Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω για αυτά που ανέφεραν ότι χρησιμοποιούν οι υπόλοιποι, πάντως αυτά της Froika που παρέθεσα εγώ, δεν έχουν, και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

 

Ακόμα και να μου περνούσε που λέει ο λόγος το πρόβλημα, δε νομίζω ότι θα τα σταματούσα, κι αυτό γιατί είδα διαφορά σε όλους τους τομείς.

 

Το σαμπουάν εκτός από τη συντήρηση κάνει πολύ καλή δουλειά στα μαλλιά μου και από άποψη καθαρισμού, και από άποψη λιπαρότητας.

Με το αφρόλουτρο είδα τη μεγαλύτερη διαφορά, και δεν παίζει να ξαναγυρνούσα στις σαπίλες που βρίσκεις στα σουπερμάρκετ, και τσάμπα να τις έπαιρνα.

Παρόλο που δεν έχει ευχάριστη μυρωδιά όπως αυτές που έχουμε συνηθίσει, εντούτοις καθαρίζει άψογα, και όταν βγαίνεις απ' το ντους αισθάνεσαι πραγματικά καθαρός και μυρίζεις φρεσκάδα. Και δεν το έχω παρατηρήσει μόνο εγώ.

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι ιδρώνω λιγότερο, και ότι όταν κάνω κάποια βαριά δουλειά ή αθληθώ και ιδρώσω, μυρίζω λιγότερο.

 

Πάντως η σμηγματορροϊκή δερματίτιδα τον παίρνει.

Έτσι και για κάποιο λόγο δεν κάνω ντους τουλάχιστον μία (1) φορά τη μέρα, άντε το πολύ 1½ μέρα, ξεκινά έξαρση.

Και άντε πες μέχρι στιγμής δεν υπάρχει λόγος να μην κάνω κάθε μέρα, τουλάχιστον μία φορά.

Αν για οποιοδήποτε λόγο (λογικά οικονομικό) αναγκαστώ να γυρίσω στις σαπίλες ή να κάνω πιο αραιά ντους, τι σκατά θα γίνει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

kaλημερα παιδια...δοκιμασα το oliprox για ενα μηνα ..και δεν ειδα αποτελεσμα...το μονο καλο ηταν οτι τα μαλλια μου δειxνουν πιο καθαρα ..παιρνει δλδ την λιπαροτητα...παρολα αυτα οι κοκκινιλες και οι πλακες ξηροδερμιας  πισω στο κεφαλι παραμενουν...θελω να μου συστησετε για τα αυτια καποια κρεμα ..ή τι κανετε γι αυτο τιο θεμα τεσπα εσεις...εγω εχω πισω απο τα αυτια προς αυχενα και μεσα στα αυτια τα τελευταια 3 χρονια ..ουφ δεν θα γλιτωσουμε ποτε απο αυτο το πραγμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Πώς κάνεις μασάζ στο κεφάλι σου; Θέλει απαλά, κι ας ανακουφίζει (εντελώς προσωρινά) τον κνησμό το δυνατό μασάζ.

 

2. Επίσης, προσωπικά όπως ήδη έχω πει, αν δε λουστώ για 1-1½ μέρα, το πρόβλημα εντείνεται πάρα πολύ.

Γι' αυτό προσπαθώ να λούζομαι τουλάχιστον μία φορά τη μέρα (τις καθημερινές βασικά λούζομαι δύο φορές, μία το πρωί πριν τη δουλειά και μία το βράδυ).

Επειδή απ' ότι κατάλαβα είσαι γυναίκα, και επειδή δε γνωρίζω την περίπτωσή σου (και επειδή δεν είμαι ειδικός), δε μπορώ να σου πω πόσο συχνά να λούζεσαι. Απλά οι γυναίκες ξέρω ότι λούζονται συνήθως 2-3 φορές τη βδομάδα.

Και στη δική μου περίπτωση αυτό θα μου δημιουργούσε πρόβλημα.

 

3. Σε τι φάση είναι η ψυχική σου κατάσταση; Αν αγχώνεσαι και πιέζεσαι υπερβολικά και συχνά, μην περιμένεις θαύματα από κανένα προϊόν.

 

4. Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, συμβουλέψου δερματολόγο.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Επίσης, προσωπικά όπως ήδη έχω πει, αν δε λουστώ για 1-1½ μέρα, το πρόβλημα εντείνεται πάρα πολύ.

Γι' αυτό προσπαθώ να λούζομαι τουλάχιστον μία φορά τη μέρα.

Επειδή απ' ότι κατάλαβα είσαι γυναίκα, και επειδή δε γνωρίζω την περίπτωσή σου (και επειδή δεν είμαι ειδικός), δε μπορώ να σου πω πόσο συχνά να λούζεσαι. Απλά οι γυναίκες ξέρω ότι λούζονται συνήθως 2-3 φορές τη βδομάδα.

Και στη δική μου περίπτωση αυτό θα μου δημιουργούσε πρόβλημα.

Απ' ό,τι έχω διαβάσει για τη σμηγματορροικη δερματίτιδα ευθύνεται ένας μύκητας που τρέφεται απ'τον ιδρώτα και τη λιπαρότητα, γι'αυτό κι όταν μένεις άλουστος για πολλές μέρες το πρόβλημα εντείνεται.

Εγώ λούζομαι κάθε δεύτερη μέρα με σαμπουάν με τεϊόδεντρο και προσπαθώ όταν έχω φαγούρα να μην το σκέφτομαι, γτ όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ με πιάνει και το κάνω χειρότερο. 

Ο ίδιος μύκητας ευθύνεται και για την ποικιλόχρου πιτυρίαση (συμβαίνει κυρίως σε άτομα με υπερβολική εφίδρωση->τρέφεται ο μύκητας->αυξάνεται ο πλυθησμός του), η φαρμακευτική αγωγή της οποίας είναι παρόμοια με αυτή της σμηγματορροικής δερματίτιδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας στο net, βλέπω ότι προτείνεται το συχνό λούσιμο.

 

Εσύ έχεις δοκιμάσει να λούζεσαι κάθε μέρα μήπως δεις βελτίωση;

 

Η μόνη φορά που είχα δει βελτίωση ήταν όταν χρησιμοποιούσα το ίδιο σαμπουάν για πάνω απο 10 χρόνια...ξαφνικά πριν απο λίγους μήνες άλλαξα σαμπουάν και κυρίως γύρισε η φαγούρα..αλλά έχω υπομονή γτ θυμάμαι πήρε πολύ καιρό να βελτιωθεί η σ.δ. και με το προηγούμενο σαμπουάν, μήνες ίσως και χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα λουζομαι καθε δευτερη μερα..sofia ποιο σαμπουαν με τειοδεντρο παιρνεις?ρε παιδια στα αυτια για την ξηροδερμια ..τι να βαλω?καμια καλλυντικη κρεμα- αλοιφη που να βοηθαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα λουζομαι καθε δευτερη μερα..sofia ποιο σαμπουαν με τειοδεντρο παιρνεις?ρε παιδια στα αυτια για την ξηροδερμια ..τι να βαλω?καμια καλλυντικη κρεμα- αλοιφη που να βοηθαει?

Παλιά χρησιμοποιούσα της propoline, τώρα πια της avalon organics..υπάρχει και ένα της dr.organic.

στα αυτιά δεν ξέρω πάντως τις κρέμες τις αποφεύγω στα προβληματικά σημεία, απλά προσπαθώ να μην τα πειράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοφια με το σαμπουαν avalon organics ελυσες το θεμα σου?μονο αυτο χρησιμοποιεις?Παιδια στα αυτια ξηροδερμια εχει κανεις να μου πει πως το αντιμετωπιζει?νιωθω μια μικρη ενοχληση τον τελευταιο καιρο   μεσα στο δεξι αυτι και ανησυχω λιγο  ..μηπως ξερει κανεις αν μπορουμε να παθουμε κατι απο αυτο?περα απο το αισθητικο προβλημα/?βακτηρια ..μυκητες ακουω και ανησυχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε δεν ειναι τιποτα..υπαρχει φυσιολογικα στο δερμα..απλα οταν εχεις σ.δ. ειναι πιο μεγαλος ο πληθυσμος και προκαλει ξηροδερμια...

η αληθεια ειναι οτι πια δεν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα μου οσο οταν ημουν εφηβη...απλα οποιο σαμπουαν και να διαλεξεις φροντιζε να μην το αλλαζεις...

 

εδώ για περαιτέρω πληροφοριες

https://en.wikipedia.org/wiki/Malassezia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...