Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ' ό,τι έχω διαβάσει για τη σμηγματορροικη δερματίτιδα ευθύνεται ένας μύκητας που τρέφεται απ'τον ιδρώτα και τη λιπαρότητα, γι'αυτό κι όταν μένεις άλουστος για πολλές μέρες το πρόβλημα εντείνεται.

Εγώ λούζομαι κάθε δεύτερη μέρα με σαμπουάν με τεϊόδεντρο και προσπαθώ όταν έχω φαγούρα να μην το σκέφτομαι, γτ όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ με πιάνει και το κάνω χειρότερο.

Ο ίδιος μύκητας ευθύνεται και για την ποικιλόχρου πιτυρίαση (συμβαίνει κυρίως σε άτομα με υπερβολική εφίδρωση->τρέφεται ο μύκητας->αυξάνεται ο πλυθησμός του), η φαρμακευτική αγωγή της οποίας είναι παρόμοια με αυτή της σμηγματορροικής δερματίτιδας.

Θελει συχνη καθαριοτητα σε προσωπο με σαπουνι με ουδετο ph και λουσιμο με ειδικο σαμπουαν, α και ξυρισμα συχνα να μην μαζευονται μικροβια. Σαμπουαν vichy anti πιτηριδικο με σελινιο. Βγηκε και ενα 390ml για οικονομια ενα πρασινο σε σχημα κονου.

Μονο αυτο λειτουργει.

 

Καποιος που δεν λουζεται συχνα και δεν ξυριζεται εχει προβλημα με αυτο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας, έχω σμηγματορροϊκή δερματίτιδα στο πρόσωπο (με κοκκινίλες και πολλές φορές λέπια),στο στέρνο, στο τριχωτό της κεφαλής και στα φρύδια. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν γράφω για να προτείνω κάποιο φαρμακευτικό σαμπουάν αλλά για να επιβεβαιώσω αν όντως η δερματίτιδα αυτή είναι ανίατη.Είμαι γυναίκα και όλα αυτά τα φάρμακα που χρησιμοποιώ δεν επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη, έχει ποτίσει το δέρμα μου και φοβάμαι πολύ για το μέλλον. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει έστω και ενα άτομο που το αντιμετώπισε πλήρως? Οι δερματολογοι επιμένουν οτι δεν θεραπεύεται και θα συμφωνήσω μαζί τους εως ένα βαθμό. Όμως, άσχετα τι λένε τα πανεπιστημιακα βιβλία θεωρώ απο την εμπειρία ότι κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά και αυτό με κάνει να αισιοδοξώ! Τα φάρμακα κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν είτε το πρόβλημα έχει λυθεί είτε όχι. Συγγνώμη για την έκταση του κειμένου, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω το εχω ρε παιδια ,αλλα αδιαφορω πληρως ,δεν ασχολουμαι καν να βρω θεραπεια.Σιγα ,μια φορα τη βδομαδα ειναι σε εξαρση και διαλυομαι παντου...την αλλη μερα καλυτερα,δεν το θεωρω προβλημα ουτε τωρα ουτε πριν απειρα χρονια που μου εμφανιστηκε,κολλητος μου δερματολογος συμφωνει με την αντιμετωπιση μου, καθως επιμενει οτι στην πραγματικοτητα δεν θεραπευεται.


βεβαια εξαφανιζεται τελειως το καλοκαιρι με τα καθημερινα μπανια στη θαλασσα...πολυ περιεργο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έκανε ένα τρομακτικό ξέσπασμα τον δεκέμβριο ,το άφησα κι εγώ και ταλαιπωρήθηκα πολύ για να φύγει με κρέμες. (μιλάω για πρόσωπο) .

άσε που γνωστοί μου με έβλεπαν και τρόμαζαν.

Ξεκίνησε από το πλάι της μύτης, κατέβηκε στο πλάι του στόματος και κατέληξε κάτω από το στόμα. χάλια μαύρα. εγώ δεν θα το ξανά αφήσω πάντως,γιατί ενώ την έχω κοντρολάρει στα μαλλιά και ουσιαστικά είναι σαν να μην έχω,έκανε αυτό το μπαμ στο πρόσωπο και τα είδα όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι και αιμα μπορει να βγαζεις στα μερη που το εχεις. Curse....

Παιζει μεγαλο ρολο το στρες, εχεις εξαρσεις τοτε, και η καθημερινη υγιεινη του προσωπου, καθημερινα πλυσιμο με σαπουνι με ουδετερο ph.

Θελει και ξυρισμα για να μην εχετε μικροβια, ως γνωστον οι τριχες μαζευουν μικροβια.

 

Καλα εννοειτε και αντιπυτιριδικο σαμπουαν που να λειτουργει, vicky πρασινο (θειουχο σελινιο)για μενα, τα 390ml για οικονομια.

Σας ειπα ολα τα μυστικα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω και στο πρόσωπο και αυτό ειναι τελείως αντιαισθητικό τόσο που δεν μπορώ να το αφήσω χωρίς θεραπεία και να πω δεν βαριέσαι...Αλλά και από την άλλη τόσα φάρμακα...δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πέρασα μεγάλο στρες αυτές τις μέρες και το πρόσωπο μου ήταν λες και του έριξες οξύ. Και δεν πέρναγε με τπτ. Τι έπλενα το πρόσωπο με σαλικυλικό και έβαζα πιμεκρολιμους (aregen) τι που μίλησα με συνάδελφο δερματολόγο και μου είπε να βάλω κορτιζόνη. Απαράδεκτη κατάσταση δε περνούσε με τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κορτιζόνη είναι ένας γρήγορος τρόπος να το θεραπεύσουμε αποτελεσματικά και δουλεύει πάντα. Αλλα είναι σαν να χτυπάς με μπαζούκας. Σε σοβαρές καταστάσεις(αλεργικό σοκ) ίσως να είναι και μονόδρομος.

 

Πρεπει να λουστείς με το κατάλληλο σαμπουαν πρώτα, αν δεν θεραπεύσεις το κεφάλι δεν λειτουργεί τίποτα παρακάτω. Επίσης σχεδον όλες οι αντιμικροβιακές αντιβακτηριαδιακές κρέμες λειτουργούν.

 

Αλλάξτε και γιατρό.

 

Τρεφεται απ την λιπαρότητα επίσης, να λούζεστε συχνά(οχι παντα με φαρμακο) και να μην στρεσάρεστε, αν ανχωθείτε σοβαρά δεν γιατρεύεται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κορτιζόνη είναι ένας γρήγορος τρόπος να το θεραπεύσουμε αποτελεσματικά και δουλεύει πάντα. Αλλα είναι σαν να χτυπάς με μπαζούκας. Σε σοβαρές καταστάσεις(αλεργικό σοκ) ίσως να είναι και μονόδρομος.

 

Πρεπει να λουστείς με το κατάλληλο σαμπουαν πρώτα, αν δεν θεραπεύσεις το κεφάλι δεν λειτουργεί τίποτα παρακάτω. Επίσης σχεδον όλες οι αντιμικροβιακές αντιβακτηριαδιακές κρέμες λειτουργούν.

 

Αλλάξτε και γιατρό.

 

Τρεφεται απ την λιπαρότητα επίσης, να λούζεστε συχνά(οχι παντα με φαρμακο) και να μην στρεσάρεστε, αν ανχωθείτε σοβαρά δεν γιατρεύεται με τίποτα.

Ναι αλλά αν έχεις φτάσει στο απροχώρητο είναι πρακτικά δύο οι επιλογές: κορτιζόνη ή αναμονή και ταλαιπωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα dermaspor. Όμως δεν εδρασε γρήγορα όπως η κορτιζόνη.

Η γιατρός επέμενε όχι κορτιζόνη ,την άκουσα γιατι την εμπιστεύομαι.

Εγώ ήμουν λες κ μου σιδερωσαν τα μούτρα κ μου έκαναν έγκαυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...