Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/2/2020 στις 11:33 ΠΜ, daPro είπε

Ρε παιδιά μετράτε τις τζουρες?

Δυστυχώς είναι το πιο κακό χαρακτηριστικό του iqos... 

Έχετε δοκιμάσει το Blu της Imperial tobacco ? 

βέβαια είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και ένα μήνα έχω πάρει το duo. Πολύ βολικό, δεν χρειάζεται να κουβαλάω 2 holders όπως έκανα πριν, ενώ η φόρτιση ειδικά για μια χρήση είναι πολύ γρήγορη, μερικά δευτερόλεπτα. Βέβαια θεωρώ την τιμή του λίγο τσιμπημένη.

Αυτό που έχω παρατηρήσει μερικές φορές είναι ότι όταν κάνω 2 συνεχόμενα heets, μόλις το βάζω για φόρτιση δείχνει ότι έχει και άλλη. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό? 

@elpenor και εγώ για 2+ χρόνια είχα το πρώτο iqos που κυκλοφόρησε. Και εμένα με απασχολούσε αν δημιουργείται θέμα της παλαιότητας, οχι για τα μέταλλα που αναφέρεις, αλλά με ουσίες που μπορεί να μαζεύονται εσωτερικά και δεν μπορούν να καθαριστούν. Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν βάση αυτά που αναφέρεις με τα μέταλλα, ελπίζω πως όχι γιατί αλλιώς θα υπήρχαν προβλήματα και με άλλα αντικείμενα γενικότερα. Η μπαταρία της βάσης εμένα τον τελευταίο καιρό, αν και είχε πέσει λίγο η απόδοση κρατούσε για 20 heets. Και στα holders η απόδοση είχε πέσει, αλλά δεν είδα και καμιά αξιοσημείωτη διαφορά τώρα που πήρα το duo. Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν μπορούμε κάθε χρόνο να δίνουμε κατοστάευρα. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κανείς που του έχουν αντικαταστήσει iqos συσκευή εκτός εγγύησης;

Επίσης το γεγονός οτι δίνουν μόνο 1 έτος εγγύηση αντί για 2 δεν είναι φάουλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nokiamaniac είπε

Εγώ το κοψα και δείγμα του ότι το iqos δεν τραβάει είναι ότι πουλάω δύο συσκευές 9 ευρώ και δε τις αγοράζει κανείς...

Όντως, πολύ αντιπροσωπευτικό στατιστικό δείγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμενα οι νεες συσκευες μου θυμιζουν συραπτικο δεν τις μπορω

Επισης το οτι δεν μπορω να κανω απανωτα με την προηγουμενη συσκευη ειναι θεωρω καλυτερο ειναι ενα φρενο

Το θεμα ειναι οτι τις παλιες συσκευες ( με το εξτρα κουμπι πυρολυσης ) δεν ξερω κατα ποσον ειναι safe να τις χρησιμοποιουμε ( ως κυριες τουλαχιστον )

Σαν να χρησιμοποιεις ιδια αντισταση πχ ενα μηνα ( για οσους περασαν απο ηλεκτρονικο, εμενα δε με κρατησε δυστυχως μετα απο ενα χρονο χρησης )

Αντιθετα το ικος με κρατησε 3 πλεον χρονια μακρια απο το τσιγαρο

Επανεχρομαι λεγοντας οτι συσκευη πανω απο ενα η εναμιση χρονο δε ξερω μηπως πρεπει να τις αλλαζουμε για λογους υγιεινης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλει κάποιος το blu, το δίνω 5 ευρώ. Το πήρα χωρίς να δοκιμάσω αλλά δεν μου έκανε τελικά. 

Το iqos με μπουκωσε σαν να μου έκοβε την ανάσα και το είδα κι από άλλους αυτό που αντιμετώπισαν το ίδιο. 

Το γύρισα πάλι σε κανονικό μέχρι 1 τη μέρα, και κόψιμο ξαφνικά τώρα με την ευκαιρία της καραντίνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν αν η δημοσίευση μου, δεν είναι σωστή με τούς κανονισμούς να την σβήσουν οι διαχειριστές.

Πηρα κι εγώ το stim που αναφέρθηκε πριν λίγες σελίδες από έναν φίλο συμφορουμιτη, και πραγματικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος, και σκέφτηκα να κάνω μια μικρή παρουσίαση. Είναι βέβαια λίγο μεγαλύτερο από το iqos, αλλά εντάξει μικρό το κακό. Αγοράζοντας το με 20€ παίρνεις 1+1 δώρο. Οι ράβδοι καρφώνονται καλύτερα (χωρίς φόβο μην σπάσει η λάμα) διότι δεν έχει λεπτή λάμα όπως το iqos, αλλά καρφί χοντρό. Ενα καλό που έχει και μου αρέσει είναι ότι κάνοντας 1 ράβδο δεν την πετάς, και την ξανά χρησιμοποιείς. Δηλαδή την πρώτη φορά θερμαίνεται η ράβδος, αλλά όχι όλος ο καπνός μέσα, οπότε και χρησιμοποιείται ξανά. Είναι και αυτό μια οικονομία γιατί είναι σαν να κάνεις 2 ράβδους. Η εταιρεία λέει ότι με μία φόρτιση βγάζει ενα πακέτο, αλλά ακόμα δεν το έχω μετρήσει (εχθές τα πήρα). Κάτι σημαντικό είναι ότι η ράβδος δεν αφαιρείται όπως στο iqos, αλλά την στρίβεις καλά και την τραβάς. Ο χρόνος θέρμανσης δεν είναι 6.30 λεπτά όπως το iqos, αλλά 3.30 λεπτά όμως με απεριόριστες τζουρες. Επίσης σε άναμμα και σβήσιμο δονείται, αλλά στο σβήσιμο δονείται και σβήνει κατευθείαν, και όχι όπως το iqos που έχεις ακόμα 2 τζουρες. Τέλος το καθάρισμα του είναι πανεύκολο, διότι βγαίνουν όλα και βλέπεις την βελόνα (καρφί) θέρμανσης. Εχει βουρτσακι καθαρισμού και μαζί και μπατονετες εμποτισμένες, αλλά χρησιμοποιείς εύκολα και τις άλλες (από σούπερ μαρκετ και ας είναι μεγαλύτερες) αφού χωράνε άνετα σε όλα τα μέρη του. 

ΥΓ1 Την 1η φορά που θα εκκινηθεί αναβοσβήνει για 5-10 λεπτά (εγώ φοβήθηκα ότι ηταν χαλασμένα, διότι δεν το γράφει στις οδηγίες) ώστε να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Μόλις σβήσει είναι έτοιμο για χρήση.

ΥΓ2 Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό θα έλεγα στην λειτουργία του και μέχρι στιγμής τα πάει αρκετά καλά. Ο καιρός βέβαια θα δείξει την αντοχή του π.χ μπαταρία κ.α, αν και φαίνεται στιβαρή κατασκευή με πλαστικά καλά.

ΥΓ3 Μιας και οι καταστάσεις που βιώνουμε τον τελευταίο καιρό έχουν για πολλούς από εμάς και οικονομικό αντίκτυπο, και όλο και κάποιος(α) θα ήθελε κάτι οικονομικό (όπως εγώ που μου χάλασε το iqos και τα λεφτά δυσεύρετα) είπα να κάνω την παρουσίαση κυρίως λόγω της τιμης του που είναι στα μισά και πλέον χρήματα με 2 συσκευές, ωστε να βοηθήσω.

ΥΓ3 Εδω και το λινκ:https://stim.gr/product/stim-hits-lianiki/

6570-10-1024x1024.jpg

Επεξ/σία από metd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2020 στις 3:09 ΜΜ, siena2 είπε

Κάνω iqos απ όταν βγήκε, έχω τις πρώτες συσκευές ακόμη και λέω να πάρω καινούργια. Μου δίνουν το multi στα 49 ευρώ, είναι καλή τιμή; Αξίζει;

Πόσα heets κάνεις καθημερινά; το θεωρείς καλύτερο από το κ.τ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Αν έχει κάποιος κωδικό έκπτωσης από iqos που δεν θα χρησιμοποιήσει ή έχει κάποιον extra, θα ήθελα να τον χρησιμοποιήσω. Γιατί μου έχει χαλάσει και εμένα εδώ και λίγο καιρό, και θα παραγγείλω ένα 2.4 plus kit.Οι καιροί είναι δύσκολοι για να το κόψω, κάτι που το προσπαθησα αυτές τις μέρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2020 στις 8:51 ΠΜ, metd είπε

 

Πηρα κι εγώ το stim

 

 

Σε σχεση με το iqos πως τα παει σε ποιοτητα τζουρας? Καλυτερη, χειροτερη ή δεν ειδες διαφορα?

Επισης αν καταλαβα καλα, το φορτιζεις σπιτι με usb και η μπαταρια κραταει για 20 heets?

Και τελος, λειτουργει με τα heets του iqos ή εχει δικα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2020 στις 8:51 ΠΜ, metd είπε

Καταρχήν αν η δημοσίευση μου, δεν είναι σωστή με τούς κανονισμούς να την σβήσουν οι διαχειριστές.

Πηρα κι εγώ το stim που αναφέρθηκε πριν λίγες σελίδες από έναν φίλο συμφορουμιτη, και πραγματικά είμαι αρκετά ικανοποιημένος, και σκέφτηκα να κάνω μια μικρή παρουσίαση. Είναι βέβαια λίγο μεγαλύτερο από το iqos, αλλά εντάξει μικρό το κακό. Αγοράζοντας το με 20€ παίρνεις 1+1 δώρο. Οι ράβδοι καρφώνονται καλύτερα (χωρίς φόβο μην σπάσει η λάμα) διότι δεν έχει λεπτή λάμα όπως το iqos, αλλά καρφί χοντρό. Ενα καλό που έχει και μου αρέσει είναι ότι κάνοντας 1 ράβδο δεν την πετάς, και την ξανά χρησιμοποιείς. Δηλαδή την πρώτη φορά θερμαίνεται η ράβδος, αλλά όχι όλος ο καπνός μέσα, οπότε και χρησιμοποιείται ξανά. Είναι και αυτό μια οικονομία γιατί είναι σαν να κάνεις 2 ράβδους. Η εταιρεία λέει ότι με μία φόρτιση βγάζει ενα πακέτο, αλλά ακόμα δεν το έχω μετρήσει (εχθές τα πήρα). Κάτι σημαντικό είναι ότι η ράβδος δεν αφαιρείται όπως στο iqos, αλλά την στρίβεις καλά και την τραβάς. Ο χρόνος θέρμανσης δεν είναι 6.30 λεπτά όπως το iqos, αλλά 3.30 λεπτά όμως με απεριόριστες τζουρες. Επίσης σε άναμμα και σβήσιμο δονείται, αλλά στο σβήσιμο δονείται και σβήνει κατευθείαν, και όχι όπως το iqos που έχεις ακόμα 2 τζουρες. Τέλος το καθάρισμα του είναι πανεύκολο, διότι βγαίνουν όλα και βλέπεις την βελόνα (καρφί) θέρμανσης. Εχει βουρτσακι καθαρισμού και μαζί και μπατονετες εμποτισμένες, αλλά χρησιμοποιείς εύκολα και τις άλλες (από σούπερ μαρκετ και ας είναι μεγαλύτερες) αφού χωράνε άνετα σε όλα τα μέρη του. 

ΥΓ1 Την 1η φορά που θα εκκινηθεί αναβοσβήνει για 5-10 λεπτά (εγώ φοβήθηκα ότι ηταν χαλασμένα, διότι δεν το γράφει στις οδηγίες) ώστε να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Μόλις σβήσει είναι έτοιμο για χρήση.

ΥΓ2 Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό θα έλεγα στην λειτουργία του και μέχρι στιγμής τα πάει αρκετά καλά. Ο καιρός βέβαια θα δείξει την αντοχή του π.χ μπαταρία κ.α, αν και φαίνεται στιβαρή κατασκευή με πλαστικά καλά.

ΥΓ3 Μιας και οι καταστάσεις που βιώνουμε τον τελευταίο καιρό έχουν για πολλούς από εμάς και οικονομικό αντίκτυπο, και όλο και κάποιος(α) θα ήθελε κάτι οικονομικό (όπως εγώ που μου χάλασε το iqos και τα λεφτά δυσεύρετα) είπα να κάνω την παρουσίαση κυρίως λόγω της τιμης του που είναι στα μισά και πλέον χρήματα με 2 συσκευές, ωστε να βοηθήσω.

ΥΓ3 Εδω και το λινκ:https://stim.gr/product/stim-hits-lianiki/

6570-10-1024x1024.jpg

Ενα καλό που έχει και μου αρέσει είναι ότι κάνοντας 1 ράβδο δεν την πετάς, και την ξανά χρησιμοποιείς?? Οντως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...