Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ChownTuen είπε

Είμαι σίγουρος ότι ο χρόνος είναι ανεξάρτητος από το πόσο καπνίζω. Έχω IQOS 3 DUO.

Ακόμη και αν αφήσω το τσιγάρο χωρίς καμία τζούρα, πάλι το ίδιο θα τελειώσει. Εξάλλου πως το καταλαβαίνει; μια λαμαρίνα τι αισθητήρες μπορεί να έχει;

Κι όμως αν τραβάς συνεχώς σβήνει νωρίτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ChownTuen είπε

Είμαι σίγουρος ότι ο χρόνος είναι ανεξάρτητος από το πόσο καπνίζω. Έχω IQOS 3 DUO.

Ακόμη και αν αφήσω το τσιγάρο χωρίς καμία τζούρα, πάλι το ίδιο θα τελειώσει. Εξάλλου πως το καταλαβαίνει; μια λαμαρίνα τι αισθητήρες μπορεί να έχει;

Από το site του iqos. Εγώ πάντως από περιέργεια που τις ειχα μετρήσει παλαιότερα, όντως ήταν τόσες. 

Screenshot_20191107_234956-540x1120.jpg

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ανοίγοντας ένα χρησιμοποιημένο τσιγάρο έχει στρώσεις κάπνου που δεν είναι καμένες (περίπου 15%) 😛

Μια άλλη ερώτηση: Τι είναι το γκρίζο κουτάκι ανάμεσα στα heets και στο καθαριστικό;

 

c001481cbfa80b634a82c2fa67a520d4bfed5ae1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ChownTuen είπε

Είμαι σίγουρος ότι ο χρόνος είναι ανεξάρτητος από το πόσο καπνίζω. Έχω IQOS 3 DUO.

Ακόμη και αν αφήσω το τσιγάρο χωρίς καμία τζούρα, πάλι το ίδιο θα τελειώσει. Εξάλλου πως το καταλαβαίνει; μια λαμαρίνα τι αισθητήρες μπορεί να έχει;

Να σε ρωτήσω από που το πήρες το IQOS DUO; Το περιμένω να έρθει Ελλάδα ενώ έχει κυκλοφορήσει παντού εκτός απο εδώ ή μήπως το έφεραν και δεν το πήρα χαμπάρι; Το κουτάκι που βλέπεις στη φωτογραφία είναι θήκη μικρή για αποτσίγαρα, αν το χρησιμοποιείς σε μέρος που δεν έχει τασάκια ή κάδους απορριμάτων. Ειναι πρακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, harris231 είπε

Το κουτάκι που βλέπεις στη φωτογραφία είναι θήκη μικρή για αποτσίγαρα, αν το χρησιμοποιείς σε μέρος που δεν έχει τασάκια ή κάδους απορριμάτων. Ειναι πρακτικό.

Αυτό εδώ;

PS: Η κούτα με τα heets στα 40 ευρώ θεωρείτε καλή τιμή;

03d83a14bbd25b5abe618cf83759bb87776bb635.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως αν πάρεις κούτα από κατάστημα iqos σου την δίνουν με 38ευρώ αν θυμάμαι καλά. Κατά τα άλλα αν κρίνω απο τιμές εξωτερικού, είμαστε φθηνότεροι απο όλους τους άλλους. Για το κουτάκι ναι αυτό λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, harris231 είπε

Νομίζω πως αν πάρεις κούτα από κατάστημα iqos σου την δίνουν με 38ευρώ αν θυμάμαι καλά. Κατά τα άλλα αν κρίνω απο τιμές εξωτερικού, είμαστε φθηνότεροι απο όλους τους άλλους. Για το κουτάκι ναι αυτό λέω.

Απο καταστημα iqos και απο το site η τιμη ειναι 38 ευρω. Αν παρεις απο το site δεν σε χρεωνουν μεταφορικα και στα φερνει η acs στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κυκλοφορήσει σε όλο τον κόσμο το Iqos 3 Duo και για κάποιο λόγο δεν το έφεραν ΜΟΝΟ στην Ελλάδα. Σε όλες τις χώρες ανακοινώθηκε, σε όλες τις χώρες παρουσιάστηκε με κάθε επισημότητα (ακόμα και στην Κύπρο) και σε εμάς ακόμα φορτίζουμε τη μία φορά.  Όσες φορές και αν ρώτησα, η κλασσική ξύλινη γλώσσα ως απάντηση και είμαστε κοντά (και καλά). Μάλλον για ξεστοκάρισμα την κόβω τη δουλειά, να πουλήσουνε τα απούλητα 3άρια θέλουν αφού προφανώς οι πωλήσεις ήταν κάτω των προσδοκιών τους (δεν λέω πως δεν πήγε καλά αφού παντού iqos κρατάνε) αλλά προφανώς έφεραν περισσότερα κομμάτια και μάλλον τους έμειναν. Δεν εξηγείται αλλιώς. Κρίμα και απογοήτευση. Εκτός αν περιμένουν τα Χριστούγεννα να το λανσάρουν λόγω εορτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/11/2019 στις 9:41 ΠΜ, JiovanniGeorgeo είπε

Ρε παιδιά. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

1/4 τσιγάρα ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΤΑΙ. Δεν βγάζει καπνό, δεν ρουφιέται, το αισθάνομαι σαν μπουκωμένο με το που το βάζω.

Είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ. Με τα σκουπάκια του, με μπατονέτα, με συνδετήρα να το ξήσω - ΟΛΑ τα κάνω.

Πείτε μου πως κάτι κάνω λάθος στη προθέρμανη / τοποθέτηση και πως επιλύεται. Δε μου φτάνει που κλαίω 0.20 / λεπτό, είναι και για πέταμα μερικά!

Μερικές παρτίδες είναι κυριολεκτικά για πέταμα, το ένα μετά το άλλο τζούφια. Κι εγώ δοκίμαζα διάφορα tips αλλά έκαναν μικρή διαφορά. Έχω σταματήσει να αγοράζω κούτα γι'αυτό τον λόγο. Επειδή μου έχει τύχει σε μια κούτα το 1/4 να είναι άχρηστα κυριολεκτικά, και να κλαίω τα λεφτά μου (αγοράζοντας μόνο ένα πακέτο κάθε μέρα, και από διαφορετικά μαγαζιά, έχω μειώσει τις πιθανότητες να πετύχω απανωτά άχρηστα sticks). Πάντως η ποιότητα κατασκευής των sticks είναι για τα μπάζα, μου έχει τύχει μέχρι και σε αγορά από το site τους το πρόβλημα (χαρακτηριστικό του γνώρισμα όταν συμβαίνει ότι στο τέλος αφαιρείς μόνο το κέλυφος του stick, και όλος ο καπνός μένει κολλημένος στο holder, ή εναλλακτικά βλέπεις το ενδιάμεσο φίλτρο ζαρωμένο σαν σερπαντίνα παρότι δεν το πίεσες υπερβολικά).

Καπνίζω iqos, και μάλιστα αποκλειστικά, από τότε που βγήκε (μ'έχει σώσει από τον τσιγαρόβηχα), ξέρω πώς να χρησιμοποιήσω την συσκευή. Απλά κάτι πηγαίνει κατά διαστήματα στραβά στην παραγωγή τους και βγάζουν στην αγορά heetsticks ελαττωματικά. Τελευταία φορά μου συνέβηκε το καλοκαίρι σε απανωτά πακέτα της ίδιας κούτας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ανάλογο thread. Συμμετείχα σε έρευνα για το iqos πριν από μερικά χρόνια για το harm reduction των εναλλακτικών συσκευών καπνίσματος. 

Μεταξύ άλλων μετρήσεων, μας είχαν μετρήσει και με μία συσκευή ανίχνευσης μονοξειδίου του άνθρακα η οποία δεν έδειξε σημαντική μείωση του μονοξειδίου σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο. Τα συνολικά αποτελέσματα της έρευνας, έδειξαν μικρή διαφορά σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. 

Δεν τα γράφω αυτά για να αρπαχτώ με τους χρήστες του iqos, απλά ενημερώνω, ούτως η άλλως εγώ προσωπικά τα έχω κόψει όλα πλέον (καπνισμα, άτμισμα, iqos) και βρήκα την υγειά μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rigani είπε

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ανάλογο thread. Συμμετείχα σε έρευνα για το iqos πριν από μερικά χρόνια για το harm reduction των εναλλακτικών συσκευών καπνίσματος. 

Μεταξύ άλλων μετρήσεων, μας είχαν μετρήσει και με μία συσκευή ανίχνευσης μονοξειδίου του άνθρακα η οποία δεν έδειξε σημαντική μείωση του μονοξειδίου σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο. Τα συνολικά αποτελέσματα της έρευνας, έδειξαν μικρή διαφορά σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. 

Δεν τα γράφω αυτά για να αρπαχτώ με τους χρήστες του iqos, απλά ενημερώνω, ούτως η άλλως εγώ προσωπικά τα έχω κόψει όλα πλέον (καπνισμα, άτμισμα, iqos) και βρήκα την υγειά μου.

Και από ατμό και από iqos φίλε οι περισσότεροι περαστικοί είναι μέχρι να ξαναγυρίσουν στο τσιγάρο αν και  ποτέ δεν το εγκατέλειψαν οι περισσότεροι.

Χαίρομαι από τα παράτησες όλα και εγώ το ίδιο πριν από 8 σχεδόν χρόνια ύστερα από εμπειρία 10 μηνών με ηλεκτρονικό.Το παν είναι να μπορέσεις να γλυτώσεις από όλα και όχι πιο είναι καλύτερο από το άλλο.Όλα σκ@@@ είναι με το συμπάθειο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το terra πολύ καλό! ξεκίνησα ξανά το iqos γιατί το είχα αφήσει για κάτι μήνες. Με το terra δεν θέλω ΚΤ σε καμία περίπτωση.  Το μόνο κακο ότι θέλω πολλά. Τώρα έβαλα τον εαυτό μου στη διαδικασία να κάνω 15 τη μέρα. λεω αυτά είναι κ μοιρασετα όπως θες. Τόσα με καφέ,τόσα με φαγητό, τόσα την υπόλοιπη μέρα.  αυτά είναι,δεν έχει αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2019 στις 7:51 ΠΜ, rigani είπε

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ανάλογο thread. Συμμετείχα σε έρευνα για το iqos πριν από μερικά χρόνια για το harm reduction των εναλλακτικών συσκευών καπνίσματος. 

Μεταξύ άλλων μετρήσεων, μας είχαν μετρήσει και με μία συσκευή ανίχνευσης μονοξειδίου του άνθρακα η οποία δεν έδειξε σημαντική μείωση του μονοξειδίου σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο. Τα συνολικά αποτελέσματα της έρευνας, έδειξαν μικρή διαφορά σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. 

Δεν τα γράφω αυτά για να αρπαχτώ με τους χρήστες του iqos, απλά ενημερώνω, ούτως η άλλως εγώ προσωπικά τα έχω κόψει όλα πλέον (καπνισμα, άτμισμα, iqos) και βρήκα την υγειά μου.

Αυτο που λες ειναι πολυ σοβαρο....

Αν μπορεις δωσε λιγο περισσοτερες πληροφοριες... Απο ποιον εγινε η ερευνα, ποσο σοβαρη, οργανωμενη και αξιοπιστη ηταν, τι αλλο ακριβως εδειξε, καθως και αν δημοσιευτηκε πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/12/2019 at 07:51, rigani said:

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ανάλογο thread. Συμμετείχα σε έρευνα για το iqos πριν από μερικά χρόνια για το harm reduction των εναλλακτικών συσκευών καπνίσματος. 

Μεταξύ άλλων μετρήσεων, μας είχαν μετρήσει και με μία συσκευή ανίχνευσης μονοξειδίου του άνθρακα η οποία δεν έδειξε σημαντική μείωση του μονοξειδίου σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο. Τα συνολικά αποτελέσματα της έρευνας, έδειξαν μικρή διαφορά σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο. 

Δεν τα γράφω αυτά για να αρπαχτώ με τους χρήστες του iqos, απλά ενημερώνω, ούτως η άλλως εγώ προσωπικά τα έχω κόψει όλα πλέον (καπνισμα, άτμισμα, iqos) και βρήκα την υγειά μου.

τη καλυτερη δουλεια εκανες,αλλα να σου κανω μια ερωτηση αφου τα δοκίμασες όλα???

 

πως  το εκοψες τελικα ??????!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...