Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, 1-9-9-90 είπε

Εγώ το χρησιμοποιώ 1μιση χρόνο...Η χρήση μου είναι στα 7 heet ημερησίως.. τόσα και τα στριφτό που έκανα...Η αλήθεια είναι πως ο αριθμός δεν είναι τόσο μεγάλος για να καταλάβω κάποια αξιοπρόσεκτη διαφορά.. οι αντοχές μου ήταν και είναι καλές.. λόγω προβλημάτων με θυρεοειδή κάνω συχνά εξετάσεις και αυτές καλές.. 

Σίγουρα όμως όταν ακούς μια άποψη τέτοια σε ανησυχεί.

ακούστηκε απλά μια άποψη, όπως ακούγονται καθημερινά χιλιάδες απόψεις για θανάτους από το ΚΤ όπως επίσης και διάφορες άλλες απόψεις για το ΗΤ και για το iqos.  Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω ακούσει τίποτα για το οτι ήταν χρήστης iqos και πέθανε από αυτό ή παρουσιάστηκε καρκίνος στο στόμα επειδή έκανε iqos. Επομένως δεν υπάρχει θεωρώ κανένας λόγος ανησυχίας επειδη απλά κάποιος είπε την άποψη του. Σε αυτή τη περίπτωση θα ήταν σωστότερο θεωρω να ζητήσεις ποιος ήταν αυτός ο ΩΡΛ και να συζητήσεις μαζί του πως έβγαλε αυτά τα συμπεράσματα..😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/5/2018 στις 9:35 ΠΜ, bakalex είπε

Eγω είμαι ακόμα χειρότερος απο σένα :D

Επειδή με τις προσφορές παλαιότερα έχω στοκ αρκετό(μέχρι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη περίπου),κάθε 4 του μηνός(starting point) βγάζω 33 πακέτα απο την καβάτζα μου.

Αυτά είναι τα ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ για μένα και τήν γυναίκα μου.Κάνουμε 10-11 τη μέρα ο καθένας.Τα βάζω σε ένα ντουλάπι και ξέρουμε οτι αυτά θα καπνίσουμε μέχρι τις 4 του άλλου μήνα.

Καί αυτό κάνουμε.Στην δουλειά παίρνω μαζί μου 7-8 τσιγάρα.Και άλλα 3 στο σπίτι μέχρι να κοιμηθώ σύνολο 11.

Πρίν που καπνίζαμε Marlboro ήθελα 33-35 πακέτα ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

Aπλά lol :D

Θα ήθελα τη βοήθειά σου σε κάτι.. Επειδή κι εγώ κάπως έτσι είπα να το κάνω κ να κάνω έως 15 την μέρα, εάν βρεθώ με παρέα ή για καφέ, δεν μπορώ να το τηρήσω γιατί ξεφεύγω.. τι κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις?? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Μαιρη2 είπε

Θα ήθελα τη βοήθειά σου σε κάτι.. Επειδή κι εγώ κάπως έτσι είπα να το κάνω κ να κάνω έως 15 την μέρα, εάν βρεθώ με παρέα ή για καφέ, δεν μπορώ να το τηρήσω γιατί ξεφεύγω.. τι κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις?? Ευχαριστώ!

Πιέζεις τον εγκέφαλό σου ότι αυτά θα κάνεις και τέλος... Ή παίρνεις μαζί σου μόνο όσα βαΖεις ως ημερήσιο όριο...και φυσικά δεν πλησιάζεις τα περίπτερα.. Είναι ευκαιρία τώρα με την εφαρμογή του αντικαπνιστικου να θέσουμε εμείς τα όρια. Λίγο η θέληση...λίγο η απαγόρευση θα έρθει και το αποτέλεσμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 1-9-9-90 είπε

Κάθε πότε καθαρίζετε το iqos?

Όσο πιο συχνά ...τόσο πιο καλά. Εντάξει δεν λέμε σε κάθε heets να το καθαρίζεις, αλλά το βραδάκι πριν τον ύπνο... ή το πρωί πριν τον καφε.

Θα δεις ότι όσο πιο καθαρή είναι η λεπίδα τόσο πιο πολύ απολαμβάνεις το heet...

Από την iqos λένε κάθε 20 heets πάντως...Εγώ το καθαρίζω όπως ανέφερα από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, markosf είπε

Όσο πιο συχνά ...τόσο πιο καλά. Εντάξει δεν λέμε σε κάθε heets να το καθαρίζεις, αλλά το βραδάκι πριν τον ύπνο... ή το πρωί πριν τον καφε.

Θα δεις ότι όσο πιο καθαρή είναι η λεπίδα τόσο πιο πολύ απολαμβάνεις το heet...

Από την iqos λένε κάθε 20 heets πάντως...Εγώ το καθαρίζω όπως ανέφερα από πάνω.

Και στα 6 heet θα το καθαρίσεις δηλαδη; και κάτι αλλο το καθαρίζεις μέχρι να βγει η μπατονετα καθαρη; η είμαι υπερβολική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 1-9-9-90 είπε

Και στα 6 heet θα το καθαρίσεις δηλαδη; και κάτι αλλο το καθαρίζεις μέχρι να βγει η μπατονετα καθαρη; η είμαι υπερβολική;

Αν κάνεις τόσα στην διάρκεια της μέρας δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο από καθάρισμα...Στα διπλάσια όμως έστω ένα καθάρισμα μόνο με το βουρτσακι το κάνω, για να φύγουν τα υπολείμματα. 

Για την μπατονετα...αν με πιάσει ο "ψυχαναγκασμός" μου...κάνω άσπρη και την λεπίδα 😁😁😁...

Πάντως έχω δει ότι όσο πιο καθαρό μένει τόσο πιο πολύ διαρκεί ο χρόνος της μπαταρίας του και τόσο πιο "ευχάριστα" σου έρχεται η γεύση του , ανεξάρτητα από το χρώμα που καπνίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν είναι καθαρό καπνίζει καλύτερα. Αν η λεπίδα δεν είναι καθαρή η μάκα που έχει επάνω εμποδίζει να θερμάνει τον καπνό όπως πρέπει και οι τζούρες είναι τζούφιες. Πάνε χαμένα heets έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει προλάβει να πιάσει μακα γιατί κάθε φορά χρησιμοποιώ περίπου 5 μπατονετες για να το καθαρίσω.. 

Εκτός αυτού όσο για το καθάρισμα.. με ενημέρωσαν από κατάστημα ότι πρέπει να μεσολαβεί ώρα από τον καθαρισμό μεχρι την επόμενη χρήση για να εξατμιστεί το οινόπνευμα.. οπότε δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει μα το καθαρίζουμε το πρωί @markosf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2019 στις 11:33 ΠΜ, 1-9-9-90 είπε

Δεν έχει προλάβει να πιάσει μακα γιατί κάθε φορά χρησιμοποιώ περίπου 5 μπατονετες για να το καθαρίσω.. 

Εκτός αυτού όσο για το καθάρισμα.. με ενημέρωσαν από κατάστημα ότι πρέπει να μεσολαβεί ώρα από τον καθαρισμό μεχρι την επόμενη χρήση για να εξατμιστεί το οινόπνευμα.. οπότε δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει μα το καθαρίζουμε το πρωί @markosf

Ε κάντο από το βράδυ...😁 

Καλά αυτό με τις οδηγίες των παιδιών στα καταστήματα είναι όπως με τις οδηγίες που δίνουν για την φόρτιση των μπαταριών στα κινητά...

Δεν είναι τόσο μεγάλη η ποσότητα οινοπνεύματος στην μια μπατονετα που να θέλει και ώρα για να εξατμιστεί...Πολλές φορές ούτε καν έχει οινόπνευμα η μπατονετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οδηγίες πάντως λέει ότι η μπατονέτα δεν πρέπει να αγγίζει την λεπίδα. Το ίδιο μου είπαν και στο κατάστημα. Η μπατονέτα λέει είναι για να καθαρίζει περιφερειακά το εσωτερικό και την μεταλλική βάση που ακουμπάει η λεπίδα. 

9667873B-F470-4049-AFB8-BC1F1C2A51FA.jpeg.b018a15d13388fd319a355f5d3e13e51.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθαρισμός με καθαρό οινόπνευμα ειναι ο καλύτερος? γιατί η iqos λέει να μην χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε υγρό εκτός απο τις μπατονέτες της.κι οταν λέω καλύτερος εννοώ κι ο πιο υγιεινός,γενικά πάντως αν εξαιρέσουμε την αναπνευστική ικανότητα που βελτιώνεται θεαματικά  σε σχέση με το ΚΤ δεν  μπορώ να πω το ιδιο  για το ανοσοποιητικό σύστημα εν γένει(ουρολοιμώξεις-γαστρεντερολογικά -πεταρίσματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2019 στις 1:05 ΜΜ, teodor12 είπε

Ο καθαρισμός με καθαρό οινόπνευμα ειναι ο καλύτερος? γιατί η iqos λέει να μην χρησιμοποιούμε οποιοδήποτε υγρό εκτός απο τις μπατονέτες της.κι οταν λέω καλύτερος εννοώ κι ο πιο υγιεινός,γενικά πάντως αν εξαιρέσουμε την αναπνευστική ικανότητα που βελτιώνεται θεαματικά  σε σχέση με το ΚΤ δεν  μπορώ να πω το ιδιο  για το ανοσοποιητικό σύστημα εν γένει(ουρολοιμώξεις-γαστρεντερολογικά -πεταρίσματα )

Πάντως εγώ που είμαι γενικά επιρρεπής στις ιώσεις και λίγο ευαίσθητη σαν οργανισμός δεν αντιμετώπισα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.. Πιο πολύ αγχώδη ξεσπάσματα για διάφορες φοβιες αν όντως είναι έστω λιγο καλυτερο από το κτ..Ίσως βεβαια να μην είναι και το καταλληλότερο άτομο για συμβουλη γιατί τα 10 heet μετά βίας τα φτάνω...Μέχρι 7..Παρ όλα αυτά ειμαι λιγο καθησυχασμενη γιατί βλέπω ακόμα και γιατρούς πολυ θετικους με το iqos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάλλον καθάρισα το iqos 3 duo ζεστο και απο τοτε βγαζει καμμενη γευση. Δεν καταλαβαινω καν την γεύση   του κιτρινου heet. Λογικά θα πρεπει να αλλαξω την λεπιδα.ξερει κανεις  κόστος? Το πηραστο  καταστημα στο  mcarthur στα Σπάτα, την αλλαζουν κατευθειαν η το στέλνουν?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...