Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οεο? Είμαι 25, μόλις τελείωσα το προπτυχιακό μου (πληροφορική) και έχω πελαγώσει με τις αγγελίες που βλέπω. Το 99% ζητάνε απαραίτητα να έχεις προυπηρεσία. Δεν κοιτάω μόνο στον τομέα μου προφανώς, περισσότερο κοιτάω θέσεις σε εξυπηρέτηση πελατών, υπάλληλους γραφείου κλπ. Ούτε για πρακτική δεν βρίσκω οπού και εκεί απ' ότι έχω καταλάβει ψάχνουν έτοιμους υπαλλήλους με 0 μισθό.

Στο φόρουμ runningnews.gr ο χρήστης leonardo ζητά άτομα για εργασία σε eshop με αθλητικά ειδη, ψάξε το.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα είναι ένα είδος φίλτρου οι υπερβολικές απαιτήσεις. Προσωπικά σε όσες δουλειές και αν πήγα όλες ζητούσαν προυπηρεσία αλλά πάντα ήμουν ειλικρινής ότι δεν είχα ιδέα από τη δουλειά αλλά θα μάθαινα. Φυσικά δεν μιλάμε για εργασίες που χρειάζεται να έχεις κάποιου είδους mastery ή κάποιες ανώτερες σπουδές. Απλά και φυλλάδια να μοιράζεις ορισμένοι θέλουν και σπουδαγμένους...είναι αστείο. Στείλε όπου θεωρείς ότι μπορείς να κάνεις τη δουλειά, δείξε έναν άλφα ενθουσιασμό και θέληση και αν είναι να σε πάρουν θα σε πάρουν.   

 

Κατά τα άλλα, όπως ήδη γράφτηκε καλύτερα μάζεψε τα και φύγε. Εξω κυκλοφορείς οπότε το αντιλαμβάνεσαι ότι το μέρος είναι αφιλόξενο για προκοπή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξωτερικό που λέτε οι περισσότεροι εννοείται ότι θέλω να πάω αλλά δεν ξέρω κατα πόσο με ενα πτυχίο θα με πάρουν. Εγώ σκεφτόμουν να κάνω μεταπτυχιακό και ίσως αν έβρισκα μια δουλειά εδώ να έχω και μια εμπειρία 1-2 χρόνων και μετά να κοίταγα για έξω..Εννοείται ότι στέλνω βιογραφικά και σε αγγελίες που θέλουν προυπηρεσία αλλά μέχρι τώρα για συνέντευξη με πήραν μόνο από την vodafone που ήταν για τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη και απ' ότι κατάλαβα από λάθος με καλέσανε γιατί ζητάγανε άτομα με προυπηρεσία πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται πως κάποιοι αναφέρουν το εξωτερικό με μεγάλη ευκολία. Χωρίς προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό δε νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να βρεις UK από Ελλάδα, ψάχνοντας από την Ελλάδα. Αν έχει κάποιος τα χρήματα να μετακομίσει πρώτα εξωτερικό και να ψάξει από εκέι ναι είναι αρκετά πιο εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξωτερικό που λέτε οι περισσότεροι εννοείται ότι θέλω να πάω αλλά δεν ξέρω κατα πόσο με ενα πτυχίο θα με πάρουν. Εγώ σκεφτόμουν να κάνω μεταπτυχιακό και ίσως αν έβρισκα μια δουλειά εδώ να έχω και μια εμπειρία 1-2 χρόνων και μετά να κοίταγα για έξω..Εννοείται ότι στέλνω βιογραφικά και σε αγγελίες που θέλουν προυπηρεσία αλλά μέχρι τώρα για συνέντευξη με πήραν μόνο από την vodafone που ήταν για τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη και απ' ότι κατάλαβα από λάθος με καλέσανε γιατί ζητάγανε άτομα με προυπηρεσία πάλι.

Να βρεις κατευθείαν δουλειά χωρίς προϋπηρεσία ή βύσμα/γνωριμίες είναι δύσκολο όχι μόνο εδώ αλλά και έξω.Πήγαινε όπως ανέφερα στο Πανεπιστήμιο σου στο γραφείο διασυνδέσεως και ρώτα τους για πρακτική ή για έτοιμες δουλειές για τελειόφοιτους.(Έχουν και ιστοσελίδα με αγγελίες)

Πλέον στην Ελλάδα το να κάνεις πρακτική και μετά να σε κρατήσουν είναι σχεδόν ουτοπικό και οι μισθοί είναι σαν χαρτζιλίκι αλλά τουλάχιστον μετράει σαν μια άλφα προϋπηρεσία.

Όλοι μα όλοι οι φίλοι μου είτε είναι Ελλάδα είτε Ευρώπη κάνανε πρακτική(μερικοί κάνανε και 2 ) πριν βρουν την πρώτη τους "μόνιμη" δουλειά.Κυρίως σε συνεργασία με το πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εξωτερικό που λέτε οι περισσότεροι εννοείται ότι θέλω να πάω αλλά δεν ξέρω κατα πόσο με ενα πτυχίο θα με πάρουν. Εγώ σκεφτόμουν να κάνω μεταπτυχιακό και ίσως αν έβρισκα μια δουλειά εδώ να έχω και μια εμπειρία 1-2 χρόνων και μετά να κοίταγα για έξω..Εννοείται ότι στέλνω βιογραφικά και σε αγγελίες που θέλουν προυπηρεσία

 

Πρώτον συνέχισε να στέλνεις. Δεν είναι εγγύηση βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις, μου έχει συμβεί δύο φορές στο παρελθόν (στην Ελλάδα) να στείλει κάποιος βιογραφικό χωρίς να έχει ούτε τα μισά από τα "ψάχνουμε" και να τον καλέσουμε για συνέντευξη επειδή τα υπόλοιπα βιογραφικά δεν ήταν στο επίπεδο που θα μας έπειθε να τον κόψουμε κατευθείαν. Μετά τη συνέντευξη είχα μείνει με την εντύπωση ότι είναι ο ικανότερος σε "πρώτες ύλες" υποψήφιος και παρόλο που δεν κάλυπτε τις δηλωμένες απαιτήσεις (τις οποίες εγώ ο ίδιος είχα κάνει draft) τον έβαλα στο shortlist. Στο τέλος δεν προσελήφθη κανένας από τους δύο, αλλά είχαν φτάσει πάρα πάρα πολύ κοντά χωρίς να το ξέρουν.

 

Δεύτερον ξεκίνα να ασχολείσαι μόνη σου με πράγματα τα οποία μπορείς να βάλεις στο βιογραφικό, ακόμα κι αν είναι σπιτικά προτζεκτάκια. Ο,τι βάλεις που μπαίνει στην κατηγορία "έστρωσα τον κώλο μου κάτω και έκανα αυτό" μετράει.

 

Τρίτον δοκίμασε να κάνεις λίγο sniping με μια δόση θράσους. Βρες από internet κάποια κατάλληλη εταιρία (προφανώς όχι π.χ. τράπεζα), βρες ποιός είναι αρμόδιος εκεί (CTO ας πούμε) και στείλε email στην ψύχρα λέγοντας: α) γειά σας, συγγνώμη για την ενόχληση, β) ποιά είσαι και γιατί του γράφεις (όχι με τις λέξεις "δε μπορώ να βρω προϋπηρεσία", δούλεψέ το), γ) ξέρω ότι έχετε δουλειές αλλά θα μπορούσα να έρθω μια μέρα να δω πώς δουλεύει μια μπλα μπλα εταιρία; Worst case scenario θα πάρεις ένα ευγενικό όχι, best case scenario the sky is the limit. Μόνο και μόνο που θα μπεις μέσα και θα μιλήσεις μαζί τους και θα αποκτήσεις καμια γνωριμία είναι αρκετό για να κερνάς μπύρες τους φίλους σου όλο το βράδυ.

 

Το μεταπτυχιακό δε θα βοηθήσει τόσο πολύ αν δεν έχεις προϋπηρεσία. Εξωτερικό θα σε πάρουν υπεράνετα με ένα πτυχίο, το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι και εκεί η έλλειψη εμπειρίας, όχι η έλλειψη χαρτιών.

 

Update:

Γνώμη μου, αν σου δοθεί (ή αν δημιουργήσεις) δυνατότητα να πας κάπου για "εθελοντική εργασία", να πας. Μην το δεις σα τζάμπα δουλειά που τους χαρίζεις, αυτό δεν ισχύει γιατί αν η δουλειά σου είχε πραγματικά αξία γι' αυτούς a priori θα είχαν βγάλει αγγελία, θα σε είχαν προσλάβει και θα σε πλήρωναν. Δες το ως εκπαίδευση και απόκτηση προϋπηρεσίας (το #1 πράγμα που θέλεις) την οποία πληρώνεις όχι με λεφτά (που ίσως δεν έχεις) αλλά με χρόνο (που μάλλον σου περισσεύει συγκριτικά).

 

Αφού βάλεις το ένα πόδι μέσα στην πόρτα θα έχεις πολλές μα πάρα πολλές ευκαιρίες να τους πιάσεις απροετοίμαστους με το αποτέλεσμα της δουλειάς σου, κι αν μπορέσεις να το κάνεις αυτό έχεις την "κανονική δουλειά" στο τσεπάκι.

 

 

 

Η πρώτη μου "δουλειά" (που δεν είχε ούτε συγκεκριμένο ωράριο ούτε τίποτα) ήταν "γενική τεχνική βοήθεια" (aka χαμαλοδουλειά που χρειάζεται ελάχιστα να ξέρεις τι κάνεις) σε internet cafe και η αμοιβή μου γι' αυτή θεωρητικά ήταν ότι δεν πλήρωνα όταν ερχόμουν ως πελάτης. Η αμοιβή μου ουσιαστικά ήταν ότι απέκτησα mentor και έμαθα πάρα πολλά πράγματα για το πώς λειτουργεί τεχνικά η επιχείρηση, τα οποία συνδύασα με εμπειρία από home projects για να φτιάξω κάτι που δεν υπήρχε πριν και ήταν αρκετά χρήσιμο. Και μια μέρα τους είπα check this out έχω φτιάξει κάτι που θα εξαλείψει την κλασική τότε περίπτωση βλάβης "συγγνώμη δε μπορείς να παίξεις Starcraft αυτή τη στιγμή παρόλο που υπάρχει διαθέσιμος υπολογιστής". The rest, as they say, is history.

 

ΥΓ οποιαδήποτε σχέση με το γεγονός ότι όταν ερχόμουν ως πελάτης συνήθως ήταν για να παίξω Starcraft είναι καθαρά συμπτωματική.

 

 

Επεξ/σία από defacer
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξωτερικό που λέτε οι περισσότεροι εννοείται ότι θέλω να πάω αλλά δεν ξέρω κατα πόσο με ενα πτυχίο θα με πάρουν.

 

 

Χωρίς προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό δε νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να βρεις UK από Ελλάδα, ψάχνοντας από την Ελλάδα. Αν έχει κάποιος τα χρήματα να μετακομίσει πρώτα εξωτερικό και να ψάξει από εκέι ναι είναι αρκετά πιο εύκολο.

 

 

O ενας δε ξερει και ο αλλος δεν νομιζει..

 

Φιλε γιατι δε κανεις το εξης απλο πειραμα?

 

Φτιαξε το βιογραφικο σου στα αγγλικα και βαλε οτι μενεις ηδη εξωτερικο! Πες οτι μενεις ηδη εξω και κανεις διακοπες στην Ελλαδα τωρα για 4 μηνες! Αλλαξε κατι? Ολα στο μυαλο ειναι!

 

Θα χρειαστεις:

 

  1. Bρετανικο αριθμου κινητου* για να επικοινωνεις με ατομα που ενδιαφερονται για εσενα.Απλα θα παραγγειλεις μια βρετανικη sim και τελειωσες. Μια πολυ καλη ειναι αυτη: https://www.giffgaff.com/

    Απο εκει και περα αν θες την συνδεεις με κανεναν λογαριασμο skype premium και εχεις σχεδον εκμηδενησει το κοστος περιαγωγης/χρεωσεις κτλ.

     

  2. Βρετανικη διεθυνση κατοικιας*. Ψαξε στο google maps για postcodes. Βαζε καθε φορα οτι μενεις σε κοντινη/λογιστη αποσταση απο τη δουλεια.

Αμα δεις οτι ο κοσμος σου στελνει εμαιλ ή ακομα καλυτερα σε παιρνει τηλεφωνο για να σου κλεισει ΡΑΝΤΕΒΟΥ με συνεντευξη τοτε γνωριζεις ηδη οτι εχεις πιθανοτητες να βρεις δουλεια. Αν παλι παρολο που βελτιωσεις το βιογραφικο και το Portfolio σου δεις οτι δε σου απανταει κανενας τοτε τι εισαι εδω τι εξω το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.

 

Το μονο θετικο του να μενεις ηδη εξω ειναι οτι θα μπορεις να πηγαινεις σε συνεντευξεις πιο ευκολα και γρηγορα, αλλα οχι απαραιτητα και πιο οικονομικα. Μολις δεις την γλυκα του να αλλαξεις 3 τραινα για να διασχισεις τη μιση χωρα για να πας στην συνεντευξη θα δεις οτι ειναι σχεδον το ιδιο οικονομικα με το να κλεισεις μια καθημερινη πτηση με easyjet/ryanair απο ελλαδα.

 

 

Στο θεμα της προυπηρεσιας βαλε οτι εισαι ελευθερος επαγγελματιας και καθαρισες. Στην τελικη καλυτερα να εισαι πχ ενας εμπειρος freelance developer για 3 χρονια και να εχουν δει πολλα τα ματια σου, παρα να εισαι ενας developer που δουλευε σε ενα pet shop για 10 χρονια και απλα τους ανανεωνε τη σελιδα μια φορα το μηνα ή παρεγγελνε μελανια για τον εκτυπωτη οποτε τελειωναν.

 

 

*μιλαω για Η.Β. επειδη δεν ανεφερες οτι/αν γνωριζεις αλλη γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατανοητό αυτό.

 

Στο θέμα με τις αγγελίες που οι εργοδότες ζητάνε τα κέρατά τους έχουν αναφερθεί πολλοί στο παρελθόν.

 

Οι περισσότεροι εργοδότες το κάνουν γιατί αν δεν περιορίσουν σημαντικά τα κριτήρια των προσόντων για να αποθαρρύνουν κόσμο τους έρχονται 10000 βιογραφικά.

Εχει να κανει και με το τι εχεις τελειωσει. Καποια επαγγελματα δεν εχουν ζητηση εδω καθολου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην έχεις αρνητικές σκέψεις για τις ικανότητες σου φίλε. Απλά βρες έναν σωστό τρόπο να τις δείξεις την κατάλληλη στιγμή και στον κατάλληλο άνθρωπο και εννοώ πάνω στην διαδικασία της συνέντευξης!

Είμαστε σε καλή εποχή γενικότερα και πρέπει να έχουμε ευγνωμοσύνη για όλα αυτά που έχουμε αλλά δεν πρέπει να μένουμε πίσω γιατί ο ανταγωνισμός τρέχει!

Αν θέλεις δες το βίντεο που έκανα στο YouTube και πες μου τη γνώμη σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα έλιωσα bro να ξέρεις


πάντως δεν έχει 1000% άδικο σχετικά με τον συναιτερισμό αλλά δες ποιο είναι το catch. Μιλάει για συναιτερισμό αδύναμων και αυτό είναι το λάθος. 10 Αδύναμοι μαζί ξέρεις τι θα κάνουν, μια αδύναμη ομάδα. Εγώ αυτό που προτείνω είναι να κάνεις συναιτερισμό όταν θα είσαι δυνατός για να βγει εκεί έξω και να τους τρίξεις όλους τα δόντια... Δεν ξέρω αν συμφωνείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που έχω να προσθέσω μιας και έτυχε στην τωρινη μου δουλειά για πρώτη φορά να κοιτάζω βιογραφικά και να έχω λόγο στους συνεργάτες της ομάδας μου. Εχω να πω, ότι ένα μεγάλο κομμάτι των βιογραφικων, ακόμη και άτομων με προϋπηρεσία σε εταιρίες με δυνατό όνομα είναι οικτρα.

 

Το βιογραφικό είναι η εικόνα σου και ο μόνος τρόπος να περάσει από το πρώτο ξεκαθαρίσμα χωρίς προϋπηρεσία είναι να είναι άρτια και αψεγαδιαστα δομημένο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...