Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Γιατι υπαρχει η ελπιδα να διοριστουν και να κανουν ενα ξεκουραστο επαγγελμα με εξασφαλιση και μικρο ωραριο ετσι ωστε να συνδυασουν και την οικογενεια. 

Δεν υπάρχει καμία ελπίδα διορισμού και το συγκεκριμένο επάγγελμα δε θα ηταν καθόλου ξεκούραστο αλλά ισως το πιο κουραστικό που υπάρχει με τα λιγότερα χρηματα (620 ο πρωτος μισθός των 2-3 διοριστέων εκπαιδευτικών κάθε χρόνο).

 

Σα δευτερο πτυχίο το κάνουν οι περισσότεροι και από απλό ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, ότι γνωρίζω το γνωρίζω από γνωστούς μου που είναι διασκορπισμένοι ανά την υφήλιο. Δεν ήθελα τόσο να κάνω point per se για το ενοίκιο συγκεκριμένα, πιο πολύ ήθελα να πω ότι η έννοια της λέξης «αξιοπρέπεια» είναι εντελώς υποκειμενική. «Αξιοπρέπεια» για κάποιον μπορεί να είναι να έχει η γυναίκα του μια καλή εγκυμοσύνη, χωρίς να πρέπει να τζογάρει επειδή δεν γίνονται οι απαραίτητες εξετάσεις από το σύστημα υγείας (όπως τζόγαραν δύο γνωστές μου στη Γερμανία). Για κάποιον άλλον «αξιοπρέπεια» μπορεί να είναι να μην κυκλοφορεί η γυναίκα του με μαντίλα στο δρόμο (όπως αναγκάζεται η γυναίκα ενός φίλου στη Σ. Αραβία). Κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί αξιοπρεπές να λιάζεται στον ήλιο της Ελλάδας. Τέλος, μπορεί κάποιος να θεωρεί αξιοπρέπες να ασχολείται επαγγελματικά με το αντικείμενό που σπούδασε με ικανοποιητικές -για τον ίδιο- απολαβές. Προσωπικά, δεν κρίνω κανέναν, αλλά θεωρώ και λίγο μονόπλευρο να χαρακτηρίζεται η κατάσταση εδώ ως «χάλι» συγκριτικά με άλλες χώρες. Κυρίως, γιατί παντού υπάρχουν θετικά και παντού υπάρχουν αρνητικά.

 

 

 

 

Και βασικά εδώ είναι η αντίρρησή μου σε όσους φεύγουν εκτός. Κάποτε έφευγαν για να βγάλουν λεφτά. Τα παιδιά που φεύγουν τώρα, φεύγουν για να επιβιώσουν κατά βάση (για τους γνωστούς μου μιλάω πάντα, με εξαίρεση δύο άτομα που εργάζονται στην Ελβετία και βγάζουν τα κέρατά τους από λεφτά). Για ποιό λόγο να πας έξω για να επιβιώσεις (δηλαδή να μην σου μένει τίποτα στην άκρη), όταν κουτσά στραβά μπορείς να επιβιώσεις κι εδώ χωρίς να ξεβολευτείς;

 

(Αν αφήσουμε εκτός το επιχείρημα περί «αξιοπρέπειας» που είναι υποκειμενικό)

 

 

 

 

 

Δεν διαφωνώ, αλλά όπως υπάρχει το Cardiff και το Manchester, έτσι ομοίως υπάρχει και η Πάτρα ή ο Βόλος ή το Ηράκλειο. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συγκρίνουμε την επαρχία του UK με την Αθήνα.

 

Εξαρταται τι ονομαζεις επιβιωση. Επιβιωνεις κι οταν δουλευεις για 450€ και μενεις με τους γονεις σου και εχεις τους λογαριασμους πληρωμενους. Δηλαδη ειναι ζωη αυτο; Μονο και μονο για να μην ξεβολευτεις; Προοπτικη μηδεν. 

 

Αστειο να συγκρινουμε πολεις τους εχουν δικια τους οικονομια με ελληνικες επαρχιες οπου ζουν απο φοιτητες, στρατο και τουριστες. Το Manchester εχει πληθυσμο καπου 2.5 εκατομμυρια κοσμο. Συγκρινεται με την Πατρα, τον Βολο και το Ηρακλειο που αθροιστικα εχουν το 1/5?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βασικά εδώ είναι η αντίρρησή μου σε όσους φεύγουν εκτός. Κάποτε έφευγαν για να βγάλουν λεφτά. Τα παιδιά που φεύγουν τώρα, φεύγουν για να επιβιώσουν κατά βάση (για τους γνωστούς μου μιλάω πάντα, με εξαίρεση δύο άτομα που εργάζονται στην Ελβετία και βγάζουν τα κέρατά τους από λεφτά). Για ποιό λόγο να πας έξω για να επιβιώσεις (δηλαδή να μην σου μένει τίποτα στην άκρη), όταν κουτσά στραβά μπορείς να επιβιώσεις κι εδώ χωρίς να ξεβολευτείς;

 

Ο λόγος, ακόμα και στο επίπεδο της επιβίωσης, είναι το "αύριο" (κατά τη γνώμη μου).

Βλέπεις κάτι που ίσως να μην βλέπω εγώ και πολλοί άλλοι, το οποίο να υποδηλώνει ότι το αύριο θα είναι καλύτερο εδώ; Και αν ναι, πόσο κοντά είναι αυτό το αύριο;

Όταν πχ μια γνωστή μου έφυγε πριν 3-4 χρόνια για Νορβηγία, δεν είχε τίποτα εκεί. Ούτε γνωστό, ούτε τη γλώσσα ήξερε, ούτε τίποτα.

Ακόμα παλεύει. Βέβαια ήδη τα πάει καλύτερα στο θέμα δουλειά, πολύ καλύτερα στη γλώσσα και κοιτάει και το θέμα σπουδές.

Αλλά. Αλλά μέσα σε αυτά τα 3-4 χρόνια δεν άλλαξαν τα δεδομένα γύρω της. Φορολογία, ανεργία, κονωνικές παροχές, κλπ. Συνεπώς μπορεί και να κάνει προγραμματισμό αλλά και όνειρα. Εννοείται πως δεν της χαρίστηκε κάτι μέχρι τώρα αλλά είπαμε. Υπάρχει σταθερότητα.

Μπορείς να πεις το ίδιο για εδώ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία ελπίδα διορισμού και το συγκεκριμένο επάγγελμα δε θα ηταν καθόλου ξεκούραστο αλλά ισως το πιο κουραστικό που υπάρχει με τα λιγότερα χρηματα (620 ο πρωτος μισθός των 2-3 διοριστέων εκπαιδευτικών κάθε χρόνο).

 

Σα δευτερο πτυχίο το κάνουν οι περισσότεροι και από απλό ενδιαφέρον.

 

Παλιοτερα υπηρχε. Τωρα πλεον ελπιζουν να κανουν ιδιαιτερα. Αυτο για το κατα ποσο το κανουν για δευτερο πτυχιο δεν γνωριζω αν ισχυει, απο ο,τι γνωστες υπαρχουν και σπουδαζουν φιλολογια, ολες πρωτο πτυχιο το κανουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να πω. Αβυσσος. Διορισμός πάντως δε παιζει. Ουτε καν σαν αναπληρωτές. Εδω δεν έχουν διοριστεί ακομα διοριστέοι ΑΣΕΠ του 98 :P :P

Και φροντιστήριο που; Μιλάμε οτι φιλολογία έχει τελειώσει η μισή Ελλάδα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα το διαβάσατε προσεκτικά...:P

 

Βλακείες είναι αυτά, motivation letter...είμαι αυτός, έχω σπουδάσει αυτά, ξέρω αυτά, έχω δουλέψει εκεί, τέλος. Συμφωνώ και με το DDevil σε γενικές γραμμές.

 

 

 

Εδώ μας πειράζει, στο εξωτερικό δεν έχουμε πρόβλημα όμως...:)

Προσωπικα ο ορος Εθελοντικη Εργασια, με ενοχλει παντου. Εχουμε βρει το παραμυθι που λεει κατσε να σε πατησουν τζαμπα για να εχεις προυπηρεσια για να βρεις δουλεια με 600 ευρω στην καλυτερη.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ο ορος Εθελοντικη Εργασια, με ενοχλει παντου. Εχουμε βρει το παραμυθι που λεει κατσε να σε πατησουν τζαμπα για να εχεις προυπηρεσια για να βρεις δουλεια με 600 ευρω στην καλυτερη.

Ναι, δεν το είπα για σένα, αλλά με αφορμή το ποστ σου. Γιατί βλέπω συχνά να το αποδέχονται όταν πρόκειται για εξωτερικό ενώ εδώ να θέλουν να πληρωθούν έστω και τη μία ώρα! (Ανεξάρτητα αν είναι σωστό ή λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά από περιέργεια. Τι σχολές έχετε τελειώσει; Στην Ελλαδα υπάρχουν πάρα πολλές θέσεις για πληροφορική. Ούτε μέσα χρειάζεται ούτε τίποτα.

 

Δίκτυα Υπολογιστών & Ασφάλεια. Ναι υπάρχουν αρκετές θέσεις για πληροφορική αλλά ΟΛΟΙ ζητάνε προυπηρεσία, αποδεδειγμένη εμπειρία κλπ.

Να απαντάς οτι αν βρεθεί η κατάλληλη δουλειά τότε θα μετακομίσεις πιο κοντά εν καιρώ χρόνου, αλλιώς δεν έχεις κάποιο λόγο να φύγεις προκαταβολικά. Τη συγκατοίκηση την σκέφτηκες; Στα εξωτερικά που λέτε όλοι ζούμε 2 και 3 και 4 άτομα σε ένα σπίτι, και όχι σε δυάρια που μας πληρώνουν οι γονείς μας.

 

Την σκέφτηκα αλλά να πάω να ζήσω με κάποιον που δεν ξέρω? Και χωρίς σταθερή δουλειά? Ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα με σουτάρουν σε 2 μήνες? Τότε τι κάνω ? Κανονικά δεν θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει η απόσταση, δικό μου θέμα είναι..

 

Δεν ξέρω τον λόγο αλλά όλοι νομίζουν ότι θα πάνε στο εξωτερικό και θα έχουν το σπίτι τους,τον μισθό τους και θα τους μένει και χρήμα πίσω με την πρώτη δουλειά.

 

 

 

Κοίταζα χθες από περιέργεια για internships και graduate jobs σε uk και Us.Τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.1-2 internships,εθελοντική εργασία(που την σνόμπαρα και ακόμα την σνομπάρω),και αρκετές αιτήσεις (100+) για να έχεις ελπίδα να δουλέψεις σε σοβαρή εταιρία.Φυσικά μιλάμε για πρώτη δουλειά με έσοδα που δεν σε αφήνουν να ζεις μόνος σου.(Τομέας business-finance)

Ε λοιπόν, θεωρεί κάποιος από αυτούς που δεν βρίσκει δουλειά Ελλάδα ότι με 100+ αιτήσεις και internship δεν θα βρει κάτι?(Και ειδικά σε ΙΤ)

Απλά οι περισσότεροι κάνουν 10-20 αιτήσεις,φτάνουν στο επίπεδο των συνεντεύξεων και μετά τα παρατάνε ή ζητάνε συνθήκες εργασίας που δεν ανταποκρίνονται ούτε στην κατάσταση της χώρας ούτε στα προσόντα τους. 

 

Εγώ πάντως με 500 ευρώ θα πήγαινα Αθήνα.Κερδίζεις προϋπηρεσία,έχεις έναν μισθό που σου επιτρέπει να καλύπτεις κάποια από τα έξοδα σου,δικτυώνεσαι και έχεις ελπίδες για να μείνεις στην εταιρία.Στην τελική αν δεν βγαίνεις(που με 500 ευρώ δεν βγαίνεις) λες από τους γονείς σου να σου δίνουν 100-150 ευρώ τον μήνα επιπλέον.Από το να κάθεσαι σπίτι τους,να ψάχνεις μάταια για δουλειές με πρώτο μισθό 700+ και να σε θέλουν από Ραφήνα είναι καλύτερο. 

Αν διάβαζες τι είπα παραπάνω θα έβλεπες οτι οι γονείς μου δεν ήταν διατεθιμένοι να με βοηθήσουν και ποτέ δεν είπα ότι περιμένω πρώτο μισθό 700+ στο Ελλαδιστάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι ακόμα, σε όσες συνεντεύξεις έχω πάει πάντα τίθεται θέμα με το ότι μένω μακριά (Ραφήνα), τόσο που έχω βαρεθεί να το ακούω. Σε μια από αυτές με ήθελαν αρκετά για την θέση αλλά ήθελαν να μετακομίσω Αθήνα για να μην κουράζομαι από την διαδρομή (και καλά). Ντάξει δεν λέω ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω 4 ώρες πήγαινε-έλα αλλά αφού μένω εδώ που μένω τι να κάνω? Πιστεύω ότι και αυτό παίζει ρόλο. Κάποιος με παρόμοια εμπειρία? Εγώ φυσικά πάντα του λέω ότι δεν έχω θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι τους σκαλώνει αρκετά.

 

Το πατρικο μου ειναι αναμεσα σε Κερατεα και Αναβυσσο. Ακομη θρηνω τις δουλειες που εχασα οπου ενω τους αρεσα προτιμησαν ατομο που εμενε πιο κοντα για ευνοητους λογους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαρταται τι ονομαζεις επιβιωση. Επιβιωνεις κι οταν δουλευεις για 450€ και μενεις με τους γονεις σου και εχεις τους λογαριασμους πληρωμενους. Δηλαδη ειναι ζωη αυτο; Μονο και μονο για να μην ξεβολευτεις; Προοπτικη μηδεν. 

 

Άρα κάνεις επιχείρημα με το βασικό μισθό, καλώς. Ο βασικός μισθός στο UK είναι γύρω στις 1400 λίρες αν δεν κάνω λάθος (άνω των 25 και δεν υπολογίζω εθελοντικές εργασίες ή apprentices). Με αυτά τα χρήματα μπορείς να μείνεις μόνος σου στο UK, όταν θα πρέπει να δίνεις 900 ή 1000 λίρες σε ενοίκιο; Φαντάζομαι πως όχι, άρα θα συγκατοικήσεις. Επομένως, αν το δίλημμα είναι «παρέα με δυο Ινδούς κι έναν Κινέζο» ή «με τους γονείς μου», τότε νομίζω ότι το δεύτερο είναι προτιμότερο.

 

Εκτός κι αν θες να κάνουμε κουβέντα «1200 ευρώ στην Ελλάδα VS 2500 λίρες στο UK» και να δούμε που ζεις καλύτερα μόνος σου, με τι ανέσεις και με πόσα να σου μένουν στο τέλος.

 

 

Αστειο να συγκρινουμε πολεις τους εχουν δικια τους οικονομια με ελληνικες επαρχιες οπου ζουν απο φοιτητες, στρατο και τουριστες. Το Manchester εχει πληθυσμο καπου 2.5 εκατομμυρια κοσμο. Συγκρινεται με την Πατρα, τον Βολο και το Ηρακλειο που αθροιστικα εχουν το 1/5?

 

Still, όπως ΗΒ δεν είναι μόνο το Λονδίνο, έτσι και Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Και αυτό ισχύει και για όλες τις υπόλοιπες χώρες φαντάζομαι.

 

 

γιατι εδω δεν επιβιωνεις και ξεφτιλιζεσαι.. 

Εξω τουλαχιστον εχεις προοπτικη να ζησεις καλα εδω εχεις προοπτικη να εισαι δουλος για παντα

 

Ο λόγος, ακόμα και στο επίπεδο της επιβίωσης, είναι το "αύριο" (κατά τη γνώμη μου).

Βλέπεις κάτι που ίσως να μην βλέπω εγώ και πολλοί άλλοι, το οποίο να υποδηλώνει ότι το αύριο θα είναι καλύτερο εδώ; Και αν ναι, πόσο κοντά είναι αυτό το αύριο;

Όταν πχ μια γνωστή μου έφυγε πριν 3-4 χρόνια για Νορβηγία, δεν είχε τίποτα εκεί. Ούτε γνωστό, ούτε τη γλώσσα ήξερε, ούτε τίποτα.

Ακόμα παλεύει. Βέβαια ήδη τα πάει καλύτερα στο θέμα δουλειά, πολύ καλύτερα στη γλώσσα και κοιτάει και το θέμα σπουδές.

Αλλά. Αλλά μέσα σε αυτά τα 3-4 χρόνια δεν άλλαξαν τα δεδομένα γύρω της. Φορολογία, ανεργία, κονωνικές παροχές, κλπ. Συνεπώς μπορεί και να κάνει προγραμματισμό αλλά και όνειρα. Εννοείται πως δεν της χαρίστηκε κάτι μέχρι τώρα αλλά είπαμε. Υπάρχει σταθερότητα.

Μπορείς να πεις το ίδιο για εδώ;

 

Άρα το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλαδας -στο οποίο θα συμφωνήσω απόλυτα- είναι ότι δεν υπάρχει προοπτική εδώ. Συνεπώς ενδέχεται κάποιος που την κάνει για έξω, να το κάνει γιατί θέλει να ζήσει σε καλύτερες συνθήκες για το υπόλοιπο της ζωής του (ειδικά όταν είναι σχεδόν βέβαια ότι εδώ τα πράγματα θα χειροτερεύουν τα επόμενα χρόνια). Αν ισχύει αυτό τότε γιατί σχεδόν όλοι (οι γνωστοί μου τουλάχιστον, όλοι το έχουν δηλώσει, ακόμα και αυτοί που καθαρίζουν 5k το μήνα στην Ελβετία) λένε ότι έχουν σκοπό κάποια στιγμή να επιστρέψουν στην Ελλάδα; Αν φεύγεις για την προοπτική και τη σταθερότητα, τότε γιατί να θες να γυρίσεις πίσω; Λίγο οξύμωρο δεν είναι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πειράζει και χρυσοπληρώνω μεταφορικά. Μόνο το λεωφορείο είναι 5 ευρώ την μέρα πήγαινε-έλα + το μετρό/ηλεκτρικός/αστικό. Αλλά δεν έχω επιλογή οπότε..

Ειναι μεγαλο εξοδο η μετακινηση προς αθηνα, ειδικα αν δεν εξυπηρετουν τα αστικα μεσα. Μια λυση, αν θες να πας αθηνα και οχι να παραμεινεις ραφηνα, ειναι αρχικα να συγκατοικησεις με καποιον/α για να μοιραζεστε τα εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας αποφοιτος φιλολογιας που μπορει να βρει δουλεια; Στην Ελλαδα σιγουρα πουθενα.Στο εξωτερικο;

Καλο ειναι ενας αποφοιτος φιλολογιας να μην μεινει μονο με το πτυχιο φιλολογιας αλλα να προχωρησει και σε καποιο μεταπτυχιακο. Γιατι οντως ειναι δυσκολη η αποκατασταση πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βασικά εδώ είναι η αντίρρησή μου σε όσους φεύγουν εκτός. Κάποτε έφευγαν για να βγάλουν λεφτά. Τα παιδιά που φεύγουν τώρα, φεύγουν για να επιβιώσουν κατά βάση (για τους γνωστούς μου μιλάω πάντα, με εξαίρεση δύο άτομα που εργάζονται στην Ελβετία και βγάζουν τα κέρατά τους από λεφτά). Για ποιό λόγο να πας έξω για να επιβιώσεις (δηλαδή να μην σου μένει τίποτα στην άκρη), όταν κουτσά στραβά μπορείς να επιβιώσεις κι εδώ χωρίς να ξεβολευτείς;

 

(Αν αφήσουμε εκτός το επιχείρημα περί «αξιοπρέπειας» που είναι υποκειμενικό)

Είμαι ένα χρόνο έξω δουλεύω σερβιτόρος και έχω αποταμιεύσει γύρω στις 2500 λίρες, κάνοντας πιο σπάταλη ζωή σε σχέση με την Ελλαδα.  Και όλα αυτά με τον βασικό. Δουλειά απόφοιτου είναι αυτόματα πάνω 3Κ το χρόνο. 

 

Δεν διαφωνώ, αλλά όπως υπάρχει το Cardiff και το Manchester, έτσι ομοίως υπάρχει και η Πάτρα ή ο Βόλος ή το Ηράκλειο. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί συγκρίνουμε την επαρχία του UK με την Αθήνα.

 

Γιατί στην ελλάδα σε επαρχιακές πόλεις χωρίς τουρισμό-φοιτητές η ανεργία βαράει κόκκινο και τα μεροκάματα είναι εξεφτελιστικά. 

 

υ.γ UK δεν είναι μόνο η αγγλία κ το λονδίνο. Αλλά κ η σκωτία, ουαλία , β ουαλία που το κόστος ζωής είναι εξαιρετικά πιο μικρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί σπουδάζει η μισή Ελλάδα φιλολογία... κυρίως οι γυναίκες.

Σωστα. Γιατι αραγε; Μονο να διαβαζεις και να γραφεις μαθαινεις με τα φιλολογικα μαθηματα. Για να μπορεις μετα να καθεσαι να γραφεις οτι βλακεια σου κατεβει. Εχεις δικιο ,ισως θα ηταν καλυτερα να μην υπαρχει για μερικους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...