Προς το περιεχόμενο

Surface Studio, το All-In-One PC της Microsoft για σχεδιαστές και όχι μόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΣ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ designer... που να δουλεύει σε... Windows με PC!

 

Η συνάδελφός μου (πρωτάρα, αρχάρια) δίπλα μου που ΕΠΙΜΕΝΕΙ να θέλει Win-PC (και υποχρέωσε την εταιρεία να της πάρει καινούργιο των ...2,500 ευρώ, δίχως οθόνη!!!!)..., ΠΑΛΙ βρίζει και καντιλιάζει για "λαγκαρίσματα", για κολλήματα, γενικά και κακό experience...

 

Designer και MAC, πάνε μαζί, ας το χωνέψουμε κάποτε. Win-PC έχουν οι... τυπογράφοι, οι... φωτοτυπάδες που κάνουν και καμιά μακέτα στο Corel, μικρά γραφεία γραφιστών (ενός-δύο ατόμων) κτλ! ΣΟΒΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, δεν χειρίζονται Win-PC...

Ποσοι εισαστε σε αυτη την εταιρια; Μεχρι στιγμης ενα (1) ατομο δεν ειναι σοβαρό σε αυτη την εταιρια οπως λες. Ξερεις ποια λεω: "Αυτη η πρωταρα, η αρχαρια η απο διπλα συναδελφος σου γιατι πηρε κουτι με windows αντι για mac.

Ή καλυτερα τους υποχρεωσε κιολας και απ' ο,τι φαινεται και "εκεινοι" ενεδωσαν να της παρουν το κουτι με τα 2,5 χιλιάρικα για να συνεχισει να δουλευει παραγωγικά εκει ενω θα της εδιναν ζεστο imac.

Τοσο Τζιμανια πρεπει να ειναι οι "απο πανω σας" που κανουν μοκο στα θελω ενος υπαλληλου. Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μού δείχνεις ένα corrupted κρυφό αρχείο του Finder που διορθώνεται μ' ένα rebuild, σαν αντιπαραβολή με ένα πρόβλημα στο NTFS που υπάρχει απ΄τη δημιουργία του και συνεχίζει στα 10αρια.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τη διαφορά

 

Όσο για το τι σχέση έχει, σου έδειξα ένα παράδειγμα όπου: ένα μηχάνημα 2500 ευρώ χωρίς οθόνη δεν μπορεί να κάνει copy-paste λόγω του λειτουργικού του.

Μιλάγαμε για κακό experience,όχι;

Για να δημιουργηθει το προβλημα θες pathing 260 χαρακτηρων!! Σοβαρο προβλημα του λειτουργικο δεν μπορω να πω!! Αναρωτιεμαι πως δεν το εχει λυσει ακομα η Microsoft. Oh wait, το εχει λυσει, απλα ειτε εχεις αγνοια γιατι δεν σε ενδιαφερει γιατι ποτε δεν σου δημιουργησε προβλημα και ποτε δεν προκειται να σου δημιουργησει προβλημα μιας και μιλαμε για 260 μαμημενους χαρακτηρες, ειτε απλα βρηκες κατι για να κραξεις τα windows οποτε δεν αφηνεις την πραγματικοτητα (το οτι λυθηκε δλδ το προβλημα) να μπει εμποδιο στο επιχειρημα σου, Ευγε

Δεν υπάρχει ΣΟΒΑΡΟΣ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ designer... που να δουλεύει σε... Windows με PC!

 

Η συνάδελφός μου (πρωτάρα, αρχάρια) δίπλα μου που ΕΠΙΜΕΝΕΙ να θέλει Win-PC (και υποχρέωσε την εταιρεία να της πάρει καινούργιο των ...2,500 ευρώ, δίχως οθόνη!!!!)..., ΠΑΛΙ βρίζει και καντιλιάζει για "λαγκαρίσματα", για κολλήματα, γενικά και κακό experience...

 

Ναι ρε, ασε, τα PC των 2500€ με τους 12 πυρηνους i7 ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ. Δεν παλευεται τετοιο πραμα, τιγκα στο λαγκ και στο σουρσιμο. Οτι του φανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο designer θα πρέπει να ξέρει και από gpedit ή να κάνει enable απο το registry key.

Μάιο του 2016

Ήρεμα μπορεις να συζητησεις;

Hρεμοτατα συζηταω. Η γιαγια μου, αν ηταν ζωντανη, θα μπορουσε να ακολουθησει την εν λογω πολυπλοκη διαδικασια σε, το πολυ 2 λεπτα. Η εν λογω γιαγια δεν ειχε ποτε PC. Φανταζομαι λοιπον οτι τον designer που για καποιο περιεργο λογο τον ενδιαφερει να εχει paths απτα οποια θα μπορει να κανει copy paste μεγαλυτερα των 260 χαρακτηρων θα μπορει να το κανει σε κατι λιγοτερο απο 2 λεπτα. 

Εφοσον λοιπον αυτη η λειτουργια υπαρχει, τοτε προφανως και δεν ειναι θεμα ουτε λειτουργικου ουτε file system οπως πολυ λανθασμενα ανεφερες. Αν λοιπον το μονο μειονεκτημα που βρηκες για τα windows ειναι οτι η εν λογω αχρηστη δυνατοτητα δεν ειναι ενεργοποιημενη by default, τοτε χαιρομαι που επιβεβαιωνεις πως σωστα πραττω και προτιμω windows. 

 

/επομενος

 

ps1. Παντως το παιδι που ειπε για το 2.500 ευρω PC το προβλημα του ειναι οτι "λαγκαρε και σερνοταν". Που κολλαει το ntfs δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει ο περιορισμός σε φρέσκια εγκατάσταση.

Αν δεν έχεις αντιμετωπίσει θέμα αντιγραφοντας απο εξωτερικό δίσκο συγχαρητήρια.

Αν δεν έχεις path tree>260 και παλι συγχαρητήρια, το λειτουργικό που σου ταιριάζει είναι τα Windows.

 

ΥΓ1:Πες στην γιαγιά σου να ανοίξει μαγαζί

ΥΓ2: Μίλησε για κακη εμπειρία χρήσης στο 2500 ευρώ pc. Ε αν σου τύχει αυτό και δεν είναι η γιαγιά σου δίπλα να το λύσει στο πιτς φυτιλι, το λες και κακή εμπειρία χρήσης

ΥΓ3: Μιλάω θετικά για τα 10αρια πάντα, αυτή η εμμονή ή άσπρο ή μαύρο δεν ξέρω απο που πηγάζει. Υπαρχουν και τα γκρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο gnsX σε άδειασε! :-D Μπες και συ στο λειτουργικό σου μετα από install φρέσκο σε ssd και χτυπα μια γραμμή στην κονσόλα για να μπορείς να έχεις trim. Δεν σε χάλασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κι η δικια σου γιαγιά απο registry ή εχει τα Pro και θα το κάνει τσακ μπαμ απο το gpedit?

:P

 

Απο 10.11 κι έπειτα στα νεα mac το trim είναι enabled απο default.

Ωωωωωωω τι του ειπεεεε

 

ΥΓ1: Ρε δε το χει φτιάξει ακομα;

Είναι στην preview?

Δεν υπάρχει η επιλογή ακόμα!!

Χαχαχαχαχα

https://mspoweruser.com/ntfs-260-character-windows-10/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Innovation και αυτο αργήσανε κάπως όμως.

Πάντως η γιαγιά μου ποτε δεν αποθήκευσε path με 260 χαρακτήρες Δεν εγραφε έκθεση για ονομασία αρχείου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Innovation και αυτο αργήσανε κάπως όμως.

Πάντως η γιαγιά μου ποτε δεν αποθήκευσε path με 260 χαρακτήρες Δεν εγραφε έκθεση για ονομασία αρχείου!

Ινοβεησο , να ταν μόνο αυτό

Βρεη για να το κλείσουμε.

 

Καταρχήν δεν έχει λυθεί ακόμα.

Παραλίγο να την πατήσω με την φοβερή ευκολία που γίνεται απο τις γιαγιάδες

 

Δεν είναι έκθεση για όνομα αρχείου, είναι όλο το path.

Απο εξωτερικό σκληρό το θέμα είναι μεγαλύτερο.

 

Δηλαδή συγνώμη, υπάρχει ο φάκελος με όνομα :

"Journal of Advanced Research in Entrepreneurship and New Venture Creation, 2014, vol. I, issue 1" και μέσα το paper:

"Territorial Economic Systems and Artificial Interacting Agents: Models Based on Neural Networks and Cellular Automata.pdf"

 

Αν το βάλω στον φάκελο που έχω στον εξωτερικό σκληρό D:\My Backups\Economic Journals\Published\2014\ είναι 261 χαρακτήρες :P

 

Αν δεν ήταν θέμα έστω για λίγους δεν θα προσπαθούσαν να το λύσουν, 2 δεκαετίες μετά λοιπόν ΘΑ λυθεί στην επόμενη έκδοση, πάλι καλα.γεεεεεεηηηη

 

Αυτό που ήθελα να πω πάντως με όλο αυτό, είναι ότι υπάρχουν τερτίπια είτε των Windows είτε του OSX είτε whatever που σου χαλάνε την εμπειρία χρήσης ακόμα και αν έχεις δώσει ένα σκασμό λεφτά στο υλικό.

Αυτό και τπτ άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει ο περιορισμός σε φρέσκια εγκατάσταση.

Αν δεν έχεις αντιμετωπίσει θέμα αντιγραφοντας απο εξωτερικό δίσκο συγχαρητήρια.

Αν δεν έχεις path tree>260 και παλι συγχαρητήρια, το λειτουργικό που σου ταιριάζει είναι τα Windows.

 

ΥΓ1:Πες στην γιαγιά σου να ανοίξει μαγαζί

ΥΓ2: Μίλησε για κακη εμπειρία χρήσης στο 2500 ευρώ pc. Ε αν σου τύχει αυτό και δεν είναι η γιαγιά σου δίπλα να το λύσει στο πιτς φυτιλι, το λες και κακή εμπειρία χρήσης

ΥΓ3: Μιλάω θετικά για τα 10αρια πάντα, αυτή η εμμονή ή άσπρο ή μαύρο δεν ξέρω απο που πηγάζει. Υπαρχουν και τα γκρι

Και ειπαμε, σοβαρο προβλημα. Ξερεις τι αλλο δεν υπαρχει σε φρεσκια εγκατασταση? Τιποτα. Ολα λειπουν, πρεπει να τα περασεις εσυ ενα ενα. Αυτο ειναι και το νοημα της φρεσκιας εγκαταστασης. Αν εχω path tree > 260 χαρακτηρες τοτε και παλι το λειτουργικο που μου ταιριαζει ειναι τα windows, μιας και την εχουν αυτη τη δυνατοτητα.

 

YΓ1. Φανταζομαι κανει επισκευες στο underworld

ΥΓ2. Και αρα να φανταστω συμφωνεις μαζι μου οτι τα περι λαγκ και σουρσιματος στο 2500€ τα εβγαλε απτο κεφαλι του. 

Ξέρει κι η δικια σου γιαγιά απο registry ή εχει τα Pro και θα το κάνει τσακ μπαμ απο το gpedit?

:P

 

Απο 10.11 κι έπειτα στα νεα mac το trim είναι enabled απο default.

Ωωωωωωω τι του ειπεεεε

 

ΥΓ1: Ρε δε το χει φτιάξει ακομα;

Είναι στην preview?

Δεν υπάρχει η επιλογή ακόμα!!

Χαχαχαχαχα

https://mspoweruser.com/ntfs-260-character-windows-10/

Δεν ξερω γιατι ειρωνευεσαι, αν δνε μπορεις να το κανεις κυριολεκτικα σε 2 λεπτα τοτε το προβλημα βρισκεται στα δαχτυλα σου και οχι στο λειτουργικο.

 

ΥΓ1. Η preview βγηκε το Μαιο αν δεν κανω λαθος. Επισης λυση υπηρχε απο πολυ πριν. Απλα επειδη δεν εχεις windows, δεν την ξερεις. Στα windows μπορεις να ξεχωρισεις το ονομα του φακελου / αρχειου απο το path του. Απλα πρεπει να εισαι μεγιστος χακερ και να βαλεις \  αντι για /

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειπαμε, σοβαρο προβλημα. Ξερεις τι αλλο δεν υπαρχει σε φρεσκια εγκατασταση? Τιποτα. Ολα λειπουν, πρεπει να τα περασεις εσυ ενα ενα. Αυτο ειναι και το νοημα της φρεσκιας εγκαταστασης. Αν εχω path tree > 260 χαρακτηρες τοτε και παλι το λειτουργικο που μου ταιριαζει ειναι τα windows, μιας και την εχουν αυτη τη δυνατοτητα.

 

YΓ1. Φανταζομαι κανει επισκευες στο underworld

ΥΓ2. Και αρα να φανταστω συμφωνεις μαζι μου οτι τα περι λαγκ και σουρσιματος στο 2500€ τα εβγαλε απτο κεφαλι του. 

Δεν ξερω γιατι ειρωνευεσαι, αν δνε μπορεις να το κανεις κυριολεκτικα σε 2 λεπτα τοτε το προβλημα βρισκεται στα δαχτυλα σου και οχι στο λειτουργικο.

 

ΥΓ1. Η preview βγηκε το Μαιο αν δεν κανω λαθος. Επισης λυση υπηρχε απο πολυ πριν. Απλα επειδη δεν εχεις windows, δεν την ξερεις. Στα windows μπορεις να ξεχωρισεις το ονομα του φακελου / αρχειου απο το path του. Απλα πρεπει να εισαι μεγιστος χακερ και να βαλεις \  αντι για /

Μη βάζεις στοίχημα για το αν έχω Windows γιατί θα το χάσεις :P

Όταν μιλάμε για φρέσκια εγκατάσταση δεν μιλάμε για προγράμματα αλλά για λειτουργίες του OS. Αυτό που λές (ότι σε μια φρέσκια εγκατάσταση όλα λείπουν) δεν κολλάει.

 

Τώρα σε ότι αφορά αν έχει λυθεί το θέμα με τα long paths.  Δεν έχει λυθεί και μιλάμε για τα 10αρια ε, γιατί αμφιβάλω αν θα εμφανιστεί η λύση στα 7 ή στα 8-8.1

Δεν ξέρω απο Previews και rings που λέει η Microsoft. Κατέβασα τις ημέρες της προσφοράς τα Windows 10 Pro που δικαιούμουν, έκανα και τα updates μου και επιλογή τέτοια δεν βρήκα

23st25i.jpg

 

Επίσης δεν κατάλαβα αυτό με τα / και \. Εγώ ξερω ότι έχω αρχεία σε κάποια paths τα οποία δεν μπορώ να κάνω copy-paste στον explorer για αυτόν τον λόγο.

Ούτε rename, ούτε τπτ χωρίς 3rd party tools. Όπως αυτός:

 

I can’t drag any of them to a folder higher up the hierarchy – or to DropBox, or to the desktop.

I can’t drag any of them to (copy to) an external drive. Here’s the error that comes up:

...

Ironically I AM TRYING to 'move it to a location which has a shorter path name'!

I cannot double-click (slowly) on the filename in order to edit it.

A BUG is that, if I right-click on one of these files, File Explorer closes the window (i.e. crashes)

Link.png Site: Link

 

Φαντάσου τώρα, να χεις στήσει το μηχάνημα των 2500 ευρώ, να χεις βάλει τα WIndows 10 , να συνδέσεις τον δίσκο με τα αρχεία σου και να μην μπορείς να κάνεις copy-paste, θα σουν ψύχραιμος;

 

Καταλαβαίνω ότι εσένα δεν σου τυχε γιατί δεν έχεις τέτοια αρχεία αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης επειδή χρησιμοποιώ Windows για τη δουλειά μου, δε σημαίνει ότι θα ψάχνω στα internetz πως λύνεται το ένα και πως το άλλο και να σιγά 2 κλειδιά στη registry και εδώ δυο τικ στο gpedit. Δεν έχω καμία όρεξη.

 

Επίσης και λύση βρήκα χωρίς να σημαίνει όμως κάτι αυτό, να τα αντιγράφω μ' αυτό :D

http://corz.org/windows/software/accessories/Long-Path-Fixer-for-Windows.php

 

Όπως είπα και πριν, μπήκα στην κουβέντα καθαρά για το κομμάτι που έλεγε για κακή εμπειρία χρήση σε ακριβό μηχάνημα, προφανώς δε lagαρει (απαντάω επειδή ρώτησες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σε ότι αφορά αν έχει λυθεί το θέμα με τα long paths.  Δεν έχει λυθεί και μιλάμε για τα 10αρια ε, γιατί αμφιβάλω αν θα εμφανιστεί η λύση στα 7 ή στα 8-8.1

 

Και το προβλημα βρισκεται σε αυτην ακριβως την προταση. Εχεις 2 μετρα και 2 σταθμα. Απτη μια κομπλε που στο macos 10.11 το trim ειναι on by default ενω στις παλιες εκδοσεις οχι, αλλα στα windows ειναι θεμα. 

 

Δεν ξέρω απο Previews και rings που λέει η Microsoft. Κατέβασα τις ημέρες της προσφοράς τα Windows 10 Pro που δικαιούμουν, έκανα και τα updates μου και επιλογή τέτοια δεν βρήκα

Tι να σου πω, θα το δοκιμασω και σε μενα να δω αν εχει

 

Το \ διαχωριζει το filename απτο path του αρχειου, οποτε μπορεις να εχεις ενα ονομα αρχειο σιδηροδρομο αλλα να μην επηρεαζει τους 260 χαρακτηρες του path

 

Kαι ναι θα ημουν ψυχραιμος και θα googlara τη λυση. Δυσκολα αρπαζομαι με τετοια θεματακια 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το προβλημα βρισκεται σε αυτην ακριβως την προταση. Εχεις 2 μετρα και 2 σταθμα. Απτη μια κομπλε που στο macos 10.11 το trim ειναι on by default ενω στις παλιες εκδοσεις οχι, αλλα στα windows ειναι θεμα.

 

Τα Windows δεν είναι το θέμα γιατί έτσι όμως, ειναι επειδή η πλειοψηφία δεν βρίσκεται στην τελευταία έκδοση (Windows 10) αλλά σε παλαιότερες (σε αντίθεση με το OSX).

Τες πα, αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...