερό και περισσότερο. Απλά συνήθως τα τραγικά αποτελέσματα εμφανίζονται μακροχρόνια.

Ο τύπος που κάθεται σε μια καρέκλα και δεν κινείται, με 30' περπάτημα τη μέρα θα είναι μια χαρά. Ο καπνιστής ότι και να κάνει έχει υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη.

30'; Δηλαδή άμα θεωρήσουμε ότι 1000 βήματα ισούται με 10' (με βάση το κινητό μου) τότε ο τύπος κάνει 3000 βήματα την ημέρα. Τίποτα δηλαδή. Βέβαια προσωπικά βαράω 25αρι κατά μέσο όρο, οπότε το 3αρι για μένα είναι αστείο

 

Και αν θεωρήσουμε ότι είναι και υπέρβαρος...ακόμα και να βρίσκεται 100 μέτρα μακριά από τσιγάρο και ούτε καν το μυρίζει, εεεε δεν το λες και υγειή. 

 

 

59 λεπτά πριν, testit είπε

 

8. Το κάπνισμα είναι ντεμοντέ. Πλέον καπνίζουν μόνο στον τρίτο η τέταρτο κόσμο. Στα καθ΄ημάς, καπνίζουν ακόμα  οι πιο υποβαθμισμένες κοινωνικές ομάδες!

Της μόδας είναι το vaping πλέον, που είναι μια μορφή καπνίσματος τεχνικά. Οπότε δεν το λες ντεμοντέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, testit είπε

2. Κόψιμο του τσιγάρου= οικονομία, σε 15 χρόνια αγοράζεις σπίτι!

8. Το κάπνισμα είναι ντεμοντέ. Πλέον καπνίζουν μόνο στον τρίτο η τέταρτο κόσμο. Στα καθ΄ημάς, καπνίζουν ακόμα  οι πιο υποβαθμισμένες κοινωνικές ομάδες!

απλα 2 ενστασεις για τα παραπανω:

2) Σε καμια περιπτωση δεν αγοραζεις σπιτι αν κανεις οικονομια τα καπνικα σου για 15 χρονια, εκτος κι αν μιλαμε για γκαρσονιερα στην πλ. Αττικης (no offence προς τους κατοικους της)

8 ) Θα έλεγα οτι η Ελλαδα κουμπωνει μια χαρα με τον τριτοτεταρτο κοσμο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7.1 εκατομμυρια θανατοι καθε χρονο λογο του τσιγαρου. 884 χιλιαδες θανατοι λογω παθητικου καπνισματος. Σαν να λεμε 884 χιλιαδες δολοφονιες απο τους κανονικους καπνιστες σε αθωους που ανεχονται τον καπνο τους. Βγαλτε τα συμπερασματα σας:

https://www.in.gr/2018/03/08/health/health-news/panw-apo-7-1-ekatommyria-thanatoi-etisiws-logw-tsigaroy/

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ManFromEarth είπε
5 ώρες πριν, testit είπε

 

 

2) Σε καμια περιπτωση δεν αγοραζεις σπιτι αν κανεις οικονομια τα καπνικα σου για 15 χρονια, εκτος κι αν μιλαμε για γκαρσονιερα στην πλ. Αττικης (no offence προς τους κατοικους της)

 Αν καπνίζεις λίγο σίγουρα όχι.

Αν κάνεις πολλά ίσως.

Π.χ. ένα πακέτο την ημέρα με 4 ευρώ είναι 120 ευρώ το μήνα,και 1440 το χρόνο.Σε 15 χρόνια 21.600 τουλάχιστον επειδη δεν θα έχουν συνέχεια 4 ευρώ το πακέτο,όποτε βάλε μίνιμουμ 25 χιλιάρικα σε 15 χρόνια,με ΕΝΑ πακέτο την ημέρα.

Με 2 πας στα 50 χιλιάρικα,με 3 πακέτα,αν ζεις ακόμα ,στα 75 χιλιάρικα. Αμαξαρα καινούρια αγοράζεις σίγουρα πάντως.

Είναι πάντως άξιο απορίας πως πολλοί έχουν παράπονα για τα έξοδα αυτοκινήτου,τέλη,βενζίνες , ασφάλειες,έξοδα συντήρησης,για το ενοίκιο,για το τηλέφωνο,για τα πάντα,στο θέμα  Auto moto σελίδες για το ποσο καίει το αμάξι,

αλλά δεν έχουν κανένα παράπονο για τις τιμές των τσιγάρων.

Το θέμα της υγείας το αφήνω απέξω,είναι αυτονόητο και το πιο σημαντικό. 

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα για να παρεις το dream car σου πρεπει το 4ευρω που θα δινες στο περιπτερο να το βαζεις στο κουμπαρα σου και να τον σπασεις σε 15 χρονια...Ποιος το κανει αυτο??🤩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, IceMC είπε

Της μόδας είναι το vaping πλέον, που είναι μια μορφή καπνίσματος τεχνικά. Οπότε δεν το λες ντεμοντέ. 

1. Οι τύποι που κάνουν το vaping (όπως το προσδιορίζεις) διαβιούν πλέον σε ενοχικό κλίμα (σε παρέα). Βγάζουν τη συσκευή στα κρυφά, τραβάνε καμιά τζούρα και το ξαναβάζουν στην τσέπη.  Και σιγά σιγά αυτοαπομονώνονται. Δεν θα ήθελα να ήμουν με τίποτε στη θέση τους!

2. Αντίθετα, είδα σε πολλά καφέ, μπαράκια κλπ στα εξάρχεια (και στον άλιμο, στη θουκυδίδου) με πώς το λένε αυτό το ανατολίτικο... σωλήνες λάστιχου,  γυάλα με νερό...    καπνός, διύλισμα ? τζουράς?  ναργιλές λέγεται;  τα παλιά χρόνια δεν υπήρχε σε κανένα μαγαζί...  τώρα γεμίσανε με τέτοια!

 

3. Αυτό που μου τη βιδώνει, είναι ότι το κάπνισμα ξαναμπήκε στις ταβέρνες  (π.χ. στη συμβολή Ελευθερίας και παραλιακής!). Με τη βοήθεια των ίδιων των μαγαζάτορων.  Και με εκνευρίζει ιδιαίτερα το ότι οι παφπούφηδες είναι γυναίκες 20-30 ετών! Παφπούφισες 30 χρονών, θα μας ζαλίζουν για τα επόμενα 20-30 χρόνια, μέχρι να αρρωστήσουν από καπνικό  συνάρτημα νοσήματος!  Π... + στρατιωτικό περίπατος χρειάζεται (Τρίτη, νυχτερινή έξοδος)!

 

 

Επεξ/σία από testit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...