Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε καταλαβαινω. Φταινε οι πολιτικοι, η Ευρωπαικη ενωση, ο Σοιμπλε, η Μερκελ, το ΔΝΤ, οι τραπεζες κλπ.

Ολοι οι υπολοιποι γενικα.

 

Ξέρεις τι, φταίνε και αυτοί. Αλλά αν μένουμε στο να κατηγορούμε μόνο αυτούς δε θα γίνουμε ποτέ νοικοκυρεμένο κράτος. Νοικοκυρεμένο κράτος δε θα μας κάνουν οι πολιτικοί όμως. Πρέπει να αρχίσουμε από τον εαυτό μας. Οι πολιτικοί επίσης δεν είναι εξωγήινοι. Κομμάτι της κοινωνίας είναι.

 

Αλλά ναι είναι πιο εύκολο να γκρινιάζουμε και να μας φταίνε πάντα οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μισθοί και συντάξεις που για πολύ κόσμο ήταν εκτός πραγματικότητας όμως. Δε θα κατηγορήσω κανέναν επειδή έπαιρνε το μισθό του, κι εμένα αν μου δίνανε 2000 ευρώ για να είμαι απλός υπάλληλος στη ΔΕΗ και 2500 σύνταξη από τα 55 δε θα έλεγα όχι.

 

Δεν θα κατηγορήσεις ούτε αυτούς που εκβίαζαν με την ψήφο τους (το τρωτό σημείο της δημοκρατίας) να εφαρμόζονται τέτοιες πολιτικές από τις κυβερνήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι, φταίνε και αυτοί. Αλλά αν μένουμε στο να κατηγορούμε μόνο αυτούς δε θα γίνουμε ποτέ νοικοκυρεμένο κράτος. Νοικοκυρεμένο κράτος δε θα μας κάνουν οι πολιτικοί όμως. Πρέπει να αρχίσουμε από τον εαυτό μας. Οι πολιτικοί επίσης δεν είναι εξωγήινοι. Κομμάτι της κοινωνίας είναι.

 

Αλλά ναι είναι πιο εύκολο να γκρινιάζουμε και να μας φταίνε πάντα οι άλλοι.

 

Συμφωνω απολυτα. Ειρωνικα ειπα οτι φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο εμας, διοτι να, βρεθηκε και παλι ενας που το υποστηριζει και το πιστευει.

 

Εντάξει αν φταίω όμως εγώ τότε φταις κι εσύ. Σωστά;

Συλλογικη ευθυνη λεγεται , σε πιο απλα ελληνικα: "μαζι τα φαγαμε". Προφανως φταις και προφανως φταιω και προφανως φταιμε πολυ περισσοτερο απο την καθε ΕΕ, Μερκελ, Σοιμπλε κλπ. Για εμενα προσωπικα, οι πολιτες φερουν μεγαλυτερη ευθυνη και απο τους πολιτικους. Εξαλλου οι πολιτικοι αυτοι αναδειχθηκαν, συντηρηθηκαν και...μεγαλουργησαν μεσα απο τους πολιτες και μεσα απο το κοινωνικο συνολο, δηλαδη και εσενα/εμενα. Δε θα πεταξω ποτε το μπαλακι των ευθυνων σε παραγοντες που δεν εχουν ουδεμια σχεση με ολο αυτο, σκαρφιζομενος διαφορες αστειες θεωριες συνομωσιας.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κατηγορήσεις ούτε αυτούς που εκβίαζαν με την ψήφο τους (το τρωτό σημείο της δημοκρατίας) να εφαρμόζονται τέτοιες πολιτικές από τις κυβερνήσεις;

 

Δε διαφωνώ, δίκιο έχεις. Όσο για το αν φταίω κι εγώ που διάβασα και δεν ξέρω αν πήγαινε σε μένα, φυσικά και φταίω. Δεν ήμουν ποτέ από τους άμεσα ευνοημένους με κάποια θέση εργασίας π.χ. αλλά ζούσα σαν παράσιτο και ευτυχώς κάποια στιγμή το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς που σκέφτεστε με την λογική που έφερε την χώρα σε αυτή την κατάσταση.

Ναι όντως εγώ την έφερα σε αυτή την κατάσταση.

Εγώ που δάνειο δεν πήρα, εγώ που είμαι σωστή πολίτης,δεν έχω εξαπατήσει το κράτος,ούτε τους συνανθρώπους μου.Δεν έχω ταβέρνα που δεν κόβει αποδείξεις,δεν έπαιρνα αναπηρική σύνταξη μαιμού.Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το μαζί τα φάγαμε.Συγνώμη αλλά διαφωνώ.Επειδή αυτή την στιγμή μιλάω για τον εαυτό μου και όχι για τους συμπολίτες μου που πολλοί από αυτούς με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

Το ρητό μαζί τα φάγαμε πρέπει να αντικατασταθεί με το "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά"

Επίσης εγώ δεν ανέφερα καμιά θεωρία συνωμοσίας και πουθενά δεν έγραψα ότι φταίει η Ευρώπη. Το θέμα είναι γιατί η Ευρωπαική Ένωση έδινε αβέρτα δάνεια σε μη έμπιστα κράτη. Άκου εκεί να μην έλεγχε τα ψεύτικα στοιχεία που έδιναν οι Έλληνες πολιτικοί (και για αυτό εγώ φταίω; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως εγώ την έφερα σε αυτή την κατάσταση.

Εγώ που δάνειο δεν πήρα, εγώ που είμαι σωστή πολίτης,δεν έχω εξαπατήσει το κράτος,ούτε τους συνανθρώπους μου.Δεν έχω ταβέρνα που δεν κόβει αποδείξεις,δεν έπαιρνα αναπηρική σύνταξη μαιμού.Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το μαζί τα φάγαμε.Συγνώμη αλλά διαφωνώ.Επειδή αυτή την στιγμή μιλάω για τον εαυτό μου και όχι για τους συμπολίτες μου που πολλοί από αυτούς με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

Το ρητό μαζί τα φάγαμε πρέπει να αντικατασταθεί με το "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά"

 

Επίσης εγώ δεν ανέφερα καμιά θεωρία συνωμοσίας και πουθενά δεν έγραψα ότι φταίει η Ευρώπη. Το θέμα είναι γιατί η Ευρωπαική Ένωση έδινε αβέρτα δάνεια σε μη έμπιστα κράτη. Άκου εκεί να μην έλεγχε τα ψεύτικα στοιχεία που έδιναν οι Έλληνες πολιτικοί (και για αυτό εγώ φταίω; )

Το προβλημα στο συλλογισμο σου ειναι οτι βαζεις το εγω πανω απο το εμεις οταν αποτελεις μερος ενος σαπιου κοινωνικου συνολου.

Το οτι δεν ενηργησες σε βαρος του κοινωνικου αυτου συνολου αμεσα, δε σημαινει οτι δε φερεις ευθυνη διοτι το εχεις κανει εμμεσα με την παθητικη σου σταση. Λες οτι εισαι σωστη πολιτης για παραδειγμα επειδη δε φοροδιαφευγεις ή επειδη δεν επαιρνες μαιμου συνταξεις. Αυτη ειναι η μια πλευρα. Η αλλη πλευρα ειναι: Τι εκανες οσο τα εβλεπες ολα αυτα να συμβαινουν διπλα σου. Η απαντηση ειναι πως δεν εκανες τιποτε, οπως δεν εκανα κι εγω τιποτε, διοτι "νταξει μωρε, πού να μπλεκω τωρα". Και η ευθυνη σου επεκτεινεται οσο για ολα αυτα που βουλιαξαν και σαπισαν κρατος και νοοτροπια, αναζητας ευθυνες σε αλλους, συνηθως ουτε καν Ελληνες.

 

Τα παραπανω δε τα λεω για να κατηγορησω προσωπικα εσενα, εξαλλου χρησιμοποιω και πρωτο ενικο, αλλα γιατι το σκεπτικο σου αποτελει το mindset μεγαλου ποσοστου του ελληνικου πληθυσμου που -δυστυχως- συνεχιζει να εχει δικαιωμα να ψηφιζει και να εκλεγει κυβερνησεις .

 

 

Τελος επαναλαμβανω για δευτεροτριτη φορα οτι την εποχη των παχιων αγελαδων ΔΕΝ μας δανειζε η ευρωπαικη ενωση οπως επιμενεις να λες. Και φυσικα δεν ειχε και καμια δικαιοδοσια να κανει το μπαμπουλα επειδη εμεις λαος και πολιτικοι ημασταν ανικανοι να διαχειριστουμε τα οικονομικα μας. ΔΕΝ υπηρχε νομισματικη ενωση για να το κανει αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτή την άποψη ναι.

Αλλά τι εννοείς παθητική στάση, τι έπρεπε να κάνω; Πέρα από το να ζητάω αποδείξεις; 

(πχ. Να κάνω καταγγελίες για μαιμού συντάξεις; Πώς μπορούσα να γνωρίζω ποιοι τις έπαιρναν;  Και σε ποιον να την έκανα την καταγγελία; )

Αλλά  εδώ είναι η παρανόηση: που είδες ότι επιζητώ τις ευθύνες στους μη Έλληνες;

Επειδή ανέφερα αυτό με τα ψεύτικα στοιχεία; Αυτό δεν μπορώ να το χωνέψω. Μπόρεσαν και εξαπάτησαν ολόκληρη Ευρωπαική Ένωση;




Τελος επαναλαμβανω για δευτεροτριτη φορα οτι την εποχη των παχιων αγελαδων ΔΕΝ μας δανειζε η ευρωπαικη ενωση οπως επιμενεις να λες. Και φυσικα δεν ειχε και καμια δικαιοδοσια να κανει το μπαμπουλα επειδη εμεις λαος και πολιτικοι ημασταν ανικανοι να διαχειριστουμε τα οικονομικα μας. ΔΕΝ υπηρχε νομισματικη ενωση για να το κανει αυτο.

για ποια δεκαετία μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως εγώ την έφερα σε αυτή την κατάσταση.

Εγώ που δάνειο δεν πήρα, εγώ που είμαι σωστή πολίτης,δεν έχω εξαπατήσει το κράτος,ούτε τους συνανθρώπους μου.Δεν έχω ταβέρνα που δεν κόβει αποδείξεις,δεν έπαιρνα αναπηρική σύνταξη μαιμού.Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το μαζί τα φάγαμε.Συγνώμη αλλά διαφωνώ.Επειδή αυτή την στιγμή μιλάω για τον εαυτό μου και όχι για τους συμπολίτες μου που πολλοί από αυτούς με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο μας έφεραν σε αυτή την κατάσταση.

Το ρητό μαζί τα φάγαμε πρέπει να αντικατασταθεί με το "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά"

Επίσης εγώ δεν ανέφερα καμιά θεωρία συνωμοσίας και πουθενά δεν έγραψα ότι φταίει η Ευρώπη. Το θέμα είναι γιατί η Ευρωπαική Ένωση έδινε αβέρτα δάνεια σε μη έμπιστα κράτη. Άκου εκεί να μην έλεγχε τα ψεύτικα στοιχεία που έδιναν οι Έλληνες πολιτικοί (και για αυτό εγώ φταίω; )

 

Καταρχήν πριν πάμε στα δάνεια. Και το ότι μπήκαμε στην Ευρωπαική Ένωση έγινε με πλαστά στοιχεία. Δάνεια παίρνουν όλες οι χώρες και παρόλο που έχουν χρέη δεν έχουν τον μπαμπούλα από πάνω τους. Εμείς τον μπαμπούλα τον έχουμε γιατί το κράτος μας είναι ανίκανο να διαχειριστεί το οτιδήποτε. Δεν ξέρω γιατί η Ε.Ε δεν έλεγξε τα στοιχεία. 'Ισως να μην είχε τον τρόπο, ίσως να μην είχε το δικαίωμα (νομικά). Σίγουρα θα φταίνε και αυτοί σε ένα ποσοστό αλλά κατα κύριο λόγο φταίει η Ελλάδα και οι Έλληνες για την κατάσταση στην οποία είμαστε αυτή τη στιγμή. Και δάνεια να μην είχαμε πάρει πάλι εδώ θα είμασταν και ίσως και χειρότερα.

Η οικονομική κρίση του 2009 τους επηρέασε όλους -με ή χωρίς δανεικά-. Μπορείς να ενημερωθείς αν θες απο διάφορα ντοκιμαντέρ που εξηγούν ακριβώς πως, γιατί και από που ξεκίνησε η κρίση. Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα χωρών που κατάφεραν να βγούν από την μαύρη τρύπα ενώ ήταν σε ίδια ή χειρότερη κατάσταση από εμάς. Το θέμα είναι οτι εκείνοι ξύπνησαν και ψήφισαν πολιτικούς που νοιάζονταν για την χώρα τους. Οι Έλληνες τι κάνουν? Ψηφίζουν τους ίδιους και τους ίδιους ακόμα και τώρα. Και όταν λέω τους ίδιους δεν με ενδιαφέρουν τα χρώματα των κομμάτων αλλά η νοοτροπία. Οποιος τους τάζει λαγούς με πετραχήλια αυτόν ψηφίζουν. Ε έτσι δεν πάμε μπροστά. Πρέπει να καταλάβουν κάποιοι ότι όταν είσαι μέσα στα σκατά πρέπει να κάνεις θυσίες για να βγείς, δεν γίνεται μαγικά να διορθωθούν τα προβλήματα επειδή το είπε ο Τσίπρας και ο κάθε Τσίπρας.

Αφού βλέπετε ότι είμαστε η χώρα του βύσματος και του βολέματος, η Ευρώπη μας φταίει? Δείχνουν με την ψήφο τους οι Έλληνες τι θέλουν, οπότε όποιος έχει πρόβλημα με αυτό την κάνει αν μπορεί. Το να κατηγορούμε τους μπαμπούλες είναι για να παρηγοριόμαστε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι πρέπει να ψηφίσουμε τώρα; Εσείς ποιον θα ψηφίζατε;

Εγώ έχω σταματήσει να ψηφίζω εδώ και χρόνια αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αν αξίζει κάποιος έλληνας πολιτικός με τα λίγα που έχω διαβάσει/ακούσει γιατί δεν ασχολούμε με τα πολιτικά ούτε βλέπω τηλεόραση είναι ο Λεβέντης. Είναι ο μόνος που λέει τα πράγματα όπως είναι και ξέρει τι πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω σταματήσει να ψηφίζω εδώ και χρόνια αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αν αξίζει κάποιος έλληνας πολιτικός με τα λίγα που έχω διαβάσει/ακούσει γιατί δεν ασχολούμε με τα πολιτικά ούτε βλέπω τηλεόραση είναι ο Λεβέντης. Είναι ο μόνος που λέει τα πράγματα όπως είναι και ξέρει τι πρέπει να γίνει.

Το είπες κ μόνος ξέρει τι πρέπει να γίνει αλλά δεν προσπάθησε πότε να κάνει κάτι, άρα ούτε αυτός κάνει. Δεν είναι τα πρόσωπα το πρόβλημα ούτε τα χρώματα, είναι θέμα νοοτροπίας και μόνο, οι Ελληνε του 1980, κοινώς οι γονείς μας τα έφαγαν όπως λέει κ ο Πάγκαλος, οπότε τώρα τα πληρώνουμε εμείς... Να σε ανησυχεί τι θα γίνουν τα παιδιά μας καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπες κ μόνος ξέρει τι πρέπει να γίνει αλλά δεν προσπάθησε πότε να κάνει κάτι, άρα ούτε αυτός κάνει. Δεν είναι τα πρόσωπα το πρόβλημα ούτε τα χρώματα, είναι θέμα νοοτροπίας και μόνο, οι Ελληνε του 1980, κοινώς οι γονείς μας τα έφαγαν όπως λέει κ ο Πάγκαλος, οπότε τώρα τα πληρώνουμε εμείς... Να σε ανησυχεί τι θα γίνουν τα παιδιά μας καλύτερα.

Γιατί πότε τον ψήφισαν ως πρωθυπουργό και δεν τα έκανε? Μόλις στις τελευταίες εκλογές κατάφερε να μπει στην Βουλή μετά από χρόνια που προσπαθεί. Και ότι έλεγε πριν χρόνια βγήκε αληθινό και τότε τον κοροιδεύανε. Σίγουρα φταίει η νοοτροπία γιατί ψηφίζουν πρόσωπα με την ίδια νοοτροπία αλλά φταίει και η έλλειψη πολιτικών προσώπων. Αν είναι όλοι σάπιοι τι να ψηφίσουν αυτοί που θέλουν αλλαγή? Πάνε και ψηφίζουν χρυσή αυγή από αντίδραση. Τεσπά γι' αυτό δεν ψηφίζω και δεν ασχολούμε γιατί είναι χαμένος κόπος. Έχουμε λάθος τρόπο σκέψης ως λαός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστη σημασία έχει το ποιον θα ψηφίσεις. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δε δημιουργήθηκαν τα προβλήματα μόνο επειδή ψηφίζαμε τα λάθος άτομα ενώ υπήρχαν κάποια άλλα που αν τα είχαμε ψηφίσει θα τα έκαναν σωστά. Δεν υπάρχει κάποια μαγική συνταγή πέρα από υπομονή, δουλειά και αποφυγή λαθών του παρελθόντος. Κατά την άποψη μου το πιο βασικό είναι η αλλαγή νοοτροπίας. Η αλλαγή νοοτροπίας είναι κάτι πολύ δύσκολο αλλά δεν είναι ακατόρθωτο. Αυτό που με κάνει απαισιόδοξο όμως είναι πως είναι πολύ πιθανό να μη μείνει και κανένας με υγιή νοοτροπία σε αυτή τη χώρα τα επόμενα χρόνια όταν μπορεί απλά να μεταναστεύσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...