Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιλιάδες ζευγάρια με παιδί/α ζούνε ακριβως με αυτά τα χρήματα που αναφέρεις και αρκετοί έχουν και ενοίκιο. Και φυσικά κάνουν στο σκατό παξιμάδι.

Ναι δε διαφωνώ και αν υπάρχουν και παιδιά το πουλο θες κι άλλα

 

Άρα υπάρχει πρόβλημα και με το θέμα της οικογένειας, θες να κάνεις και δε μπορείς

 

Παιδιά δε ξέρω τι λέτε, αλλά το 500αρι που θεσπίστηκε (που μπορεί να πέσει κι άλλο αν κόψουν δώρα επιδόματα και στο ιδιωτικό τομέα) ήταν η μεγαλύτερη καταστροφή για την Ελλάδα και χωρίς να υπάρχει και κανένας ουσιαστικός λόγος

 

Η ανταγωνιστικότητα είναι παπαρια, δε στέκει πουθενά, απλά εξυπηρετήσεις έκαναν

 

Και από όλα τα "αναπτυξιακά" μέτρα μόνο αυτό έκαναν που δεν είναι καν ανάπτυξη και δεν έχει σχέση με την ανάπτυξη, αντίθετα οδηγεί σε συρρικνωση του αεπ και συνεπώς σε αύξηση του ποσοστού των φόρων

 

Και δυστυχώς όπως έχει διαμορφωθεί πλέον η κατάσταση δεν είναι και αναστρέψιμο μόνο με έναν νόμο, δε γίνεται πλέον να επανέλθει με αυτό το τρόπο σε υψηλότερα επίπεδα αν δε γίνει η Ελλάδα ελκυστική για επενδύσεις

 

Και ελκυστική δε θα γίνει αν έχει εργάτες κινέζους, που δεν κάνουν καν αυτά που κάνουν οι κινέζοι να πεις ότι θα έπαιζαν και δουλειές, αλλα με ένα σταθερό φορολογικό και νομικό πλαίσιο που δε θα αλλάζει κάθε λίγους μήνες και φυσικά σε επόμενο χρόνο μείωση της φορολογίας

 

Αλλά ακόμα και με υψηλή φορολογία κάτι θα γινόταν ΑΝ υπήρχε σταθερότητα, αυτή τη στιγμή δε μπορείς να ρίξεις χρήματα σε κάτι και να μη ξέρεις τι σου ξημερώνει, σε αυτό το κομμάτι είμαστε τελείως ασοβαροι σαν χώρα όσο και να φταίνε βέβαια και οι εταίροι μας που μας επιβάλλουν μέτρα χωρίς νόημα επειδή κι αυτοί είναι ασχετοι και έχουν και τους ψηφοφόρους τους να χαϊδέψουν

Ναι, μόνο που αυτό δείχνει ότι στην Ελλάδα γίνεται λάθος κατανομή χρημάτων (παίρνουν περισσότερα οι γηραιότεροι εις βάρος των νέων):

 

http://www.gazzetta.gr/plus/article/909580/o-55aris-syntaxioyhos-toy-ote-me-ta-2700-syntaxi-poy-niothei-aganaktismenos-vid

 

Γιατί να μην παίρνει ο συνταξιούχος μια νορμάλ σύνταξη (ας πούμε 700 ευρώ για πάρτη του) και τα υπόλοιπα 2000 να τα έπαιρναν τα παιδιά του δουλεύοντας; Αυτό θα ήταν αξιοπρέπεια, όχι το ζητιάνεμα...

 

Και επειδή ο κουβάς χρημάτων της Ελλάδας είναι πεπερασμένος και συνεχώς μειώνεται, προτάσεις του τύπου να συνεχίσει να παίρνει 2700 ο συνταξιούχος και 1500 το κάθε παιδί είναι εκτός πραγματικότητας, εκτός αν τρελαθεί η πρέσα του Ντράγκι.

Ναι μόνο μην περιμένεις όπως πολλοί ότι αν κοπούν κι άλλο οι συντάξεις θα δεις αύξηση στα εισοδήματα σου, άλλωστε έτσι όπως κυλάει αυτή τη στιγμή το πράγμα υποθέτουν ότι πολλοί στηρίζονται απο τις οικογένειές τους και δεν έχουν πεθάνει ακόμα από τη πείνα.

 

Εγώ σου λέω από τώρα ότι θα μειωθούν κι άλλο όμως οι συνταξιούχοι και οι ΔΥ θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να χρειάζονται κάθε μήνα χρήματα

 

Με ανύπαρκτο ιδιωτικό τομέα τι περιμένεις να γίνει; Και στα 400 ευρώ να πάει η σύνταξη πάλι δε θα βγαίνει αν η υπόλοιπη οικονομία συνεχίσει έτσι

 

Και φυσικά μην περιμένεις από κανένα κόμμα να ανεβάσει μισθούς, αυτοί μόνο αν κινηθεί η αγορά θα ανέβουν και μειωθεί η ανεργία ώστε ο εργοδότης να ψάχνει άτομο που να του έρχεται με σαφώς πάνω από το βασικό, όχι να τον παρακαλάνε άτομα με προσόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ λέω τι θα έπρεπε να γίνει ιδανικά με τον πεπερασμένο κουβά χρημάτων της Ελλάδας. Περισσότερα λεφτά στους νέους, για να μην υπάρχει εξάρτηση από την οικογένεια (έχουμε όμως ένα «κόλλημα» η αλήθεια είναι).

 

Δεν λέω να κοπούν οι συντάξεις για να πηγαίνουν στους δανειστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η εποχή που εργαζόταν μόνο το ένα μέλος της οικογένειας ώστε να ζήσει το σύζηγο και τα 2-3 παιδιά δεν υπάρχει. Είναι αναγκαίοι 2 μισθοί της τάξεως των τουλάχιστον 1500 ευρώ για να πεις ότι μπορεις να ζήσεις ένα παιδί. Και αυτό βέβαια υπο προυποθέσεις.

Ναι έτσι όπως πάει η κατάσταση στα επόμενα 20 χρόνια θα ειμαστε μια γερασμένη χώρα και η τεκνοποίηση θα αποτελεί προνόμοιο μόνο των πολύ εύπορων οικογενειών. Και το καλύτερο είναι ότι για αυτό δε θα φταίνε καθόλου οι αυριανοί 20-30άρηδες αλλά οι γονείς και οι παππούδες τους με τις επιλογές του.

Αν δει κανείς την τελευταία έκθεση του ΔΝΤ θα αντιληφθεί πως ότι και αν έχει γίνει αυτά τα 7 χρόνια της ύφεσης, δεν είναι τίποτε μπροστά σε αυτά που πρέπει να κάνουν οι κάτοικοι της Ελλάδας για να υπάρξει μέλλον για τα παιδιά τους. Έχουμε εγκλωβιστεί σε μια κατάσταση όπου προσπαθούμε να γεμίσουμε ένα δοχείο με απύθμενο πάτο. Αυτό δεν θα αλλάξει. Δεν υπάρχει κανένα θετικό στοιχείο εδώ και τόσα χρόνια. Ακόμα και οι μουφες που διαβάζαμε περί ανάπτυξης το 2014 ή το 2018.

Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό. Είναι πως ο κόσμος έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται ότι οι μόχθοι του δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα και σιγά σιγά θα επέλθει το δευτερο στάδιο που θα χειροτερέψει τα πράγματα. Αυτό της παραβατικότητας από ανθρώπους  που τόσα χρόνια ήταν συνεπής και νόμιμοι.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω τι θα έπρεπε να γίνει ιδανικά με τον πεπερασμένο κουβά χρημάτων της Ελλάδας. Περισσότερα λεφτά στους νέους, για να μην υπάρχει εξάρτηση από την οικογένεια (έχουμε όμως ένα «κόλλημα» η αλήθεια είναι).

 

Δεν λέω να κοπούν οι συντάξεις για να πηγαίνουν στους δανειστές...

Ναι θα ήταν ιδανικό και απόλυτα λογικό όπως το λες, στη πράξη όμως όταν θα μειωθούν κι άλλο οι συντάξεις (το θεωρώ αναπόφευκτο) θα είναι για να πηγαίνουν στην ώρα τους τα λεφτά που θέλουν οι δανειστές

 

Το εισόδημα των πιο νέων δε θα ανακουφιστεί ούτε θα ενισχυθεί από αυτό

 

Όσο τα εισοδήματα των εργαζομένων του ιδιωτικου τομέα παραμένουν χαμηλά και μειώνονται μειώνονται και τα χρήματα στα ταμεία του κράτους, οι φόροι αυξάνονται, τα πάντα ακριβαινουν κι άλλο

 

Γενικά είναι φαύλος κύκλος αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή στη χώρα και προφανώς δε γίνεται για να μπούμε σε μία τάξη και να σωθούμε, γίνεται για να πάρουν ο,τι προλάβουν οι δανειστές πριν μείνει μόνο καμμένη γη, γιατί το δικό μας θέμα δεν ήταν "απλό" όπως της ιρλανδιας ή της κύπρου για να λυθεί σχετικά αναίμακτα, έχει να κάνει με την ίδια τη δομή του κράτους που δε γίνεται να αλλάξει έτσι απλά και σε λίγα χρόνια, εκτός αν μαζεψουμε τα άτομα μιας ηλικίας και άνω μαζί με κάποιες χιλιάδες κρατικοδίαιτους και τα εκτελέσουμε..

 

Δε λέω ότι δε φταίμε και εμείς σαν Ελλάδα για τη κατάντια μας, αλλά είμαστε σε μειονεκτική θέση και μας πατανε κι άλλο.

Και φυσικά πολλοί πού (δικαίως) παραπονιούνται οτι δεν έφαγαν τόσα χρόνια από το πάρτυ που γινόταν μπορεί επίτηδες να ξεχνούν τι έκαναν οι οικογένειες τους τα προηγούμενα χρόνια και πώς αυτοί μεγάλωσαν και πήγαν σχολείο και πανεπιστήμιο δωρεάν για να απαιτούν τώρα μία θέση και μισθό ανάλογα των προσόντων τους και να εκθειαζουν τη προηγμένη ευρωπη όπου θα έπρεπε να δούλευαν ήδη εργάτες σε κάποιο εργοστάσιο αντι να είναι χλιδανεργοι γιατί μη παραβλέπουμε και ότι πολλοί δεν καταδεχονται και να πάνε σε κάποιες δουλειές ή με κάποια λεφτά, και όταν θα παίξει το κονε και στον ιδιωτικό τομέα (Ελλάδα σογουρα, αλλα και εξωτερικό παίζουν) δε θα πουν κουβέντα για την όποια αξιοκρατία

 

Και το εργατικό δυναμικό που μας παίρνουν επειδή δε μας αφήνουν να ανασανουμε δε τους χαλάει και καθόλου στη τελική, ο,τι μπορέσουν να πάρουν από την Ελλάδα θα το πάρουν και θα το πάρουν σε καλές τιμές και θα πούμε και ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ηθελα να ρωτήσω τους περισσότερους (που μενουν Ελλάδα παντα) που ειτε ειναι άνεργοι ειτε σε δουλειά που λετε δηλ "400€ και 12 ωρες" ξέρω εγώ:

Δεδομένων των συνθηκών στην Ελλάδα με τι μισθό, χωρίς προϋπηρεσία, θα ήσασταν ικανοποιημένοι;  (χωρίς καμία δόση ειρωνείας ή κατι άλλο)

 

Πχ 680 καθαρα με σταθερο 8ωρο (edit: και 5ημερο) ειναι οκ;

 

Εξαρτάται τι προσόντα έχεις. Δεν γίνεται κάποιος με πτυχίο/μεταπτυχιακό να παίρνει τα ίδια λεφτά με κάποιον που έχει βγάλει το λύκειο. Προσωπικά δεν με πειράζουν τα 400-600 ευρώ αρκεί στο μέλλον να υπάρχει καλύτερη προοπτική. Και ντάξει αντικειμενικά 400 ευρώ για 12 ώρες κάθε μέρα δεν είναι και πολύ δίκαιο είτε έχεις προυπηρεσία είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες τη μέρα βέβαια δε προβλέπεται και από το νόμο να εργάζεσαι, άσχετα αν σε κάποια επαγγέλματα αυτό έχει γίνει κουρελοχαρτο εδώ και πολλά χρόνια

 

Σε άλλες χώρες το ωράριο τηρείται αυστηρά, αυτό είναι σίγουρα μεγάλο συν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα 400€ πάντως, αρκεί να πέσουν οι τιμές στα περισσότερα αγαθά, όπως και στα ενοίκια κ.λπ..

 

Π.χ., ενοίκιο στα ~100€, βενζίνη στα 0,70€, 50% έκπτωση στους λογαριασμούς, άλλο τόσο στα τρόφιμα, 3€ ο κινηματογράφος και 1,5€ με το 1+1, 1€ το τυλιχτό, 2,5€ η πίτσα κ.ο.κ..

 

Αν φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα, δε θα με προβληματίζουν τόσο τα 400€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα 400€ πάντως, αρκεί να πέσουν οι τιμές στα περισσότερα αγαθά, όπως και στα ενοίκια κ.λπ..

 

Π.χ., ενοίκιο στα ~100€, βενζίνη στα 0,70€, 50% έκπτωση στους λογαριασμούς, άλλο τόσο στα τρόφιμα, 3€ ο κινηματογράφος και 1,5€ με το 1+1, 1€ το τυλιχτό, 2,5€ η πίτσα κ.ο.κ..

 

Αν φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα, δε θα με προβληματίζουν τόσο τα 400€.

Αχ τι μου θυμισες... "Δραχμουλα..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι προσόντα έχεις. Δεν γίνεται κάποιος με πτυχίο/μεταπτυχιακό να παίρνει τα ίδια λεφτά με κάποιον που έχει βγάλει το λύκειο. Προσωπικά δεν με πειράζουν τα 400-600 ευρώ αρκεί στο μέλλον να υπάρχει καλύτερη προοπτική. Και ντάξει αντικειμενικά 400 ευρώ για 12 ώρες κάθε μέρα δεν είναι και πολύ δίκαιο είτε έχεις προυπηρεσία είτε όχι.

 

Μια χαρά γίνεται (αν και θέλει συζήτηση) και το βλέπω και στη δουλειά μου.

(και για να σε προλάβω έχω κι εγώ δύο μεταπτυχιακά, δεν είμαι απόφοιτος λυκείου)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και γίνεται, μπορείς να πας λατζα με 700€ μπορεί σερβιτόρος με 1000, μπορεί καμαριέρα στη σαντορινη με 1200 και μπορεί να είσαι υπάλληλος γραφείου με 500αρικο

 

Επίσης εργάτης σε εργοστάσιο αν είναι σωστά δηλωμένος παίρνει πιο πολλά από έναν υπάλληλο με βάση τα ελάχιστα νόμιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά πολλοί πού (δικαίως) παραπονιούνται οτι δεν έφαγαν τόσα χρόνια από το πάρτυ που γινόταν μπορεί επίτηδες να ξεχνούν τι έκαναν οι οικογένειες τους τα προηγούμενα χρόνια και πώς αυτοί μεγάλωσαν και πήγαν σχολείο και πανεπιστήμιο δωρεάν για να απαιτούν τώρα μία θέση και μισθό ανάλογα των προσόντων τους και να εκθειαζουν τη προηγμένη ευρωπη όπου θα έπρεπε να δούλευαν ήδη εργάτες σε κάποιο εργοστάσιο αντι να είναι χλιδανεργοι γιατί μη παραβλέπουμε και ότι πολλοί δεν καταδεχονται και να πάνε σε κάποιες δουλειές ή με κάποια λεφτά, και όταν θα παίξει το κονε και στον ιδιωτικό τομέα (Ελλάδα σογουρα, αλλα και εξωτερικό παίζουν) δε θα πουν κουβέντα για την όποια αξιοκρατία

 

αυτό ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα 400€ πάντως, αρκεί να πέσουν οι τιμές στα περισσότερα αγαθά, όπως και στα ενοίκια κ.λπ..

 

Π.χ., ενοίκιο στα ~100€, βενζίνη στα 0,70€, 50% έκπτωση στους λογαριασμούς, άλλο τόσο στα τρόφιμα, 3€ ο κινηματογράφος και 1,5€ με το 1+1, 1€ το τυλιχτό, 2,5€ η πίτσα κ.ο.κ..

 

Αν φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα, δε θα με προβληματίζουν τόσο τα 400€.

 

Αυτό που λες δεν μπορεί να γίνει αυτόματα, εκτός αν υποτιμηθεί το νόμισμα και κατ' επέκταση πέσει και η φορολογία.

 

Α και φυσικά θα ισχύει μόνο για εγχώρια προϊόντα/υπηρεσίες, όχι εισαγόμενα (π.χ. iPhone)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό. Είναι πως ο κόσμος έχει αρχίσει να αντιλαμβάνεται ότι οι μόχθοι του δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα και σιγά σιγά θα επέλθει το δευτερο στάδιο που θα χειροτερέψει τα πράγματα. Αυτό της παραβατικότητας από ανθρώπους  που τόσα χρόνια ήταν συνεπής και νόμιμοι.

 

Μεγάλη αλήθεια αυτό. Και έχει αρχίσει ήδη να γίνεται.

Ναι θα ήταν ιδανικό και απόλυτα λογικό όπως το λες, στη πράξη όμως όταν θα μειωθούν κι άλλο οι συντάξεις (το θεωρώ αναπόφευκτο) θα είναι για να πηγαίνουν στην ώρα τους τα λεφτά που θέλουν οι δανειστές

 

Το εισόδημα των πιο νέων δε θα ανακουφιστεί ούτε θα ενισχυθεί από αυτό

 

Σωστό και αυτό, από την μείωση των εισφορών οι περισσότεροι μισθωτοί δεν θα δουν κάτι διότι θα κρατήσει τα λεφτά στην τσέπη ο εργοδότης. Όσοι οφεληθούν θα είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες που πληρώνουν αυτοί το ταμείο τους και οι εργοδότες. Εννοείται πως αν μειωθούν κι άλλο οι συντάξεις θα ενταθούν τα προβλήματα των νέων που μένουν με τους γονείς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συνταξεις συγκεκριμενων κατηγοριων οφειλουν να μειωθουν, ιδιαιτερα αυτων που επιβαρυνουν το ασφαλιστικο, βλεπε ΔΥ που συνταξιοδοτηθηκαν στα 40-45-50 απεχοντας ΠΟΛΥ απο την 35ετια.

Βεβαια η ειρωνεια ειναι πως αντι στους συγκεκριμενους καλοπερασακηδες το ασφαλιστικο να τους ριχνει στα αυτια οπως ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ, τους θεωρει  και χαμηλοσυνταξιουχους (επειδη παιρνουν "μικρη" συνταξη καθως συνταξιοδοτηθηκαν παρανοικα προωρα) και δεν τους αγγιζει κανεις ενω ειναι απο τα βασικοτερα προβληματα του ασφαλιστικου. Αντιθετως πανε και κοβουν τις συνταξεις αυτων που πληρωναν 35+ χρονια εισφορες και ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ υψηλοτερων συνταξεων, ενω παραλληλα αυξανουν τις ασφαλισεις των τωρινων εργαζομενων που παιζει να μη δουν καν συνταξη ή αν δουν θα ειναι πενιχρη. Αντι απλα να ριξουν στα αυτια σε κατι κατηγοριες κυφηνων σαν αυτην  που ανεφερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι προσόντα έχεις. Δεν γίνεται κάποιος με πτυχίο/μεταπτυχιακό να παίρνει τα ίδια λεφτά με κάποιον που έχει βγάλει το λύκειο. 

 

Προσόντα δεν είναι μόνο οι τίτλοι σπουδών.

 

 

Σε ένα εργοτάξιο πχ ο μέσος γερανίστας πάντα έπερνε πολύ περισσότερα από τον μέσο μηχανικό.

 

Για να μη πάμε στους συγκολλητές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...