Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά το φαντάστηκα δηλαδή, η πλασματική καλή περίοδος, που όλοι ήταν με δανεικά (και όχι αγύριστα όπως φάνηκε).

 

Χρυσή δεκαετία την ονόμασες μόνος σου ε;

 

Μου αρέσει που υπάρχει κόσμος που θεωρεί χρυσή την δεκαετία που η χώρα ζούσε αποκλειστικά και μόνο από τα δάνεια.

 

Αυτήν την "χρυσή" δεκαετία πληρώνουμε τώρα (και θα πληρώνουμε και πολλά χρόνια ακόμα) και το πιο αστείο είναι ότι φωνάζουμε και από πάνω.

 

 

Το μυαλό σας και μια λίρα.

 

Σε εμάς κανένας από την οικογένειά μας και τους συγγενείς μας δεν είχε πάρει δάνειο και δεν χρώσταγε πουθενά. Όλοι είχανε τα λεφτά τους από δουλειά/σύνταξη είχανε και καταθέσεις στην άκρη, έμεναν στα ιδιόκτητα σπίτια τους είχανε και τα αυτοκίνητά τους.

 

Και ναι εκείνη την εποχή ήμασταν πολύ πιο άνετοι οικονομικά με τα δικά μας λεφτά. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν κάποιοι ζούσαν με δανεικά και προτιμούσαν να έχουν υψηλότερες δαπάνες από όσο άντεχε το πορτοφόλι τους. Ας τους πάρει η τράπεζα τα σπίτια τώρα αν έκαναν λαμογιές και τώρα δεν έχουν να πληρώσουν. Εγώ δεν φταίω σε τίποτα και δεν θα κάτσω να απολογηθώ σε κανέναν ούτε θα νιώσω ενοχές επειδή αναπολώ εκείνη την εποχή που τόσο εγώ και η οικογένειά μου, όσο και η περισσότερη Ελλάδα ήμασταν καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μίλησε για τα δάνεια που έπαιρνε άμεσα ο πολίτης;

 

Για τα «δάνεια» που έπαιρνε το κράτος μιλάμε, και έμμεσα ο πολίτης.

 

Λεφτά δεν υπήρχαν ούτε τότε, παρόλ' αυτά έμπαιναν στις τσέπες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλό σας και μια λίρα.

 

Σε εμάς κανένας από την οικογένειά μας και τους συγγενείς μας δεν είχε πάρει δάνειο και δεν χρώσταγε πουθενά. Όλοι είχανε τα λεφτά τους από δουλειά/σύνταξη είχανε και καταθέσεις στην άκρη, έμεναν στα ιδιόκτητα σπίτια τους είχανε και τα αυτοκίνητά τους.

 

Και ναι εκείνη την εποχή ήμασταν πολύ πιο άνετοι οικονομικά με τα δικά μας λεφτά. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν κάποιοι ζούσαν με δανεικά και προτιμούσαν να έχουν υψηλότερες δαπάνες από όσο άντεχε το πορτοφόλι τους. Ας τους πάρει η τράπεζα τα σπίτια τώρα αν έκαναν λαμογιές και τώρα δεν έχουν να πληρώσουν. Εγώ δεν φταίω σε τίποτα και δεν θα κάτσω να απολογηθώ σε κανέναν ούτε θα νιώσω ενοχές επειδή αναπολώ εκείνη την εποχή που τόσο εγώ και η οικογένειά μου, όσο και η περισσότερη Ελλάδα ήμασταν καλύτερα.

Tα "δικα σας" λεφτα ηταν λεφτα δανεικα, δηλαδη η επιχειρηση/δημοσιο που τα 'δινε στους γονεις σου ηταν δανεισμενη υπερμετρα απο μια τραπεζα η οποια με τη σειρα της ηταν δανεισμενη υπερμετρα απο τις αγορες ή το κρατος, το οποιο κρατος με τη σειρα του ηταν κι αυτο δανεισμενο υπερμετρα απ'εξω. Γενικα οι παντες δανειζονταν τεραστια ποσα που ηταν προφανες οτι δε θα μπορουν να τα εξυπηρετησουν στη συνεχεια.

 

Και καπως ετσι ολοι ειχανε δουλειες ακομα κι αν ηταν αργομισθοι, οι μισθοι αρκετα υψηλοι σε συγκριση με τους μισθους αλλων ευρωπαικων χωρων και γενικα ζουσαμε ζωη χαρισαμενη χωρις η οικονομια μας και η παραγωγη μας να μπορει να ανταποκριθει μακροπροθεσμα σε αυτο το πλασματικο επιπεδο. Τελειωσαν τα λεφτα, δεν ξεπληρωσαμε τα δανεια που τρωγαμε, εγινε το μπαμ, και φταινε οι Γερμανοι που δεν τυπωνουμε ευρω για να μας ξεχρεωσουν την καλη ζωη του παρελθοντος και να μας εξασφαλισουν εξισου καλη ζωη και για το μελλον, ενω παραλληλα υποστηριζουμε και την επιστροφη στη δραχμη με το ιδιο σκεπτικο (τους τα φαγαμε, διαγραφουμε δηθεν μονομερως το χρεος που μονοι μας δημιουργησαμε και συνεχιζουμε την thug life μας) . Ψηφοφοροι να σου τυχουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ας μην το επέτρεπε αυτό η Ευρώπη.Να μην δάνειζε. Δεν ήξερε που δάνειζε;  Εμείς οι 30άρηδες τι φταίμε τώρα;

Τι εννοεις να μην το επετρεπε η Ευρωπη; Η Ευρωπη δεν ηταν ο μπαμπας κανενος κρατους, ειδικα πριν την νομισματικη ενωση δεν της επεφτε λογος το αν και ποσο θα δανειζεται το καθε κρατος ή το αν θα παρει η Γιαννα τους Ολυμπιακους ή οχι.

Σε ολα αυτα να μην ξεχναμε επισης τα ψευτικα νουμερακια που διναμε στους ισολογισμους μας ως κρατος με αποτελεσμα να συνεχιζουμε να δανειζομαστε με ψευτικα στοιχεια.

 

Επισης η λογικη σου ειναι κλασσικη λογικη τυπου που εκανε χρεη απο διακοποδανεια και μερσεντοδανεια και μετα -πονηρα- κατηγορει τις τραπεζες που τον δανειζαν επειδη δεν μπορει να ξεπληρωσει και του παιρνουν τα σπιτια (ενω γνωριζε πριν δανειστει οτι δε θα πληρωσει μια στις τραπεζες για τα δανεια που παιρνει).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ας μην το επέτρεπε αυτό η Ευρώπη.Να μην δάνειζε. Δεν ήξερε που δάνειζε;  Εμείς οι 30άρηδες τι φταίμε τώρα;

Ε ναι. Δίκιο έχεις, τι φταίει η Ευρώπη που εμείς λέγαμε ψέματα για την κατάσταση της οικονομίας μας? Πάντα οι άλλοι φταίνε, ποτέ εμείς. Γι' αυτό θα έχουμε κρίση για πάντα. Καλά σας κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης η λογικη σου ειναι κλασσικη λογικη τυπου που εκανε χρεη απο διακοποδανεια και μερσεντοδανεια και μετα -πονηρα- κατηγορει τις τραπεζες που τον δανειζαν επειδη δεν μπορει να ξεπληρωσει και του παιρνουν τα σπιτια (ενω γνωριζε πριν δανειστει οτι δε θα πληρωσει μια στις τραπεζες για τα δανεια που παιρνει).

Μα τρουλετζεντ το θεμα δεν ειναι αυτο,οι τραπεζες διναν δανεια και σε κοσμο που δεν ειχε στον ηλιο μοιρα και στα @@ του αν του παρουν το σπιτι που πηρε δανεικα,θυμαμαι φοιτητες γυριζαν με 5-6 πιστωτικες χωρις εγγυητη,σε φαση ριχναν αδεια να πιασουν γεματα και επειδη τον ηπιαν θα πληρωσουμε ολοι μαζι τον λογαριασμο,σορρυ αλλα οταν μια επιχειρηση κανει ενα ανοιγμα και δεν μπορει να εισπραξει,κλεινει,δεν την ανακεφαλαιοποιουν ολοι οι πελατες μαζι απο αγαπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τρουλετζεντ το θεμα δεν ειναι αυτο,οι τραπεζες διναν δανεια και σε κοσμο που δεν ειχε στον ηλιο μοιρα και στα @@ του αν του παρουν το σπιτι που πηρε δανεικα,θυμαμαι φοιτητες γυριζαν με 5-6 πιστωτικες χωρις εγγυητη,σε φαση ριχναν αδεια να πιασουν γεματα και επειδη τον ηπιαν θα πληρωσουμε ολοι μαζι τον λογαριασμο,σορρυ αλλα οταν μια επιχειρηση κανει ενα ανοιγμα και δεν μπορει να εισπραξει,κλεινει,δεν την ανακεφαλαιοποιουν ολοι οι πελατες μαζι απο αγαπη.

Τα δανεια δε τα εδιναν τσαμπα, αλλα με υποθηκες.

Αλλοι ηταν αυτοι που ετρεχαν με πονηρια να παρουν δανεια που ουτε καν χρειαζονταν, ξεροντας εκ των προταιρων οτι δε μπορουν να τα εξυπηρετησουν και θεωρωντας οτι "θα τα βολεψουμε" ωστε να μη χασουν τις υποθηκες τους. Κι ερχονται τωρα αυτοι και σου λενε για προστασια πρωτης κατοικιας.

 

Προφανως εχουν ευθυνη και οι τραπεζες, αλλα τελος παντων αυτο με τις τραπεζες ηταν ενα παραδειγμα στο οτι η Ευρωπη, τοτε τουλαχιστον, δεν ηταν μπαμπουλας κανενος κρατους να του λεει "μην δανειζεσαι", ιδιαιτερα δε, οταν αυτο το κρατος παρουσιαζε μαγειρεμενα νουμερα που εδειχναν την οικονομια να πεταει ενω στην ουσια συνεβαινε το αναποδο. Εξαλλου δεν μας δανειζε καν η Ευρωπη, δεν ειχαμε κοινο νομισμα, αρα δεν τις επεφτε και λογος στο τι κανουμε με την οικονομια μας, ιδιαιτερα οταν δειχναμε της Ευρωπης οτι ειμαστε πανισχυρη οικονομια... Οποτε επιμενω πως ειναι αδιανοητη λογικη να δανειζεσαι υπερμετρα και πανω απο τις δυναμεις σου και μετα να ερχεσαι να κατηγορεις τους αλλους που δε σου βαλαν στοπ σε αυτην την τακτικη. Παραδεχεσαι απο την μια την ανικανοτητα σου και την ανευθυνοτητα σου, αλλα συνεχιζεις να ριχνεις το φταιξιμο αλλου. Αυτα μονο στο δημοτικο, αντε και το γυμνασιο γινονται, μετα θεωρεισαι ωριμος για να παιρνεις αποφασεις για τον εαυτο σου, ποσο δε μαλλον σε επιπεδο κρατους. Μεχρι που μας πηρανε χαμπαρι βεβαια. Κι εμεις φυσικα τους κατηγορουμε και για αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι. Δίκιο έχεις, τι φταίει η Ευρώπη που εμείς λέγαμε ψέματα για την κατάσταση της οικονομίας μας? Πάντα οι άλλοι φταίνε, ποτέ εμείς. Γι' αυτό θα έχουμε κρίση για πάντα. Καλά σας κάνουν.

σας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλό σας και μια λίρα.

 

Σε εμάς κανένας από την οικογένειά μας και τους συγγενείς μας δεν είχε πάρει δάνειο και δεν χρώσταγε πουθενά. Όλοι είχανε τα λεφτά τους από δουλειά/σύνταξη είχανε και καταθέσεις στην άκρη, έμεναν στα ιδιόκτητα σπίτια τους είχανε και τα αυτοκίνητά τους.

 

Και ναι εκείνη την εποχή ήμασταν πολύ πιο άνετοι οικονομικά με τα δικά μας λεφτά. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν κάποιοι ζούσαν με δανεικά και προτιμούσαν να έχουν υψηλότερες δαπάνες από όσο άντεχε το πορτοφόλι τους. Ας τους πάρει η τράπεζα τα σπίτια τώρα αν έκαναν λαμογιές και τώρα δεν έχουν να πληρώσουν. Εγώ δεν φταίω σε τίποτα και δεν θα κάτσω να απολογηθώ σε κανέναν ούτε θα νιώσω ενοχές επειδή αναπολώ εκείνη την εποχή που τόσο εγώ και η οικογένειά μου, όσο και η περισσότερη Ελλάδα ήμασταν καλύτερα.

 

Μισθοί και συντάξεις που για πολύ κόσμο ήταν εκτός πραγματικότητας όμως. Δε θα κατηγορήσω κανέναν επειδή έπαιρνε το μισθό του, κι εμένα αν μου δίνανε 2000 ευρώ για να είμαι απλός υπάλληλος στη ΔΕΗ και 2500 σύνταξη από τα 55 δε θα έλεγα όχι.

 

Δεν είπαμε ότι έκλεψε και δανείστηκε όλος ο κόσμος. Έμμεσα ή άμεσα όμως όλοι επωφελήθηκαν από αυτή την τραγελαφική κατάσταση με το χρήμα που κυκλοφορούσε. Μόνο στην Ελλάδα μπορούσε κάποιος να έχει ένα φούρνο ή ένα ψιλικατζίδικο και να χτίζει 1 σπίτι και ένα εξοχικό για πλάκα. Ανειδίκευτοι υπάλληλοι να κάνουν περιουσίες και να ζούνε την απόλυτη ασφάλεια στη δουλειά τους επειδή τους βόλεψαν κάπου και όχι απαραίτητα μόνο στο δημόσιο.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως αν ο μισθός των 2000 ήταν από την αρχή 1300 δε θα ήταν ανάγκη να φτάσει τα 700 τώρα. Είναι απλοϊκό το παράδειγμα μου και μακάρι όλος ο κόσμος να έπαιρνε 2 και 3 χιλιάδες ευρώ αλλά τι να κάνουμε τώρα όλη αυτή την εικονική ευημερία τη βρήκαμε μπροστά μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι ήταν τόσο εύκολο να ξεγελάσεις την ευρωπαική ένωση με ψεύτικα νούμερα για να σου δώσει δάνεια.

Συγχαρητήρια τότε για την αφέλεια τους αλλά και στους έλληνες απατεώνες πολιτικούς που κατάφεραν να διαλύσουν τις ζωές 11.000.000 ανθρώπων. Θέλει πολλή προσπάθεια όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι ήταν τόσο εύκολο να ξεγελάσεις την ευρωπαική ένωση με ψεύτικα νούμερα για να σου δώσει δάνεια.

Συγχαρητήρια τότε για την αφέλεια τους αλλά και στους έλληνες απατεώνες πολιτικούς που κατάφεραν να διαλύσουν τις ζωές 11.000.000 ανθρώπων. Θέλει πολλή προσπάθεια όλο αυτό.

Τα εχεις μπερδεψει πανω στην επιμονη προσπαθεια σου να φορτωσεις στους υπολοιπους (και σε μια διεθνη συνομωσια εναντιον μας) την ανευθυνοτητα και προδοτικη πολιτικη του κρατους σου.

Αλλα θα σε βοηθησω: Την εποχη των παχιων αγελαδων, ΔΕΝ επαιρνες δανεια απο την ευρωπαικη ενωση. Επαιρνες απο τις αγορες. Και η ευρωπαικη ενωση τοτε, δεν ειχε το ρολο του μπαμπουλα, ουτε και το δικαιωμα να παρεμβει.

 

Σου προτεινω παντως να κατσεις να ενημερωθεις γυρω απο το θεμα για το οποιο εκφερεις αποψη διοτι σου διαφευγουν σημαντικες λεπτομερειες. Θα σε βοηθησει μια στοιχειωδης ενημερωση να αντιληφθεις το τι φταιει πραγματικα. Καταλαβαινω απο την αλλη οτι δε θες να το κανεις, διοτι εκτος απο χρονο, απαιτει και παραδοχη γεγονοτων που φαινεται οτι δεν την επιθυμεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φορτώνω τίποτα στους άλλους.Δεν υπερασπίζομαι καν την χώρα.Αν το κράτος αυτό όμως είναι ένα κράτος απατεώνων, δεν φταίω εγώ.

Σε καταλαβαινω. Φταινε οι πολιτικοι, ο γειτονας που ψηφιζε τους πολιτικους, η Ευρωπαικη ενωση, ο Σοιμπλε, η Μερκελ, το ΔΝΤ, οι Γερμανοι, οι γερμανοτσολιαδες, οι τραπεζες κλπ.

Ολοι οι υπολοιποι γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...