Προς το περιεχόμενο

Μπαταριες (βρυσες) για νεο σπιτι - συμβουλες


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο Γαλλια μονο type   A  και type C εχει . H A ειναι η κανονικη και η C με ελατηριο , πατα την επιλογη και σου δειχνει φωτο.

Επεξ/σία από chriskan22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκεφτομαι να βαλω μαυρες μπαταριες στο μπανιο (νιπτήρα, μπιντε, στηλη ντους) απο τον Karag. Θα συγχτιριζω με τα αλατα ολη την ωρα και θα ξεφλουδισουν ευκολα; Πειτε έμπειρες με μαύρες μπαταρίες. Μήπως να προτιμήσω ασπρες ή ινοξ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

οι Fiore είναι τόσο αξιόπιστες; Για κάποιο λόγο δεν υπάρχουν σαν μάρκα στο σκρουτζ.
Οσο αφορά το θέμα υγείας (έχω διαβάσει διάφορα για βάρέα μέταλλα και μολύβδο στο νερό απο κινεζιές) υπάρχουν μάρκες που μπορώ να εμπιστεθώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αποψη για τις Fiore αυτο που εχω να σου δωσω σαν συμβουλη ειναι να προτιμησεις μια επωνυμη, εντελως τυχαια προσφατα μου χαλασε η μπαταρια του νιιπητρα στο μπανιο, και λογω του οτι ηταν επωνυμη, την ειχα βαλει το 2007 (15 χρονια πισω) βρηκα ανταλακτικο με 25 ευρω και το αλλαξα μονος μου, στην αρχη ειχα παθει εγκεφαλικο οτι θα πρεπει να αγορασω νεα βρυση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, Amaretos said:

Δεν εχω αποψη για τις Fiore αυτο που εχω να σου δωσω σαν συμβουλη ειναι να προτιμησεις μια επωνυμη, εντελως τυχαια προσφατα μου χαλασε η μπαταρια του νιιπητρα στο μπανιο, και λογω του οτι ηταν επωνυμη, την ειχα βαλει το 2007 (15 χρονια πισω) βρηκα ανταλακτικο με 25 ευρω και το αλλαξα μονος μου, στην αρχη ειχα παθει εγκεφαλικο οτι θα πρεπει να αγορασω νεα βρυση,

Εντάξει, 50κατι αρχίζουν οι Grohe και σίγουρα πιο κάτω άλλες επώνυμες. Ουσιαστικά έδωσες για ανταλλακτικό σχεδόν όσα για μια καινούρια, εκτός αν ήθελες κάποιο κυριλέ/special μοντέλο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Εντάξει, 50κατι αρχίζουν οι Grohe και σίγουρα πιο κάτω άλλες επώνυμες. Ουσιαστικά έδωσες για ανταλλακτικό σχεδόν όσα για μια καινούρια, εκτός αν ήθελες κάποιο κυριλέ/special μοντέλο. 😛

Το οτι η βρυση μου εκανε/κανει 200 ευρω και με 25 ευρω την εφτιαξα σαν καινουρια ειναι κερδος για εμενα

https://www.garashome.gr/μπαταρία-νιπτήρος-επικαθήμενη-la-torre-konvex-17501

 

και το να αλλαξεις βρυση δεν ειναι και το πιο ευκολο κατα πασα πιιανοτητα θα χρειαστεις υδραυλικο.

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Amaretos said:

Το οτι η βρυση μου εκανε/κανει 200 ευρω και με 25 ευρω την εφτιαξα σαν καινουρια ειναι κερδος για εμενα

https://www.garashome.gr/μπαταρία-νιπτήρος-επικαθήμενη-la-torre-konvex-17501

 

και το να αλλαξεις βρυση δεν ειναι και το πιο ευκολο κατα πασα πιιανοτητα θα χρειαστεις υδραυλικο.

Γι' αυτό ανέφερα το special/κυριλέ μοντέλο. 😛

Σε normal περιπτώσεις όμως, με 40 ευρώ παίρνεις καινούρια επώνυμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλημέρα! Έχει κανείς γνώμη για μπαταρίες εντοιχισμού της imex? Είναι ισπανική και έχω βρεί ένα μοντέλο που υποτίθεται ότι είναι ανοξείδωτο ατσάλι (S316) και είναι σε αρκετά καλή τιμή, σε σχέση με τον διαρκώς αυξανόμενο σε τιμή ανταγωνισμό.. Αλλά δεν μπορώ να βρω γνώμες η κανένα αξιόπιστο review.

Stelio ακούς; Θέλω τα φώτα σου, εσύ λογικά όλο και κάπου θα έχεις βάλει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2021 στις 6:15 ΜΜ, stelli83 είπε

Σκεφτομαι να βαλω μαυρες μπαταριες στο μπανιο (νιπτήρα, μπιντε, στηλη ντους) απο τον Karag. Θα συγχτιριζω με τα αλατα ολη την ωρα και θα ξεφλουδισουν ευκολα; Πειτε έμπειρες με μαύρες μπαταρίες. Μήπως να προτιμήσω ασπρες ή ινοξ;

Κι εγώ μαύρες θα βάλω. Θέλουν απλά προσοχή στο καθάρισμα. Δε βάζεις χημικά, ούτε σκληρό βουρτσάκι. Πανί (ή μαλακό σφουγγάρι) με νερό και σαπούνι. Αν βάλεις σύρμα, θα φύγει το χρώμα σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Δεν διάβασα πριν και μάλλον την πάτησα. Πήρα θερμοστατικη μπάνιου μια φτηνή όχι ακριβή για να δοκιμάσω και να δω. Ποια είναι διαδικασία που χρειάζεται για καθάρισμα από άλατα; θα πρέπει να λύνω κάθε φορά τους μηχανισμούς και να τους καθαρίζω με ξύδι ή viakal ή χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο; αν λύσω τον μηχανισμό της θερμοατατικης που από ότι είδα δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο μετά θέλει ρύθμιση με θερμόμετρο όπως γίνεται αν αλλάξουμε τον μηχανισμό; 

Εχει κάνεις ιδέα τι γίνεται; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλήσπέρα. Φτιάχνω κουζίνα καινούρια κ αναρωτιόμουν τι νεροχύτη κ τι βρύση να βάλω. Έχω καταλλήξει σε έναν apell με δύο γούρνες. Όσον αφορά την μπαταρία του νεροχύτη σκέφτομαι να βάλλω βρύση τρίωδη νομίζω λέγεται, με τρία σωληνάκια παροχής, ενα ζεστό ενα κρύο κ ένα για παροχή νερού φίλτρου που θα υπάρχει κάτω απο τον πάγκο, για να γλυτώσω εξτρα βρυσάκι. Σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο:

https://www.zarkaditools.gr/proion/ydraylika-vryses-filtra/bryses-mpataries-antallaktika/proion-11/

Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τη βρύση. Είναι καλύτερο όλα σε μία βρύση ή καλύτερα να ειναι ξεχωριστά το βρυσάκι του φιλτραρισμένου νερού; Γενικά οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη 

Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...