Προς το περιεχόμενο

Wasteland 3


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επόμενο βίντεο, με την ιστορία και την παρουσίαση μερικών χαρακτήρων. Όποιος δεν θέλει σπόιλα, όποιος είναι ρεπουμπλικάνος και όποιος δεν έχει παίξει ακόμα το 2 ας μην το δει.


Για να συνεχίσω για τα όπλα, βγαίνει και 3 και 4 άτομα να έχουν την ίδια κατηγορία όπλων. Έτσι όπως είναι δομημένα σε επίπεδα ισχύος, από 2-3 σε κάθε επίπεδο, μπορείς να χρησιμοποιείς διαφορετικό διαμέτρημα σε κάθε μέλος της ομάδας σου. Ενώ το 2 είχε αριθμητικά πολλά,  έλειπαν τα όπλα πατέντες, π.χ. πιστόλι στυλό, πιστόλι συραπτικό, και φυσικά ένα από τα πιο αρχαία και απλά όπλα που θα είχε θέση σε ένα κατεστραμμένο κόσμο, το τόξο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνιδι κυκλοφόρησε και γενικά παίρνει πολύ καλές κριτικές, 85% μέχρι στιγμής στο metacritic.

https://www.metacritic.com/game/pc/wasteland-3/critic-reviews

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2 δεν μπορεσε να με ψησει,αλλα το συγκεκριμενο το βρηκα αρκετα δυνατο,εχει τα voice over του,εχει τα cut scene του,γενικα καλυτερο narrative σε σχεση με το 2 που ηταν αρκετα ρετρο για την εποχη που βγηκε,γραφικα και artwork θα μπορουσαν και καλυτερα αλλα σε κραταει το παραδοσιακο xcomικο gameplay με κατι απο fallout 1/2,γενικα οι tb junkies πρεπει να το παιξουν θαρρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό έως τώρα με μικρό εκνευριστικό θεματάκι το αργό φόρτωμα των περιοχών. Το gameplay του όντως μου θύμισε εποχές fallout.

Το story καλά πάει μέχρι τώρα αν και μου φαίνεται ότι ξέρω ήδη το πως θα εξελιχθεί. Μακάρι να μην είναι τόσο προβλέψιμο όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ καλές.. Ιστορία, χαρακτήρες και gameplay είναι σε καλό επίπεδο αν και η ιστορία φαίνεται να οδηγεί σε ένα προβλέψιμο twist.. αλλά μπορεί και όχι. Ενα σημαντικό αρνητικό είναι τα μικρο bugs που υπάρχουν πχ, κάποια binding keys δεν παίζουν σαν το pause button.... Πραγματικά ένα λάθος κλικ και οι χαρακτήρες μου αρχίζουν και τρέχουν ανεξέλεγκτα χωρίς να μπορώ να τους σταματήσω έγκαιρα. Επίσης υπάρχουν micro stutters όταν παίζεις για κάποια ώρα κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από bugs πρέπει να ναι πλούσιο γενικά, παίζουμε με ένα φιλαράκι coop το campaign και αφού τελειώσαμε μια αποστολή στο bizzare ξαφνικά χάθηκαν όλες οι υπόλοιπες ενεργές αποστολές.Το load κάνα μισάωρο πριν ήταν απαραίτητο για να στανιαρει οπότε έχετε κατά νου να κάνετε διαφορετικά saves μη σπαμαρετε μόνο quicksave γιατί μπορεί να μπλέξετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα οτι το co-op είναι εντελώς broken, άπειρα bugs και τεράστια loading times... Τουλάχιστον το single που παίζω εγώ δεν μου έχει παρουσιάσει τόσο σοβαρά θέματα. 

https://www.reddit.com/r/Wasteland/comments/ij8obc/bugmegathreadpc_unofficial_bug_megathread_for_the/

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέρασα το πρώτο μισάωρο (ίσως κ λίγο παραπάνω) μαζί του. Όμορφο, ελαφρύ και προς το παρόν χωρίς ιδιαίτερα bugs. Θέλει λίγο προσοχή στο πού κλικάρεις, αλλά είναι αρχή ακόμα. Θέλω να το συνηθίσω λιγάκι κι όλα καλά. Ωραίο στυλ παιχνιδιού, καιρό είχα να ασχοληθώ με τέτοιο τίτλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 12ώρες περίπου ενασχόλησης έχω να πω οτι απολαμβάνω το παιχνίδι. Έχει πολλά πράγματα να κάνεις και να εξερευνήσεις και το budget του παιχνιδιού φαίνεται να είναι ικανοποιητικό, οπότε έχει και τα cut scenes του και τα ωραία visuals/animations κτλ.

Μια προειδοποίηση σε όποιον σκέφτεται να το ξεκινήσει θα ήταν να περιμένει! Έχει άπειρα μικρά bugs εδώ και κει, τα οποία γίνονται όλο και πιο ορατά όσο το προχωράς. Έχω σκάψει ήδη βαθύ λάκο, οπότε θα το συνεχίσω και ίσως το περάσω ένα 2ο χέρι αργότερα όταν θα έχουν βγει και τα mods. Να προσθέσω εδώ ότι έχει πολύ καλό replay ability μιας και οι επιλογές επηρεάζουν σημαντικά τον κόσμο γύρω σου.

Είναι ενδιαφέρον πως σε οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο game μπορείς να φτιάξεις νέους χαρακτήρες όπως θες και να πετάξεις τους αρχικούς σου. Λόγο role playing δεν θα το κάνω, αλλά υπάρχει και αυτή η επιλογή. Τέλος, ξεκίνησα σε wastelander δυσκολία. Στην αρχή ήταν challenging αλλά όσο παίρνανε level οι δικοί μου τόσο πιο εύκολο γινόταν, μέχρι που τα όπλα των εχθρών χτυπάγανε σαν σφεντόνες πάνω στο armor του τανκ μου, οπότε άλλαξα σε ranger δυσκολία. Τρώω αρκετό ξύλο τώρα, αλλά τουλάχιστον είναι πιο challenging. 

Βέβαια, είναι το πρώτο παιχνίδι που παίζω με post apocalyptic setting και ίσως γι αυτό να είμαι και πιο ελαστικός γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, >-Nosakos<- είπε

Είναι ενδιαφέρον πως σε οποιαδήποτε στιγμή μέσα στο game μπορείς να φτιάξεις νέους χαρακτήρες όπως θες και να πετάξεις τους αρχικούς σου. Λόγο role playing δεν θα το κάνω, αλλά υπάρχει και αυτή η επιλογή.

Φτιάχνεις έναν ολόιδιο και πετάς τον παλιό, θα προτιμούσα ένα respec tbh. Να ξες όμως χαλάει το squad order έτσι και θα χρειαστεί να remove όλους πέρα από τους δυο που θες, να φορτώσεις άλλη περιοχή, να γυρίσεις πίσω HQ, και μετά να add τους υπολοιπους με το order που θες. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο είναι το λιγότερο, αν βγάλεις κάποιον απο τους custom σου στο HQ και τους ξανα βάλεις αργότερα, bugαρουν, χάνουν όλα τα stats τους και γίνονται άχρηστοι και πρέπει αναγκαστικά να τους ξαναφτιάξεις.... Το έμαθα με τον σκληρό τρόπο στο χαρακτήρα που είχα για βασικό.. Τώρα κυκλοφορώ με έναν ψεύτικο κλώνο χωρίς ψυχή του που όποτε τον κοιτάω ξέρω οτι δεν είναι ο πραγματικός 😅                       

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, >-Nosakos<- είπε

Αυτο είναι το λιγότερο, αν βγάλεις κάποιον απο τους custom σου στο HQ και τους ξανα βάλεις αργότερα, bugαρουν     

Αλήθεια?  Ευτυχώς που το είπες, thanks bud :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παίξει περίπου 15 ώρες σε co-op Ranger δυσκολία.

Το ξεκίνησα από έκδοση 1.2.0 οπότε δεν έχω συναντήσει τόσα bugs. Πρόσφατα μάλιστα κυκλοφόρησε και η 1.3.0 με αρκετές αλλαγές. Ο κόσμος είναι όντως καλοφτιαγμένος και σε κρατάει. Οι επιλογές έχουν πράγματι αντίκτυπο και υπάρχουν διάφοροι τρόποι να αντιμετωπίσεις καταστάσεις. Γραφικά αρκετά καλά και μουσική. Με χαλάει που δεν έχουν speech οι χαρακτήρες σου ενώ έχουν οι NPC.

Θεωρώ σημαντικότερο θέμα το UI που δεν υπάρχει πχ combat log (όπως στο Original Sin) και κάποιες άλλες ευκολίες που έχουμε συνηθίσει (πχ fast travel τουλάχιστον μέχρι τώρα). Βολικό προσωπικά το shared inventory στο co-op.

Επίσης το παιχνίδι δεν εξηγεί τίποτα όσον αφορά character creation, σημαντικά stats κλπ οπότε πρέπει να ψάξετε online.

Μέχρι στιγμής πάντως το βρίσκουμε διασκεδαστικό και ελπίζω να κρατήσει έτσι.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...