Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, daPro είπε

 

 

Στις 12/10/2023 στις 6:04 ΜΜ, Tigkas είπε

Νέο ατμικό IQOS VEEV ONE. Αν το δοκιμάσει κάποιος ας γράψει ετνυπώσεις. 

 

22 ώρες πριν, daPro είπε

Μου ήρθε μαιλ ότι μπορώ να ανταλλάξω το veev (που το έχω παρατημένο)με το νέο veev one.. δωρεάν.

Ξέρουμε τπτ γι'αυτό?Τι λέει το veev one?

Εκανα το trade in, είχα και εγώ το παλιό. Ουσιαστικά δίνεις το παλιό παίρνεις το καινούριο (μόνο τη συσκευή χωρίς κάψουλες και σου δίνουν στη συσκευασία μόνο καλώδιο και όχι πριζάκι φόρτισης)

 

Για εμένα προσωπικά που έκανα μόνο Red Mix πήγα στον πνευματικό διάδοχο το Red (Strawberry & Dragon Fruit) και είναι πολύ καλό. Η μπαταρία διαρκεί περισσότερο, ακριβώς όσο διαρκεί μία κάψουλα απο την αρχή μέχρι περίπου το τέλος. Η συσκευή είναι πιό λεπτή, σαν στυλό και οι κάψουλες περισσότερη χωρητικότητα. Εκεί που μου έβγαζε μιαμιση μέρα τώρα βγάζω 2 ή και 3. Παραθέτω φωτό της συσκευής σε μπλε-μωβ χρώμα (το ονομάζουν electric purple)

 

Γενικά αν σου άρεσε το Veev τότε το One είναι πρακτικά καλύτερο σε όλα (για εμένα τουλάχιστον)

Screenshot_20231019_145351_Gallery.jpg

Επεξ/σία από Kag1ante
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα και γω την αλλαγή χθες. Το veev έτσι κι αλλιώς το χρησιμοποιώ συμπληρωματικά με το iluma και δεν κάνω σταθερή χρήση. 

Ουσιαστικά με την αλλαγή το όλο κέρδος είναι 3 ευρώ, αφού με το καινούριο δεν παίρνεις κάψουλες όπως λέει και ο φίλος παραπάνω. οπότε αν έχετε αμφιβολίες κρατήστε και το παλιό. εγώ το έκανα για να μην γεμίζω ηλεκτρονικά σκουπίδια. Επίσης μου είπαν ότι το παλίο πρέπει να είναι στην εγγύηση για να γίνει η αλλαγή.

Ο κυριότερος λόγος για την αλλαγή ήταν για να δοκιμάσω τι καπνικές γεύσεις καθώς στο παλιό veev για μένα ήταν αηδιαστικές. πήρα την balance με επίγευση καφέ και τουλάχιστον καπνίζεται αν και δεν με τρελαίνει. Επίσης η μέντα που κάνω είναι οκ αν και που που μου μύριζε λίγο καμμένο σε κάποιες τζούρες.

Να προσθέσω μόνο τα παρακάτω στα όσα είπε ο @Kag1ante 

1. η νέα συσκευή αν και έχει και αυτή κουμπί ενεργοποίσης, λειτουργεί διαφορετικά από το παλίο. Εδώ το πατάς μια φορά για ενεργοποίηση και η συσκευή δεν απενεργοποιείται αν την αφήσεις χωρίς να κάνεις χρήση. την επόμενη φορά δηλαδή ακόμα και την επόμενη μέρα κάνεις τζούρα χωρίς να πατήσεις το κουμπί. Δεν ξέρω τι κέρδος μπορεί να έχει κάποιος στη μπαταρία αν την απενεργοποιεί.

2. Η νέα συσκευή δεν συνδέεται στο iqos app. Δεν κοίταξα καν να δω αν έχει Bluetooth για να πω αν περιμένουμε να γίνει κάτι  σε επόμενη έκδοση της εφαρμογής. Μικρής σημασίας, αλλά εμένα μου άρεσε στο παλίο που είχε ρύθμιση στη τζούρα να κάνει το εφέ μπουρμπουλίθρας/ναργιλέ....

υ.γ. στο μαγαζί που πήγα για την αλλαγή είχε εγκατεστημένο μια τεράστια οθόνη και κάμερα και ένας άλλος πελάτης έκανε video call με το iqos support. Όταν ο πελάτης αυτός έφυγε δεν έκλεισε η κλήση και η κοπέλα στο support περίμενε εκεί και μάλιστα μιλήσαμε και λίγο. Από τη μία ωραίο, από την άλλη λίγο creepy να σε παρακαλουθούν και όταν πας για τσιγάρα... 

Επεξ/σία από BillT
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BillT είπε

έκανα και γω την αλλαγή χθες. Το veev έτσι κι αλλιώς το χρησιμοποιώ συμπληρωματικά με το iluma και δεν κάνω σταθερή χρήση. 

Ουσιαστικά με την αλλαγή το όλο κέρδος είναι 3 ευρώ, αφού με το καινούριο δεν παίρνεις κάψουλες όπως λέει και ο φίλος παραπάνω. οπότε αν έχετε αμφιβολίες κρατήστε και το παλιό. εγώ το έκανα για να μην γεμίζω ηλεκτρονικά σκουπίδια. Επίσης μου είπαν ότι το παλίο πρέπει να είναι στην εγγύηση για να γίνει η αλλαγή.

Ο κυριότερος λόγος για την αλλαγή ήταν για να δοκιμάσω τι καπνικές γεύσεις καθώς στο παλιό veev για μένα ήταν αηδιαστικές. πήρα την balance με επίγευση καφέ και τουλάχιστον καπνίζεται αν και δεν με τρελαίνει. Επίσης η μέντα που κάνω είναι οκ αν και που που μου μύριζε λίγο καμμένο σε κάποιες τζούρες.

Να προσθέσω μόνο τα παρακάτω στα όσα είπε ο @Kag1ante 

1. η νέα συσκευή αν και έχει και αυτή κουμπί ενεργοποίσης, λειτουργεί διαφορετικά από το παλίο. Εδώ το πατάς μια φορά για ενεργοποίηση και η συσκευή δεν απενεργοποιείται αν την αφήσεις χωρίς να κάνεις χρήση. την επόμενη φορά δηλαδή ακόμα και την επόμενη μέρα κάνεις τζούρα χωρίς να πατήσεις το κουμπί. Δεν ξέρω τι κέρδος μπορεί να έχει κάποιος στη μπαταρία αν την απενεργοποιεί.

2. Η νέα συσκευή δεν συνδέεται στο iqos app. Δεν κοίταξα καν να δω αν έχει Bluetooth για να πω αν περιμένουμε να γίνει κάτι  σε επόμενη έκδοση της εφαρμογής. Μικρής σημασίας, αλλά εμένα μου άρεσε στο παλίο που είχε ρύθμιση στη τζούρα να κάνει το εφέ μπουρμπουλίθρας/ναργιλέ....

υ.γ. στο μαγαζί που πήγα για την αλλαγή είχε εγκατεστημένο μια τεράστια οθόνη και κάμερα και ένας άλλος πελάτης έκανε video call με το iqos support. Όταν ο πελάτης αυτός έφυγε δεν έκλεισε η κλήση και η κοπέλα στο support περίμενε εκεί και μάλιστα μιλήσαμε και λίγο. Από τη μία ωραίο, από την άλλη λίγο creepy να σε παρακαλουθούν και όταν πας για τσιγάρα... 

Πολύ σωστά όλα. Να πώ ότι του εφέ ναργιλέ λείπει και σε εμένα αλλά με άλλους χρήστες που είχα μιλήσει τους φαινόταν ενοχλητικό. Τώρα για τη συσκευή που δεν κλείνει αυτό το μοτίβο υπάρχει σε διάφορα vape και δεν έχει αντίκτυπο στην αντοχή, απλά βοηθάει στην "ευκολία" του να ρουφας κατευθείαν χωρίς να ανοιγοκλείνεις τη συσκευή (έτσι πιστεύω τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Kag1ante said:

 Τώρα για τη συσκευή που δεν κλείνει αυτό το μοτίβο υπάρχει σε διάφορα vape και δεν έχει αντίκτυπο στην αντοχή, απλά βοηθάει στην "ευκολία" του να ρουφας κατευθείαν χωρίς να ανοιγοκλείνεις τη συσκευή (έτσι πιστεύω τουλάχιστον)

Μα και γω δεν το απενεργοποιώ πλέον. Είναι σίγουρα αρκετά πιο βολικό. Σε όσα noname vape στικακια έχω δει κανένα δεν έχει κουμπί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Αυτή η γεύση του RED από VeeV τι φάση; Λες κ βγάζει Καμμένο είναι…

Εγώ πήρα το dark tobacco( veev one το καινούργιο)..I like it..

Επεξ/σία από daPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2023 στις 12:04 ΠΜ, gusmin είπε

Δοκίμασε κανείς το ploom x να μας πει εντυπώσεις;

οταν λεμε καμελ εννοουμε καμελ ή απλα πηραν το ονομα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 χρόνια ξαναγύρισα στο Iqos. Διάλεξα το Iluma (ουσιαστικά το μοντέλο 3.0). Η μέρα με την νύχτα σε σχέση με την παλιά συσκευή (2.4), μηδέν βρωμιές, δεν χρειάζεται καθάρισμα, πιο απλοποιημένο στην χρήση.

 

Απ ότι θυμάμαι τότε γύρω στο ‘18-‘19, μετα από μερικούς μήνες χωρίς κανονικό τσιγάρο, ήταν σαν να έχω κόψει σχεδόν τελείως το κάπνισμα, άλλες ανάσες, διάθεση, ενέργεια κλπ. Ελπίζω να το πετύχω και αυτή τη φορά, γιατί το κάπνισμα με είχε πραγματικά ισοπεδώσει (1-1,5 πακέτο ημερησίως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 31/10/2023 at 12:01, dalan2007 said:

οταν λεμε καμελ εννοουμε καμελ ή απλα πηραν το ονομα??

Ναι κανονικό, η JTI λάνσαρε τον ανταγωνιστή του iqos.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...