Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από πλευράς περιεχομένου και οργάνωσης. Τα μισά είχα motivation letter ολόκληρη κόλλα α4 και παραπάνω, λες και ήτανε έκθεση λυκείου, με πράγματα που δεν θα μπορούσαν να μας ενδιαφέρουν λιγότερο. Και ούτε καθεξης...

 

Ένα μάλιστα ήτανε ένα ατελείωτο motivation letter 3 σελίδων παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που έχω να προσθέσω μιας και έτυχε στην τωρινη μου δουλειά για πρώτη φορά να κοιτάζω βιογραφικά και να έχω λόγο στους συνεργάτες της ομάδας μου. Εχω να πω, ότι ένα μεγάλο κομμάτι των βιογραφικων, ακόμη και άτομων με προϋπηρεσία σε εταιρίες με δυνατό όνομα είναι οικτρα.

 

Το βιογραφικό είναι η εικόνα σου και ο μόνος τρόπος να περάσει από το πρώτο ξεκαθαρίσμα χωρίς προϋπηρεσία είναι να είναι άρτια και αψεγαδιαστα δομημένο.

 

Συμφωνώ και το είχα αναφέρει πάλι σε παρόμοιο thread. Όταν είχα blog και ήταν στα high του, μου είχανε έρθει 2 βιογραφικά. Το ένα ήταν από έναν 45αρη που παρακαλούσε στο μήνυμα για μια δουλειά επειδή ήταν ανάγκη και έλεγε να προωθήσω το βιογραφικό του οπου μπορώ (ναι θα ενδιαφερθεί ένας ξένος για έναν άλλον εντελώς άγνωστο αλλά τεσπα).

 

Μιλάμε για κάκιστο βιογραφικό και ο τύπος είχε υπάρξει για μικρό διάστημα διευθυντής στο τμήμα μιας τράπεζας. Στο resume, βιογραφικό τεσσάρων σελίδων, πάνω πάνω μετά τα προσωπικά στοιχεία έγραφε οτι είχε τελειώσει μόνο λύκειο, η εμπειρία τελευταία τελευταία στην 4η σελίδα, έπιασε έναν ολόκληρο χώρο για να γράψει καμιά 15-20αρια διάφορες δεξιότητες και ικανότητες την μια κάτω από την άλλη. Φάγωμα τεσσάρων γραμμών για να γράψει οτι ήξερε ελάχιστες γνώσεις γαλλικών γερμανικών και ιταλικών με καθόλου γνώσεις στο γράψιμο και την ανάγνωση κειμένου αλλά λίγες γνώσεις στα προφορικά, τελευταία άφησε τα αγγλικά που τα ήξερε καλά και είχε lower. Και η παράθεση της εμπειρίας του κακογραμμένη.

 

Του έστειλα του ανθρώπου μια απάντηση με συμβουλές να διορθώσει το βιογραφικό του και του είπα καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το βιογραφικο ειναι σοβαρο το θεμα. Ενα φεγγαρι οταν ελεγχα και εγω βιογραφικα για ΙΤ θεσεις, το τι βλεπανε τα ματακια μου δε περιγραφοταν. Δε θα εκανα εγω την προσληψη αλλα η γνωμη μου - μιας και ψαχναμε για καποιον να με βοηθαει - θα μετραγε στο 80%. Και για να ειμαι ειλικρινης εγω και εναν σχεδον μετριο με ορεξη για δουλεια να προσλαμβαναμε δε θα ειχα θεμα μιας και στην τελικη και θα εκπαιδευοταν και θα τον βοηθουσαμε και υπηρχε και η αλληλεγγυη του εργατη (ναι μερικες φορες με πιανουν τα κομμουνιστικα μου) , οποτε γενικα ημουν πολυ χαλαρος και ανετος με ολο αυτο. στην τελικη δεν ηταν δικια μου η επιχειρηση και θα ειχα πιο πολλα κοινα με αυτον τον συναδελφο παρα με το αφεντικο.

 

Αλλα..αλλα..

με αυτα που εβλεπα στις αιτησεις ηταν πιασε τον ενα και βαρα τον αλλο.

Μιλαμε για περιπτωσεις ατομων που στελνανε για θεσεις που δεν υπηρχαν, για ορθογραφικα λαθη, για ψεμματα στις ικανοτητες και αλλα πολλα. Ειδικα το τελευταιο οταν ψαχναμε για web developer ακομα ειχαμε βαλει σαν (προφανη) ορο να γνωριζει απο responsive design. ο τυπος στο βιογραφικο του ελεγε πως ηταν αριστος και τελειος σε αυτον τον τομεα παρολο που το πορτφολιο του ηταν με τεχνολογια προηγουμενου αιωνα. σκεφτηκαμε οκ, μαλλον δεν εχει ολες του τις δουλειες εκει και του ζητησαμε να μας στειλει απλα μια ιστοσελιδα που εκανε και που μπορουσε να λειτουργησει καλα στα κινητα και αν το εκανε θα τον καλουσαε για συνεντευξη αμεσως. τοτε μας στελνει ενα αγενες μηνυμα και λεει να δουμε το πορτφολιο του -λες και δε το ειχαμε δει-. του ξαναλεμε να μας στειλει κατι αλλο και μας δινει ενα λινκ απο ενα ετοιμο template -απο το 2010 μαλιστα..- που ειχε κατεβασει δωρεαν...

 

ε ρε γλεντια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και το είχα αναφέρει πάλι σε παρόμοιο thread. Όταν είχα blog και ήταν στα high του, μου είχανε έρθει 2 βιογραφικά. Το ένα ήταν από έναν 45αρη που παρακαλούσε στο μήνυμα για μια δουλειά επειδή ήταν ανάγκη και έλεγε να προωθήσω το βιογραφικό του οπου μπορώ (ναι θα ενδιαφερθεί ένας ξένος για έναν άλλον εντελώς άγνωστο αλλά τεσπα).

 

Μιλάμε για κάκιστο βιογραφικό και ο τύπος είχε υπάρξει για μικρό διάστημα διευθυντής στο τμήμα μιας τράπεζας. Στο resume, βιογραφικό τεσσάρων σελίδων, πάνω πάνω μετά τα προσωπικά στοιχεία έγραφε οτι είχε τελειώσει μόνο λύκειο, η εμπειρία τελευταία τελευταία στην 4η σελίδα, έπιασε έναν ολόκληρο χώρο για να γράψει καμιά 15-20αρια διάφορες δεξιότητες και ικανότητες την μια κάτω από την άλλη. Φάγωμα τεσσάρων γραμμών για να γράψει οτι ήξερε ελάχιστες γνώσεις γαλλικών γερμανικών και ιταλικών με καθόλου γνώσεις στο γράψιμο και την ανάγνωση κειμένου αλλά λίγες γνώσεις στα προφορικά, τελευταία άφησε τα αγγλικά που τα ήξερε καλά και είχε lower. Και η παράθεση της εμπειρίας του κακογραμμένη.

 

Του έστειλα του ανθρώπου μια απάντηση με συμβουλές να διορθώσει το βιογραφικό του και του είπα καλή τύχη.

 

Φιλε εμενα με νευριαζει παντως αυτή η τυπολατρια. Και μενα μια φορά ένας προϊσταμενος τομέα μου έκανε διορθωση σε μια τελεία. Στο μεταξυ μονο εγω καταλαβαινα τι γραφει 100% το εγγραφο που στελνω και για ποιο λογο το γράφει αυτό και από ποιο άρθρο προβλέπονται όλα αυτά.

 

Με άλλα λογια καλο είναι να κοιτάμε την ουσια και όχι πραγματα ανευ σημασιας. Πχ ο τραπεζικος που λες μπορει να είναι τζιμάνι στη δουλεια και εσενα να σε χάλασε που έγραψε πιο μεγάλο βιογραφικο και πρόσθεσε και μερικά πραγματα μεσα. 10 διαφορετικά ατομα να ρωτήσεις 10 διαφορετικες διορθωσεις θα κάνουν είναι υποκειμενικο.

 

Και εγω διαφωνω γενικοτερα με το βιογραφικο σαν τροπο πρόσληψης. Αν ειχα εταιρεια θα έβγαζα διαγωνισμο για τους πρώτους 100 που θα περνουσαν να κάνουν αιτηση (από κοντά) ή και ηλεκτρονικα. Και μετά εξετασεις και συνεντεύξεις από κοντά πχ για τους 60-70 που θα περνουσαν. Τωρα δε γινεται να κρινεις από ένα βουβο έγγραφο (βιογραφικο) κάποιον άνθρωπο.

Αυτο με το βιογραφικο ειναι σοβαρο το θεμα. Ενα φεγγαρι οταν ελεγχα και εγω βιογραφικα για ΙΤ θεσεις, το τι βλεπανε τα ματακια μου δε περιγραφοταν. Δε θα εκανα εγω την προσληψη αλλα η γνωμη μου - μιας και ψαχναμε για καποιον να με βοηθαει - θα μετραγε στο 80%. Και για να ειμαι ειλικρινης εγω και εναν σχεδον μετριο με ορεξη για δουλεια να προσλαμβαναμε δε θα ειχα θεμα μιας και στην τελικη και θα εκπαιδευοταν και θα τον βοηθουσαμε και υπηρχε και η αλληλεγγυη του εργατη (ναι μερικες φορες με πιανουν τα κομμουνιστικα μου) , οποτε γενικα ημουν πολυ χαλαρος και ανετος με ολο αυτο. στην τελικη δεν ηταν δικια μου η επιχειρηση και θα ειχα πιο πολλα κοινα με αυτον τον συναδελφο παρα με το αφεντικο.

 

Αλλα..αλλα..

με αυτα που εβλεπα στις αιτησεις ηταν πιασε τον ενα και βαρα τον αλλο.

Μιλαμε για περιπτωσεις ατομων που στελνανε για θεσεις που δεν υπηρχαν, για ορθογραφικα λαθη, για ψεμματα στις ικανοτητες και αλλα πολλα. Ειδικα το τελευταιο οταν ψαχναμε για web developer ακομα ειχαμε βαλει σαν (προφανη) ορο να γνωριζει απο responsive design. ο τυπος στο βιογραφικο του ελεγε πως ηταν αριστος και τελειος σε αυτον τον τομεα παρολο που το πορτφολιο του ηταν με τεχνολογια προηγουμενου αιωνα. σκεφτηκαμε οκ, μαλλον δεν εχει ολες του τις δουλειες εκει και του ζητησαμε να μας στειλει απλα μια ιστοσελιδα που εκανε και που μπορουσε να λειτουργησει καλα στα κινητα και αν το εκανε θα τον καλουσαε για συνεντευξη αμεσως. τοτε μας στελνει ενα αγενες μηνυμα και λεει να δουμε το πορτφολιο του -λες και δε το ειχαμε δει-. του ξαναλεμε να μας στειλει κατι αλλο και μας δινει ενα λινκ απο ενα ετοιμο template -απο το 2010 μαλιστα..- που ειχε κατεβασει δωρεαν...

 

ε ρε γλεντια...

 

Akoma καλυτερο πιστευω θα ηταν να έχεις 1-2 άτομα να μπαινουν σε κανα φορουμάκι ή να ψάχνουν γενικοτερα καλούς αποφοιτους από τα ΑΕΙ ή ατομα που ασχολούνται και βλέπεις ότι είναι καλά. Πχ εδώ στο τμημα του προγραμματισμου στανταρ έχει άτομα που θα μπορουσες να τους καλέσεις. Δεν είναι αναγκη να μπεις στη διαδικασια να βάζεις αγγελιες ζητωντας βιογραφικα για μενα είναι κακη τακτικη αυτή. Ετσι πιστευω εγω και δεν αλλαζω άποψη. Απλα αν εψαχνα δουλεια θα το ανεχομουν , είναι η πιο ετοιματζιδικη τακτικη μπορει να ακολουθηθεί πιστευω.

 

Κάτι άλλο .... Τους καλους δεν μπορεις να τους βάλεις να δουλευουν 8ωρα με 400 ευρώ. Ένα 800αρι πιστευω θα ηταν το λιγοτερο που θα μπορουσες να προτείνεις για Ελλαδα πάντα αν η επιχειρηση ειχε χρηματα θα ξεκινούσες από παραπάνω 1000 - 1000+. Και αυτά χωρις υπερωριες. Καθαρά όχι μεικτά με ασφαλιση. Το πως βεβαια θα ηταν άλλο θέμα. :-D  Ας ελπισουμε ότι με αυτή τη πολιτικη η επιχειρηση θα ειχε επαρκή εσοδα.

 

ΥΓ Εσυ έδωσες δευτερη ευκαιρια στον ψεύτη και δυστροπο εγω δεν θα έδινα πάντως. Εντάξει δεν θα κάτσουμε να παιξουμε τωρα όταν λεμε κάτι είναι κάτι. Ποσο μαλλον το ψέμμα που είναι ηθικο κουσουρι της προσωπικότητας κάποιου. Με ψέμματα δουλειες δεν γινονται. Θα σε κρεμάσει αυτος αυριο μεθαύριο δεν γινεται συνεργασια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ κάποιες ερωτήσεις παιδιά; Αν κάποιος δεν έχει σοβαρή εργασιακή εμπειρία πέρα από κάποια πρακτική ΑΛΛΑ έχει κάποιες πιστοποιήσεις +  5-10 εφαρμογές σε Java ας πούμε (να έχει να δείξει πράγματα δηλαδή) πόσο δύσκολο είναι να βρει δουλειά σε κάποια Junior Θέση (για Java developer προφανώς) για αρχή; Επίσης, τι φάση αυτό με το βρετανικό νούμερο τηλεφώνου; (Για UK προφανώς) δηλαδή αν κάποιος δεν έχει, δε μπορεί να γίνει η όλη επικοινωνία μέσω skype ή μέσω του ελληνικού νούμερου τηλεφώνου; Μετράει τόσο αρνητικά;

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω ότι τα πάντα εξαρτώνται από το αν έχουν ορεξη και κυριως το χρονο να σε εκπαιδευσουν. Για αυτό και ζητάνε προϋπηρεσια θέλουν δηλαδή ένα ατομάκι έτοιμο.... όχι να κουτουλάει. Η μετάβαση από το πανεπιστημιο στην αγορά εργασιας έχει διαφορά. Και εγω στην αρχη κουτουλαγα δεν ήξερα τι να κανω εδώ δεν ηξερα τι να κάνω εκει δεν ηξερα πως δουλευαν .... επαιρνα συνεχεια τηλεφωνο τη συναδελφο. Αυτό ισως θέλουν να αποφυγουν. Να μη σε εκπαιδευσουν οποτε σε θέλουν έτοιμο σου λεει αστους να τους εκπαιδευσει το κράτος με τα προγράμματα του ΟΑΕΔ και να τους πληρώνουν και αυτοι κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω ότι τα πάντα εξαρτώνται από το αν έχουν ορεξη και κυριως το χρονο να σε εκπαιδευσουν. Για αυτό και ζητάνε προϋπηρεσια θέλουν δηλαδή ένα ατομάκι έτοιμο.... όχι να κουτουλάει. Η μετάβαση από το πανεπιστημιο στην αγορά εργασιας έχει διαφορά. Και εγω στην αρχη κουτουλαγα δεν ήξερα τι να κανω εδώ δεν ηξερα τι να κάνω εκει δεν ηξερα πως δουλευαν .... επαιρνα συνεχεια τηλεφωνο τη συναδελφο. Αυτό ισως θέλουν να αποφυγουν. Να μη σε εκπαιδευσουν οποτε σε θέλουν έτοιμο σου λεει αστους να τους εκπαιδευσει το κράτος με τα προγράμματα του ΟΑΕΔ και να τους πληρώνουν και αυτοι κιολας.

Εσυ μιλάς για Ελλάδα, και εγώ σε μερικές συνεντεύξεις που πήγα και γενικά πληρούσα κάποια χαρακτηριστικά που ήθελαν (αλήθεια φυσικά όχι ψέματα και μλκίες) αυτό κατάλαβα ότι το όλο θέμα κόλλαγε στην εμπειρία μου. Βέβαια τότε δεν είχα σοβαρό πορτφόλιο να δείξω, τώρα έχω μπει στη διαδικασία να το εμπλουτίω σιγά σιγά. Αλλά και πάλι, αφού έβλεπαν ότι δεν είχα την απαιτούμενη εμπειρία, τότε γιατί με κάλεσαν; Ίσως να είδαν κάτι ενδιαφέρον. Εγώ μίλησα κυρίως για εξωτερικό, για όποιον μπορεί να δώσει κάποια ασφαλή και σίγουρη απάντηση. Επίσης, αν δε βρεθεί κάποιος να σε εκπαιδεύσει, τότε πως θα εκπαιδευτούμε ρε παιδιά; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα φίλε. Αν κάποιος τα έχει όλα αυτά και τα δείξει λίγο σωστά στην κρίσιμη στιγμή συνέντευξης θεωρώ πως έχει καλές ελπίδες. Αν όμως δεν έχει ιδέα παρόλο που έχει πτυχίο και προσπαθεί να το κρύψει μέσα στο βιογραφικό του τότε ο επιχειρηματίας μόνο χαζός δεν είναι, μετά παραπονιούντε ότι δεν υπάρχουν δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα φίλε. Αν κάποιος τα έχει όλα αυτά και τα δείξει λίγο σωστά στην κρίσιμη στιγμή συνέντευξης θεωρώ πως έχει καλές ελπίδες. Αν όμως δεν έχει ιδέα παρόλο που έχει πτυχίο και προσπαθεί να το κρύψει μέσα στο βιογραφικό του τότε ο επιχειρηματίας μόνο χαζός δεν είναι, μετά παραπονιούντε ότι δεν υπάρχουν δουλειές.

Καλά δε μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά σου έχω περίπτωση όπου είχα κάνει apply για μια θέση τεχνικής τηλεφωνικής υποστήριξης (όχι κάτι φοβερό δηλαδή) και σκάλωσε το όλο ζήτημα επειδή ήμουν τέρμα ειλικρινής και τους είχα πει πως τα πρωινά θα κάνω την πρακτική μου και τα απογεύματα θα δουλεύω σε αυτούς (είχα αυτή την επιλογή φυσικά, δεν το είπα έτσι). Ε και δε θέλανε. Δηλαδή θα ήταν προτιμότερο να πω ψέματα, να κάτσω 2-3 μήνες και μετά να τους έβγαζα το θέμα της πρακτικής; Κάποιος θα λεγε ναι. Αλλά επειδή έχω μάθει σε θέματα δουλειάς και εκπαίδευσης να είμαι τέρμα ειλικρινής είπα την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εμενα με νευριαζει παντως αυτή η τυπολατρια. Και μενα μια φορά ένας προϊσταμενος τομέα μου έκανε διορθωση σε μια τελεία. Στο μεταξυ μονο εγω καταλαβαινα τι γραφει 100% το εγγραφο που στελνω και για ποιο λογο το γράφει αυτό και από ποιο άρθρο προβλέπονται όλα αυτά.

 

Με άλλα λογια καλο είναι να κοιτάμε την ουσια και όχι πραγματα ανευ σημασιας. Πχ ο τραπεζικος που λες μπορει να είναι τζιμάνι στη δουλεια και εσενα να σε χάλασε που έγραψε πιο μεγάλο βιογραφικο και πρόσθεσε και μερικά πραγματα μεσα. 10 διαφορετικά ατομα να ρωτήσεις 10 διαφορετικες διορθωσεις θα κάνουν είναι υποκειμενικο.

 

Και εγω διαφωνω γενικοτερα με το βιογραφικο σαν τροπο πρόσληψης. Αν ειχα εταιρεια θα έβγαζα διαγωνισμο για τους πρώτους 100 που θα περνουσαν να κάνουν αιτηση (από κοντά) ή και ηλεκτρονικα. Και μετά εξετασεις και συνεντεύξεις από κοντά πχ για τους 60-70 που θα περνουσαν. Τωρα δε γινεται να κρινεις από ένα βουβο έγγραφο (βιογραφικο) κάποιον άνθρωπο.

 

Τώρα τι σχέση έχει η διόρθωση σε μια τελεία από κάποιον παράξενο με ένα εντελώς κακογραμμένο βιογραφικό στο σύνολό του; Δεν ήταν ακριβώς τραπεζικός ο τύπος ούτε είχε μεγάλη εμπειρία σε κάτι συγκεκριμένο, είχε κάνει κι άλλες δουλειές άσχετες, σε τράπεζα για λίγο καιρό είχε κάτσει, αλλά έτσι όπως παρουσίαζε τον εαυτό του τον έθαβε από μόνος του. Από που συμπέρανες οτι με χαλάει αν γράψει άλλα 10 πράγματα μέσα? Αυτό το λες εσύ. Να τα γράψει με τρόπο που να μην κουράζει και φλυαρεί, εφόσον είναι απαραίτητα και είναι και σε θέση να τα τεκμηριώσει κιόλας. Αν είναι έτσι να γράφω κι εγώ οτι ξέρω ελάχιστη γνώση ιαπωνικών ή ένα σωρό άσχετα που κουράζουν τον εργοδότη και αυξάνουν τις πιθανότητες να πάει το βιογραφικό στα σκουπίδια.

 

Κακά τα ψέμματα αλλά όταν υπάρχουν κάποιοι άτυποι κανόνες για κάτι, τότε χωρίς να είσαι υποχρεωμένος, πρέπει να τους τηρήσεις αν θες να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα. Και ειδικά για το 2016 που αρκετά θέματα είναι τεκμηριωμένα π.χ πόσα δευτερόλεπτα αφιερώνει ένας εργοδότης για να δει ένα βιογραφικό, που όλοι έχουμε το internet και έχουμε πληροφορηθεί για το πως φτιάχνεται ένα βιογραφικό, δεν υπάρχουν δικαιολογίες δεν ήξερα δεν είδα δεν άκουσα.

 

Αν δεν θέλει ο άλλος να τηρήσει κάποια πρότυπα, ας κάτσει να γράφει οτι θέλει, δικό του το πρόβλημα μετά αν δεν τον καλούν σε καμιά συνέντευξη. Όταν ένας εργοδότης αφιερώνει λίγα δευτερόλεπτα για να δει ένα βιογραφικό και ο άλλος του στέλνει 4 σελίδες με την εμπειρία κάτω κάτω στην τελευταία σελίδα μην απορεί μετά γιατί δεν τον καλούν πουθενά. Και προφανώς, όταν λέω για 4 σελίδες, δεν είχε τόσα προσόντα αυτός ούτε ήταν τόσο καταξιωμένος ώστε να χρειαζόντουσαν 4 σελίδες, απλά έτρωγε τον χώρο άφηνε κενά και έγραφε ανούσια πράγματα με περιαυτολογία και κακογραμμένα κιόλας για να αυξήσει τις σελίδες.

 

Όσο για την εταιρεία που λες αν είχες με τις αιτήσεις και τις εξετάσεις. Ναι εδώ έριξα ένα γέλιο. Προφανώς και μιλάς εκ του ασφαλούς. Για να δούμε αν ήσουν εργοδότης και είχες ένα σωρό έξοδα υπαλλήλους υποχρεώσεις και το 60% του εισοδήματος να στο παίρνει το κράτος, αν θα είχες όρεξη να απασχολείς ειδικό προσωπικό για να διεξάγει διαγωνισμό στον οποίο θα κατατεθουν μερικές χιλιάδες βιογραφικά ώστε μετά να γίνει το ξεσκαρτάρισμα, και ανθρώπινο δυναμικό και λεφτά θα έπρεπε να ξοδέψεις για αυτό και χρόνο. Αν είχες εταιρεία μέσω γνωστών θα κοιτούσες να προσλάβεις και ούτε θα είχες όρεξη να κοιτάς 50 βιογραφικά την ημέρα από το e-mail, ας αφήσουμε την υποκρισία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

Γνώμη μου, αν σου δοθεί (ή αν δημιουργήσεις) δυνατότητα να πας κάπου για "εθελοντική εργασία", να πας. Μην το δεις σα τζάμπα δουλειά που τους χαρίζεις, αυτό δεν ισχύει γιατί αν η δουλειά σου είχε πραγματικά αξία γι' αυτούς a priori θα είχαν βγάλει αγγελία, θα σε είχαν προσλάβει και θα σε πλήρωναν. Δες το ως εκπαίδευση και απόκτηση προϋπηρεσίας (το #1 πράγμα που θέλεις) την οποία πληρώνεις όχι με λεφτά (που ίσως δεν έχεις) αλλά με χρόνο (που μάλλον σου περισσεύει συγκριτικά).

Έτσι μπράβο... "εθελοντική εργασία". Είναι το νέο κόλπο για να βρεις δουλειά... Πας εσύ, χαραμίζεις 8 ώρες (τουλάχιστον) απο τον χρόνο σου (γιατι τον έχεις άπλετο όπως λέει ο τύπος, οπότε τους χρωστάς να τους τον χαρίσεις), δεν παίρνεις ούτε τα λεφτά για τα εισιτήρια των ΜΜΜ που θα πάρεις για να πας, παράγεις έργο (ακόμα και το ελάχιστο σου λέω εγώ) για τον άλλον που κερδίζει χρήματα και μετά ΑΝ γουστάρει σε κρατάει...

 

ΥΓ Δεν βγάζουν αγγελία γιατί ξέρουν ότι υπάρχουν θύματα να θα τους κάνουν τζάμπα την δουλειά. 

ΥΓ2 Συνήθως αυτοί που κάθονται και ζητιανεύουν εθελοντική εργασία, είναι και κωλοεταιρείες, ΜΑΚΡΙΑ!

ΥΓ3 Σήκω φύγε που θα κάτσεις να δουλέψεις τζάμπα για τον κάθε βλάκα για να αποκτήσεις προϋπηρεσία. Πήγαινε σε καμιά σοβαρή χώρα που για entry level θέσεις κοιτάνε το ταλέντο του άλλου και δεν ψάχνουν analyst με 10 χρόνια προϋπηρεσία

ΥΓ4 Αν θες να μείνεις, κάνε κονέ, κάνε και 5-6 projects σε τίποτα φίλους, γνωστούς σου που θέλουν κάποιον developer και μετά ντύσε το με ωραίο περιτύλιγμα και πούλα το προς τα έξω... Αφού κοροϊδία θέλουν... Τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο θα βοηθήσεις και δικούς σου ανθρώπους, θα αποκτήσεις μια σχετική εμπειρία και θα κερδίσεις και το χαρτζιλίκι σου (γιατί τόσο γύφτοι όσο μερικές εταιρείες που θα σε εκμεταλλευτούν τζάμπα, δεν παίζει να είναι. Κάτι θα σου δώσουν για τον κόπο σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εμενα με νευριαζει παντως αυτή η τυπολατρια. Και μενα μια φορά ένας προϊσταμενος τομέα μου έκανε διορθωση σε μια τελεία. Στο μεταξυ μονο εγω καταλαβαινα τι γραφει 100% το εγγραφο που στελνω και για ποιο λογο το γράφει αυτό και από ποιο άρθρο προβλέπονται όλα αυτά.

 

Με άλλα λογια καλο είναι να κοιτάμε την ουσια και όχι πραγματα ανευ σημασιας. Πχ ο τραπεζικος που λες μπορει να είναι τζιμάνι στη δουλεια και εσενα να σε χάλασε που έγραψε πιο μεγάλο βιογραφικο και πρόσθεσε και μερικά πραγματα μεσα. 10 διαφορετικά ατομα να ρωτήσεις 10 διαφορετικες διορθωσεις θα κάνουν είναι υποκειμενικο.

 

Και εγω διαφωνω γενικοτερα με το βιογραφικο σαν τροπο πρόσληψης. Αν ειχα εταιρεια θα έβγαζα διαγωνισμο για τους πρώτους 100 που θα περνουσαν να κάνουν αιτηση (από κοντά) ή και ηλεκτρονικα. Και μετά εξετασεις και συνεντεύξεις από κοντά πχ για τους 60-70 που θα περνουσαν. Τωρα δε γινεται να κρινεις από ένα βουβο έγγραφο (βιογραφικο) κάποιον άνθρωπο.

 

Akoma καλυτερο πιστευω θα ηταν να έχεις 1-2 άτομα να μπαινουν σε κανα φορουμάκι ή να ψάχνουν γενικοτερα καλούς αποφοιτους από τα ΑΕΙ ή ατομα που ασχολούνται και βλέπεις ότι είναι καλά. Πχ εδώ στο τμημα του προγραμματισμου στανταρ έχει άτομα που θα μπορουσες να τους καλέσεις. Δεν είναι αναγκη να μπεις στη διαδικασια να βάζεις αγγελιες ζητωντας βιογραφικα για μενα είναι κακη τακτικη αυτή. Ετσι πιστευω εγω και δεν αλλαζω άποψη. Απλα αν εψαχνα δουλεια θα το ανεχομουν , είναι η πιο ετοιματζιδικη τακτικη μπορει να ακολουθηθεί πιστευω.

 

Κάτι άλλο .... Τους καλους δεν μπορεις να τους βάλεις να δουλευουν 8ωρα με 400 ευρώ. Ένα 800αρι πιστευω θα ηταν το λιγοτερο που θα μπορουσες να προτείνεις για Ελλαδα πάντα αν η επιχειρηση ειχε χρηματα θα ξεκινούσες από παραπάνω 1000 - 1000+. Και αυτά χωρις υπερωριες. Καθαρά όχι μεικτά με ασφαλιση. Το πως βεβαια θα ηταν άλλο θέμα. :-D  Ας ελπισουμε ότι με αυτή τη πολιτικη η επιχειρηση θα ειχε επαρκή εσοδα.

 

ΥΓ Εσυ έδωσες δευτερη ευκαιρια στον ψεύτη και δυστροπο εγω δεν θα έδινα πάντως. Εντάξει δεν θα κάτσουμε να παιξουμε τωρα όταν λεμε κάτι είναι κάτι. Ποσο μαλλον το ψέμμα που είναι ηθικο κουσουρι της προσωπικότητας κάποιου. Με ψέμματα δουλειες δεν γινονται. Θα σε κρεμάσει αυτος αυριο μεθαύριο δεν γινεται συνεργασια.

 

Δε νομίζω πως είναι θέμα τυπολατρίας. Το βιογραφικό που στέλνεις είναι κατά κάποιο τρόπο ένα δείγμα της δουλειάς σου. Ε στις περισσότερες δουλειές έχει μεγάλη σημασία να φανείς επαγγελματίας, να είσαι ακριβής και να μη φλυαρείς.

 

Ούτε με 1-2 συνεντεύξεις είναι δίκαιο να κρίνεις κάποιον άνθρωπο. Ποτέ δε θα είναι απόλυτα δίκαιο. Κάποιος μπορεί να μην πουλάει τόσο καλά τον εαυτό του και να είναι ντροπαλός. Ούτε οι διαγωνισμοί είναι το καλύτερο σύστημα. Η συντριπτική πλειοψηφία των θέσεων εργασίας δεν είναι τόσο απαιτητικές για να πάρεις αυτόν που εξετάστηκε και έγραψε καλύτερα. Νομίζω είναι πιο σημαντικό να προσλάβεις κάποιον που πιστεύεις ότι έχει τις δυνατότητες να κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά αλλά και ταιριάζει στην κουλτούρα της εταιρίας σου. Σε μια παλιότερη δουλειά μου είχα βρεθεί να συμπαθώ πάρα πολύ κόσμο και αναρωτιόμουν πως γίνεται να ναι όλοι οι συνάδελφοι τόσο καλοί. Έμαθα αργότερα πως η εταιρία είχε κάνει προσλήψεις με αυτό το σκεπτικό όταν άρχισε να λειτουργεί γιατί ήταν startup. Το αποτέλεσμα ήταν να συμπαθούμε σχεδόν όλοι ο ένας τον άλλο και να συνεργαζόμαστε πολύ αποτελεσματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη κανενας γνωστος δεν θα κάτσει να χαραμισει δικο του χρονο τσάμπα για να βρει σε σενα τον καταλληλο εργαζομενο. Το μεσω γνωστων δεν το καταλαβαινω.

 

Τωρα εντάξει πολλα γινονται αρπα κολα στην Ελλαδα βασικα παντα γινόντουσαν. Οποτε δεν μου κάνει καμια εντυπωση να βάζει μια αγγελια η ταδε εταιρεια για να διαφημιστεί κιολας να μαζευει 1000 βιογραφικά και στο τέλος ο κυρ Μητσος με τη κοστούμια να λεει στον κυρ Μπαμπη (γνωστοι από το πανεπιστημιο) "ελα ρε αγορι που εισαι μηπως εχεις κανεναν καλο για τη θέση?" και τελικα να βλέπει αυτόν.Αγνοωντας ένα καρο αλλα ατομα που μπορει να είναι πιο ικανά για αυτή τη θέση. Άλλο η δουλειά άλλο η φιλια και οι γνωριμίες .... στη δουλεια δουλευεις με τους ικανους. Οι φιλοι είναι για τη φιλια .... επιλεχθηκες επειδή αξίζεις και όχι επειδή εισαι φιλος βασικοι διαχωρισμοι από εμενα που τα γραφω εκ του ασφαλους.

 

Κανονικα θα έπρεπε να έχει ειδικο επιτελειο 1-2 άτομα για αυτή τη δουλεια που θα παρακολουθουν και θα δινουν αναφορα γιατι ο συγκεκριμένος που βρηκαν και προτεινουν είναι κατάλληλος για τη δουλειά.Μην πάμε μακρυα τοσα άτομα άνεργα ξημεροβραδιάζονται στα φορα και λύνουν ασκησεις - φτιαχνουν προγράμματα κτλπ στανταρ μπορεις να παρακολουθήσεις και να επιλέξεις κάποιον για να τον δουν από κοντά. Η επιλογή των μελλοντικών εργαζομενων είναι πολύ σημαντικη αν σκεφτεις ότι η επιχειρηση είναι οι εργαζόμενοι. Αλλα εντάξει στην Ελλαδα ζουμε και η κατασταση στην οποια καταληξαμε μονο τυχαια δεν είναι.

 

Και όταν θες να κανεις σωστη δουλειά δεν υπάρχει το άσε αυτό ασε εκεινο που να βάζω καινουργια εξοδα τωρα κτλπ κτλπ αμα δεν δώσεις δεν θα πάρεις πισω είναι πολύ απλο το συστημα. Και οσοι νομιζουν ότι δεν πάει ετσι ειτε μένουν μονίμως μικρομεσαίοι ειτε κλεινουν. Πρεπει να υπάρχουν ισσοροπιες ο εργαζόμενος που ηρθε να δουλεψει δεν του κάνεις χάρη πρεπει να τον πληρώσεις καλά αμα τον απασχολεις.


Δε νομίζω πως είναι θέμα τυπολατρίας. Το βιογραφικό που στέλνεις είναι κατά κάποιο τρόπο ένα δείγμα της δουλειάς σου. Ε στις περισσότερες δουλειές έχει μεγάλη σημασία να φανείς επαγγελματίας, να είσαι ακριβής και να μη φλυαρείς.

 

Ούτε με 1-2 συνεντεύξεις είναι δίκαιο να κρίνεις κάποιον άνθρωπο. Ποτέ δε θα είναι απόλυτα δίκαιο. Κάποιος μπορεί να μην πουλάει τόσο καλά τον εαυτό του και να είναι ντροπαλός. Ούτε οι διαγωνισμοί είναι το καλύτερο σύστημα. Η συντριπτική πλειοψηφία των θέσεων εργασίας δεν είναι τόσο απαιτητικές για να πάρεις αυτόν που εξετάστηκε και έγραψε καλύτερα. Νομίζω είναι πιο σημαντικό να προσλάβεις κάποιον που πιστεύεις ότι έχει τις δυνατότητες να κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά αλλά και ταιριάζει στην κουλτούρα της εταιρίας σου. Σε μια παλιότερη δουλειά μου είχα βρεθεί να συμπαθώ πάρα πολύ κόσμο και αναρωτιόμουν πως γίνεται να ναι όλοι οι συνάδελφοι τόσο καλοί. Έμαθα αργότερα πως η εταιρία είχε κάνει προσλήψεις με αυτό το σκεπτικό όταν άρχισε να λειτουργεί γιατί ήταν startup. Το αποτέλεσμα ήταν να συμπαθούμε σχεδόν όλοι ο ένας τον άλλο και να συνεργαζόμαστε πολύ αποτελεσματικά.

 

Κοιτα αμα κάνεις προσεκτική επιλογή εργαζομενου μετα δεν θα χρειαστεί να τον αλλαξεις. Αυτά τα εξοδα που λεει ο Βασιλης θα τα κάνεις μια φορά ενώ οι άλλοι που την κάνουν αρπα κολα τη δουλεια θα τα κάνουν συνεχεια... ειδικα κάτι επιχειρήσεις τσιρκα καρναβαλοι κάθε λιγο αλλαζουν εργαζομενους ότι χειροτερο για μια επιχειρηση.

 

Κατά τα αλλα εγω εχω μια αποψη για το βιογραφικο δεν σημαινει ότι είναι και σωστη απλα θεωρω ότι ο εργαζόμενος δεν είναι υποχρεωμένος να κάτσει να σπάσει το κεφαλι του για να φτιάξει ένα καλο βιογραφικο αυτό δεν τον ακυρωνει σαν υποψηφιο το κακο βιογραφικο δηλαδή. Ετσι νομιζω εγω αυτή είναι προσωπική μου αποψη.Ελεος με αυτή τη φρενιτιδα επιτελους των βιογραφικων.

 

Ειχα στη σχολη ατομο φουλ αντικοινωνικο αλλα κορυφαιος προγραμματιστης με το χιουμορ το δικο του το ξεχωριστο.... αυτόν τον προσλαμβάνεις και τον αφηνεις να δουλεψει όπως ξέρει ... δεν τον ενοχλεις. Ουτε του λες ξερεις δεν μπορεις να διαφημισεις τον εαυτο σου αρα δεν προσλαμβάνεσαι μα δεν είναι διαφημιστης ο ανθρωπος... προγραμματιστης είναι που δεν έρχεται καν σε επαφη με πελάτες. Ουτε αμα σου σκάσει με βερμουδα θα τον κοψεις ... αμα πει ψέμματα αμα είναι ειρωνικος αμα είναι αγενης εκει ναι προκαλει τη τυχη του με σοβαρές ενδείξεις αλλα όχι τωρα πραγματα ανευ σημασιας εντάξει πολύ πολύ πες του την άλλη φορά να βαλει ένα κοστουμι και να ερθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...