Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ολες τις συσκευες  10 με 12 ρουφηξιες τος τελειωνω σε 3,5 λεπτα τωρα αν τις κανει καποιος αραια τοτε δε ξερω

παρέπιπτοντως ολα τα χιτα που πωλουνται σε αλλες χωρες ειναι ιδια με τα ελληνικα; 

Επεξ/σία από exelmi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω σε συνεχομενες μετρησεις που εχω κανει σε οσες συσκευες ειχα μεχρι σημερα το ανωτερο που κρατουσαν ηταν 4:20 λεπτα. Βεβαια αυτο μετα απο καποιους μηνες χρησης της συσκευης αρχιζει να μειώνεται. Για μενα αυτο ειναι και το βασικο προβλημα  Δεν υπαρχει καμια σταθεροτητα στο ποσο θα κρατησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, exelmi είπε

Εγω ολες τις συσκευες  10 με 12 ρουφηξιες τος τελειωνω σε 3,5 λεπτα τωρα αν τις κανει καποιος αραια τοτε δε ξερω

Προφανώς έχει να κάνει με το πόσο συχνά κάνεις την τσούρα. Τα νούμερα που δίνεις αντιστοιχούν περίπου σε 3 ρουφηξιές το λεπτό, τουτέστιν μία κάθε 20sec. Αν αντί για κάθε 20sec την κάθε μία την κάνεις 30sec, τότε αυτόματα η διάρκεια από 3,5min εκτοξεύεται στα 5,5min.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με όλα μου τα μηχανάκια, η διάρκεια είναι 5.5 λεπτά η 14 τζουρες, όπου στις 12 κάνουν τις 2 δονήσεις... άλλες 2 τζουρες και μετά τέλος!

Κανένα δεν κρατάει 3.5 λεπτά, και φίλων που μετρήσαμε. Είναι η 14 τζουρες, η 5.5 λεπτά. Πολύ απλά.

Επεξ/σία από metd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, exelmi είπε

Ποτε κανενα μηχανακι δε μου εχει κρατηρει ´ανω απο 12 τζουρες 

προφανωα εχει διαφπρα τζουρα με τζουρα ισως τις κανω βαθιες

Δεν έχει καμια σχέση η διαρκεια της τζουρας. Δλδ αν είναι βαθιά μετράει για 2;

Είναι 14 η 5.5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2020 στις 10:43 ΜΜ, exelmi είπε

Εγω ολες τις συσκευες  10 με 12 ρουφηξιες τος τελειωνω σε 3,5 λεπτα τωρα αν τις κανει καποιος αραια τοτε δε ξερω

παρέπιπτοντως ολα τα χιτα που πωλουνται σε αλλες χωρες ειναι ιδια με τα ελληνικα; 

Όχι όλα. Σε κάποιες χώρες υπάρχουν και άλλοι χρωματισμοί. Έχω πετύχει silver (άγευστο και λίγο πιο light από το δικό μας κίτρινο)..blue (σκούρο και με πιο έντονη την μεντα) ...green (μια ελαφριά γεύση πράσινου μήλου)... grandberry (αυτό έχουν ζητήσει να το φέρουν και στην Ελλάδα)... Επίσης στις περισσότερες από αυτές υπάρχουν μόνο το κόκκινο και η μέντα όπως είναι σε εμάς. Και φυσικά υπάρχει και η Ιαπωνία που το έχουν κάνει επιστήμη το iqos...Συνεχώς βγάζουν γεύσης...Διαφορα αξεσουάρ για τις συσκευές...μέχρι και αυτοκόλλητα που προσαρμόζονται στις συσκευές και αλλάζουν τελείως όψη...Έχουν τρέλα με το iqos...

Δηλαδή amber, bronze και terra δεν έχω βρει πουθενά (terra δεν έχει ούτε στο Βενιζέλος όταν βγαίνεις εκτός  Ε.Ε...μόνο για εντός )

Επεξ/σία από markosf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, exelmi είπε

Το να πω αρα εχει προβλημα το μηχανημα μου; Και ετσι ειναι ολα οσα ειχα τι να πω

Κανω πορτοκαλι 

Αν αναφέρεσαι στον χρόνο της συσκευής ... δεν έχει πρόβλημα. Τόσος είναι ο χρόνος όταν κάνεις βαθιές και συνεχής τζουρες...το κάνω και εγώ και δεν με χορταινει.

Αν κάνεις κοφτες και κάπως φυσιολογικά (πως αφήνεις το τσιγάρο στο τασάκι για λίγο...) Τότε φτάνεις τους εργοστασιακούς χρόνους. Συνήθως όταν είμαι με παρέα και συζητάμε.

Μπορείς να το καταλάβεις και αλλιώς. Άναψε την συσκευή να θερμανθεί και αστην. Μέτρα τον χρόνο μέχρι να σβήσει. Ή θυσίασε ένα heets κάνοντας μόνο δύο ή τρεις κοφτες τζουρες και άστο. Αν και έτσι σου κρατάει λίγο τότε όντως έχει πρόβλημα ....αν φτάνεις το 6λεπτο (και παραπάνω) τότε είναι μια χαρά. Απλός φταίει ο τρόπος καπνίσματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο συσκευές IQOS από τις πρώτες που έχουν κυκλοφορήσει, γενικά είμαι άνθρωπος που κάνω προσεχτική χρήση και συντήρηση (καθαρισμός στις επαφές, σφίξιμο στο έλασμα) οπότε τα πράγματα ζουν πολύ στα χέρια μου. Η μπαταρία στη μία συσκευή έχει γίνει degrade με τα χρόνια οπότε όταν την φορτίζω το λαμπάκι είναι κόκκινο όμως λειτουργεί κανονικά. Ο λόγος που γράφω αυτό το post είναι γιατί παρατήρησα ότι όσο πέρναγε ο καιρός κάτι δεν πήγαινε καλά με τον καπνό, στην αρχή νόμισα ότι ήταν άλλες παρτίδες σε heets αλλά πρόσφατα κατάλαβα ότι οφείλεται στην έντονη οξείδωση του μετάλλου που ζεσταίνεται. Τα πέταξα φυσικά και θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σε όλους όσους έχουν παλιές συσκευές γιατί υποψιάζομαι ότι είναι αρκετά επικίνδυνο. Στο ηλεκτρονικό τσιγάρο φτιάχνουμε νέες αντιστάσεις κάθε βδομάδα και επιλέγουμε τα καλύτερα μέταλα, στο IQOS το κρατάμε χρόνια και το μέταλλο φαίνεται να μην είναι καν καλό.

Επίσης μία έρευνα που μου έχει εντυπωθεί τον τελευταίο χρόνο.

F1.large.jpg

Source: https://openres.ersjournals.com/content/5/1/00159-2018

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω αν βγάλουν στο μέλλον γεύση καπνικου με σοκολάτα και καταφέρουν να βγάζει ποσότητα ατμού παρόμοια με του ηλεκτρονικού τσιγάρου θα είναι μαγεία..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Προσωπικά πιστεύω αν βγάλουν στο μέλλον γεύση καπνικου με σοκολάτα και καταφέρουν να βγάζει ποσότητα ατμού παρόμοια με του ηλεκτρονικού τσιγάρου θα είναι μαγεία..

Μα δεν είναι αυτή η "φιλοσοφία" του iqos...Εδώ διαφημίζει τον λιγότερο καπνό στον αέρα...

Δεν είναι το iqos για όσους θέλουν να κάνουν κυκλακια ή για όσους θέλουν να βγαίνει ο....Κιάμος μέσα από τον ατμό τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2020 στις 10:59 ΠΜ, exelmi είπε

Και ολως τυχαιως με το που εγινε εδω η αναρτηση η τιμη πηγε στα 20 ευρω απο τα 16 

καλη προσπαθεια

Τον υπαινιγμό τον προσπερνάω γιατι απλα δεν εχω να κερδισω κατι.Απλα κερδισα καποια ευρω στην τσεπη μου απο το να αγορασω ενα iqos που σαν ηλεκτρονικος που ειμαι το θεωρω υπερτιμημενο .Ειμαι χρηστης ηλεκτρονικου τσιγαρου 11 χρονια και το iqos το πηρα για  να κανω ενα δυο  heet με τον καφε  .Το οτι ολα εχουν  να κανουν με καποιο σκοπο ειναι προνομιο του Ελληνα να τα βλεπει απο την πονηρη πλευρα .Καλη συνεχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, elpenor είπε

Επίσης μία έρευνα που μου έχει εντυπωθεί τον τελευταίο χρόνο.

Source: https://openres.ersjournals.com/content/5/1/00159-2018

Κλείνοντας η έρευνα αναφέρει:

"However, prospective clinical studies must be conducted to verify our in vitro, cell-based but highly important and novel findings on IQOS."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...