Προς το περιεχόμενο

Surface Studio, το All-In-One PC της Microsoft για σχεδιαστές και όχι μόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχοχοχοχο...

Σχεδιαστής... επαγγελματίας... και θα σκεφτεί ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΛΗΝ Mac;;; "Ναι, οκ..."!!!

 

Το 'χω ξαναγράψει ουκ ολίγες φορές...

 

Είμαι 25+ χρόνια επαγγελματίας σχεδιαστής. Στην τορινή μου εταιρεία, είχα (αρχικά) ένα σούπερ-ντούπερ-υπερ-"τούμπανο" PC με 8GB GPU, με 32GB Ram, με 1ΤΒ SSD κτλ... Το 'δωσα στην συνεργάτιδά μου και πήρα το πιο ακριβό iMac (όχι 4Κ, πριν βγουν αυτά) και ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ!!! Δεν μου έχει "κολλήσει" ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΤΕ!

 

Nα ξανασχολιάσω, ότι ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ;

 

Και κάτι άλλο.

Κλασικό λάθος που κάνουν τα τρολάκια-15χρονα είναι το θέμα του hardware.

Πολύ πιο ελαφρύ το MacOS οπότε θέλει λιγότερο ισχυρό hardware από ότι τα Windows.

Αυτό σαν σημείωση γιατί βλέπω ότι συγκρίνεται - λαθεμένα - μόνο το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και κάτι άλλο.

Κλασικό λάθος που κάνουν τα τρολάκια-15χρονα είναι το θέμα του hardware.

Πολύ πιο ελαφρύ το MacOS οπότε θέλει λιγότερο ισχυρό hardware από ότι τα Windows.

Αυτό σαν σημείωση γιατί βλέπω ότι συγκρίνεται - λαθεμένα - μόνο το hardware.

 

αγόρι μου τι σαχλαμάρες λες; windows 10 footprint που τρέχει μέχρι και σε rasberry το είδες; και μιλάς για πιο "ελαφρύ λειτουργικό που θέλει λιγότερο ισχυρό hardware";

 

ρε μαστρουρωμένοι μπαίνετε και γράφετε πρωί πρωί;

 

Συμφωνώ οτι ο κέρνελ ως unix compliance 3, είναι σταθερότερος, ασφαλέστερος μπλα μπλα, ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ "ΖΩΓΡΑΦΟΙ" ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ GUI ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΑΣ;

 

Να βρεθεί και εξελάκιας/λογιστάκος να μου πει οτι το macosx είναι εργαλείο στη δουλειά του και στα windows δε μπορεί, να πάω να κάνω λοβοτομή.

 

Η καραμελίτσα οτι δε κολλάνε ποτέ τα μακ (σε σχέση με τα windows), μπορείτε να την πλασάρετε σε κανέναν που ακόμα ζει σε σπηλιά.

Επεξ/σία από Lomar
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγόρι μου τι σαχλαμάρες λες; windows 10 footprint που τρέχει μέχρι και σε rasberry το είδες; και μιλάς για πιο "ελαφρύ λειτουργικό που θέλει λιγότερο ισχυρό hardware";

 

ρε μαστρουρωμένοι μπαίνετε και γράφετε πρωί πρωί;

 

Συμφωνώ οτι ο κέρνελ ως unix compliance 3, είναι σταθερότερος, ασφαλέστερος μπλα μπλα, ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ "ΖΩΓΡΑΦΟΙ" ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ GUI ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΑΣ;

 

Να βρεθεί και εξελάκιας/λογιστάκος να μου πει οτι το macosx είναι εργαλείο στη δουλειά του και στα windows δε μπορεί, να πάω να κάνω λοβοτομή.

 

Η καραμελίτσα οτι δε κολλάνε ποτέ τα μακ (σε σχέση με τα windows), μπορείτε να την πλασάρετε σε κανέναν που ακόμα ζει σε σπηλιά.

Το Pi δεν τρέχει x86 10αρια που είναι κ το θέμα

 

Δουλεύω κ τα δυο λειτουργικά, στο θέμα "κόλλημα" δεν υπάρχει σύγκριση.

Δε μιλάω να σου φριζαρει το σύμπαν, αλλά οπότε κάνω γρήγορες κινήσεις σε φακελους με πολλα και μεγαλα αρχεία όλο κυκλακια και not responding είναι, βέβαια ξεπαγωνει μετά απο 5 sec.

Επίσης ποτέ μα ποτέ δεν μου τρώει το OS 20-30% επειδή έχει κολλήσει το update στο 0% εδώ κι ένα μήνα.

 

Πολλά θέματα στα Win ειναι pebcac όμως οκ.

Μια χαρά λειτουργικά ειναι και τα δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς γι΄αυτο δεν υπάρχει VFM για τους επαγγελματίες (τουλάχιστον στις περισσότερες περιπτώσεις). Οταν εσυ και εγω πάμε να πάρουμε PC κοιτάμε το vfm γιατι απο το PC δεν θα εχουμε οικονομικό όφελος. Ο επαγγελματίας εχει. Ναι ιδανικά θα μπορούσε αλλά οι περισσότεροι (τουλάχιστον οσοι ξέρω και οπως διαβάζω) κοιτανε πάντα το δυνατό μηχάνημα που μπορει να ξοδεψουν κατι παραπάνω αλλα θα τα βγάλουν,

Παντελώς άστοχο σχόλιο. Τι λογική είναι αυτή?

Αν ένα αγαθό είναι καταναλωτικό τότε αυτόματα έχει και κατηγορία vfm, ενώ αν έιναι κεφαλαιουχικό (ανοίξτε ΑΟΘ 3ης Λυκείου), ξαφνικά οι αγοραστές του είναι τελείως ανελαστικοί και δεν δημιουργούνται προϋποθέσεις vfm?

Τι λέτε ρε? Δηλάδη όλες οι εταιρίες π.χ. γραφιστικής μέχρι τώρα, έχουν το top εργαλείο για τους υπαλλήλους τους - απλά και μόνο επειδή "το χρησιμοποιούν για να βγάλουν λεφτά" και "σίγουρα μια μέρα θα βγάλει τα λεφτά του"?

Υπάρχουν και όρια στην αλλαζονεία και την ισχυρογνωμοσύνη. Και επίσης φίλε μου, σίγουρα αυτά που ξέρεις και διαβάζεις δεν αρκούν σε καμία περίπτωση.

 

Το γεγονός ότι πολλοί ΔΕΝ λογαριάζουν τον παράγοντα τιμή (επειδή είναι μια αγορά στην οποία κάνει niche κι όλας Microsoft και Apple), δεν σημαίνει ότι ξαφνικά μπορεί ο καθενας να κοτσάρει για τιμή μερικά χιλιάρικα δολλάρια, και αυτό να θεωρείται τεχνολογικό επίτευγμα ή αποδεκτό από τον πελάτη.

 

Κατά τα λοιπά, μπράβο στην Microsoft γιατι σοβαρός ανταγωνισμός δεν υπήρχε ποτέ σε αυτήν την κατηγορία (βάσει πωλήσεων τουλάχιστον). Αν και θα προτιμούσα περισσότερη επένδυση σε RnD προϊόντων της μεγάλης μερίδας καταναλωτών (στην οποία και ανήκω) και στην οποία και παραδοσιακά ανήκει και η Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και σε προηγούμενο σχέδιο. Στο δικό μας γραφείο έχουμε 3 designers πχ. Μέχρι πριν λίγα χρόνια δούλευαν όλοι μακ. Πλέον όλοι windows. Η σουίτα της Adobe είναι πανομοιότυπη και περνάνε εύκολα από το ένα στο άλλο.

Επίσης πλειάδα τυπογράφων πλέον δουλεύουν windows, αρα η καραμέλα με το Mac και τους γραφίστες πάει τέλειωσε.

Το θέμα ποιο είναι λοιπόν, ένα μηχάνημα έχει 1100€ περίπου για να έχει αντίστοιχα χαρακτηριστικά χωρίς οθόνη. Έπειτα έχουν από μία 10bit panel οθόνη που κάνει 600€. Τέλος ένας έχει ένα cintiq 27 που έχει 2700€.

 

Με ένα μηχάνημα αντικαθιστά το cintiq τον υπολογιστή και την οθόνη.

Κέρδος περίπου 1000€+.

 

Βέβαια εδώ σας αφήνω και το εξής για σκέψη. Μία κερδοφόρα επιχείρηση στην Ελλάδα έχει φόρο 29℅ και από 1/1/17 30% ασφαλιστικές εισφορές συν εισφορά αλληλεγγύης. Αυτό σημαίνει ότι αν κάνει έξοδα αγοράζοντας αυτό το μηχάνημα το παίρνει στην πραγματικότητα με 60%+ έκπτωση (ακόμα και αν δεν υπολογιστεί το φπα).

 

Γι αυτό τα μηχανήματα των επαγγελματιών που βγάζουν λεφτά δεν έχει νόημα να είναι απαραίτητα φτηνά και δε σκεφτόμαστε πάντα το vfm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Το ότι η πληθώρα δεν γνωρίζετε ούτε τα βασικά από τα Apple μηχανήματα είναι συνεχώς πασιφανές σε όλες τις συζητήσεις. Επίσης μάθατε ένα όλοι οι iMac κοστίζουν 3.000$ και το πετάτε. Με 2999$ παίρνεις: iMac 27 retina 5K Intel quad core i7 4.0 GHz, 16 GB RAM, 2TB FUSION drive, AMD Radeon R9 M395X 4GB video memory. Επομένως. Καλή η προσπάθεια της ms αλλά με αυτές τις τιμές δεν χτυπάς τον ανταγωνισμό, και με κατώτερη οθόνη, που ούτε καν 4Κ είναι καλά καλά.

 

Ναι μόνο που το iMac δεν είναι ανταγωνισμός γιατί η οθόνη δεν είναι touch. Το μόνο ανταγωνιστικό προϊόν αυτή τη στιγμή είναι το Wacom Cintiq με 27άρα οθόνη κι ανάλυση 2560x1440 που στοιχίζει 2,5 χιλιάρικα. Με αυτά τα δεδομένα τα τρία χιλιάρικα που ζητά η Microsoft τα λες κι ευκαιρία.

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη να υπερασπιστείτε ορισμένοι τη λατρεμένη σας Apple, καθώς έχετε μάθει εδώ και πολλά χρόνια να θεωρείτε εαυτούς ανώτερο είδος επειδή απλά δεν χρησιμοποιείτε προϊόντα της Microsoft, αλλά καταντάτε κουραστικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είναι η δουλίτσα μου τρέχουν τα σάλια στο πληκτρολόγιο.

Όπως έγραψε και κάποιος φίλος νωρίτερα κοιτάω το Wacom και....

 

Όσοι απορείτε με το ακριβό της τιμής, είναι γιατί ποτέ δεν θα αγοράσετε μια Quadro από την Nvidia.

 

H ιδέα με το κύλινδρο, κα-τα-πλη-κτι-κή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι επαγγελματίας οπότε απλά το λέω με την λογική μου. Ο hybrid δισκος δεν ειναι καλύτερος σε αυτήν την περίπτωση; Εχεις τον μικρό ssd οπου θα φορτώνει λειτουργγικό και εφαρμογές γρήγορα και εχεις και τον μηχανικό με την χωρητικότητα για τα αρχεία που πιάνουν χώρο

 

Δε χρειάζονται όλοι χώρο 1+ TiB, θα έπρεπε να δίνεται σαν επιλογή "καθαρός" SSD (και εννοείται NVMe, όχι SATA). Για μηχάνημα των $3000 βασική τιμή μιλάμε, όχι για budget laptop των 300€.

 

Και μιας και ο βασικός ανταγωνιστής είναι η Apple θα έπρεπε να δίνει τις επιλογές των iMac. Σε αυτούς μπορείς να διαλέξεις "Fusion Drive" (υβριδικό) ή νέτο - σκέτο SSD.

 

Η ταχύτητα του υβριδικού δεν έχει καμία σχέση με έναν PCIe SSD, οι υβριδικοί είναι απλά "πιο γρήγοροι από μηχανικό".

 

Και κάτι άλλο.

Κλασικό λάθος που κάνουν τα τρολάκια-15χρονα είναι το θέμα του hardware.

Πολύ πιο ελαφρύ το MacOS οπότε θέλει λιγότερο ισχυρό hardware από ότι τα Windows.

Αυτό σαν σημείωση γιατί βλέπω ότι συγκρίνεται - λαθεμένα - μόνο το hardware.

 

Ναι, το MacOS ήταν γρηγορότερο / ελαφρύτερο... από τα Windows XP. Και μέχρι το Leopard. Μετά εξελίχθηκε σε γκουμούτσα. Τα Windows 10 είναι πολύ πιο "αεράτα" από το Sierra.

 

Εδώ η MS κάνει βήματα προς τα μπρος, ενώ η Apple προς τα πίσω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας διαβάσει όλα τα σχόλια ως εδώ, και έχοντας δει και τα διάφορα βίντεο για το surface studio σε κάνω ένα σχόλιο ακόμα.

 

Πράγματι είναι μία πολύ καλή ιδέα που απευθύνεται σε πολύ συγκεκριμένο κλάδο επαγγελματιών. Δεν νομίζω πχ κάποιος που κάνει video editing/rendering και τα συναφή και ξέρει τι χρειάζεται για την δουλειά του να καταλήξει στο surface studio.

 

Αφήνοντας στην άκρη για λίγο τις καινοτομίες στην οθόνη και το dial, δεν παύει να είναι ένα AIO pc με όλα τα κακά της κατηγορίας. Η μόνη ουσιαστική αναβάθμιση που κάνεις συνήθως είναι να πάρεις άλλο μηχάνημα. Αν η MS έβγαζε και μία σκέτη οθόνη με το dial για να την βάλεις στο μηχάνημα σου και να κάνεις ότι γουσταρεις νομίζω δεν θα υπήρχε το παραμικρό αρνητικό σχόλιο.

 

Τέλος, οι συγκρίσεις μεταξύ windows macos και Linux είναι εν γένει αστείες. Με το καθένα κάνεις κάποια πράγματα διαφορετικά σε σχέση με τα άλλα, και αποφασίζεις να αντιμετωπίζεις τα προβλήματα του ενός. Χρησιμοποιώ και τα τρία. Περισσότερο βρίζω όταν κάνω hard shutdown τα mac λόγω της καραμέλας ότι δεν κολλάνε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το βγάλουν σαν σκέτη οθόνη να κουμπώνει στον υπολογιστή που έχω τώρα, το πήρα χθες.

 

Πολύ καλό προιόν και προσφέρει και το κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλή η προσπάθεια της ms αλλά με αυτές τις τιμές δεν χτυπάς τον ανταγωνισμό, και με κατώτερη οθόνη, που ούτε καν 4Κ είναι καλά καλά.

4Κ: 3840Χ2160 = 8.293.000 pixels

 

Surface Studio: 4500X3000 = 13.500.000 pixels

 

iMac 5k: 5120X2880 = 14.745.600 pixels

 

 

Οπότε θα λέγαμε για να είμαστε σωστοί θα έπρεπε να πούμε ότι δεν είναι καν 5Κ κι όχι 4Κ. Σιγά την διαφορά βέβαια, άσε που χωρίς scaling σε τόσες ίντσες δεν βλέπεις fonts έτσι κι αλλιώς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3000 USD (5000 EUR στο Ελλάντα) αυτό έλειπε να μην είναι κορυφαίο. Ξυπνήστε με όταν έχει κάτι value for money να προσφέρει αλλιώς τζάμπα η προσπάθεια.

ειναι για εργασια φιλε οχι για να μπαινεις στο facebook...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...