Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Tigkas είπε

Ναι δεν έχει καμία σημασία.

Το νιώθω πολύ ελαφρύ,έχει κόλπο όταν τραβάς τζούρα για το χτύπημα; έχει κάποια ρύθμιση; 

 

Επεξ/σία από vagel74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει δύο επιλογές ελαφριά τσούρα και βαριά. Αυτό και πολλά άλλα (δόνηση, ένταση led κλπ) μπορείς να τα τσεκάρεις και να τα αλλάξεις από το κινητό μέσω bluetooth. Εκεί θα δεις και ποια επιλογή έχεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Tigkas είπε

Έχει δύο επιλογές ελαφριά τσούρα και βαριά. Αυτό και πολλά άλλα (δόνηση, ένταση led κλπ) μπορείς να τα τσεκάρεις και να τα αλλάξεις από το κινητό μέσω bluetooth. Εκεί θα δεις και ποια επιλογή έχεις τώρα.

Καλημέρα ελαφριά και βαριά τζούρα εννοείς το κανονικό και μικρό μέγεθος συννεφου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagel74 είπε

Καλημέρα ελαφριά και βαριά τζούρα εννοείς το κανονικό και μικρό μέγεθος συννεφου 

Ναι αυτό, είναι τα δύο διαφορετικά μεγέθη αερολύματος που μπορείς να επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.

Είπα να γράψω και εγώ τη μικρή μου εμπειρία με το iqos.

50 χρονών,από τα 18 μέχρι τα 33,1 πακέτο καθημερινά.

Απο τα 33 μέχρι τα 40 10 τσιγάρα και 10 χρόνια τώρα 5 τσιγάρα ημερησίως.

Ανήκω στις λεγόμενες εξαιρέσεις ,αλλά ο οργανισμός μου με πήγε εκεί από μόνος του τόσα χρόνια χωρίς να πιεστώ.

8 φορές κομμένο με μεγαλύτερη διάρκεια τα 2 χρόνια αλλά πάντα το μυαλό μου ήταν εκεί.

Ήταν ξεκάθαρο πάντα πως το τσιγάρο μου άρεσε και δεν ήθελα ποτέ να το κόψω.

Η προσπάθεια υποδήλωνε πιο πολύ την πάλη με τον εαυτό μου γιατί το συγκεκριμένο θέμα με είχε νικήσει και αυτό με ενοχλούσε.

Και ο φόβος φυσικά όσο μεγάλωνα. 

Προβλήματα υγείας ποτέ και πάντα αθλητισμός αλλά τόσα χρόνια είχα φουσκώσει και ειλικρινα δεν αισθανόμουν καλά.

Όταν το έκοβα μετά από μια βδομάδα πετούσα.

Τα τελευταία 5 χρόνια έκανα στριφτά μόνο 5 την ημέρα,αλλά παρόλα αυτά δεν μπορούσα να το κόψω.Ηταν εθισμός ειδικά το στριφτό και μου το λέγανε αν και αρχικά γελούσα.

Το καλοκαίρι ξαφνικά αισθανόμουν σαν παρίας όταν έβλεπα πως κανείς δεν κάπνιζε αλλά ήταν όλοι με το iqos.Εγω το κορόιδευα και ούτε καν είχα ποτέ σκεφτεί να το βάλω στο στόμα μου.Βέβαια είχα στο μυαλό μου τα παλιά που βρωμάγανε αλλά γενικά η όλη αίσθηση την αντιπαθούσα. 

Ξαφνικά ήρθαν μαζεμένα περιστατικά από 2 πολύ φίλους που κάναν iqos και άρχισε εκεί μια εκπαίδευση.Έκανα ένα  τσιγάρο δεν έδωσα και πολύ σημασία και έφυγα.

Απλά μου έκανε εντύπωση πως πλέον όλος ο κόσμος που ήξερα έκανε αυτό και είχαν βάσιμη επιχειρηματολογια. 

Την Πέμπτη μιλούσα με ένα φίλο που καπνίζει 3 χρόνια και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη,και άρχισε μια συζήτηση επάνω σε αυτό.Του είπα πες μου ένα σοβαρό λόγο πέρα από τα κλασσικά γιατί να κόψω τα 5 τσιγάρα που κάνω.

Και μου είπε αυτό που με ξεκλείδωσε.Τα έχεις κάνει τόσα χρόνια,μπουχτίσαμε καιρός να αλλάξεις και να ηρεμήσεις.

Εν δυνάμει πάλι καπνιστής θα είσαι αλλά καμία σχέση,απλά δώσε και κάνε υπομονή 1 βδομάδα να προσαρμοστεί ο οργανισμός σου.

Την ίδια μέρα πήγα και πήρα ότι καλύτερο υπάρχει σε τεχνολογία όπως μου είπε εξελιγμένο το iqos iluma τη μεσαία με τα 69€ και είμαι τώρα 3 μέρες σε αυτό με τα russet. 

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω αλλά είμαι πολύ ενθουσιασμένος απο την πρώτη μέρα.Ισως ήρθε η τελική ώρα να μην ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου.

Πολλές φορές το σκέφτεσαι χρόνια αλλά ίσως η κατάλληλη στιγμή είναι διαφορετική για τον καθένα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι αυτοί που καπνίζουν 2 πακέτα τη μέρα αλλά σαν και εμένα,εκεί είναι δύσκολο επειδή η ποσότητα είναι πολύ μικρή να το κόψουν.

Στους άλλους κυριαρχεί ο φόβος και το κόβουν μαχαίρι. 

2 πράγματα έχω κρατήσει από δω μέσα και από τους φίλους μου που μου έχουν πει.

Μετά τo iqos δεν πρόκειται να ξαναγυρίσεις ποτέ σε τσιγάρο και είναι ίσως βασικό βήμα προτού το  πετάξεις και αυτό οριστικά.

Η έλλειψη νικοτίνης και όλων των συνηθειών δεν υπάρχει γιατί τα κάνω κανονικά όπως κάπνιζα.

3 μέρες τώρα έκανα 10 τσιγάρα τα διπλά δηλαδή,1η μέρα έβηχα μέχρι να βρω τη δόση τη σωστή και πλέον από χθες βρήκα πως να τραβάω σωστά,πως να το νιώθω σαν τσιγάρο που πλέον το νιώθω και στόχος είναι να κάνω 5 τη μέρα.

Σήμερα 3η μέρα έχω κάνει 4 μέχρι τώρα.

Ο βασικός μου εθισμός όπως όλοι αλλωστε,είναι όλα αυτά της συνήθειας που δεν μου λείπουν και αισθάνομαι ότι έχω τσιγάρο.

Οι κινήσεις και όλα τα παρεμφερή.

Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω πάντως δε μου λείπει αρχικά καθόλου και μου αρέσει η αίσθηση πλέον.

Εν κατακλείδι μια φορά εθισμένος πάντα εθισμένος,κανόνας απλά θεωρώ ότι έστω και έτσι είναι κέρδος χωρίς την πίσσα και εύχομαι να το δω σύντομα.

Το καλύτερο είναι μαχαίρι αλλά μέχρι τότε το πάω πάλι βήμα βήμα.

Εύχομαι να τα καταφέρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι άπαξ και έκανες το βήμα, δεν θα ξαναγυρίσεις στο κανονικό τσιγάρο.

Άλλωστε μία από τις μεγάλες επιτυχίες του iqos είναι ότι μπορεί και "κρατάει" τον καπνιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό βλέπω και μου προξενεί πραγματικά εντύπωση.Θετική βέβαια.

Θέλω να πιστεύω ότι έτσι είναι.

Σκέφτομαι τώρα και βλέπω συνεχώς το φίλτρο πεντακάθαρο και έβλεπα από το στριφτό τι έβγαζε και ειλικρινά με απωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vlafo said:

Αυτό βλέπω και μου προξενεί πραγματικά εντύπωση.Θετική βέβαια.

Θέλω να πιστεύω ότι έτσι είναι.

Σκέφτομαι τώρα και βλέπω συνεχώς το φίλτρο πεντακάθαρο και έβλεπα από το στριφτό τι έβγαζε και ειλικρινά με απωθεί.

εγώ είμαι 28 χρόνια καπνιστής. Πριν το γυρίσω σε iqos ήμουν περίπου στον ένα μεγάλο καπνό ανά δύο ημέρες. Στην αρχή με το iqos ήμουν περίπου στο πακέτο, αλλά όσο περνούσαν τα χρόνια έφτασα σιγά σιγά τα δύο πακέτα. Τώρα με τα terea υπάρχουν μέρες που μπορεί να κάνω και παραπάνω.

Που θέλω να καταλήξω. Ναι, το κανονικό τσιγάρο το έχω αφήσει χρόνια πίσω, δε μου λείπει καθόλου και πλέον δε μου αρέσει στις σπάνιες φορές που κάνω κανένα κανονικό. Δεν θεωρώ όμως ότι έχω κάνει το μεγάλο βήμα. Το μεγάλο βήμα για μένα θα ήταν να μπορώ να κάνω 5-6 την ημέρα, όμως απ ότι φαίνεται σε μένα δε δουλεύει, γιατί τη μία μέρα λέω τι 6 τι 8 και τελικά σε λίγες μέρες ξαναφτάνω στα 2 πακέτα. 'Εχω δοκιμάσει και το "κόψιμο μαχαίρι" και λειτουργεί κάπως καλύτερα γιατί έχω στο μυαλό μου κρατήσω το 0, τελικά όμως σπάει και αυτό γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να χονέψω τη σκέψη του να μην ξανακαπνίσω. Πέρυσι το κράτησα  2 μήνες χωρίς τσιγάρο. Αυτή τη βδομάδα από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή δεν έκανα κανένα και πήρα πακέτο την Παρασκευή το βράδυ. Τώρα με το Iluma στο χέρι σκέφτομαι μήπως το ξανακάνω αύριο. 

Δεν είναι μόνο η υγεία, είναι και το οικονομικό πολύ σοβαρό κομμάτι, και πλέον θέλω να κάνω την αλλαγή, αλλά δεν μπορώ να το βρω.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BillT είπε

εγώ είμαι 28 χρόνια καπνιστής. Πριν το γυρίσω σε iqos ήμουν περίπου στον ένα μεγάλο καπνό ανά δύο ημέρες. Στην αρχή με το iqos ήμουν περίπου στο πακέτο, αλλά όσο περνούσαν τα χρόνια έφτασα σιγά σιγά τα δύο πακέτα. Τώρα με τα terea υπάρχουν μέρες που μπορεί να κάνω και παραπάνω.

Που θέλω να καταλήξω. Ναι, το κανονικό τσιγάρο το έχω αφήσει χρόνια πίσω, δε μου λείπει καθόλου και πλέον δε μου αρέσει στις σπάνιες φορές που κάνω κανένα κανονικό. Δεν θεωρώ όμως ότι έχω κάνει το μεγάλο βήμα. Το μεγάλο βήμα για μένα θα ήταν να μπορώ να κάνω 5-6 την ημέρα, όμως απ ότι φαίνεται σε μένα δε δουλεύει, γιατί τη μία μέρα λέω τι 6 τι 8 και τελικά σε λίγες μέρες ξαναφτάνω στα 2 πακέτα. 'Εχω δοκιμάσει και το "κόψιμο μαχαίρι" και λειτουργεί κάπως καλύτερα γιατί έχω στο μυαλό μου κρατήσω το 0, τελικά όμως σπάει και αυτό γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να χονέψω τη σκέψη του να μην ξανακαπνίσω. Πέρυσι το κράτησα  2 μήνες χωρίς τσιγάρο. Αυτή τη βδομάδα από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή δεν έκανα κανένα και πήρα πακέτο την Παρασκευή το βράδυ. Τώρα με το Iluma στο χέρι σκέφτομαι μήπως το ξανακάνω αύριο. 

Δεν είναι μόνο η υγεία, είναι και το οικονομικό πολύ σοβαρό κομμάτι, και πλέον θέλω να κάνω την αλλαγή, αλλά δεν μπορώ να το βρω.  

 

Όταν είσαι σε αυτή τη φάση που περιγράφεις (είμουνα και εγώ), τότε κοιτάς οικονομικότερους τρόπους εναλλακτικού καπνίσματος - εξαιρώντας εννοετίται το κανονικό τσιγάρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, BillT είπε

γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να χονέψω τη σκέψη του να μην ξανακαπνίσω. 

Δεν είναι μόνο η υγεία, είναι και το οικονομικό πολύ σοβαρό κομμάτι, και πλέον θέλω να κάνω την αλλαγή, αλλά δεν μπορώ να το βρω.  

Στέκομαι μόνο σε αυτή σου την φράση.

Αυτό ήταν πάντα το μεγάλο μου εμπόδιο γιατί η σκέψη και μόνο ότι δεν θα το ξαναβάλω στο στόμα μου σε στιγμές που το απολαμβάνω  με σκότωνε.

Κοίτα να δεις όμως τι μπορείς να κάνεις γιατί τα πάντα είναι θέμα μυαλού.

Κλείδωσε ένα στόχο στο μυαλό σου για τα 5 τσιγάρα και πες αυτό θα είναι το όριο.

Αν τα ξεπεράσεις τουλάχιστον να είναι πολύ μικρή η απόκλιση,έτσι θα έχεις ένα κίνητρο να μπορείς αυτό το νούμερο να το πλησιάζεις.Αν τοποθετήσεις τον πήχη ψηλότερα τότε θα ξεφύγεις και θα είσαι σαν να κυνηγάς την ουρά σου.

Εγώ έκανα τις 2 πρώτες μέρες 10 τσιγάρα,μου είπανε την πρώτη βδομάδα να κάνω όσα θέλω για να δω που βρίσκομαι. 

Εγώ ήθελα να κάνω όλη τη μέρα όσα ήθελα και μου βγαίνανε.Τόσα μου βγήκανε.

Εχτές έκανα 8 και τώρα πλέον 4η μέρα έχω βρει τον τρόπο.

Θέλω να είμαι στα ίδια 5-6 όπως με το κ.τ άλλωστε ήδη έχει αρχίσει και μου φαίνεται βαρύ. 

Η ουσία είναι ότι θέλω να κάνω ακριβώς τα ίδια πράγματα τις ίδιες κινήσεις και τις ίδιες ώρες που κάπνιζα χωρίς να αλλάξει κάτι στη συνήθεια μου την καθημερινή.

Αυτός είναι ο στόχος και έτσι πρέπει να το βλέπουμε όλοι.

Αν είναι να πάω στο 1 πακέτο τη μέρα δεν αλλάζει κάτι έστω και με αυτόν τον καλύτερο εναλλακτικό τρόπο.

Είπαμε το τσιγάρο είναι συνήθεια και στιγμές,αν αυτό το κλειδώσεις στο μυαλό σου τότε θα τα καταφέρεις.

Αυτά τα λέω να τα ακούω και εγώ και χαίρομαι που είμαι σε καλό δρόμο με αυτά που ακούω για το iqos.

 

Το οικονομικό ισχύει αλλά πέρασε το σε δεύτερη μοίρα.

Επεξ/σία από vlafo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

11η μέρα σήμερα.

Δε μου λείπει καθόλου το τσιγάρο,μπορώ να πω ούτε καν το αναπολώ και είναι πραγματικά περίεργο.

Έχω κάνει 2 μέρες 10 τσιγάρα αλλά τις υπόλοιπες είμαι στα 8.Έχω ανεβάσει λίγο την δόση από τα 5,6 που έκανα κ.τ και ο στόχος είναι αν τα καταφέρω να είμαι πάλι στα ίδια.

Η αίσθηση είναι ωραία,αισθάνομαι ηδη καλύτερα και πιο υγιεινά και εχει τo iqos ένα quality. 

Συνεχίζουμε και ελπίζω να τα καταφέρω να απαλλαγώ οριστικά και κυρίως στο μυαλό.

Πάντως και το iqos είναι με μια μορφή εθιστικό. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

1 μήνας σήμερα κλεισμένος.

Είναι φοβερό πως πλέον δεν μου λείπει το τσιγάρο ούτε καν σαν σκέψη.

Βγήκα προχθές σε ένα μαγαζί και με ενοχλούσε πολύ και ο καπνός και ο φίλος μου που έκανε στριφτό όπως και εγώ κάποτε.Κοίταγα τον καπνό και έλεγα κοίτα τι κάπνιζα.

Iqos=quality.

Είμαι στα 6-8 τσιγάρα τη μέρα και παραπάνω πήγα μόνο προχτές.Φοβερή βελτίωση σε πνεύμονες,αντοχές,ύπνο και γενικά νιώθω καθαρός σαν να το έχω κόψει.

Το μόνο απλά που έχω καταλήξει,είναι ότι ήδη αισθάνομαι εθισμένος σε αυτό και δεν ξέρω αν είναι από τη χαρά μου ή επειδή πραγματικά μου αρέσει και το απολαμβάνω.

Άσχημο πραγμα ο εθισμός αλλά θέλω να πιστεύω πως είναι το τελευταίο στάδιο οριστικά.

Δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό αλλά τσιγάρο δεν ξαναβάζω στο στόμα μου.

Το θέμα είναι κάποια στιγμή να το πω και για το iqos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...