Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Εχω και εγω το ιδιο προβλημα στο κεφαλι εδω και 3-4 χρονια..πιθανοτατα ξεκινησε απο τοτε που εδινα πανελληνιες!βγαζω τα κλασσικα καρουμπαλα με πειον.Εχω παει σε πολλους δερματολογους αλλα δεν υπηρξε κατι που μπορω να πω οτι εκανε τρελη δουλεια.Ειχα χρησιμοποιησει το fungoral στην αρχη αλλα ο επομενος δερματολογος μου ειπε οτι δεν ειναι καλο κ κανει την κατασταση χειροτερη.Αυτος μου εδωσε μια φτιαχτη αλοιφη π ισως ηταν λιγο καλυτερη.Τα 2 πρωτα χρονια που ξεκινησε ηταν σε υπερβολικο βαθμο..εβγαζα 2-3 καρουμπαλα την εβδομαδα,τωρα ειχα να βγαλω 7-8 μηνες αλλα εμφανιστηκαν παλι 2.εχω παρατηρησει οτι πεφτουν και τα μαλλια στα σημεια αυτα.ξερει κανεις αν ξενεφυτρωνουν; και εχει καποιος να προτεινει καποια αλοιφη ή σαμπουαν χωρις κορτιζονη που να κραταει το προβλημα σε υφεση ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα!Εχω και εγω το ιδιο προβλημα στο κεφαλι εδω και 3-4 χρονια..πιθανοτατα ξεκινησε απο τοτε που εδινα πανελληνιες!βγαζω τα κλασσικα καρουμπαλα με πειον.Εχω παει σε πολλους δερματολογους αλλα δεν υπηρξε κατι που μπορω να πω οτι εκανε τρελη δουλεια.Ειχα χρησιμοποιησει το fungoral στην αρχη αλλα ο επομενος δερματολογος μου ειπε οτι δεν ειναι καλο κ κανει την κατασταση χειροτερη.Αυτος μου εδωσε μια φτιαχτη αλοιφη π ισως ηταν λιγο καλυτερη.Τα 2 πρωτα χρονια που ξεκινησε ηταν σε υπερβολικο βαθμο..εβγαζα 2-3 καρουμπαλα την εβδομαδα,τωρα ειχα να βγαλω 7-8 μηνες αλλα εμφανιστηκαν παλι 2.εχω παρατηρησει οτι πεφτουν και τα μαλλια στα σημεια αυτα.ξερει κανεις αν ξενεφυτρωνουν; και εχει καποιος να προτεινει καποια αλοιφη ή σαμπουαν χωρις κορτιζονη που να κραταει το προβλημα σε υφεση ;;

δυστυχώς δεν υπάρχει μόνιμη θεραπεία, εκτός από θεραπεία εξάρσεων με ορμονικές αλοιφές. το βασικότερο είναι καλή υγιεινή και ενυδάτωση, όσο εξωτερικά τόσο και εσωτερικά. να προσέχεις τα επίπεδα του άγχους και σε έξαρση να αποφεύγεις τις αλλεργιογόνες τροφές + αλκοόλ. επίσης, αντηλιακό χειμώνα καλοκαίρι (όχι μόνο σε προσβεβλημένες περιοχές) και πολλά χλιαρά ντους, δλδ μόλις ιδρώσεις τρέχεις, ποτέ καυτό νερό, διότι ξεραίνει περισσότερο το δέρμα. καλά θεωρώ τα σαμπουάν και αφρόλουτρα με olive, από φαρμακείο φυσικά. μπορείς επίσης σε έξαρση να πάρεις αντιισταμινικά  για καμιά βδομάδα ή 10 ημέρες. ελπίζω να βοήθησα λιγάκι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν υπάρχει μόνιμη θεραπεία, εκτός από θεραπεία εξάρσεων με ορμονικές αλοιφές. το βασικότερο είναι καλή υγιεινή και ενυδάτωση, όσο εξωτερικά τόσο και εσωτερικά. να προσέχεις τα επίπεδα του άγχους και σε έξαρση να αποφεύγεις τις αλλεργιογόνες τροφές + αλκοόλ. επίσης, αντηλιακό χειμώνα καλοκαίρι (όχι μόνο σε προσβεβλημένες περιοχές) και πολλά χλιαρά ντους, δλδ μόλις ιδρώσεις τρέχεις, ποτέ καυτό νερό, διότι ξεραίνει περισσότερο το δέρμα. καλά θεωρώ τα σαμπουάν και αφρόλουτρα με olive, από φαρμακείο φυσικά. μπορείς επίσης σε έξαρση να πάρεις αντιισταμινικά για καμιά βδομάδα ή 10 ημέρες. ελπίζω να βοήθησα λιγάκι :)

 

Ευχαριστω παρα πολυ! Θα παω ξανα σε αλλο δερματολογο οποτε θα δω και αυτος τι προτεινει! Και παλι ευχαριστω πολυ !! ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παρα πολυ! Θα παω ξανα σε αλλο δερματολογο οποτε θα δω και αυτος τι προτεινει! Και παλι ευχαριστω πολυ !! ????

Παρακαλώ ☺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριαμένα tips και από εμένα

(ίσως να έχουν αναφερθεί ήδη, δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του νήματος)

Tip No.1

το ζεστό νερό στο λούσιμο \ ντουζ εντείνει το φαινόμενο.

Η εξήγηση οφείλεται στο χλώριο που περιέχει το νερό, το οποίο απελευθερώνεται σε μεγαλύτερες ποσότητες, όταν η θερμοκρασία του νερού είναι υψηλή.

Θα το έχετε παρατηρήσει ως έντονες κοκκινίλες στο μέτωπο, φρύδια, κτλ μετά το μπάνιο.

Tip No2.

Η πάθηση δεν θεραπεύεται, μόνο επουλώνονται τα συμπτώματα.

Ζεις με αυτό και βρίσκεις κατάλληλους τρόπους να το "διαχειρίζεσαι" όταν είναι σε έξαρση.

Tip No.3

Το φαινόμενο εκδηλώνεται σε έξαρση κυρίως λόγω:

α) των καιρικών συνθηκών (κρύο)

β) στρεσσογόνων παραγόντων \ άγχος.

Όλοι οι άνθρωποι εκδηλώνουν τέτοιες ψυχοσωματικές αντιδράσεις.

Προσωπικά προτιμώ αυτού του είδους την δερματίτιδα, από οξείς πόνους στο στομάχι, έλκος στο στομάχι, εξανθήματα, ημικρανίες,κτλ…

Tip No4.

(Με επιφύλαξη)

Τα ειδικά σαμπουάν μετά από κάποιες χρήσεις χάνουν την δραστικότητα τους, σαν να τα "συνηθίζει" ο οργανισμός.

Έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν ό,τι σαμπουάν υπάρχει στο εμπόριο.

Αυτό τον καιρό χρησιμοποιώ το Biotrin για σαμπουαν, Daktador για αλοιφή στο πρόσωπο και ένα "κοκτεϊλ" ουσιών σε μορφή σπρέϊ για το τριχωτό της κεφαλής. Μου τα γράψανε στο νοσοκομείο Συγγρός.

***UPDATE***

 

Μετά από ένα δύσκολο καλοκαίρι με πολύ stress και πίεση από τη δουλειά

και ακολουθώντας μόνο την παραπάνω θεραπεία έχω να αναφέρω τα εξής:

 

- το τριχωτό της κεφαλής έχει σε πολλά σημεία καλυφθεί από μια σκληρή "κρούστα" που εγκλωβίζει τους θύλακες της τρίχας και αν ξυστεί και αφαιρεθεί με το χέρι,

βγαίνουν μαζί και οι τρίχες.

 

- το biotrin, η daktador και το μίγμα-σπρέϊ δεν βοηθήσαν σχεδόν καθόλου.

Αντιλαμβάνομαι ότι, εφόσον εκκρίνεται το έκζεμα από το δέρμα,

τα εν λόγω φαρμακευτικά δρουν μόνο κατασταλτικά,

ξεραίνοντας ουσιαστικά τις περιοχές, μην βοηθώντας τελικά στην υποχώριση του φαινομένου.

 

- η χρήση απλού σαμπουάν του εμπορίου φάνηκε να έχει ουδέτερη επίδραση στο φαινόμενο.

 

- η χρήση εμφιαλωμένου νερού, αντί του δικτύου ύδρευσης της περιοχής μου, το οποίο περιέχει χλώριο σε υψηλή περιεκτικότητα, μείωσε αρκετά την έντονη ερυθρότητα του μετώπου και της περιοχής των φρυδιών.

 

- σε αναζήτηση φίλτρου κατακράτησης χλωρίου για το ντουζ,

δεν κατάφερα να βρω κάτι αξιόπιστο για να επενδύσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το καλοκκαίρι δεν είχα έξαρση σημαντική καθώς ήμουν κάθε μέρα θάλασα οπότε "κοιμήθηκε" προσωρινά η δερματίτιδα,δεν χαίρομαι όμως ξέρω τώρα το φθινόπωρο θα με επισκεφτεί πάλι.

 

Επισκέφτηκα άλλη δερματολόγο και μου έδωσε την elidel στην αρχή της άνοιξης που είχα ένα μικρό ξέσπασμα. πολύ ευχαριστημένη,σε 3 μέρες έφυγε από το πρόσωπο (μόλις εμφανίστηκε έβαλα,δεν το άφησα)

 

μου έδωσε για το κεφάλι fungoral ,αλλά δεν ξέρω,το φοβάμαι,έχω διαβάσει πως προκαλεί τριχόπτωση και διστάζω να το πάρω.

έπαιρνα το stieprox αλλά το κατήργησαν ρε γαμώτο!!

 

επίσης μου είπε πως κάθε 2 μήνες πρέπει να αλλάζω σαμπουάν ,για να μη συνηθίζει το δέρμα.

τώρα τελειώνει το stieprox Μου,εσείς ποιο παίρνετε; δώστε καμία ιδέα ρε παιδιά..

 

ένα τιπ από μένα,σε όποιο σαμπουαν χρησιμοποιείτε ρίξτε 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο τειόδεντρο. λίγο μυρίζει περίεργα όμως βοηθάει. εγώ είδα διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου, δεν έχω σμηγματορροικη αλλά είχα έντονη φαγούρα, ξηροδερμία και κοκκινίλες στο κεφάλι με οποιοδήποτε σαμπουάν κυκλοφορεί στα σούπερ. Ψάχνοντας διάβασα πολύ καλές αξιολογήσεις στο Skroutz για το selsun, το πήρα και πραγματικά είναι εξαιρετικό. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το βρίσκεις εύκολα καθώς στην Αθήνα το έχουν μόνο 2-3 φαρμακεία συνολικά.

 

Τα αποτελέσματα του άρχισαν να φαίνονται από το 3ο λούσιμο, βασικά ξεχνάς τα πάντα από φαγούρα ενόχληση κλπ. Παρτο και θα με θυμηθείς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το fungoral ειναι ξεπερασμενο. Καλο θα ειναι να μην χρησημοποιειται.

 

Το selsun ειναι για ελαφριες περιπτωσεις μονο. Αξιζει μια δοκιμη παντως, πληροφοριακα σε μενα δεν λειτουργει, ειναι καπως αδυναμο. Επισης, δεν φαινεται ποιοτικο προϊον, εχει μια παραξενη μυρωδια σαν τουαλετα.

 

Αυτο ειναι θαυματουργο https://www.skroutz.gr/s/10125649/Vichy-Dercos-Anti-Dandruff-Shampoo-Dry-Hair-Pump-390ml.html (αυτο ειναι για ξηρα μαλια) η δραστικη ουσια ειναι το θιουχο σελινιο, (selenium) αλλα σε μεγαλυτερη ποσοτητα σε σχεση με το selsun. (Αν θυμαμαι καλα το selsun εχει 1% selenium)

Σε ολα τα φαρμακεια, κανει 15 ευρω 390ml και εχει δοσομετρητη(για τελεια εφαρμογη ποσοτητας). Μια δοση της αντλιας φτανει, μην ριχνετε και δευτερη.

 

Το συσκεκριμενο ειναι τοσο δυνατο που κρατας και 10-15 μερες οταν το διακοπτεις. Βγαινει για ξηρα ή κανονικα/λιπαρα μαλια, σε 2 εκδοσεις. Διαλεξτε.

https://www.skroutz.gr/s/7265835/Vichy-Dercos-Anti-Dandruff-Shampoo-Normal-Oily-Hair-Pump-390ml.html (για κανονικα/λιπαρα μαλια)

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fungoral ειναι ξεπερασμενο. Καλο θα ειναι να μην χρησημοποιειται.

 

Το selsun ειναι για ελαφριες περιπτωσεις μονο. Αξιζει μια δοκιμη παντως, πληροφοριακα σε μενα δεν λειτουργει, ειναι καπως αδυναμο. Επισης, δεν φαινεται ποιοτικο προϊον, εχει μια παραξενη μυρωδια σαν τουαλετα.

 

Αυτο ειναι θαυματουργο https://www.skroutz.gr/s/10125649/Vichy-Dercos-Anti-Dandruff-Shampoo-Dry-Hair-Pump-390ml.html (αυτο ειναι για ξηρα μαλια) η δραστικη ουσια ειναι το θιουχο σελινιο, (selenium) αλλα σε μεγαλυτερη ποσοτητα σε σχεση με το selsun. (Αν θυμαμαι καλα το selsun εχει 1% selenium)

Σε ολα τα φαρμακεια, κανει 15 ευρω 390ml και εχει δοσομετρητη(για τελεια εφαρμογη ποσοτητας). Μια δοση της αντλιας φτανει, μην ριχνετε και δευτερη.

 

Το συσκεκριμενο ειναι τοσο δυνατο που κρατας και 10-15 μερες οταν το διακοπτεις. Βγαινει για ξηρα ή κανονικα/λιπαρα μαλια, σε 2 εκδοσεις. Διαλεξτε.

https://www.skroutz.gr/s/7265835/Vichy-Dercos-Anti-Dandruff-Shampoo-Normal-Oily-Hair-Pump-390ml.html (για κανονικα/λιπαρα μαλια)

το έχω δοκιμάσει παλιότερα,δεν με ενθουσίασε,μπορώ να πω ότι δεν μου έκανε και τίποτα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά! Αν μπορείτε κοιτάξτε και τον θυροειδή σας μήπως δεν λειτουργεί σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Αν μπορείτε κοιτάξτε και τον θυροειδή σας μήπως δεν λειτουργεί σωστά..

Σωστός ο καπετάνιος, ο δικός μου υπερλειτουργεί ανά διαστήματα, παροδικος υπερθυρεοειδισμος. Αυτό μπορεί να προκαλεί τις εξάρσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι παθήσεις του θυροειδούς αδένα μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα τα οποία δεν σου περνάν απο το μυαλό οτι μπορεί να  οφείλονται σε αυτόν, νομιζώ αξίζει να το κοιτάξετε και να τον ρυθμίσετε και μετα όλα θα λυθούν! Καλή συνέχεια παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://diets-doctor.com/el/pages/852587 ενα καλο αρθρο που βρηκα σημερα.

 

Επισης το hairloss.gr forum ειναι φοβερο. Το εχουν αναγαγει σε επιστημη.

εγώ το καλοκκαίρι δεν είχα έξαρση σημαντική καθώς ήμουν κάθε μέρα θάλασα οπότε "κοιμήθηκε" προσωρινά η δερματίτιδα,δεν χαίρομαι όμως ξέρω τώρα το φθινόπωρο θα με επισκεφτεί πάλι.

 

Επισκέφτηκα άλλη δερματολόγο και μου έδωσε την elidel στην αρχή της άνοιξης που είχα ένα μικρό ξέσπασμα. πολύ ευχαριστημένη,σε 3 μέρες έφυγε από το πρόσωπο (μόλις εμφανίστηκε έβαλα,δεν το άφησα)

 

μου έδωσε για το κεφάλι fungoral ,αλλά δεν ξέρω,το φοβάμαι,έχω διαβάσει πως προκαλεί τριχόπτωση και διστάζω να το πάρω.

έπαιρνα το stieprox αλλά το κατήργησαν ρε γαμώτο!!

 

επίσης μου είπε πως κάθε 2 μήνες πρέπει να αλλάζω σαμπουάν ,για να μη συνηθίζει το δέρμα.

τώρα τελειώνει το stieprox Μου,εσείς ποιο παίρνετε; δώστε καμία ιδέα ρε παιδιά..

 

ένα τιπ από μένα,σε όποιο σαμπουαν χρησιμοποιείτε ρίξτε 2-3 σταγόνες αιθέριο έλαιο τειόδεντρο. λίγο μυρίζει περίεργα όμως βοηθάει. εγώ είδα διαφορά.

Οπως ειπα και παραπανω, οποιος δερματολογος δινει fungoral ακομα, ειναι ασχετος εως επικινδυνος. Υπαρχουν αρκετα που λειτουργουν. Αλλαξε δερματολογο, κοψε fungoral και δες τα 2 link που εδωσα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα τιπ ειναι να μην ξυνεται καθολου τα σημεια στα οποια εμφανιζεται η σ.δερματιτιδα αλλιως σε φαγουριζει μετα

 

επισης το αγχος εμενα μου την προκαλει πολλες φορες η η υπερβολικη ζεστη η το πολυ κρυο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://diets-doctor.com/el/pages/852587 ενα καλο αρθρο που βρηκα σημερα.

 

Επισης το hairloss.gr forum ειναι φοβερο. Το εχουν αναγαγει σε επιστημη.

Οπως ειπα και παραπανω, οποιος δερματολογος δινει fungoral ακομα, ειναι ασχετος εως επικινδυνος. Υπαρχουν αρκετα που λειτουργουν. Αλλαξε δερματολογο, κοψε fungoral και δες τα 2 link που εδωσα

Συνοπτικά γιατί το fungoral που είναι evidence based αντιμετώπιση είναι λάθος;

Επίσης γιατί κράζεις το selsun που έχει θειούχο σελήνιο παραπάνω από το Vichy που βάζεις από το skroutz;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...