Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν το καλό είναι ότι από όταν το πήρα δεν έχω ξαναβάλει τσιγάρο στο στόμα μου ( εδώ και 2 εβδομάδες περίπου) και ούτε καν μου έχει λείψει.

Το κακο είναι ότι εκεί που έκανα 6-7 Marlboro leaf τώρα κάνω πάνω από 10 heats την ημέρα , εχθές που βγήκα κιόλας έκανα 15.

Οπότε αφού έχασα την γεύση του τσιγάρου θα το επιστρέψω πίσω μιας και ήταν δωρεάν γιατί καπνίζω περισσότερο και μου βγαίνει και ακριβότερα και από το κανονικό τσιγάρο.

Οπότε θα γυρίσω στο ηλεκτρονικό μου που είναι και πιο οικονομικό και θεωρητικά λιγότερο βλαβερο από τα άλλα 2

Αυτά από εμένα , καλή τύχη και σε εσάς που κάνετε αντίστοιχη προσπάθεια , πάντως όντως είναι μία καλή λύση για να σου φύγει η συνήθεια για κανονικό τσιγάρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρονικο είναι πολύ πολύ πιο οικονομικό από το τσιγάρο και το IQOS. Αγοράζεις ένα σετ ή pod και το υγρό σου κάθε μήνα (αν είσαι σταθερός). Και είσαι έτοιμος. Η μυρωδιά του IQOS δεν μου αρέσει καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ότι πιο κοντά στο κ.τ. είναι το iqos μην λέμε μλκιες...έκανα για 2 εβδομάδες η.τσ. κ δεν άντεξα έκανα και κανονικό..με το iqos σιχαθηκα το τσιγάρο κ εδώ και 1.5 χρόνο μόνο iqos ..ούτε καν να μυρίσω κ.τ.

Βέβαια το καλύτερο είναι να μην καπνίζεις τπτ  να τρως μόνο υγιεινά και γυμναστική αλλά λέμε τώρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sp3cial είπε

Το ηλεκτρονικο είναι πολύ πολύ πιο οικονομικό από το τσιγάρο και το IQOS. Αγοράζεις ένα σετ ή pod και το υγρό σου κάθε μήνα (αν είσαι σταθερός). Και είσαι έτοιμος. Η μυρωδιά του IQOS δεν μου αρέσει καθόλου. 

Πολύ πιο οικονομικό δεν θα το έλεγα...Προσωπικά 6μηνες που έκανα ηλεκτρονικό 7-8 ml την ημέρα ελάχιστα φθηνότερα μου έβγαινε. Βάλε ότι κάθε μήνα ήθελα αντιστάσεις. Εκτός και αν αγοράζεις φθηνά υγρά, τότε ναι είναι πιο οικονομικό. 

27 λεπτά πριν, daPro είπε

Παιδιά ότι πιο κοντά στο κ.τ. είναι το iqos μην λέμε μλκιες...έκανα για 2 εβδομάδες η.τσ. κ δεν άντεξα έκανα και κανονικό..με το iqos σιχαθηκα το τσιγάρο κ εδώ και 1.5 χρόνο μόνο iqos ..ούτε καν να μυρίσω κ.τ.

Συμφωνώ ότι είναι πολύ κοντά στο κανονικό τσιγάρο. Όσον αφορά ότι συχαινόμαστε το κανονικό... ετσι νόμιζα και εγώ 😉. Είμαι πάνω από 1.5 χρόνο με iqos και χωρίς κανονικό τσιγάρο, όπως λες μυριζα κανονικό και το σιχαινόμουν. Τις προάλλες όμως ήμουν για ποτό, τελείωσε η μπαταρία του iqos, πήρα πακέτο και μάντεψε.... όσα έκανα τα απόλαυσα μέχρι την τελευταία τζούρα. Όπως και να το κάνουμε, το κανονικό είναι κανονικό. Ευτυχώς αυτό συνέβη μόνο για εκείνο το βράδυ 😎 Σαν one night stand όπως λέμε, χαχα. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το θέμα οικονομίας είναι σχετικό , εγώ επειδή δεν το εχω πιπίλα , παίρνω αντιστάσεις και βαμβάκι και ατμιζω 2ml σε τσιγαρισιο ατμοποιητη είναι όντως το πιο φτηνό. Φίλοι με πνευμονικούς που ατμιζουν περίπου 10ml με διπλές αντιστάσεις σίγουρα χαλάνε τα τριπλάσια από εμένα.

Και ναι το iQos είναι πιο κοντά σε τσιγαρο σε σχέση με το ηλεκτρονικό, εγώ θέλω να φτάσω να το κόψω. Αν είναι να καπνίζω τα διπλά σε iQos δεν εξυπηρετεί τον σκοπό μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όντως το θέμα οικονομίας είναι σχετικό , εγώ επειδή δεν το εχω πιπίλα , παίρνω αντιστάσεις και βαμβάκι και ατμιζω 2ml σε τσιγαρισιο ατμοποιητη είναι όντως το πιο φτηνό. Φίλοι με πνευμονικούς που ατμιζουν περίπου 10ml με διπλές αντιστάσεις σίγουρα χαλάνε τα τριπλάσια από εμένα.

Και ναι το iQos είναι πιο κοντά σε τσιγαρο σε σχέση με το ηλεκτρονικό, εγώ θέλω να φτάσω να το κόψω. Αν είναι να καπνίζω τα διπλά σε iQos δεν εξυπηρετεί τον σκοπό μου

Αν έχεις σκοπό να το κόψεις τότε σκέφτεσαι σωστά. Δεν θεωρώ ότι το iqos είναι για κάποιον που θέλει να το κόψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zananiro είπε

Αν έχεις σκοπό να το κόψεις τότε σκέφτεσαι σωστά. Δεν θεωρώ ότι το iqos είναι για κάποιον που θέλει να το κόψει.

Συμφωνώ εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος είναι, απλά εμένα νιώθω ότι με εθιζει περισσότερο από το τσιγάρο. Απλά όπως είπα με διευκόλυνε να ξεφύγω από την γεύση του τσιγάρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φτιαχνω τα υγρα μόνη μου. Και παίρνω κανένα shake and vape που και που. Αντιστάσεις μόνη μου. Σαφώς βγαίνει πιο οικονομικά. Ενταξει είναι γούστα αυτά. Το σημαντικό πάνω από όλα είναι να μη καπνίζουμε από το κανονικό! :-) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το iqos με βοήθησε να το κόψω, και πλέον είναι ακαπνος κοντά δύο χρόνια. 

Ο τρόπος με τον οποίο συνέβαλε ήταν ότι όταν μου χάλασε η συσκευή, αναγκαστικά έκανα τσιγάρο, το οποίο όμως μου έβγαλε γεύση αηδίας μιας και νιώθεις το κάρβουνο και την πίσσα. Έτσι υποσυνείδητα, έγινε η αρχή του κοψιματος. Καταλαβαίνεις πόσο μλκια είναι το πράγμα που λέγεται τσιγάρο. 

Από εκεί και μετά είναι καθαρά θέμα θέλησης και πίστης στον εαυτό σου ότι μπορείς. Μόνο μαχαίρι, και ποτέ δεν είναι εύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω κοψει περιπου απο τα χριστουγεννα,με σπανια κανενα τσιγαρο αν βγω αλλα σε καμια περιπτωση καθημερινη ή μηνιαια καταναλωση και μπορω να πω,οτι περα απο τα θετικα που μπορει να εχει στην σωματικη υγεια,ενα τσακ επιβαρυνσης στην ψυχικη υγεια το εχω και ναι προκαλει στρες το μαχαιρι κοψιμο.

 

Σε καμια περιπτωση αυτο δεν σημαινει οτι το να καπνιζεις κανει καλο αλλα το σταδιακο κοψιμο ειναι το καλυτερο και αυτο προτεινω σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2019 στις 4:36 ΜΜ, guzel είπε

επέμεινε με ηλεκτρονικό και δες το number 2 της nobacco με την ευκολία του isson. Μετά από ενάμισι χρόνο iqos είχα θέμα με ηπατικά ήταν όλες οι εξετάσεις χάλια ενώ δεν είχα ποτέ θέμα με το στριφτό που έκανα ... Μετά από διακοπή 7 μηνών οι εξετάσεις βγήκαν πεντακάθαρες 

Πληροφοριακα μονο -> η ηπατοτοξικοτητα που ειχε αναφερθει παλαιοτερα εστω και με λιγα Heets δεν ισχυει τουλαχιστον για μενα.συγκρινοντας τις εξετασεις του προηγουμενου χρονου(απο τον βιολογο) ,οντας ακριβως ενα χρονο χρηστης iqos  heets red και τωρα sienna(τι τους επιασε παλι?).Οσον δε την ακτ/φια θωρακος εδειξε βελτιωμενη σε σχεση με την πριν 1.5 χρονο λεγοντας μου ο ακτ/γος οτι δεν δειχνει εικονα βαρεως καπνιστη,σημειωτεον εχω μπει στα 70,καπνιστης κτ απο τα 22 με 1 ~ 1,5 πακετο/ημερα ανελλειπως,ολες οι μαρκες περαστηκαν! συν ηλεκτονικο για καποιο διαστημα το οποιο δεν μπορεσα να κρατησω λογω μη ικανοποιησης με τον καφε/ποτο.Εχω και το glo2 το οποιο ειναι ασυγκριτως καλυτερο σε ΟΛΑ  εκτος του οτι δεν με ικανοποιουν οι μεχρι τωρα γευσεις που δοκιμασα(navy blue/ultramarine) οπως εχω αναφερθει και πρηγουμενα εδω,συν του οτι χρειαζομαι 2 πακετα/ημερα εν αντθεσει με τα heets(μεγιστο 1 πακετο/ημερα).Παραμενω στην πρωτη συσκευη μιας και η plus δεν εχει να μου δωσει κατι καλυτερο,οσο για την 3 ουτε συζητηση,σε δουλεια να βρισκομαστε? χαχαχα.

Καλο καλοκαιρι και καλες διακοπες σε ολους,οσους μπορουν να πανε τουλαχιστον,εγω δεν τις χρειαζομαι μιας και ζω στο Λουτρακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/7/2019 στις 4:36 ΜΜ, zananiro είπε

Πολύ πιο οικονομικό δεν θα το έλεγα...Προσωπικά 6μηνες που έκανα ηλεκτρονικό 7-8 ml την ημέρα ελάχιστα φθηνότερα μου έβγαινε. Βάλε ότι κάθε μήνα ήθελα αντιστάσεις. Εκτός και αν αγοράζεις φθηνά υγρά, τότε ναι είναι πιο οικονομικό. 

Συμφωνώ ότι είναι πολύ κοντά στο κανονικό τσιγάρο. Όσον αφορά ότι συχαινόμαστε το κανονικό... ετσι νόμιζα και εγώ 😉. Είμαι πάνω από 1.5 χρόνο με iqos και χωρίς κανονικό τσιγάρο, όπως λες μυριζα κανονικό και το σιχαινόμουν. Τις προάλλες όμως ήμουν για ποτό, τελείωσε η μπαταρία του iqos, πήρα πακέτο και μάντεψε.... όσα έκανα τα απόλαυσα μέχρι την τελευταία τζούρα. Όπως και να το κάνουμε, το κανονικό είναι κανονικό. Ευτυχώς αυτό συνέβη μόνο για εκείνο το βράδυ 😎 Σαν one night stand όπως λέμε, χαχα. 

 

 

Με τον καφέ και το ποτο μπορούμε να ξεπλένουμε την πικρίλα και τη βρώμα του τσιγάρου.

Κατα μια έννοια το τσιγάρο συμπληρώνει τα υπόλοιπα, οποτε ως συνδυασμός, μας αρέσει.

Σε κανονική κατάσταση ομως, το τσιγάρο ειναι απλά πικρο και βρωμάει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μετά από 11+ χρόνια χρήσης ηλεκτρονικού (τα δύο τελευταία σχεδόν άκαπνος από συμβατικό) είπα να δοκιμάσω το iqos μιας και ένα ζευγάρι γνωστών μου το πήρε.

Πρώτες εντυπώσεις, θετικές, σε σχέση με αυτό που περίμενα. Αν και δοκίμασα μέντα, μου άρεσε αρκετά σαν γεύση, και δεν με έπνιξε (όπως με είχε πνιξει τσιγάρο που δοκίμασα μετά από αποχή 2-3 μηνών). Ο καπνός που βγάζει ελάχιστος, με ξένισε λίγο γιατί έχω συνηθίσει ντουμάνια, αλλά κακά τα ψέμματα, ο καπνιστής που θέλει να το κόψει δεν κοιτάει αυτό. Είναι πιο «κοντά» στο κάπνισμα από το ΗΤ τόσο από άποψη ευκολίας (βάζεις, πατάς, καπνίζεις, δεν έχει να ψάχνεις τι θα πάρεις τι υγρά θα βάλεις κ.λπ.) αλλά, το κυριότερο, στην αίσθηση που σου δίνει στο στόμα αφού πρακτικά έχεις τσιγάρο και όχι πλαστικό drip tip. Όσο γελοίο και να ακούγεται, οι περισσότεροι που έχω «στείλει» προς ηλεκτρονικό, ξενερώνουν με αυτό!

Στα αρνητικά τώρα... τα ξέρετε όλοι, αν το ανάψεις έχεις λίγα λεπτά και μετά τέλος, το κόστος είναι ανάλογο του καπνίσματος, οι γεύσεις είναι περιορισμένες... αλλά μπροστά στην ευκολία που δίνει στον καπνιστή, μάλλον αυτά είναι δευτερεύουσας προτεραιότητας. Και μπορεί εγώ να μην έπαιρνα ποτέ, αλλά όσο να'ναι, παρά την όποια «κόντρα» ηλεκτρονικών και θερμαινόμενων, όσα λιγότερα συμβατικά καπνίζει κάποιος, τόσο το καλύτερο. 

Να σημειώσω πως και οι δύο φανατικοί καπνιστές για δυο δεκαετίες, το γύρισαν αμέσως και έχουν να καπνίσουν συμβατικό ένα μήνα+. Με το ηλεκτρονικό δεν είχαν την ίδια τύχη κυρίως γιατί λόγω έλλειψης χρόνου πήγαν σε πατάτες, που να κάθεσαι να ασχολείσαι σου λένε, πάμε σε logic και minifit με υγρά στην τύχη... λογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...