Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι το απλό. εκτός ότι δεν είμαστε για περιττά έξοδα, νομίζω ότι η θήκη του prime θα είναι λίγο πιο "δυσκολη" σε σχέση με αυτό που έχουμε μάθει από το duo

Επεξ/σία από BillT
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, BillT είπε

όχι το απλό. εκτός ότι δεν είμαστε για περιττά έξοδα, νομίζω ότι η θήκη του prime θα είναι λίγο πιο "δυσκολη" σε σχέση με αυτό που έχουμε μάθει από το duo

Συμφωνω, γι αυτο πηρα κι εγω το απλο Iluma (παιζει να μας το εφερε ο ιδιος κουριερ 😂 )

Παντως ειναι λιγο πιο μεγαλο απο το Duo, και το holder επισης λιγο πιο μακρυ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, KoGi said:

Συμφωνω, γι αυτο πηρα κι εγω το απλο Iluma (παιζει να μας το εφερε ο ιδιος κουριερ 😂 )

Παντως ειναι λιγο πιο μεγαλο απο το Duo, και το holder επισης λιγο πιο μακρυ!!

δύσκολο καθώς εγώ είμαι Κρήτη. 

τι γεύση κάνεις, πως σου φάνηκε? 

Εγώ μόλις έκανε το πρώτο μου sienna μετά από ένα heets sienna και μου φάνηκε πολύ πιο ελεφρύ. Δεν ξέρω αν μου αρέσει αυτό. Θα δείξει η πορεία.

τι φάση που βάζεις τη ραβδο και ενεργοποιείται αμέσως χωρίς πάτημα?

9 minutes ago, markosf said:

Καλησπέρα. Σας ήρθε και σε εσάς μήνυμα για έλλειψη στο προϊόν heets bronze λόγω παγκόσμιας έλλειψης στο χαρτί συσκευασίας; 

σε όλα τα μέλη του club πήγε λογικά. ήρθε και σε μένα και στη σύζυγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε πως γεύση, χτύπημα στο λαιμό και πυκνότητα ατμού που εκπνέουμε τα κάνουμε μια σούμα όλα μαζί απο 0-10 σε ένταση και των 3 μαζί έχουμε και λέμε: 

Η προηγούμενη έκδοση με τη λεπίδα και κάνοντας τη silver γεύση ξεκινάει με ένα 4αράκι ανεβαίνει διαδοχικά περίπου μέχρι το 7 ή 8 παραμένει εκεί και λίγο πριν δονηθεί για τις τελευταίες 2 τζούρες, ας πούμε ότι πέφτει στο 5 και σβήνει. 

Η νέα έκδοση ξεκινάει από το 2 μόνο για την πρώτη τζούρα, εκτοξεύεται στο 9 όπου και παραμένει εκεί ΜΟΝΟ για 3-4 τζούρες όπου και αρχίζει να ατονεί σταδιακά στο 8-7-6 όπως σας τα γράφω. Κάθε τζούρα πέφτει και μία μονάδα, ώσπου οι τελευταίες 2 απλά μυρίζουν καμμένο χαρτί και τίποτε άλλο. 

Γενικά δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα. Λείπει βέβαια η χαρακτηριστική μυρωδιά στην αρχή, απουσιάζει η λεπίδα, δεν χρειάζεται καθάρισμα ΚΑΘΟΛΟΥ αφού όλα βρίσκονται μέσα στο τσιγαράκι και όχι στο holder γενικά δεν βλέπεις πουθενά καπνό ή μαύρα κομματάκια. Επίσης δεν ασχολείσαι με το πακετάκι πόσα θα πετάξεις, είναι τζούφια κλπ αφού όλα είναι κλειστά και δεν μπορεί να κουνηθεί κάτι και να χαλάσει την εμπειρία. 

Θα μου πεις: Ρε μεγάλε τι δεν ενθουσιάστηκες, τόσα γράφεις υπέρ και δεν είσαι και ενθουσιασμένος;;;; 

 

Ναι δεν είμαι και θα εξηγήσω τους λόγους. 

1. Θέλω χτύπημα ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ. Εδώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει (τουλάχιστον με τα ασημένια).  Το προηγούμενο μπορεί να είχε λιγότερη κορύφωση στο χτύπημα, αλλά ήξερα τουλάχιστον (και πάλι είχα συμβιβαστεί) πως για το 70% της διάρκειας θα έχω ας πούμε μια σταθερή εμπειρία εφόσον 1α ) έμπαινε σωστά το τσιγάρο 1β) ήταν καθαρή η λεπίδα. Εδώ ξέρεις ότι υπάρχουν εξαρχής τα 1α και 1β αλλά δεν υπάρχει το 1 που είναι και το κύριο ζητούμενο. 

2. Αναγκάζομαι λόγω του παραπάνω να κάνω περισσότερα ΤΕΡΕΑ αφού αν ήθελα χτύπημα με ένα, τώρα θέλω δύο. 

Επίσης αν μας πέσει το holder απο τα χέρια έχοντας το ΤΕΡΕΑ μέσα και σπάσει μέσα, πως βγαίνει ρε παιδιά;;; Δεν υπάρχει καπάκι να σηκώσουμε. τι κάνουμε;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, harris231 said:

Επίσης αν μας πέσει το holder απο τα χέρια έχοντας το ΤΕΡΕΑ μέσα και σπάσει μέσα, πως βγαίνει ρε παιδιά;;; Δεν υπάρχει καπάκι να σηκώσουμε. τι κάνουμε;;;

αυτό που λες έτυχε σε φίλο που το έχει καμια βδομάδα από εξωτερικό. ζόρικη φάση. χρησιμοποίησε καλαμάκι από σουβλάκι (εγω χρησιμοποιώ οδοντογλυφίδα αν καμια φορά κολλήσει στο duo), ψαλίδι και τσιμπιδάκι φρυδιών. 

Ίσως αν βγει το δαχτυλίδι από πάνω να γίνεται ευκολότερο, δεν ξέρω!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Duo είναι εύκολο να βγει αφού και με ένα τίναγμα όπως τα παλιά θερμόμετρα υδραργύρου, έβγαινε κανονικά. Εδώ ήδη για να το βάλεις θέλει δύναμη, πόσο μάλιστα για να το τραβήξεις αν έχει σπάσει η προεξοχή ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillT είπε

αυτό που λες έτυχε σε φίλο που το έχει καμια βδομάδα από εξωτερικό. ζόρικη φάση. χρησιμοποίησε καλαμάκι από σουβλάκι (εγω χρησιμοποιώ οδοντογλυφίδα αν καμια φορά κολλήσει στο duo), ψαλίδι και τσιμπιδάκι φρυδιών. 

Ίσως αν βγει το δαχτυλίδι από πάνω να γίνεται ευκολότερο, δεν ξέρω!!!

Εγώ το βγάζω αν είμαι σπίτι με τιμπουισον.Εξω με συνδετηρα το καρφωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BillT είπε

δύσκολο καθώς εγώ είμαι Κρήτη. 

τι γεύση κάνεις, πως σου φάνηκε? 

Εγώ μόλις έκανε το πρώτο μου sienna μετά από ένα heets sienna και μου φάνηκε πολύ πιο ελεφρύ. Δεν ξέρω αν μου αρέσει αυτό. Θα δείξει η πορεία.

τι φάση που βάζεις τη ραβδο και ενεργοποιείται αμέσως χωρίς πάτημα?

σε όλα τα μέλη του club πήγε λογικά. ήρθε και σε μένα και στη σύζυγο. 

Κι εγω Sienna κανω. Ισως να ηταν λιγακι πιο ελαφρυ οπως λες, αλλα δε με ενοχλησε.

Γενικα καλη εντυπωση απο οσα εχω κανει εως τωρα.

Αυτο που λες λογικα ειναι το Auto-Start που μπορει να αλλαχθει απο την εφαρμογη.

 

3 ώρες πριν, harris231 είπε

Αν υποθέσουμε πως γεύση, χτύπημα στο λαιμό και πυκνότητα ατμού που εκπνέουμε τα κάνουμε μια σούμα όλα μαζί απο 0-10 σε ένταση και των 3 μαζί έχουμε και λέμε: 

Η προηγούμενη έκδοση με τη λεπίδα και κάνοντας τη silver γεύση ξεκινάει με ένα 4αράκι ανεβαίνει διαδοχικά περίπου μέχρι το 7 ή 8 παραμένει εκεί και λίγο πριν δονηθεί για τις τελευταίες 2 τζούρες, ας πούμε ότι πέφτει στο 5 και σβήνει. 

Η νέα έκδοση ξεκινάει από το 2 μόνο για την πρώτη τζούρα, εκτοξεύεται στο 9 όπου και παραμένει εκεί ΜΟΝΟ για 3-4 τζούρες όπου και αρχίζει να ατονεί σταδιακά στο 8-7-6 όπως σας τα γράφω. Κάθε τζούρα πέφτει και μία μονάδα, ώσπου οι τελευταίες 2 απλά μυρίζουν καμμένο χαρτί και τίποτε άλλο. 

Γενικά δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα. Λείπει βέβαια η χαρακτηριστική μυρωδιά στην αρχή, απουσιάζει η λεπίδα, δεν χρειάζεται καθάρισμα ΚΑΘΟΛΟΥ αφού όλα βρίσκονται μέσα στο τσιγαράκι και όχι στο holder γενικά δεν βλέπεις πουθενά καπνό ή μαύρα κομματάκια. Επίσης δεν ασχολείσαι με το πακετάκι πόσα θα πετάξεις, είναι τζούφια κλπ αφού όλα είναι κλειστά και δεν μπορεί να κουνηθεί κάτι και να χαλάσει την εμπειρία. 

Θα μου πεις: Ρε μεγάλε τι δεν ενθουσιάστηκες, τόσα γράφεις υπέρ και δεν είσαι και ενθουσιασμένος;;;; 

 

Ναι δεν είμαι και θα εξηγήσω τους λόγους. 

1. Θέλω χτύπημα ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ. Εδώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει (τουλάχιστον με τα ασημένια).  Το προηγούμενο μπορεί να είχε λιγότερη κορύφωση στο χτύπημα, αλλά ήξερα τουλάχιστον (και πάλι είχα συμβιβαστεί) πως για το 70% της διάρκειας θα έχω ας πούμε μια σταθερή εμπειρία εφόσον 1α ) έμπαινε σωστά το τσιγάρο 1β) ήταν καθαρή η λεπίδα. Εδώ ξέρεις ότι υπάρχουν εξαρχής τα 1α και 1β αλλά δεν υπάρχει το 1 που είναι και το κύριο ζητούμενο. 

2. Αναγκάζομαι λόγω του παραπάνω να κάνω περισσότερα ΤΕΡΕΑ αφού αν ήθελα χτύπημα με ένα, τώρα θέλω δύο. 

Επίσης αν μας πέσει το holder απο τα χέρια έχοντας το ΤΕΡΕΑ μέσα και σπάσει μέσα, πως βγαίνει ρε παιδιά;;; Δεν υπάρχει καπάκι να σηκώσουμε. τι κάνουμε;;;

Εγω απο τα λιγα Sienna που εκανα εως τωρα δεν ειδα τοσο προβλημα στο χτυπημα, οπως λες.

Ειδικα για την πρωτη, εγω την βρηκα ιδια, μην πω καλυτερη, απο του Duo. Μετα ειναι περιπου οπως λες, αν και νομιζω μενει σταθερα στο 7-8, ενω η τελευταια σιγουρα καπου στο 5-6, οπως και στο Duo ομως, αρκει να την κανεις με το που σβησει.

Γενικα στο θεμα χτυπηματος μου φανηκε πιο καλο απο το Duo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kι εγώ το παρέλαβα. Κι εμένα μου φάνηκε λίγο πιο ελαφρύ το χτύπημα από κλασικά heets (κάνω sienna, πήρα sienna και στα terea), όχι τόσο που να με δυσκολέψει πολύ η μετάβαση νομίζω, αλλά αρκετά που να προτιμώ να τελειώσω τα 3-4 πακέτα heets που μου έμειναν, παρά να ξεκινήσω αμέσως τα terrea. Αυτό ήταν λίγο απογοητευτικό, και θα συμβούλευα άλλους να κάνουν κάποιες δοκιμές με iluma πριν αποφασίσουν την μετάβαση, αν κι εγώ νομίζω θα το συνηθίσω.

Επίσης ΠΟΛΥ εκνευριστικό πόσο δύσκολα μπαίνουν τα terea στο holder. Σφηνώνουν, δεν μπαίνουν ομαλά, νομίζεις θα σου σπάσουν στο χέρι καθώς τα βάζεις. Θυμίζουν προσπάθεια να βάλεις heets σε κρύο holder. Αλλά στα heets υπήρχε το "κόλπο" να το προθερμάνεις λίγα δευτερόλεπτα και μετά έμπαιναν σαν βούτυρο. Στο iluma δεν βρήκα κάτι τέτοιο ακόμα.. Νιώθω ότι τα συμπιέζω όταν τα τοποθετώ.

Γενικά λίγο απογοητευτικές οι εντυπώσεις. Το περίμενα με ανυπομονησία, και δεν είναι όσο καλό έλπιζα. Δεν είναι τόσο απογοητευτικό που να γυρίσω στο κλασικό iqos, θα του δώσω μια ευκαιρία, αλλά ούτε είναι η στρωτή εμπειρία που έλπιζα.

 

 

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να καταργήσει το ντουο πχ. Τουλάχιστον όχι σύντομα. 

Το δικό μου ακόμα φορτίζει οπότε δεν έχω ακόμα σχόλια για ιλούμα. Θα επανέλθω. Αυτό που έχω να πω πάντως είναι ότι το prime δεν είναι βολικό για καθημερινή χρήση. Απαιτεί και τα δύο χέρια για να το βγάλεις από την θήκη και μετά να την κλείσεις πάλι κλπ. Ενώ το απλό στυλ ντούο το χειρίζεσαι εύκολα με το ένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω με τα παιδια απο πανω, και εγω sienna κανω και το χτυπημα δεν ειναι τοσο δυνατο. Και αυτα μυριζουν για οποιον αναρωτιεται, οχι οπως τα heets ομως. 
 

το terea ειναι πολυ ευθραστο, λιγο να το χτυπησεις κοβεται και μενει μεσα και οντως μπαινει λιγο δυσκολα οπως ειπωθηκε ηδη. 
 

Γλυστραει στα χερια, δεν ειναι οπως το duo που ηταν πλαστικουρα, ειναι μεταλλικο και ηδη το χω πιασει 2 φορες στον αερα λιγο πριν το πατωμα. 
 

το κουμπι ανοιξε/κλεισε στο stick ειναι λιγο μανουρα, αμα εχει σκοταδι δεν το βρισκεις ευκολα με την αφη αν και μολις βαλεις το τερεα αναβουν για 1-2 δευτερολεπτα τα λαμπακια ωστε να σε καθοδηγησει που ειναι το κουμπι οποτε το γυρνας γυρω γυρω μεχρι να το βρεις, ξεχαστε το παλιο κουμπι που εξειχε και το εβρισκες παντα χωρις να κοιτας. 
 

δεν καταφερα ποτε να το συνδεσω με S21 και με το mac μεσω bluetooth (οπως στο duo) αλλα μολις το συνδεσα με το usb στο mac το βρηκε αμεσως. Εχω απενεργοποιήσει το auto start, να αναβει δλδ με το που βαλεις το τερεα μεσα και εχω ενεργοποιησει ολες τις δονησεις (5 στο συνολο). 

επισης το θεμα με την υγρασια δεν εχει λυθει, παλι εμφανιζετια αυτος ο καφε λεκες πανω στο χαρτι του terea οπως και με τα heets αλλα σε πολυ πολυ μικροτερο βαθμο.μ και δεν εμφανιζεται σε ολα τα τερεα 

και μονο που ξεφορτωθηκα το καθαρισμα του duo αξιζει με τα χιλια για οποιον το σκεφτεται. Θα δω πως θα τα παει μετα απο 3 πακετα στο θεμα της υγρασιας πανω στα terea οπως εγραψα πριν, θα του κανω ενα καθαρισμα με μπατονετα να δουμε αμα βγαλει βρωμα.

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

δεν καταφερα ποτε να το συνδεσω με S21 και με το mac μεσω bluetooth (οπως στο duo) αλλα μολις το συνδεσα με το usb στο mac το βρηκε αμεσως. Εχω απενεργοποιήσει το auto start, να αναβει δλδ με το που βαλεις το τερεα μεσα και εχω ενεργοποιησει ολες τις δονησεις (5 στο συνολο).

Καλησπέρα! Ακόμα δεν έχω κάνει ούτε ένα τερέα με το ιλούμα καθώς τελειώνω κάτι χιτς που έχω ακόμα. Αλλά αυτό είναι κάτι που θέλω να το κάνω. Δεν θέλω να ενεργοποιείται αυτόματα όταν θα εισάγω το τερέα καθώς λόγω εργασίας μπορεί να το εισάγω αλλά να μην το κάνω κατευθείαν. Έχω MacBook Pro. Πώς το έκανες; Αρκεί απλώς να συνδέσω το ιλούμα με το λαπτοπ μέσω του καλωδίου c to c; Και ποια εφαρμογή θα χρειαστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...