Προς το περιεχόμενο

Surface Studio, το All-In-One PC της Microsoft για σχεδιαστές και όχι μόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστός ο jumaru! Πρέπει να παραδεχθούμε ότι η Microsoft έβγαλε ένα καταπληκτικό εργαλείο στην αγορά. Αν είχα το παραπάνω ποσό που ζητάνε θα το αγόραζα τώρα κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ νομίζω πως το προϊόν περισσότερο απευθύνεται σε χρήστες apple, cintiq κτλ όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω, που καλώς ή κακώς δεν γνωρίζουν καλά τις ανάγκες τους και από τεχνικά χαραχτηριστικά ή που μπορεί να θέλουν και ένα gimmick για ψυχολογικούς λόγους παρά σε ψύχραιμους επαγγελματίες που ξέρουν τις ανάγκες τους

ο επαγγελματίας δεν θα ανταλλάξει για κανένα λόγο τις επιδόσεις/κόστος ενός desktop για να κερδίσει ένα monitor-graphic tablet που στην τελική δεν θα μπορεί να χρησιμοποιεί όπως θέλει, απουσία φυσικών πλήκτρων και vesa

δεν ψάχνω να βρω αρνητικά, αυτό που δείχνει στο video μοιάζει ωραίο αλλά δεν είναι ρεαλιστικό

ακόμη και να τα είχε αυτά, πάλι είναι πιο αποδοτικό να πάρεις ξεχωριστά ένα απλό graphic tablet και μια καλή οθόνη εξίσου υψηλής ανάλυσης αν και αυτό είναι μάλλον μη λειτουργικό σε windows

η υψηλή ανάλυση είναι super από άποψης hardware, είναι όμως λειτουργική σε windows;

δυστυχώς όχι, όποιος δεν το ξέρει αυτό απλά δεν έχει κάτσει να ολοκληρώσει ένα project σε τέτοιες αναλύσεις

αυτή τη στιγμή σε windows ακόμη κι αν η βασική σου εφαρμογή παίζει σωστά, είναι αδύνατο να κάνεις δουλειά εξαιτίας των υπολοίπων

αλλά έστω πως ήταν λειτουργική, ας σκεφτούμε και αυτήν την περίπτωση

εκτός ανάλυσης, και γκάμας, ουσιαστικά δεν ξέρουμε τίποτα για την ποιότητα της οθόνης

σίγουρα έχει κάποια πλεονεκτήματα στα χαρτιά αλλά δεν νομίζω πως ξεπερνάνε τα μειονεκτήματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το πρώτο πρόβλημα, είπα κι εγώ, θα 'ναι όλα ρόδινα; Το base model συνήθως είναι αδιάφορο, οπότε μπήκα στο configurator να φτιάξω κάτι με 16GB RAM, 500GB NVMe SSD (ήλπιζα), κλπ. Στα όνειρά μου μόνο. Το μηχάνημα δίνεται μόνο με "υβριδική" λύση αποθήκευσης (SSHD). Ούτε καν κλασικό SSD. Θέλεις δεν θέλεις, θα το πάρεις με μηχανικό δίσκο.

 

:wacko:

 

 

Καλησπέρα στο forum. Μια ερώτηση.....Το hardware είναι απο laptop? Γιατί σε αυτό το κουτί,πως χώρεσε μητρική,τροφοδοτικό(στο video το καλώδιο φαίνεται σαν να είναι απο laptop πάντως),κάρτα γραφικών? Καλά για τα υπόλοιπα σχόλια αστο...΄Το μηχάνημα ωραίο,για εκεί π προορίζεται προφανώς κ οχι για εμας....Κ αυτό πληρώνεις βασικά,το μέγεθος κ για την 28αρα οθόνη αφής....

 

Το hardware "για κουτιά" είναι ογκώδες έτσι ώστε να εξυπηρετεί την τοποθέτηση μέσα στον πύργο. Στην πραγματικότητα, αν δε σε νοιάζει το βάλε - βγάλε, το hardware από μόνο του είναι πολύ πιο χαμηλού προφίλ. 

 

Επί της ουσίας δεν είναι hardware "από laptop", είναι hardware ειδικά σχεδιασμένο γι' αυτό το μηχάνημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mini pcs. Intel nuc για παράδειγμα εδώ και χρόνια

http://www.intel.com/content/www/us/en/nuc/overview.html

Καλημέρα,ναι μπήκα στο site κ είδα,αλλά δεν είχε i7 κ ούτε κάρτες γραφικών,οπότε ξαναρωτάω,είναι mobile(απο laptop δλδ) τα κομμάτια,ή σταθερού?

Αναβαθμίζεται?Επίσημα specs,έχουν βγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή και στον διεθνή τύπο γίνεται Ο χαμός  με τα νέα που φέρνει ο Πάνος , προσωπικά αν ήμουν CEO της Ms , και βλέποντας τι μπορεί να φτιάξει η εταιρεία , το τμήμα των mobile θα το ξύλωνα όλο , και  θα τους έστελνα όλους σπίτι τους.

Οντως , στο τμημα smartphones της ms τα εχουν κανει πατατα , καλα κανανε και διωξανε τους εργαζομενους που ηρθαν απο την ΝΟΚΙΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. 

Παμε αλλη μια το ποιημα. Παιδια, η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας. Τιμωρια, να το γραψεις 100 φορες και αυριο με τον κηδεμονα σου.

 

Η οθονη εχει 13.6εκ pixel. Καλωσηρθες στην πραγματικοτητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον προϊόν για τον επαγγελματικό χώρο. Ένα πραγματικό εργαλείο δουλειάς, που άσχετα με την εταιρεία παραγωγής (Microsoft) ανοίγει νέους ορίζοντες στην δημιουργικότητα.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα ανταγωνιστεί και μάλιστα επάξια το Cintiq της Wacom.

Είναι ένα προϊόν με πολύ συγκεκριμένο target group και σίγουρα δεν είναι για όλους και από οικονομική άποψη. Βέβαια ο επαγγελματίας θα τα δώσει τα χρήματα! Το ότι είμαστε στην Ελλάδα και έχουμε κρίση κλπ και ότι δεν μπορεί κανένας να αγοράσει τέτοιου είδους μηχανήματα, αυτές οι απόψεις και να με συγχωρείται είναι αστείες να ακούγονται. Εδώ ο κάθε πιτσιρικάς πάει και σκάει 500, 700, 1000 και 1000+ για να φτιάξει PC.

Για κάποιον που ασχολείται ερασιτεχνικά (δεν υπάρχουν μόνο οι επαγγελματίες) σίγουρα είναι μια πολύ ακριβή επιλογή.

Ένα μεγάλο μπράβο στην Microsoft και ελπίζουμε και στο μέλλον να δούμε αντίστοιχες προτάσεις και από άλλες εταιρείες. Είναι καλό να υπάρχει πάντα ανταγωνισμός.

 

Επίσης σταματήστε αυτήν την καραμέλα που έχετε και πιπιλίζετε οι περισσότεροι για τα μηχανήματα της Apple σε σύγκριση με αυτά της Microsoft.

Ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που τον εξυπηρετεί καλύτερα. Η πλειοψηφία δε των επαγγελματιών χρησιμοποιεί και τα δύο είδη μηχανημάτων καθώς και τα δύο λειτουργικά συστήματα. Ικανοποιημένοι;

Οι δυνατότητες δε των μηχανημάτων ποικίλουν ανάλογα τις απαιτήσεις του επαγγέλματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο κάθε πιτσιρικάς πάει και σκάει 500, 700, 1000 και 1000+ για να φτιάξει PC.

 

Και ακομα χειρότερα για ένα κινητο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχοχοχοχο...

Σχεδιαστής... επαγγελματίας... και θα σκεφτεί ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΛΗΝ Mac;;; "Ναι, οκ..."!!!

 

Το 'χω ξαναγράψει ουκ ολίγες φορές...

 

Είμαι 25+ χρόνια επαγγελματίας σχεδιαστής. Στην τορινή μου εταιρεία, είχα (αρχικά) ένα σούπερ-ντούπερ-υπερ-"τούμπανο" PC με 8GB GPU, με 32GB Ram, με 1ΤΒ SSD κτλ... Το 'δωσα στην συνεργάτιδά μου και πήρα το πιο ακριβό iMac (όχι 4Κ, πριν βγουν αυτά) και ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ!!! Δεν μου έχει "κολλήσει" ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΤΕ!

 

Nα ξανασχολιάσω, ότι ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχοχοχοχο...

Σχεδιαστής... επαγγελματίας... και θα σκεφτεί ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΛΗΝ Mac;;; "Ναι, οκ..."!!!

 

Το 'χω ξαναγράψει ουκ ολίγες φορές...

 

Είμαι 25+ χρόνια επαγγελματίας σχεδιαστής. Στην τορινή μου εταιρεία, είχα (αρχικά) ένα σούπερ-ντούπερ-υπερ-"τούμπανο" PC με 8GB GPU, με 32GB Ram, με 1ΤΒ SSD κτλ... Το 'δωσα στην συνεργάτιδά μου και πήρα το πιο ακριβό iMac (όχι 4Κ, πριν βγουν αυτά) και ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ!!! Δεν μου έχει "κολλήσει" ΤΙΠΟΤΑ και ΠΟΤΕ!

 

Nα ξανασχολιάσω, ότι ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ;

Κλασσικα κλισέ που τα ξέρουμε δεκαετίες, το μακ μίνι late 2009 που είχα μου έκανε και στα 8gb ddr3 κολλήματα, από τα win8 και μετά σε λαπτοπ με i7 και 4gb κανένα ειδικά από τα win10 και μετά.

 

Ένα τροποποιημενο Unix έχουν τα Mac και ο κάθε άσχετος νομίζει πως πήρε υπερυπολογιστη. Ως χρήστης antegros και Ubuntu και στους Server που χρησιμοποιώ (lancom) centos, βρίσκω τα win10 στο ίδιο επίπεδο με macos κτλ.

 

Μόνο τίποτα γραφίστες και dj εντυπωσιαζονται από Apple και αυτό λόγο της "ευαισθησίας" τους στο design.

Επεξ/σία από Lomar
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα το πρώτο πρόβλημα, είπα κι εγώ, θα 'ναι όλα ρόδινα; Το base model συνήθως είναι αδιάφορο, οπότε μπήκα στο configurator να φτιάξω κάτι με 16GB RAM, 500GB NVMe SSD (ήλπιζα), κλπ. Στα όνειρά μου μόνο. Το μηχάνημα δίνεται μόνο με "υβριδική" λύση αποθήκευσης (SSHD). Ούτε καν κλασικό SSD. Θέλεις δεν θέλεις, θα το πάρεις με μηχανικό δίσκο.

 

:wacko:

 

 

 

Το hardware "για κουτιά" είναι ογκώδες έτσι ώστε να εξυπηρετεί την τοποθέτηση μέσα στον πύργο. Στην πραγματικότητα, αν δε σε νοιάζει το βάλε - βγάλε, το hardware από μόνο του είναι πολύ πιο χαμηλού προφίλ. 

 

Επί της ουσίας δεν είναι hardware "από laptop", είναι hardware ειδικά σχεδιασμένο γι' αυτό το μηχάνημα. 

 

 

Δεν ειμαι επαγγελματίας οπότε απλά το λέω με την λογική μου. Ο hybrid δισκος δεν ειναι καλύτερος σε αυτήν την περίπτωση; Εχεις τον μικρό ssd οπου θα φορτώνει λειτουργγικό και εφαρμογές γρήγορα και εχεις και τον μηχανικό με την χωρητικότητα για τα αρχεία που πιάνουν χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...