Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όμως κολλητός φίλος που ερευνά το θέμα στο χημικό Θεσσαλονίκης μου απέδειξε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει 25 τοις εκατό παραπάνω καρκινογόνες ουσίες από το κανονικό τσιγάρο σε συγκέντρωση.

 

Να μαντέψω; Τον φίλο τον λένε Μπεχράκη;

 

Ας το πανε ενα 10ρικο τουλαχιστον το πακετο η το γεμισμα να βγαζει και το κρατος κανα φρεγκο απο τον καρκινο

 

Βασικά εκεί είναι το θέμα. Ναι μεν κερδίζει το κράτος από τους φόρους αλλά χάνει (;!) από τις παθήσεις αφού φαντάζομαι ένα μεγάλο μέρος επιβαρύνει το ΕΣΥ. Το να θέλεις να φορολογήσεις (σε υπερβολικό βαθμό) όμως ένα μέσο που χρησιμοποιείται (αλλά όχι απαραίτητα διαφημίζεται) για τη διακοπή του καπνίσματος, είτε αυτό λέγεται iQos είτε ηλεκτρονικό, τσίχλες, τσιρότα ή υπόθετα νικοτίνης, καταλαβαίνεις πως είναι οριακά ανήθικο, έτσι;

 

Οπότε μάλλον σαν πολίτες μας συμφέρει να το κόψουμε, με κάθε τρόπο, ειδάλλως αυτό:

 

aLD15MA_700b.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απογοήτευση παιδιά αυτά που διάβασα εδώ. Δυστυχώς εμένα μου άρεσε παρά πολύ το ηλεκτρονικό τσιγάρο και ήμουν έτοιμος να το ξεκινήσω. Όμως κολλητός φίλος που ερευνά το θέμα στο χημικό Θεσσαλονίκης μου απέδειξε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει 25 τοις εκατό παραπάνω καρκινογόνες ουσίες από το κανονικό τσιγάρο σε συγκέντρωση. Οποία βελτίωση νοιώθει ο ατμιστης είναι γιατί γλιτώνει την πίσσα από την καύση.

 

Αυτό πάει να κάνει και η Phillip Morris αλλά αφού μου λέτε ότι έχει χάλια γεύση και παίρνει μόνο τον δικό τους καπνό δυστυχώς δεν θα το πάρω

 

Και κάπως έτσι βρέθηκε η πρώτη έρευνα στην υφήλιο που αποδεικνύει πως το Ηλεκτρονικό Τσιγάρο (με υγρά αναπλήρωσης) είναι περισσότερο επιβλαβές από τον καπνό και τα παράγωγά του (Τσιγάρο, iQos).

 

Πέραν της πλάκας, ο κολλητός σου δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει πτυχίο από το Χημικό Θεσσαλονίκης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η νικοτίνη αυτή καθ' αυτή δεν είναι που κάνει την ζημιά στην υγεία, αυτή ευθύνεται για τον εθισμό, αλλά την ζημιά την προκαλούν οι υπόλοιπες συμπληρωματικές ουσίες από την μία και πίσσα κτλ. λόγω της καύσης.

 

 

 

Για ρώτα τα αγγεία σου αν κάνει κακό η νικοτίνη. Μην λέμε ότι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρώτα τα αγγεία σου αν κάνει κακό η νικοτίνη. Μην λέμε ότι θέλουμε.

Προς το παρών εσύ λες ότι θες.

 

Αντί για αερολογίες μερικοί καλό θα ήταν να παραχωρείτε και τις πηγές σας.

 

Μια φορά πάντως 9 στις 10 έρευνες λένε ότι η Νικοτίνη αυτή καθ'αυτή δεν έχει επιπτώσεις στον οργανισμό.

 

Και για την ιστορία, οι πατάτες,ντομάτες,κουνουπίδια και άλλα λαχανικά περιέχουν μικρές ποσότητες νικοτίνης.

 Όμως κολλητός φίλος που ερευνά το θέμα στο χημικό Θεσσαλονίκης μου απέδειξε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει 25 τοις εκατό παραπάνω καρκινογόνες ουσίες 

Ε πες το ρε μεγάλε.

 

Αφού το λέει ο κολλητός σου στο χημικό Θεσσαλονίκης γράφουμε στα @@ μας κολοσσούς όπως η Cancer Research UK, University College London και μερικούς ακόμα που έχουν αποδείξει με έρευνες (που μπορείς άνετα να βρεις στο διαδίκτυο) ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι πολλές φορές πιο ακίνδυνο από το συμβατικό τσιγάρο.

 

2 περιπτώσεις βλέπω.

 

Είτε ο φίλος σου είναι βύσμα είτε το χημικό της Θεσσαλονίκης είναι για τα μπάζα εντελώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρώτα τα αγγεία σου αν κάνει κακό η νικοτίνη. Μην λέμε ότι θέλουμε.

Προς το παρών εσύ λες ότι θες.

 

Αντί για αερολογίες μερικοί καλό θα ήταν να παραχωρείτε και τις πηγές σας.

 

Μια φορά πάντως 9 στις 10 έρευνες λένε ότι η Νικοτίνη αυτή καθ'αυτή δεν έχει επιπτώσεις στον οργανισμό.

 

Και για την ιστορία, οι πατάτες,ντομάτες,κουνουπίδια και άλλα λαχανικά περιέχουν μικρές ποσότητες νικοτίνης.

Η νικοτίνη, σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να αποβεί επικίνδυνη για τον οργανισμό. Έμφαση στο «μεγάλες», από >0.5 mg/m3 έως 5 mg/m3 σύμφωνα με το CDC.

 

Αυτό, από το να πουμε πως η ποσότητα νικοτίνης σε ένα τσιγάρο ή το IQOS είναι -επικίνδυνη- απέχει χιλιόμετρα.

 

Αντιθέτως, σε μικρές ποσότητες όχι απλά δεν είναι επικίνδυνη (για όσους δεν έχουν ήδη κάποιο πρόβλημα υγείας όπως ξέρωγω υπέρταση ή πίεση-εκεί και η καφεϊνη μπορεί να επιβαρύνει την υγεία τους), αλλά ερευνώνται και οι πιθανές ιδιότητες της στον τομέα της υγείας. Σύμφωνα με το επιστημονικό περιοδικό Brain and Cognition μπορεί να έχει βοηθήσει σημαντικά ασθενείς με Παρκινσον και ADHD.

 

Αντίθετα, σύμφωνα με το πανεπιστήμιο της Βοστώνης, «στις λίγες μελέτες, αρνητικά αποτελέσματα παρουσιάζονται μόνο σε καπνιστές και όχι σε χρήστες μη-καπνικών προϊόντων νικοτίνης/NRT».

 

Και όλα αυτά από πέντε λεπτά αναζήτηση στο google (κυρίως για πηγές)

 

Αυτό (για να προλάβω κάποιους) μέχρι το «καταναλώνετε νικοτινούχα άφοβα γιατί δεν παίζει πρόβλημα», επίσης απέχει χιλιόμετρα. Πρόκειται για άκρως εθιστική ουσία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Δεν είναι ανάγκη ούτε να τη δαιμονοποιούμε, αλλά ούτε και να την περνάμε στο ντούκου.

 

Χρειάζονται περαιτέρω μελέτες για να έχουμε ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα, αλλά όπως δείχνουν μέχρι τώρα η νικοτίνη στο κάπνισμα συμβάλει μόνο στον εθισμό, όχι (πάλι, εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων) στην επιβάρυνση της υγείας μας -σκέτη-.

 

Γιατρούς έχουμε στο φόρουμ οποιαδήποτε υπόδειξη ή διόρθωση καλοδεχούμενη ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι οι νέοι καπνίζουν λιγότερο, αλλά είναι απλά μια αίσθηση, μπορεί να κάνω λάθος με νούμερα.

@zio δυστυχως το αντίθετο συμβαίνει βλέπεις ηλικίες 13-14 με ηλεκτρονικο τσιγάρο και μόνο εγκεφαλικο που δεν παθαίνω.

Είναι τέτοια η έλλειψη παιδειας που πραγματικά απορώ γιατί δεν κάνουν κάτι πιο δραστικο σε σχέση με αυτό το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Eγω ειμαι κατοχος του εδω και 1 περιπου μηνα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω είναι τι σημαινει αυτο το 6,1g που υπαρχει και στα 3 ειδη καπνου-πακετα που υπαρχουν διαθεσιμα;;

Είναι η περιεκτικοτητα σε νικοτινη και γιατι ειναι σε ολα τα πακετα ιδια αφου τα χαρμανια ειναι 3 διαφορετικα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιεκτικότητα σε νικοτίνη είναι και στα 3 πακέτα η ίδια και αν δε κάνω λάθος είναι 0.5 mg, δηλαδή όσο έχει και ένα Marlboro Light.

Το μόνο που αλλάζει στα πακέτα είναι η γεύση.

Το 6,1g είναι τα γραμμάρια του καπνού που έχει ή η ράβδος ή όλο το πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω ενα μηνα τωρα και απο την ημερα που το αγορασα δεν αναζητησα αλλο τσιγαρο!

 

Σε καθε πακετο τουλαχιστον δυο heetsticks δεν βγαζουν καπνο και επισης αυτο που λεει ο φιλος παραπανω με την αλλοιωση του πλαστικου κατω απο το φιλτρο το εχω παρατηρησει και εγω, επισης στις δυο τελευταιες τζουρες νιωθεις και τη γευση του πλαστικου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ πάντως το πήρα δοκιμαστικά και μπορω να πω ότι η διαφορά είναι αισθητή στο σώμα σου. Σιγουρα, δε σε καλύπτει στο 100% οπως το τσιγάρο, αλλα θα έλεγα ότι είναι πιο "υγιεινό". Από τις γεύσεις μόνο η μέντα αξίζει για μένα και το κυριότερο δε βρώμας, ούτε έχεις βήχα πλέον το πρωί. Αξίζει πάντως και είναι πολύ καλύτερο από το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιγάρο πάει πακέτο με την πνευματική χρεοκοπία;

Βλέπω τους πιο πολλούς νέους να καπνίζουν πλέον.

Γενικά βλέπω μόνο χειρότερες γενιές από τις προηγούμενες.

Ειδικά αυτά τα ηλεκτρονικά τσιγάρα έχουν απογειώσει την έλλειψη σεβασμού προς τους ανθρώπους που βρίσκονται στον ίδιο χώρο μιας και παράγουν τεράστια πραγματικά σύννεφα καπνού.

Θέλει hard reset τελικά η χώρα.

Τέτοια έλλειψη παιδείας δε συνάντησα πουθενά και έχω περάσει και δουλέψει σε αρκετές χώρες του λεγόμενου δυτικού πολιτισμού.

Συμβαίνει το εξής παράδοξο με το τσιγάρο: Αν και σαν εικόνα, μυρωδια και επιδειξη ελλειψης σεβασμου, ταιριάζει αρτια με αυτο που περιγράφεις σαν πνευματική ένδεια, είτε μιλαμε για χιπστεροκαραφλογαμπρους που έχουν παρκάρει το σκούτερ πάνω στο πεζοδρόμιο για να ατμισουν αυτη την ηλεκτρονική παπαρια στην πολυθρόνα της καφετέριας είτε για τον καλοντυμενο υπουργό πολιτισμού μεσα σε μουσείο, και όμως δεν ειναι παντα συνώνυμο αυτής της πνευματικής ενδειας για να τα συσχετισεις σαν ευτυχισμένος και πνιγμένος απο τον καπνό κριτής. Μου έχει τύχει να παίρνω συνέντευξη απο μέλη φιλανθρωπης, πραγματικά οχι στα χαρτιά, ομάδα; αλληλεγγύης, ή ανθρώπους των γραμμάτων και οχι των επιδοτήσεων των γραμματων, να αμολανε με ηδονή τον καπνό με στην μούρη μου ενώ ξεροβήχω νευρικως. Φαντάσου και αλλους πιο γνωστούς σπουδαιους αλλα ταπεινους τσιγαροεξαρτημενους όπως ο λοιζος ή καθηγητές πανεπιστήμιου που νιώθουν ακομα παιδια μιλώντας σε φοιτητές τους. Φαντάσου επίσης γυναίκες που δεν ποζαρουν στο ινσταγκραμ για να εχουνε διδακτορικό στο φεικ, αλλα εχουνε βιωσει οργασμούς (οχι απαραίτητα μη πνευματικους) και παλι την υστατη στιγμή ευτυχίας, αρπαζουν αδιαπραγματευτα το τσιγαράκι τους. Περίεργο όλο αυτο. Ποτε δεν κατάφερα να χωνέψω αυτην την τζουρα εξαρτησης απο ανθρώπους που στάθηκαν κατά τα αλλα σε πραγματα ουσιωδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πριν 3 μήνες αποφάσισα να εμπιστευτώ το μεγάλο όνομα που βρίσκεται πίσω από το iqos και μετά από μια σύντομη παρουσίαση στο kioscy αγόρασα την συσκευή. Με μεγάλη προσπάθεια κατάφερα να την συνηθίσω και να παραβλέπω τα αρνητικά για χάρη μίας καλύτερης ποιότητας καπνού απαλλαγμένη από τα συστατικά της καύσης. 1ον.Μικρη διάρκεια 3με4 λεπτά και οχι6. 2ον. 5 με 6 τζουρες καλές και όχι 14. 3ον. Ακριβό αφού η τιμη του αυξήθηκε σε ένα μήνα από 32 σε 36 ευρώ ενώ από μια μπάρα μπορεί να μην προλάβεις ούτε τις 5 με 6 καλές τζούρες και να χρειαστεί δεύτερη. Ακόμα και η συσκευή έχει τιμή πολλαπλάσια σε σχέση με την τιμή ανάλογου προϊόντος ανταγωνιστικής εταιρείας.

Και ενώ όλα αυτά τα προσπέρασα ερχόμαστε στο δια ταύτα... Την προηγούμενη Τετάρτη ενώ βρισκόμουν στην Σκύρο η συσκευή χαλάει. Αν και έχει ένα χρόνο εγγύηση πάω στην χώρα να αναζητήσω άλλη να αγορασω αλλά δεν υπήρχε. Τηλεφωνώ στην τεχνική υποστήριξη αλλά δεν λειτουργούσε βράδυ.. Λογικά ως εδώ.. .Το επόμενο πρωί μιλώ με την εταιρεία διαπιστώνει την βλάβη και κύρια Φωτεινή Παπ.... Μου προτείνει να μεταφέρω στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη το αντικαταστήσω ή να σταλει με curier το ανταλλακτικο την επομενη εβδομάδα. Προσπάθησα να της εξηγήσω πως 5 μέρες για να περιμένει κάποιος ένα καπνικο προϊόν απο το οποοο ειναι εξαρτημένος ειναι αδιανόητο και πως θα επρεπε να γινει άμεση εποστολη με ενδεχόμενη χρέωση σε μενα αλλα κατι τετοιο μου ειπε δεν μπορουσε να γινει.Κακως λοιπόν εμπιστεύτηκα το "μεγάλο ονομα" που δεν μπορεί να καταλάβει την ανάγκη ενός καπνιστή και να προσπαθήσει να τον εξυπηρετείσει έστω και με κάποια επιβάρυνση αφού το δυκτιο της είναι μετριο.ΥΓ Σήμερα με πήρε κάποιος υπεύθυνος από την εταιρεία και αφού μου έκανε μια εισαγωγή του στυλ ότι ειδικά για εσάς... προώθησαν το αίτημα σας... Και μου πρότεινε την ίδια λύση....Φυκια.. Το πέταξα και πάμε πάλι να βρούμε κάτι άλλο πιο φερεγγυο αφού δυστυχώς εξαρτομαστε ακομα από τον καπνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...