Προς το περιεχόμενο

Surface Studio, το All-In-One PC της Microsoft για σχεδιαστές και όχι μόνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην παρουσίαση που πραγματοποιήθηκε σήμερα, ο Panos Panay, Corporate Vice President του τμήματος Devices της Microsoft παρουσίασε το πρώτο AIO σύστημα της εταιρείας, ένα νέο προϊόν, που όπως είπε ο ίδιος, μοιάζει με την πρώτη ματιά οικείο, ωστόσο θα αλλάξει τον τρόπο που εργαζόμαστε.

“Θέλαμε να μεταμορφώσουμε τον τρόπο που δημιουργείτε και είναι φτιαγμένο για να σας καθηλώσει, να σας “βυθίσει” στις ίδιες τις δημιουργίες σας” είπε ο Panos Panay Το Microsoft Surface Studio διαθέτει μία ιδιαίτερα λεπτή οθόνη αφής υψηλής ανάλυσης και τεχνολογίας PixelSense (12,5 χιλιοστά πάχος) με διαγώνιο 28 ιντσών και αναλογία πλευρών 3:2.

 

Η οθόνη, όσον αφορά στην ανάλυση, διαθέτει 13,5 εκατομμύρια pixels, 63% περισσότερα από μία οθόνη ανάλυσης 4K. Στην οθόνη γίνεται χρήση μίας νέας τεχνολογίας με την ονομασία TrueColor, που επεξεργάζεται τα χρώματα και την φωτεινότητα με περισσότερο “αληθινό” τρόπο από άλλες οθόνες σύμφωνα με τον Panos Panay (από ότι φαίνεται πρόκειται για μία εκδοχή HDR της Microsoft). Η οθόνη μπορεί και αλλάζει από χρώμα DCI-P3 σε RGB on-the-fly, χαρακτηριστικό που θα αρέσει πολύ στους designers.

 

Το hardware του Surface Studio βρίσκεται ενσωματωμένο στην βάση της οθόνης, η οποία στο εσωτερικό της διαθέτει τετραπύρηνο επεξεργαστή Intel Core i5/i7, έως 32GB RAM και την κάρτα γραφικών Nvidia GeForce GTX 965M/980Μ ανάλογα με το μοντέλο.

 

 

Το Microsoft Studio διαθέτει ευέλικτη βάση, και έτσι, εφόσον το επιλέξει ο χρήστης, η οθόνη μπορεί να έρθει σε σχεδόν παράλληλη με την επιφάνεια του γραφείου θέση, για ακόμα πιο άνετη εργασία. Μάλιστα, η παραγωγικότητα –π.χ κατά το design- αυξάνεται σε συνδυασμό με το Surface Pen και το Surface Dial (η νέα αυτή συσκευή, θα λειτουργεί και με το Surface Book ή το Surface Pro 4 και αποτελεί ένα νέο είδος συσκευής input που κάνει πολλά πράγματα, όπως να μεγεθύνει την εικόνα πάνω στην οποία εργάζεται ο χρήστης, να αλλάζει γωνία στην εικόνα ή την χρωματική παλέτα κ.ά). Παράλληλα, η εταιρεία έδειξε ένα νέο πληκτρολόγιο και ένα νέο ποντίκι στην σειρά Surface που θα συνοδεύει το All-in-One της.

 

Το Microsoft Surface Pro απευθύνεται πρώτα σε επαγγελματίες και σχεδιαστές και στοιχίζει $2999. Το All-in-One της εταιρείας είναι διαθέσιμο για προ-παραγγελίες από σήμερα, 26 Οκτωβρίου.

 


Διαβάστε ολόκληρη την άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήρε φόρα η Microsoft και βγάζει δικές τις συσκευές. Πάντως θυμίζει λίγο κάτι από IMac. Ούτε φαν μπόι είμαι ούτε τίποτα. Windows έχω. Αλλά πείτε ρε παιδιά. Δεν θυμίζει Mac?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3:2 οθόνη επιτέλους! Δεν ξέρω τι θα λέει, αλλα μια στροφή από τις 16:9 είναι καιρός να γίνει (και 1:1 της Eizo δεν ειναι για τον Έλληνα).

 

ps: μου αρέσει, linux δε θα τρέχει, αλλά μου αρέσει

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panos Panay; Αν αυτός δεν είναι Κύπριος εμένα να με φτυσετε!

 

On topic τώρα,πιστεύω πως τα all in one σαν αυτό είναι το μελλον των pc. Καιρός να ακολουθήσουν όλοι οι κατασκευαστές και να ξεφορτωθούμε το χαζοκουτο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3:2 οθόνη επιτέλους! Δεν ξέρω τι θα λέει, αλλα μια στροφή από τις 16:9 είναι καιρός να γίνει (και 1:1 της Eizo δεν ειναι για τον Έλληνα).

 

ps: μου αρέσει, linux δε θα τρέχει, αλλά μου αρέσει

Virtual Machine is the answer αν και είμαι σίγουρος οτί θα καταφέρουν να τρέξει και Linux.

 

Μου άρεσε πάρα πολύ, αν και δεν απευθύνεται σε normal users, είναι μοναδικό.

 

Panos Panay; Αν αυτός δεν είναι Κύπριος εμένα να με φτυσετε!

Και με γιο Κώστα δεν είναι πολλές οι πιθανότητες να μην είναι Έλληνας/Κύπριος. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι φανατικος χρηστης unix που απειρες φορες εχω πλακωθει με πολυ κοσμο εδω μεσα υπερ του Linux, θαβοντας και μειωνοντας πολλες φορες την Microsoft αλλα....

ΑΛΛΑ επειδη ειμαι και δικαιος και λεω τα πραγματα παντα οπως ειναι. MICROSOFT ΜΠΡΑΒΟ. Αυτη την φορα πραγματικα ξεπερασες τον εαυτο σου. Αν ημουν χρηστης windows θα το ειχα παρει day one!

Eιναι ενα πραγματικα ΥΠΕΡΟΧΟ ΑΙΟ Computer με πραγματικη τεχνολογια πανω του. Οχι μαλακιες. Με αφησες αφονο και μπραβο σου για αυτο!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...