Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνοπτικά γιατί το fungoral που είναι evidence based αντιμετώπιση είναι λάθος;

Επίσης γιατί κράζεις το selsun που έχει θειούχο σελήνιο παραπάνω από το Vichy που βάζεις από το skroutz;

Δεν το κραζω το selsun, ξαναδιαβασε τι γραφω λεξη προς λεξη. Αν κανει δουλεια και χωρις να αδυνατιζει τα μαλια σου κρατα το. Απλα εχει μια παραξενη μυρωδια που με ενοχλει, χωρις να ειναι απαγορευτικο.

 

Αυτο που κραζω, ειναι το fungoral. Εδω απαγορευτικο.

και μενα fungoral μου ειχαν δωσει αλλα παρατηρουσα οτι χειροτερευε τις κοκκινιλες και απο τοτε δεν βαζω τιποτα απολυτως

Υπαρχουν αλλα και αλλα να βαλεις. Μην το αφηνεις ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zerg αφου αν το αφησω περναει απο μονο του γιατι να βαλω διαφορα φαρμακα?

 

νομιζω οτι αν κανεις μια ενεση προπιοχρον γενικα περνανε ολα τα δερματικα εξανθηματα που μπορει να εχει καποιος

 

εμενα το προβλημα μου ειναι πισω απο τα αυτια κυριως και αναμεσα στο στηθος και μια κουκιδιτσα στο ενα μαγουλο που βγαινει καμια φορα και φευγει αμα δεν το πειραζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κραζω το selsun, ξαναδιαβασε τι γραφω λεξη προς λεξη. Αν κανει δουλεια και χωρις να αδυνατιζει τα μαλια σου κρατα το. Απλα εχει μια παραξενη μυρωδια που με ενοχλει, χωρις να ειναι απαγορευτικο.

 

Αυτο που κραζω, ειναι το fungoral. Εδω απαγορευτικο.

 

Υπαρχουν αλλα και αλλα να βαλεις. Μην το αφηνεις ετσι.

Το fungoral γιατί είναι απαγορευτικό; Όχι από προσωπική εμπειρία; Μπορεί κάποιους να τους ενοχλεί κάποιο έκδοχο ή να μην κάνουν σωστή χρήση, αλλά τα σαμπουάν κετοκοναζόλης γιατί είναι απαγορευτικά;

 

Βασικά όχι μόνο δεν είναι άλλα evidence based είναι η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης μαζί με ένα με θειούχο σελήνιο και ένα πισσουχο..

νομιζω οτι αν κανεις μια ενεση προπιοχρον γενικα περνανε ολα τα δερματικα εξανθηματα που μπορει να εχει καποιος

 

 

Όχι το propiochrone είναι τρελό overkill και δε το συνιστά κανένας για κάτι τόσο ήπιο όσο η ΣΜΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σου έδωσαν σε ροδόχρου πυτηρίαση propiochrone, σε νόσημα που είναι αυτοπεριοριζόμενο δλδ φεύγει μόνο του (μπράβο σε αυτόν που το έδωσε... ) και έπειτα λες ένα άτομο με σμδ να πάρει propiochrone, είναι σαν να λες χάλασε αυτή την μυρμηγκοφωλια με μπαζούκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα σου έδωσαν σε ροδόχρου πυτηρίαση propiochrone, σε νόσημα που είναι αυτοπεριοριζόμενο δλδ φεύγει μόνο του (μπράβο σε αυτόν που το έδωσε... ) και έπειτα λες ένα άτομο με σμδ να πάρει propiochrone, είναι σαν να λες χάλασε αυτή την μυρμηγκοφωλια με μπαζούκα

δεν ειπα σε κανεναν να παρει προπιοχρον απλως ειπα οτι γενικα τα δερματικα εξανθηματα υποχωρουν γενικοτερα.επισης τι εννοεις μπραβο σε αυτον που μου την εδωσε? εγω του ειπα οτι δεν αντεχα και μου λεει αφου δεν αντεχεις κανε μια ενεση να τελειωνει η ιστορια,μου ειχε πει οτι αν κανεις μια φορα δεν παθαινεις κατι αν κανεις για μεγαλο χρονικο διαστημα εχει παρενεργειες..επισης νομιζω δεν λεγοταν ροδοχρους αλλα ποικιλοχρους αν δεν κανω λαθος αλλα ναι τα σπυρακια θα εφευγαν απο μονα τους οπως ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα σε κανεναν να παρει προπιοχρον απλως ειπα οτι γενικα τα δερματικα εξανθηματα υποχωρουν γενικοτερα.επισης τι εννοεις μπραβο σε αυτον που μου την εδωσε? εγω του ειπα οτι δεν αντεχα και μου λεει αφου δεν αντεχεις κανε μια ενεση να τελειωνει η ιστορια,μου ειχε πει οτι αν κανεις μια φορα δεν παθαινεις κατι αν κανεις για μεγαλο χρονικο διαστημα εχει παρενεργειες..επισης νομιζω δεν λεγοταν ροδοχρους αλλα ποικιλοχρους αν δεν κανω λαθος αλλα ναι τα σπυρακια θα εφευγαν απο μονα τους οπως ειπες

Η νόσος των δοκιμαστηρίων είναι η ροδόχρους. Η ποικιλοχρους είναι μυκητιαση. Σου έκανε ένεση κορτικοστεροειδους για την φαγούρα από ότι κατάλαβα. Η αλήθεια είναι ότι κατά 99.9999% με τη μία δε θα πάθεις κάτι. Αλλά την σμδ δε θα την εξαλείψει.

 

Επίσης μπορούσε αντί για ένεση να σου δώσει μια τοπική αλοιφή ή να σου δώσει να πάρεις αντισταμινικα μέχρι να κάνει τον κύκλο του. Εν πάση περιπτώσει ήταν υπερβολή και όχι δε σε έβλαψε αλλά ήταν υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειχα παθει σοκ με το τα σπυρια ειχα γεμισει σε ολο το σωμα μεσα σε ενα βραδυ,παντως δεν εχω καταλαβει ακομα πως το κολλησα αυτο..

Δεν είναι κάτι δύσκολο να το κολλήσεις. Έγινε, τελείωσε, ξέχασε το. Απλά μερικοί έχουν επική φαγούρα. Με με την σμηγματορροικη το ίδιο. Κάποιοι έχουν φαγούρα, κάποιοι κάνουν πληγές, κάποιοι κοκκινίζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζεις πως κολλας? Νομιζω οτι δεν εχει να κανει με τα δοκιμαστηρια χαχα

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δε ξέρουμε τι το προκαλεί. Εικάζεται ότι είναι ερπητοϊός αλλά δεν έχει αποδειχθεί. Επίσης δεν είναι άμεσα μεταδοτικό. Κατά παράξενο τρόπο αν τριφτει ένας που το έχει με έναν άλλο δε θα κολλήσει. Παλαιότερα είχε γίνει μια επιδημιολογική μελέτη που έλεγε ότι και καλά λόγω του ότι φοράς σε δοκιμαστηρίο άπλυτα ουσιαστικά ρούχα κολλάς.

 

Δεν ισχύει. Μάλλον είναι επανενεργοποίηση παιδικής ασθένειας ή άλλης απλής λοίμωξης από ερπητοϊό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όχι μόνο δεν είναι άλλα evidence based είναι η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης μαζί με ένα με θειούχο σελήνιο και ένα πισσουχο..

Κακως αυτό είναι στην πρώτη γραμμη. Για το θειούχο σελένιο τα έγραψα, σε μένα το λες; ... το πισσούχο αυτό είναι άκακο αλλα αρκετά παλιό. Και δεν λειτουργεί πάντα, αν λειτουργεί καθόλου. Γιατι νομίζω οτι απλά έχει ευεργετικά συστατικά για το πρόβλημα όχι φάρμακο ακριβώς.

 

Υπαρχουν παραπονα παντου στο internet μόνο σε αυτό το νήμα το έχουν κατηγορήσει 3 διαφορετικοί μέχρι στιγμής.

 

έχεις ξεπερασμένα όπλα στην φαρέτρα σου αγαπητέ. selsun fungoral ionil και Vichy είναι όπλα 20+ετίας. Κρατάω μόνο το vichy.

Το fungoral ειναι ξεπερασμενο. Καλο θα ειναι να μην χρησημοποιειται.

 

Το selsun ειναι για ελαφριες περιπτωσεις μονο. Αξιζει μια δοκιμη παντως, πληροφοριακα σε μενα δεν λειτουργει, ειναι καπως αδυναμο. Επισης, δεν φαινεται ποιοτικο προϊον, εχει μια παραξενη μυρωδια σαν τουαλετα.

 

Αυτο ειναι θαυματουργο https://www.skroutz.gr/s/10125649/Vichy-Dercos-Anti-Dandruff-Shampoo-Dry-Hair-Pump-390ml.html (αυτο ειναι για ξηρα μαλια) η δραστικη ουσια ειναι το θιουχο σελινιο, (selenium) αλλα σε μεγαλυτερη ποσοτητα σε σχεση με το selsun. (Αν θυμαμαι καλα το selsun εχει 1% selenium)

Σε ολα τα φαρμακεια, κανει 15 ευρω 390ml και εχει δοσομετρητη(για τελεια εφαρμογη ποσοτητας). Μια δοση της αντλιας φτανει, μην ριχνετε και δευτερη.

 

Το συσκεκριμενο ειναι τοσο δυνατο που κρατας και 10-15 μερες οταν το διακοπτεις. Βγαινει για ξηρα ή κανονικα/λιπαρα μαλια, σε 2 εκδοσεις. Διαλεξτε.

https://www.skroutz.gr/s/7265835/Vichy-Dercos-Anti-Dandruff-Shampoo-Normal-Oily-Hair-Pump-390ml.html (για κανονικα/λιπαρα μαλια)

αντε μια βόλτα και στο hairloss.gr να διαβάσεις για το fungoral καποιοι λένε τι ωραία τι καλα και καποιοι μου πέσαν τα μαλια με αυτό. Η δραστική ουσία εχει να κάνει και με τα υπόλοιπα συστατικά, την δοσολογία κτλ... το θεωρώ κακό φάρμακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κετοκοναζόλη μπορεί να προκαλέσει shedding για ένα πρώτο διάστημα 1 μήνα χρήσης. Σε μακροπρόθεσμη χρήση δεν έχει παρατηρηθεί απώλεια μαλλιών. Αντίθετα πολλές φορές ενσωματώνεται σε θεραπεία μαζί με μινοξιδίλη για την τριχόπτωση.

 

Το ότι εσύ δε το θεωρείς καλό φάρμακο είναι δική σου απόλυτα προσωπική άποψη. Την παρουσιάζεις εδώ μέσα ως γενική άποψη και ιατρικώς αποδεκτή.

 

Δεν είναι. Η πλειονότητα των γιατρών ακολουθεί κάτι που ονομάζεται evidence based medicine. Αυτό σημαίνει ότι η κετοκοναζόλη, τα σαμπουάν θειούχου σεληνίου και τα σαμπουάν με σαλικυλικό (β υδροξυλίου) είναι η πρώτη γραμμή αντιμετωπισης. Στο δε πρόσωπο πλέον είναι η aregen/elidel με σπάνια χρήση daktodor.

 

Το τι λες λοιπόν εσύ δεν πρέπει να επηρεάσει άτομα εδώ μέσα που πρέπει να ακούν ενα μόνο άτομο. Αυτό το άτομο είναι ο θεράπων δερματολόγος τους.

 

Η αποτυχία του πρωτοκόλλου fungoral/selsun/σαλυκιλικου και elidel οφείλεται ή σε εξτριμ περιστατικό ή κατά 99% σε κακή χρήση των παραπάνω. Θέλει τακτικότητα, συνέπεια και εναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κετοκοναζόλη μπορεί να προκαλέσει shedding για ένα πρώτο διάστημα 1 μήνα χρήσης. Σε μακροπρόθεσμη χρήση δεν έχει παρατηρηθεί απώλεια μαλλιών. Αντίθετα πολλές φορές ενσωματώνεται σε θεραπεία μαζί με μινοξιδίλη για την τριχόπτωση.

 

Το ότι εσύ δε το θεωρείς καλό φάρμακο είναι δική σου απόλυτα προσωπική άποψη. Την παρουσιάζεις εδώ μέσα ως γενική άποψη και ιατρικώς αποδεκτή.

 

Δεν είναι. Η πλειονότητα των γιατρών ακολουθεί κάτι που ονομάζεται evidence based medicine. Αυτό σημαίνει ότι η κετοκοναζόλη, τα σαμπουάν θειούχου σεληνίου και τα σαμπουάν με σαλικυλικό (β υδροξυλίου) είναι η πρώτη γραμμή αντιμετωπισης. Στο δε πρόσωπο πλέον είναι η aregen/elidel με σπάνια χρήση daktodor.

 

Το τι λες λοιπόν εσύ δεν πρέπει να επηρεάσει άτομα εδώ μέσα που πρέπει να ακούν ενα μόνο άτομο. Αυτό το άτομο είναι ο θεράπων δερματολόγος τους.

 

Η αποτυχία του πρωτοκόλλου fungoral/selsun/σαλυκιλικου και elidel οφείλεται ή σε εξτριμ περιστατικό ή κατά 99% σε κακή χρήση των παραπάνω. Θέλει τακτικότητα, συνέπεια και εναλλαγή.

H παρουσία σου εδώ είναι για να βοηθήσει ή για να κλειδώσει το θέμα;

 

Ολοι επηρεάζουν εδω γράφοντας κάτι που λειτούργησε ή όχι. μέχρι στιγμής έχουμε 3 αρνητικές για το fungoral.

Ρίσκο δεν παίρνουν με εμένα που τους λέω να μην το παίρνουν, ρίσκο παίρνουν με σένα που τους λες να το παίρνουν, και θα υποστούν τις συνέπειες.

Ποιος επηρεάζει περισσότερο εγώ ή εσύ;

 

Προφανώς και η γνώμη του δερματολογου έχει βαρύτητα αλλα αν είναι παροπιδάκιας και ενημερωμένος με γνώσεις 30ετίας, προτιμώ τις φρέσκιες και trial n error, γνώσεις των χρηστών σε ένα forum.

 

H αποτυχία αρκετών δερματολόγων είναι και η επιβεβαίωση από αυτό το thread που είναι ανοιχτό και αναζητά λύσεις.

Και δε θεωρώ η λύση του fungoral 25ετίας καινοτομία ή βοήθεια σε καποιον. Πασίγνωστο ξεπερασμένο και γεματο παρενέργειες. Εβαλα ένα πολυ καλό ιατρικό άρθρο είμαι σχεδόν σίγουρος δεν έκανες καν τον κόπο να το διαβάσεις.

Μεσα σε όλα αυτά δεν κατανοείς ή δεν διαβάζεις και όσα γραφω με κανεις και επαναλαμβανομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...