Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

είμαι 47 χρονών, καπνίζω από τα 20. Λοιπόν, έκανα winston fine line white τουλάχιστον δύο πακέτα την ημέρα και, γενικότερα, δεν έχω συναντήσει πιο παθιασμένη/ο καπνίστρια/ή από εμένα. Μότο νεότητος: "δώστε μου αρκετό καφέ και τσιγάρα και θα κατακτήσω τον κόσμο". (Νταξ', μετά μεγάλωσα και κατάλαβα ότι χρειάζεται και τρίτος παράγων για τελεστεί η κατάκτηση, τουτέστιν λεφτά και εκεί σκάλωσε το πράγμα).

Μπήκα στη λογική του iquos, ξαφνικά και εξ ανάγκης,  γιατί πρέπει για ένα διάστημα να πηγαινοέρχομαι στο Λονδίνο και εκεί τα τσιγάρα είναι σε τριπλή τιμή, το λιγότερο. Τα heets είναι στις 5 λίρες. Πάλι πιο ακριβά από εδώ, αλλά κάτι γίνεται. 

Σήμερα κλείνω την τρίτη εβδομάδα iquos (3 duo) και δεν έχω καπνίσει, ούτε το ζητάω τις τελευταίες δύο.!!!!!!!!!!!

Στα θετικά: είδα ήδη βελτίωση στο χουρχούρισμα στην ανάσα και στο φλέγμα. Α π ί σ τ ε υ τ ο!

Με την συσκευή είμαι οκ, είναι κομψή, πήρα το λευκό για να είμαι κοντά στην προσομοίωση του τσιγάρου, είναι νωρίς φαντάζομαι, οπότε η μπαταρία μια χαρά ακόμη.

Τα heets: έχω δοκιμάσει τα πάντα, έχω καταμπερδευτεί, όλες οι γεύσεις (οι καπνικές ) είναι οκ στην αρχή, μετά δεν βγάζω πια γεύση. οπότε καπνίζω λίγο από όλα, με καλύτερό μου  ένα teak, που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, με ενθουσίασε στην αρχή, τώρα δεν το αντιλαμβάνομαι. Παίζει να έχω κάψει και την γλώσσα μου και να χάνω την αίσθηση της γεύσης....

και κάπως έτσι πάω στα αρνητικά: Για να νιώσω ικανοποιημένη (όχι από νικοτίνη) από την εμπειρία του τσιγάρου, την κίνηση, τις τζούρες κλπ, εννοείται ότι καπνίζω συνέχεια! Όλοι οι παλιοί καπνιστές ξέρουμε ότι όλα τα τσιγάρα δεν είναι ιδια. Παίζει στην ψυχολογία, στην ώρα της ημέρας κλπ. Κάποιες τζούρες είναι σέρτικες, κάποιες αγχώδεις, κάποιες πιπιλιστές κοκ. Κοινώς, εάν καπνίσω όπως νιώθω και όχι μετρώντας σα να μαθαίνω χορό, με βγάζει δίλεπτο το πολύ ένα heet! 

αντιλαμβάνστε ότι πάω για οικονομική καταστροφή! :) Αγόρασα ήδη ένα ακόμη holder για να μη ξεμένω χρονικά!!!!!

εάν δεν διπλασιαστεί ο χρόνος ανά heet, δε με βλέπω να παραμένω.

Σήμερα, διαβάζοντας τα πάντα εδώ και πετυχαίνοντας σχόλιο για το stim, το παράγγειλα με την ελπίδα ότι ισχύει πως μπορείς να ξανανάψεις το ίδιο heet.

Θα σας κρατήσω ενήμερους, εάν σας ενδιαφέρει αυτό, γιατί φίλος μου (γνωστός μου μάλλον) στους Λόνδρους δοκίμασε το illuma και μου είπε ότι είνα ακριβώς το ίδιο με ό,τι γνωρίζουμε απλώς δεν έχει καθάρισμα. Αλλά δεν έχει βελτιωθεί σε χρόνους, δεν έχουν επιμηκύνει τα terrea, οπότε πάλι μετράς τζούρες... 

Αυτά. Έμαθα πολλά από το thread εδώ, σας ευχαριστώ η γραία όλους για τις τιπς. Συνεχίστε να γράφετεεεε!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

39€ νέο multi

69€ νέο duo

109€ premium

(Μαζί με τρία πακέτα τσιγάρα)

 

Δεν θα κάνουν τα heets στο νέο θα θέλει τα δικά του "terea" (και αντίστροφα)

 

Επεξ/σία από akisk79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, akisk79 είπε

39€ νέο multi

69€ νέο duo

109€ premium

(Μαζί με τρία πακέτα τσιγάρα)

 

Δεν θα κάνουν τα heets στο νέο θα θέλει τα δικά του "terea" (και αντίστροφα)

 

Σωστος!  Επισης τα Terea θα εχουν ιδια τιμη €4. Απο 30 Ιουνη διαθεσιμα.

 

Επισης εχουν βαλει εξαργυρωση ποντων για αγορα Iluma :

Kουπόνι €25 * Για αγορά R2G Kit της σειράς IQOS ILUMA   με 450 ΠΟΝΤΟΥΣ

ενω συνηθως εδινες 850 ποντους για €25 κουπονι.

 

 

 

Επεξ/σία από KoGi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβε ή ξέρει κάποιος αν το stick από το από το iqos 3 duo μπαίνει στη βάση φόρτισης του iluma?

δυστυχώς είμαι silver member (αν και κανονικά έπρεπε να είναι δις πλατινένιος 😁🤑) και δεν μπορώ ακόμα να δω λεπτρομέρειες ούτε να κάνω παραγγελία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BillT είπε

κατάλαβε ή ξέρει κάποιος αν το stick από το από το iqos 3 duo μπαίνει στη βάση φόρτισης του iluma?

δυστυχώς είμαι silver member (αν και κανονικά έπρεπε να είναι δις πλατινένιος 😁🤑) και δεν μπορώ ακόμα να δω λεπτρομέρειες ούτε να κάνω παραγγελία...

Αν εννοεις το holder οχι δεν ταιριαζει. Τιποτα απο τα Iluma δεν ταιριαζει με τα προηγουμενα, αλλος σχεδιασμος αλλη λειτουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, KoGi said:

Αν εννοεις το holder οχι δεν ταιριαζει. Τιποτα απο τα Iluma δεν ταιριαζει με τα προηγουμενα, αλλος σχεδιασμος αλλη λειτουργια.

Ναι το holder εννοώ. Λογικό μου φαίνεται αλλά επειδή η βάση μοιάζει ίδια, είπα να ρωτήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
15 λεπτά πριν, harris231 είπε

Πάντως στο site της NOBACCO υπάρχει κανονικά. και να παραγγείλεις μπορείς και το έχει διαθέσιμο.

Το οτι εκει εχουν και Iluma αλλά και Terea διαθεσιμα προς πωληση, που δεν τα εχει καν στον iqos.gr, με ξεπερναει!!

Παντως το preorder το εστειλαν ηδη, λογικα θα το εχω σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, harris231 είπε

Πάντως στο site της NOBACCO υπάρχει κανονικά. και να παραγγείλεις μπορείς και το έχει διαθέσιμο.

Eυχαριστώ. Παράγγειλα από nobacco τελικά. Έτσι κι αλλιώς από τότε που αντικατέστησαν την -έστω μικρή- εκπτωσούλα των 20 λεπτών με club, πόντους, συνδρομές, εγγραφές και βλακείες, δεν έχω κανένα σπουδαίο κίνητρο να ασχολούμαι με το official website της iqos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, taris είπε

Eυχαριστώ. Παράγγειλα από nobacco τελικά. Έτσι κι αλλιώς από τότε που αντικατέστησαν την -έστω μικρή- εκπτωσούλα των 20 λεπτών με club, πόντους, συνδρομές, εγγραφές και βλακείες, δεν έχω κανένα σπουδαίο κίνητρο να ασχολούμαι με το official website της iqos...

Εαν δεν ασχολεισαι με ποντους, τοτε δεν εχει διαφορα απο που παιρνεις.

Παντως ρωτησα και μου ειπαν οτι το μεσημερι θα ανανεωθει το site με  Iluma προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έσκασε μύτη το δικό μου. Από την ίδια την αντιπροσωπεία της περιοχής μου και όχι από courier. 

Για να δούμε.... 

PXL_20220630_112744227.MP.jpg

PXL_20220630_113441375.MP~2.jpg

Επεξ/σία από BillT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...