Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πριν περίπου 2 χρόνια εμφάνισα και πήγα στη γιατρό,μου έδωσε λοσιόν και σαμπουάν έκανα την αγωγή και πλέον μόνο μία φορά την εβδομάδα λούζομαι με το σαμπουάν της αγωγής συντηρητικά (τις υπόλοιπες με σαμπουάν από φαρμακείο για λιπαρά)

σε εμένα δημιουργήθηκε από την υπερβολική λιπαρότητα σε συνδυασμό με άγχος κλασικά.

πλέον όποιος μου λέει "μα γιατί τα λούζεις καθημερινά; δεν κάνει;!" γελάω και του λέω οκ,ό,τι πεις.

 

 

*το σαμπουάν που χρησιμποιώ είναι το stieprox,ξεπλένω με όσο πιο κρύο νερό αντέχω,έχω όμως και τη λοσιον της frezyderm seborrhea στο σπίτι σε περίπτωση που νιώσω φαγούρα. εγώ έχω μόνο στο κεφάλι και σε μία κουκιδίτσα δίπλα στη μύτη.

η δερματολόγος ούρλιαζε να μην ξύνομαι γιατί τραυματίζεται ο θύλακας της τρίχας κι έτσι πέφτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λοσιον της frezyderm δεν εχει κορτιζονη ε?κανει δουλεια?το σαμπουαν το stieprox το χρησιμοποιεις μια φορα την  εβδομαδα?επιτρεπεται να το κανεις αυτο για πολυ καιρο?δεν υπαρχει θεμα ε?σαν βασικο σαμπουαν ποιο παιρνεις?και καθε ποτε λουζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λοσιον της frezyderm δεν εχει κορτιζονη ε?κανει δουλεια?το σαμπουαν το stieprox το χρησιμοποιεις μια φορα την  εβδομαδα?επιτρεπεται να το κανεις αυτο για πολυ καιρο?δεν υπαρχει θεμα ε?σαν βασικο σαμπουαν ποιο παιρνεις?και καθε ποτε λουζεσαι?

όχι δεν έχει κορτιζόνη και σταματάει τη φαγούρα αμέσως.

ναι,μία φορά το stieprox,τις υπολοιπες 6 κάνω εναλλαγή σε διάφορα για λιπαρά μαλλιά (bepanthol σαμπουάν, pharmasept σαμπουάν κλπ) το χρησιμοποιώ για καιρό,το καλοκαίρι έκανα μία παύση γιατί πήγαινα κάθε μέρα θάλασσα και δεν είχα καμία ενόχληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σμηγματοροικη δερματιτιδα πανω απο 15 χρόνια. Το προβλημα είναι πιο έντονο στη μυτη και λιγότερο στα φρυδια. Σχεδον τις μισες μερες του μηνα η μυτη μου ειναι κοκκινη και λιπαρη. Καθαριζω καθημερινά το πρόσωπο μου αλλα δυστυχώς δεν βοηθα. Στις μεγαλες εξαρσεις αναγκαστικά χρησιμοποιώ μια κρεμα κορτιζονης betafusin. Γενικά το έχω πάρει απόφαση πως έτσι θα είμαι μια ζωη. Ενυδατικες κρεμες και λοιπα προϊόντα δε κάνουν τίποτα

 

Σχεδόν τα ίδια και εγώ. Ο γιατρός μου πρότεινε την Verdal κρέμα και βρήκα την υγεία μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα!!!

 

Υποφερω και εγω τις τελευταιες ημερες απο Σ.Δ..

Μετα το λουσιμο τεραστιες πλακες απο σμηγμα εμφανιζονται στις ριζες απο τα μαλλια μου.

Χθες δεν αντεξα και λογω του εντονου κνησμου με μια χτενα καθαρισα το υγρο απο το λουσιμο σμηγμα.

Δυστυχως τεραστια λεπια σμηγματος ξεκολλουσαν απο το δερμα ενω  υπηρχαν μαζι τους δεσμιδες με τριχες απο το σκαλπ μου.

 

Μιλησα με γνωστη μου φαρμακοποιο και μου ειπε οτι τα μαλλια μου θα ξαναβγουνε, γιατι το σμηγμα απλα εκοψε τις τριχες οι οποιες κολλησανε μεσα του και δεν αποκολλησε την ριζα διοτι σε τετοια περιπτωση θα υπηρχε οπη στο δερμα και αιμορραγια. Ισχυει κατι τετοιο γνωριζει κανεις ? 

 

Υπαρχει περιπτωση τα μαλλια που ξεκολλησανε με τα λεπια να ξεριζωθηκαν με την ριζα με αποτελεσμα να μην ξαναφυτρωσουν ?

 

Εαν γνωριζει καποιος ας ενημερωσει με την απαντηση του  !!!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε ένα δερματολόγο να σου δώσει έστω μια λοσιόν κατά του κνησμού αν δεν θες να κάνεις αγωγή (που για μένα καλό είναι να την κάνεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι έκανα και εγώ τόσα χρόνια, είχα αγοράσει 50 διαφορετικά σαμπουάν για σμηγματορροική δερματίτιδα και λιπαρότητα και πέραν κάποιων διαστημάτων ύφεσης με τη χρήση των σαμπουάν μετά επανερχόταν δριμύτερη.

 

Αλλά το πρόβλημα είναι εσωτερικό και όχι εξωτερικό. Με τις κρέμες και τα σαμπουάν απλά καλύπτουμε τα συμπτώματα. Δύο είναι οι βασικότεροι παράγοντες το ΑΓΧΟΣ και η έλλειψη βιταμινών που είναι επακόλουθο του άγχους, γιατί σε καταστάσεις έντονου άγχους ο οργανισμός για να αντεπεξέλθει στη πίεση χρησιμοποιεί με μεγάλο ρυθμό τις διαθέσιμες βιταμίνες, τις οποίες αν κάνεις κακή διατροφή και δεν τις λαμβάνεις απο εκεί, αρχίζουν και δημιουργούνται προβλήματα όπως και η σμηγματορροική δερματίτιδα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που το άγχος είναι ίσως η μεγαλύτερη αιτία για μια πληθώρα ασθενειών... 

 

Μετά από παρότρυνση ενός φίλου και αφού έπεσα σε κάποια άρθρα για αυτό το θέμα αποφάσισα να βελτιώσω τη διατροφή μου και επειδή χωρίς συμπληρώματα είναι αδύνατον σήμερα να λαμβάνεις τις επαρκείς ποσότητες, αυτό που ενδείκνυται γενικά για καλύτερη απόδοση, ενέργεια, διάθεση υγιές δέρμα και αντιμετώπιση των συμπτωμάτων του άγχους είναι 1 συμπλήρωμα βιταμινών του συμπλέγματος Β. 

Πραγματικά από τότε που παίρνω τις βιταμίνες αυτές έχω δει τεράστια διαφορά, τόσο νοητική όσο και σωματική. Και φυσικά το δέρμα και τα μαλλιά μου έχουν παρουσιάσει τεράστια βελτίωση. Πλέον βάζω ένα σαμπουάν φυτικό της Apivita (φυσικά όχι τις βλακείες του super market) και είμαι καλά. Κάποιες μέρες όταν έχω περισσότερο άγχος εμφανίζονται τα κίτρινα σμήγματα κυρίως στα αυτιά αλλά είναι παροδικό.

 

Προφανώς δεν συστήνω τα παραπάνω ως λύση για τον καθένα, κάποιος που έχει οξύ πρόβλημα με τα μαλλιά του εννοείται πρέπει να βάλει κάποιο ειδικό σαμπουάν κρέμα στην αρχή μέχρι να μετριαστούν τα συμπτώματα. Αλλά σίγουρα ένας γενικότερος τρόπος που θα βοηθήσει σημαντικά είναι και αυτά που έγραψα.

 

Οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β είναι υδατοδιαλυτές βιταμίνες που δρουν συνεργιστικά. Συμμετέχουν σε πολλές βιοχημικές διεργασίες και αποτελούν συνένζυμα πολλών αντιδράσεων. Οι βιταμίνες του συμπλέγματος Β, αλληλεπιδρούν και είναι καλό είναι να λαμβάνονται όλες μαζί για μέγιστη δράση και απορρόφηση. Είναι πολύ σημαντικές στην πνευματική και νοητική λειτουργία καθώς και για την υγεία του νευρικού συστήματος, για την καλή υγεία του δέρματος, των μαλλιών και του ήπατος. Επιπλέον συμμετέχουν στη λειτουργία του μεταβολισμού και της αιμοποίησης.

Επεξ/σία από JimxxZe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Έχω στο στέρνο στο κεφάλι στη μύτη-φρύδια και στην πλάτη (και που δεν έχω :P ). Ο τελευταίος δερματολόγος που πήγα μου έδωσε daktodor αλλά δεν λύνει σε καμία περίπτωση το πρόβλημα απλά καταπολεμάει τα συμπτώματα και μετά πάλι τα ίδια - συν ότι έχει κορτιζόνη. Θέλω να ακολουθήσω μια αγωγή χωρίς κορτιζόνη όταν είναι σε έξαρση και μετά να κάνω συντήρηση αλλά νομίζω ότι σε όποιο δερματολόγο και να πάω δε θα μου δώσει λύση... Εννοείται ότι έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι θα ζω μ αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως έχεις σμηγματορροϊκή δερματίτιδα, δε μπορείς να κάνεις κάτι και να πάψεις να την έχεις. Δεν υπάρχει θεραπεία ακόμα.

 

Οπότε κάπου το μπερδεύεις το πράγμα όταν τη μία λες ότι η dactodor το καταπολεμά αλλά μετά πάλι τα ίδια, και μετά λες ότι θέλεις αγωγή και να κάνεις συντήρηση.

 

Απ' ότι κατάλαβα, έχεις πάει σε >1 δερματολόγους. Δε σου πρότεινε κανένας σαμπουάν και αφρόλουτρο για συντήρηση;

Μόνο την Dactodor;

 

Δεν είμαστε δερματολόγοι για να προτείνουμε προϊόντα.

 

Για μένα πήγαινε σε έναν να σου προτείνει σαμπουάν και αφρόλουτρο.

Αν δε θες να πληρώσεις επίσκεψη, τόσα έχουμε αναφέρει εδώ, ο καθένας από προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να μου κάνετε διάγνωση και να μου δώσετε συνταγή. Απλά ήθελα να πω και εγώ τον πόνο μου... Οταν λεω οτι το καταπολεμά δεν εννοώ ότι εξαφανίζεται. Απλά υποχωρούν τα συμπτώματα και μετά από κάποιο καιρό βρίσκεσαι στην ίδια κατάσταση. Σε όσους έχω πάει μου έχουν πει ότι έχω Σ.Δ. Εννοείται ότι θα ξαναπάω σε κάποιο γιατρό. Απλά ο κάθε γιατρός σου δίνει άλλα σκευάσματα και μέχρι τώρα δεν είμαι ικανοποιημένος με κάποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι υποχωρούν τα συμπτώματα και μετά από κάποιο καιρό βρίσκεσαι στην ίδια κατάσταση.

 

Όταν υποχωρούν, σταματάς να χρησιμοποιείς τα προϊόντα και γυρνάς σε άλλα, ή εξακολουθείς να τα χρησιμοποιείς και από ένα σημείο και μετά δεν κάνουν τίποτα, δηλαδή δεν κάνουν συντήρηση;

 

Είναι κάπως δύσκολο να καταλάβεις τι παίζει, από τη στιγμή που υπάρχουν και οι εξάρσεις στη μέση.

Δηλαδή μπορεί να χρησιμοποιείς κάποια προϊόντα τα οποία να κάνουν δουλειά, και όταν σκάει η έξαρση να θεωρείς ότι σταμάτησε να κάνει δουλειά αυτό που χρησιμοποιείς.

 

Δεν ξέρω, εικασία είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν κάνεις συντήρηση, άρα δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρεις κάτι έτσι.

 

Πρέπει να πας σε προϊόντα που θα χρησιμοποιείς κάθε μέρα, για το υπόλοιπο της ζωής σου, μέχρι να βρεθεί θεραπεία ή να σου περάσει (που δεν παίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...