Προς το περιεχόμενο

Surface Studio, το All-In-One PC της Microsoft για σχεδιαστές και όχι μόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπειδη δεν  παρχουν παλαιοτερα mac στα οποια μπορεις να βαλεις το osx ξερω γω. Ουτος η αλλος δεν μιλαγα καν για επεξεργαστη, μιας και ακομα και επεξεργαστης 10ετιας ειναι αρκετος να σηκωσει το λειτουργικο. Μιλαγα κυριως για ram, οπου με 2gb σε osx το πετας απτο παραθυρο

Και με 4 GB μην σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει και jack ,μιλάμε για καινοτομία,όχι αστεία. :X

 

Το πρόβλημα που παρατηρώ,είναι αυτή η τρομακτικά επίπλαστη ανάγκη να μην υπάρχει tower.

Που σε οδηγεί σε custom μητρικές,μηδενική δυνατότητα αναβάθμισης και παρέμβασης,και gpu "m".

Aν μπορούσες να βάλεις δηλαδή μια quadro,να κάνεις 3D με φωτορεαλισμούς σε ρεαλιστικά γραφικά,και όχι τα anime που είδαμε,θα έπεφτε βαρύ στο μάτι;

Το ένα καλώδιο παραπάνω είναι το θέμα ή η αισθητική;

Γιατί το προιόν απευθύνεται σε επαγγελματίες ,που θέλουν να κάνουν δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3000 USD (5000 EUR στο Ελλάντα) αυτό έλειπε να μην είναι κορυφαίο. Ξυπνήστε με όταν έχει κάτι value for money να προσφέρει αλλιώς τζάμπα η προσπάθεια.

ναι,περιμενε θα βγει στο pirate bay απο βδομαδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι γραφίστας, καλυτέρα άρχισε να μαζεύεις λεφτά, να σχεδιάζεις πάνω σε touchscreen οθονη με pen, είναι το όνειρο κάθε γραφίστα, έσκισε η Microsoft, άντε πάρε apple τώρα, πραγματικά έσκισε. Τα λεφτά πολλά, αλλα για αυτα που προσφερει για μια εταιρεια ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι λειτουργεί εξίσου καλά αν έχει όσο καλή απόκριση έχει το ίδιο pen σε surface pro. Δεν έχει tilt, οπότε ίσως να μην κάνει για όλα τα στυλ αλλά για πάρα μα πάρα πολλές δουλειές θα κάνει. Επίσης δε θα έχει και το jitter στην άκρη της οθόνης όπως έχει το cintiq μας λόγω τεχνολογίας. Πιστεύω ότι εξαιρετικά πολύς κόσμος από τον χώρο μου (graphic designers, publishers, illustrators) θα πάνε σε αυτή τη λύση όπως άφησαν το MacBook+wacom 13hd και πήγαν σε surface pro 3-4.

Αν όχι σε αυτή τη γενιά τότε σίγουρα του παρά χρόνου στην επόμενη.

 

Τέλος βρίσκω πιο λειτουργική τη χρήση από το hockey puck παρά από τις συντομεύσεις του cintiq που σε περιορίζουν στην αριστερή μεριά της οθόνης και δεν είναι πάντα εργονομικές ειδικά αν δουλεύεις στο 27αρι ξαπλωμένο.

 

Δε λέω ότι θα κλείσει η wacom αλλά σαφώς όπως κανιβαλισε τη σειρά companion το surface έτσι θα κανιβαλισει και το 27αρι το studio.

Εχεις δικιο σε πολλα ειδικα στο θεμα ευκολιας αλλα το wacom ειναι πιο επαγγελματικο και δεν πιστευω να μπορεσουν να το ξεπερασουν. Δες αυτο το βιντεο 

και διαβασε και τα σχολια για να καταλαβεις γιατι σχεδον ολοι προτιμουν το wacom

Εβαλα αυτο το βιντεο επειδη αυτος προτιμα το ipad χωρις βεβαια να σημαινει οτι ειναι καλυτερο.

edit : Και εγω σε ipad η surface θα παω μου φενεται και σιγουρα εχεις δικιο θα χασει πολυ κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει, παράλληλα να σου πω ότι έχω wacom intuos και wacom cintiq 27 και είχα wacom companion. Ξέρω τα σύν και πλην και πιστεύω πραγματικά ότι θα χάσει μεγάλο μέρος της πελατείας της. Δε ξέρω αν είναι πιο επαγγελματικό. Προσωπικά νομίζω ότι για κάποιον που θα αλλάξει το μοτίβο εργασίας του για να χρησιμοποιεί το dial θα ωφεληθεί από το studio.

Το συζήτησα και με την άλλη γραφιστρια μας εχθές και είναι επίσης εντυπωσιασμένη.

Ξέρω τα αρνητικά του surface pen αλλά και τα αρνητικά του wacom.

 

Να πω και δύο αρνητικά που έχω βρει για το studio. Δεν έχει pivot όπως έχει πχ ένας πιο ανεξάρτητος βραχίονας τύπου ergotron που χρησιμοποιείται ευρέως με το cintiq και δεν έχει thunderbolt που θα του έδινε μεγαλύτερο expandability.

Επίσης θα προτιμούσα ματ οθόνη για να είναι πιο πιστό το μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη δεν  παρχουν παλαιοτερα mac στα οποια μπορεις να βαλεις το osx ξερω γω. Ουτος η αλλος δεν μιλαγα καν για επεξεργαστη, μιας και ακομα και επεξεργαστης 10ετιας ειναι αρκετος να σηκωσει το λειτουργικο. Μιλαγα κυριως για ram, οπου με 2gb σε osx το πετας απτο παραθυρο

ρε φίλε σύγχρονο mac book έχει τουλάχιστον 4gb ram ποιος χέστηκε που δεν τρέχει καλά στα 2gb?  το ακριβότερο λάπτοπ με 2gb ram έχει 250 ευρώ και τα mac ξεκινάνε απο 1000,άλλη κατηγορία άλλο optimize άλλα τα πάντα σιγά μην κάτσει να σχεδιάσει λειτουργικό για 2gb ram εν έτη 2016 και όχι windows αλλά osx ! 

το optimize δεν μπορείς να το μετρήσεις μεταξύ Windows και osx έμπρακτα και όσο για τα παλιά μηχανήματα στην εποχή τους win 7 είχαμε φιλαράκι το πολύ χωρίς 4gb ram όχι 10 που πάνε σφαίρα σήμερα και με 2gb.

windows 7 χωρίς ssd για μένα = lag και με laptop hdd = lag^2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει, παράλληλα να σου πω ότι έχω wacom intuos και wacom cintiq 27 και είχα wacom companion. Ξέρω τα σύν και πλην και πιστεύω πραγματικά ότι θα χάσει μεγάλο μέρος της πελατείας της. Δε ξέρω αν είναι πιο επαγγελματικό. Προσωπικά νομίζω ότι για κάποιον που θα αλλάξει το μοτίβο εργασίας του για να χρησιμοποιεί το dial θα ωφεληθεί από το studio.

Το συζήτησα και με την άλλη γραφιστρια μας εχθές και είναι επίσης εντυπωσιασμένη.

Ξέρω τα αρνητικά του surface pen αλλά και τα αρνητικά του wacom.

 

Να πω και δύο αρνητικά που έχω βρει για το studio. Δεν έχει pivot όπως έχει πχ ένας πιο ανεξάρτητος βραχίονας τύπου ergotron που χρησιμοποιείται ευρέως με το cintiq και δεν έχει thunderbolt που θα του έδινε μεγαλύτερο expandability.

Επίσης θα προτιμούσα ματ οθόνη για να είναι πιο πιστό το μαύρο.

Εγω την ξενερα την ειχα φαει απο windows μερια με το sony vaio το οποιο ειχε stylus αλλα δεν εκανε για τιποτα. Και αυτο που με κουραζε ειναι καποια λαγκ στο photoshop τα οποια πιστευω οτι εφταιγε το λογισμικο. Αλλα οπως βλεπω σε διαφορα βιντεο το surface δεν εχει ουδεμια σχεση, ζαχαρωνω και το ipad λογο τιμης βαση οθονης στις 13" μιας και το book της microsoft ξεκινα απο τα 2500 :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλεύεις; Πιθανώς και ένα surface pro να σε καλύψει αν σε βόλευει το form factor.

Πιο πολύ χόμπι σχεδιάζω τατου και τα πουλάω σε περιοδικά και site. Γραμμικά και ρεαλιστικά και το Wacom είναι πολύ καλό αλλά τώρα τελευταία δεν έχω χρόνο να είμαι σπίτι ν σχεδιάζω δεν μπορώ να κουβαλάω λαπτοπ ταμπλέτες κτλ όποτε το έχω παρατήσει λίγο το θέμα. Όποτε ένα ταμπλετακι ίσως με βόλευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...