Προς το περιεχόμενο

Surface Studio, το All-In-One PC της Microsoft για σχεδιαστές και όχι μόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μιλάω να σου φριζαρει το σύμπαν, αλλά οπότε κάνω γρήγορες κινήσεις σε φακελους με πολλα και μεγαλα αρχεία όλο κυκλακια και not responding είναι, βέβαια ξεπαγωνει μετά απο 5 sec.

 

Βγάλε τα πλακίδια, βάλε τo list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και σε προηγούμενο σχέδιο. Στο δικό μας γραφείο έχουμε 3 designers πχ. Μέχρι πριν λίγα χρόνια δούλευαν όλοι μακ. Πλέον όλοι windows. Η σουίτα της Adobe είναι πανομοιότυπη και περνάνε εύκολα από το ένα στο άλλο.

Επίσης πλειάδα τυπογράφων πλέον δουλεύουν windows, αρα η καραμέλα με το Mac και τους γραφίστες πάει τέλειωσε.

Το θέμα ποιο είναι λοιπόν, ένα μηχάνημα έχει 1100€ περίπου για να έχει αντίστοιχα χαρακτηριστικά χωρίς οθόνη. Έπειτα έχουν από μία 10bit panel οθόνη που κάνει 600€. Τέλος ένας έχει ένα cintiq 27 που έχει 2700€.

Με ένα μηχάνημα αντικαθιστά το cintiq τον υπολογιστή και την οθόνη.

Κέρδος περίπου 1000€+.

Βέβαια εδώ σας αφήνω και το εξής για σκέψη. Μία κερδοφόρα επιχείρηση στην Ελλάδα έχει φόρο 29℅ και από 1/1/17 30% ασφαλιστικές εισφορές συν εισφορά αλληλεγγύης. Αυτό σημαίνει ότι αν κάνει έξοδα αγοράζοντας αυτό το μηχάνημα το παίρνει στην πραγματικότητα με 60%+ έκπτωση (ακόμα και αν δεν υπολογιστεί το φπα).

Γι αυτό τα μηχανήματα των επαγγελματιών που βγάζουν λεφτά δεν έχει νόημα να είναι απαραίτητα φτηνά και δε σκεφτόμαστε πάντα το vfm.

Αυτό που δεν μας λες όμως είναι αν αυτός υπολογιστής μπορεί να κάνει εξίσου την ίδια καλή δουλειά με ένα Wacom όπως το 27αρι που ανάφερες. Γιατί αν είναι όπως το iPad Pro δεν έχει ουδεμία σχέση η ποιότητα του με το αντίστοιχο Wacom 13hd και δεν μιλάω για το λειτουργικό μιας και το δεύτερο δεν έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μηχάνημα! Μπράβο στην M$. Αυτά να τα βλέπει η Apple που έχει ξεχάσει τις ρίζες της. Οι mac βλέπω να κινδυνεύουν με αφανισμό και δε θα μπορεί κανείς τώρα να αναστήσει τον Steve.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4Κ: 3840Χ2160 = 8.293.000 pixels

 

Surface Studio: 4500X3000 = 13.500.000 pixels

 

iMac 5k: 5120X2880 = 14.745.600 pixels

 

 

Οπότε θα λέγαμε για να είμαστε σωστοί θα έπρεπε να πούμε ότι δεν είναι καν 5Κ κι όχι 4Κ. Σιγά την διαφορά βέβαια, άσε που χωρίς scaling σε τόσες ίντσες δεν βλέπεις fonts έτσι κι αλλιώς...

 

Ο "τεχνικός όρος" για να χαρακτηριστεί μια οθόνη 5K/ 4K κτλ είναι στον ένα της άξονα, να έχει το αντίστοιχο πλήθος pixel και όχι το density τους. Οπότε με τον ασυνήθιστο λόγο 3:2 με ανάλυση όπως αναφέρεις 4500x3000, άρα 4,5Κ(γι αυτό και δεν το κατονομάζει ως 5Κ). Στον λόγο λοιπόν 3:2 για να είναι "τυπικό" 5K θα έπρεπε να είναι 5120x3412, με άλλα monitors της αγοράς να μην ξεπερνούν τα 2880 στην κάθετη διάσταση.

Τώρα ως density pixels, με βάση τον παρακάτω πίνακα είναι παρομοίως με ένα 5Κ Monitor(η διαφορά είναι έγκειται στον διαφορετικό λόγο σε κάθε οθόνη)

post-62164-0-75445000-1477573718_thumb.jpg

πηγή: Wikipedia

 

Στην κατηγορία που απευθύνεται δεν έχει τα "κινηματογραφικά κόμπλεξ" για οθόνες 16:9,παρότι που μπορεί και δουλεύει native 4K που είναι το κινηματογραφικό standard της εποχής, που με τις ισχύουσες διαθέσιμες αναλύσεις προτιμούνταν 16:10 οθόνες για τη μεγαλύτερη κατακόρυφη οθόνη, τώρα με το 3:2 που είναι σαν καμβάς για τον χρήστη, είναι ιδανικός λόγος!

 

Οπότε για τον τελικό χρήστη είναι σαν μια οθόνη 5Κ σε density. Μέχρι τη στιγμή που θα παραχθούν εμπορικά monitors που θα έχουν τη δυνατότητα για "native 5K" με τους λόγους του 3:2.

 

Υ.Γ. Σήμερα είναι η παρουσίαση της Apple, μακάρι να δούμε κάποια εξέλιξη κι εκεί, γιατί σαφώς θα σπρώξει αναλόγως, αν είναι χρήσιμη, την "ευρεία" της διάθεση στο κοινό. Αν μπορεί εκείνη να έχει στην αγορά monitor 5120x[2880(3000)++] στο κοινό, τότε ο παραπάνω συλλογισμός μου θα είναι λάθος.

 

Υ.Γ. 2 Οι παραπάνω παρατηρήσεις μου, προέρχονται κατά τον επαγγελματικό μου προσανατολισμό(concept/3d artist/game dev), με την πληθώρα των συναδέλφων στον χώρο μου να αναζητούν ανάλογες λύσεις όπως της cintiq. Στον τομέα αυτό, σαν τεχνολογία οθόνης με την αφή/pen κτλ είναι ασυναγώνιστο προϊόν. Και ναι, στο industry αυτό, κατά κόρον δουλεύουμε σε windows μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μας λες όμως είναι αν αυτός υπολογιστής μπορεί να κάνει εξίσου την ίδια καλή δουλειά με ένα Wacom όπως το 27αρι που ανάφερες. Γιατί αν είναι όπως το iPad Pro δεν έχει ουδεμία σχέση η ποιότητα του με το αντίστοιχο Wacom 13hd και δεν μιλάω για το λειτουργικό μιας και το δεύτερο δεν έχει

Θεωρώ ότι λειτουργεί εξίσου καλά αν έχει όσο καλή απόκριση έχει το ίδιο pen σε surface pro. Δεν έχει tilt, οπότε ίσως να μην κάνει για όλα τα στυλ αλλά για πάρα μα πάρα πολλές δουλειές θα κάνει. Επίσης δε θα έχει και το jitter στην άκρη της οθόνης όπως έχει το cintiq μας λόγω τεχνολογίας. Πιστεύω ότι εξαιρετικά πολύς κόσμος από τον χώρο μου (graphic designers, publishers, illustrators) θα πάνε σε αυτή τη λύση όπως άφησαν το MacBook+wacom 13hd και πήγαν σε surface pro 3-4.

Αν όχι σε αυτή τη γενιά τότε σίγουρα του παρά χρόνου στην επόμενη.

 

Τέλος βρίσκω πιο λειτουργική τη χρήση από το hockey puck παρά από τις συντομεύσεις του cintiq που σε περιορίζουν στην αριστερή μεριά της οθόνης και δεν είναι πάντα εργονομικές ειδικά αν δουλεύεις στο 27αρι ξαπλωμένο.

 

Δε λέω ότι θα κλείσει η wacom αλλά σαφώς όπως κανιβαλισε τη σειρά companion το surface έτσι θα κανιβαλισει και το 27αρι το studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μηχάνημα! Μπράβο στην M$. Αυτά να τα βλέπει η Apple που έχει ξεχάσει τις ρίζες της. Οι mac βλέπω να κινδυνεύουν με αφανισμό και δε θα μπορεί κανείς τώρα να αναστήσει τον Steve.

Βέβαια τώρα που είδα την τιμή δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Με αρχική τιμή 3000 ο iMac μια χαρά ανταγωνιστικός μου φαίνεται τώρα. Αλλά και πάλι το concept της M$ είναι εξαιρετικό. Αν το έδινε στα 1500$ θα ήταν σίγουρη επιτυχία... Το μέλλον πάντως θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος βρίσκω πιο λειτουργική τη χρήση από το hockey puck παρά από τις συντομεύσεις του cintiq που σε περιορίζουν στην αριστερή μεριά της οθόνης και δεν είναι πάντα εργονομικές ειδικά αν δουλεύεις στο 27αρι ξαπλωμένο.

Πολλοί μέχρι σήμερα χρησιμοποιούμε προϊόντα όπως της 3Dconnection

41JFQAfla2L._SY300_.jpg

Βλέπω το Dial της Ms ως την εξέλιξή του, που θα υποστηριχθεί απ' ότι βλέπω native από τις αντίστοιχες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο.

Κλασικό λάθος που κάνουν τα τρολάκια-15χρονα είναι το θέμα του hardware.

Πολύ πιο ελαφρύ το MacOS οπότε θέλει λιγότερο ισχυρό hardware από ότι τα Windows.

Αυτό σαν σημείωση γιατί βλέπω ότι συγκρίνεται - λαθεμένα - μόνο το hardware.

E? Απο και ως που ειναι πιο ελαφρυ το MACos? Ισως να ειρωνευεσαι και να μη το πιασα, αλλα αμα μιλας σοβαρα, απλα δεν εχεις ιδεα. Σε μηχανηματα που τα windows 7/8/10 πανε κυριολεκτικα ΣΦΑΙΡΑ το MacOS ουτε install δεν κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα λεφτά είναι το monitor αφής....τα άλλα είναι οδοντόκρεμες αν πουλιόταν ένα χιλιάρικο μόνο του το monitor και έβαζες πύργο γινόσουν θεός αλλά πως θα βγάλει και η ms το κατι τις της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για όποιον δεν θέλει να γράφει πάνω στην οθόνη το 5K iMac είναι καλύτερο All in One και με τα μισά λεφτά. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δύσκολο αυτό να το αποδεχτούν κάποιοι. Νόμιζα ότι η Ελλάδα ήταν γεμάτη άνεργους αλλά μάλλον λάθος έκανα, τελικά είμαστε γεμάτοι γραφίστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMac + mac mini=Surface Studio. 

http://www.apartmenttherapy.com/apple-design-doesnt-fall-far-from-brauns-tree-176668

http://mashable.com/2012/10/27/apple-stolen-ideas/#YNaiEB5EmkqW

 

Αντε τελειωνετε με το παραμυθι μερικοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E? Απο και ως που ειναι πιο ελαφρυ το MACos? Ισως να ειρωνευεσαι και να μη το πιασα, αλλα αμα μιλας σοβαρα, απλα δεν εχεις ιδεα. Σε μηχανηματα που τα windows 7/8/10 πανε κυριολεκτικα ΣΦΑΙΡΑ το MacOS ουτε install δεν κανει

 

τα mac ξεκινάνε απο 1000 ευρώ οπότε δεν θα δεις celeron να τρέχει osx,εκεί είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει σύγκριση γιατί με i5,ssd και κάμποση ραμ και τα 2 πάνε σφαίρα οπότε δεν βλέπεις εύκολα διαφορές.

είναι σαν να έχεις μια ferrari και εγώ που είμαι 100 κιλά και εσύ 80 να περιμένεις να δούμε ποιος είναι πιο βαρύς απο τους χρόνους της ferrari.........κάπως έτσι είναι η σύγκριση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα mac ξεκινάνε απο 1000 ευρώ οπότε δεν θα δεις celeron να τρέχει osx,εκεί είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει σύγκριση γιατί με i5,ssd και κάμποση ραμ και τα 2 πάνε σφαίρα οπότε δεν βλέπεις εύκολα διαφορές.

είναι σαν να έχεις μια ferrari και εγώ που είμαι 100 κιλά και εσύ 80 να περιμένεις να δούμε ποιος είναι πιο βαρύς απο τους χρόνους της ferrari.........κάπως έτσι είναι η σύγκριση 

 

Eπειδη δεν  παρχουν παλαιοτερα mac στα οποια μπορεις να βαλεις το osx ξερω γω. Ουτος η αλλος δεν μιλαγα καν για επεξεργαστη, μιας και ακομα και επεξεργαστης 10ετιας ειναι αρκετος να σηκωσει το λειτουργικο. Μιλαγα κυριως για ram, οπου με 2gb σε osx το πετας απτο παραθυρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...