Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος απο ΔΙ.ΑΣ.


Pireotis88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι πέντε άτομα και δεν «βγήκαν με το ποδήλατο». Βγήκαν στο δρόμο παραβιάζοντας τον κώδικα χωρίς κανένα σεβασμό στους άλλους. Τη διαφορά, είτε μιλάμε για ποδήλατα είτε για μηχανοκίνητα, φαντάζομαι την καταλαβαίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν περιμένω από κάποιον που δεν έχει κάνει ποδήλατο στην πόλη να καταλάβει τι λέω .. τσάμπα συζητάμε.Κάνε για πέντε λεπτά ποδήλατο στην πόλη και μετά έλα να μου πεις ποιος δεν έχει κανέναν σεβασμό για τους άλλους ( πάρε και δεύτερο σώβρακο ).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος κάνει ποδήλατο γνωρίζει ότι όσο λιγότερο σταματάει τόσο πιο ασφαλής είναι .Αν σταματάς σε κάθε φανάρι απλά θα σε περάσουν από πάνω .. υπάρχουν φανάρια που μπορείς να τα περάσεις με ασφάλεια αντιμετωπίζοντας τα ως ΣΤΟΠ ..Ας φτιάξουν καμία υποδομή για το ποδήλατο και μετά ας γκρινιάζουν όσο θέλουν.

Αυτός εδώ περνάει το κόκκινο για περισσότερη ασφάλεια;

Κάπως έτσι περνάνε οι περισσότεροι,επειδή βαριούνται να περιμένουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμένω από κάποιον που δεν έχει κάνει ποδήλατο στην πόλη να καταλάβει τι λέω .. τσάμπα συζητάμε.Κάνε για πέντε λεπτά ποδήλατο στην πόλη και μετά έλα να μου πεις ποιος δεν έχει κανέναν σεβασμό για τους άλλους ( πάρε και δεύτερο σώβρακο ).

 

Δηλαδή αν κάνω για πέντε λεπτά ποδήλατο στην πόλη θα παραβιάζω τα κόκκινα στη Βουλιαγμένης και την Αλίμου σαν να μην τρέχει κάστανο;

 

Κάτι έχεις μπλέξει μου φαίνεται. Και έστω, το ότι κάποιοι αυτοκινητιστές και αναβάτες δε σέβονται τους άλλους δε νομίζω πως αποτελεί δικαιολογία για να γίνει κάποιος τα ίδια σκατά με αυτούς, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός εδώ περνάει το κόκκινο για περισσότερη ασφάλεια;

Κάπως έτσι περνάνε οι περισσότεροι,επειδή βαριούνται να περιμένουν.

Kανε και μια αναζήτηση cyclist close call .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτική τους πλειοψηφία οδηγεί τόσο άσχετα και επικίνδυνα που δε χρειάζεται να είναι πολλοί για να σε βάλουν σε κίνδυνο..

Άσε που άμα περάσει το κόκκινο και τον πατήσεις άντε μετά να ξεμπερδέψεις και να αποδείξεις οτι εσύ είχες πράσινο.

Αλλά λογικό είναι να φέρονται έτσι όταν,

πρώτον δεν χρειάζεται δίπλωμα για να οδηγήσεις ποδήλατο,οπότε δεν έχουν καμία εκπαίδευση οδηγικής συμπεριφοράς

κ δεύτερον δεν υπάρχει κανένα πρόστιμο και τιμωρία για τις παραβάσεις τους.

το ποδηλατο βαση νομου  ειναι μεταφορικο μεσο και η θεση του ειναι πανω στην ασφαλτο , μαζι με αυτοκινητα και μηχανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κάνω για πέντε λεπτά ποδήλατο στην πόλη θα παραβιάζω τα κόκκινα στη Βουλιαγμένης και την Αλίμου σαν να μην τρέχει κάστανο;

 

Κάτι έχεις μπλέξει μου φαίνεται. Και έστω, το ότι κάποιοι αυτοκινητιστές και αναβάτες δε σέβονται τους άλλους δε νομίζω πως αποτελεί δικαιολογία για να γίνει κάποιος τα ίδια σκατά με αυτούς, έτσι;

Αν κάνεις για πέντε λεπτά απλά θα χεστείς πάνω σου .. όταν σταματάς και μέχρι να αναπτύξεις ταχύτητα όλοι θα σε προσπερνάνε αφήνωντας απόσταση λίγων εκατοστών .Όσο λιγότεροι σε προσπερνάνε τόσο πιο ασφαλής είσαι , για αυτον τον λόγο οπου μπορεις να περάσεις με ασφάλεια το κάνεις ..προφανώς υπάρχουν και ανόητοι που περιμένουν τα αμάξια να σταματήσουν όταν περνάνε με κόκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν σήμερα το απόγευμα ο άλλος πέρασε το φανάρι της αλίμου (το τελευταίο πριν την παραλιακή) στην κυριολεξία ανάμεσα στα αυτοκίνητα που στρίβανε με πράσινο, το έκανε με ασφάλεια;

Δεν διαφωνώ πως ισχύει το θέμα που προβάλλεις. Διαφωνώ πως όλοι (όχι απαραίτητα και εσύ μέσα) όσοι γράφουνε τον κώδικα εκεί που δεν πάει μελάνι το κάνουν για ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όταν σήμερα το απόγευμα ο άλλος πέρασε το φανάρι της αλίμου (το τελευταίο πριν την παραλιακή) στην κυριολεξία ανάμεσα στα αυτοκίνητα που στρίβανε με πράσινο, το έκανε με ασφάλεια;

 

Δεν διαφωνώ πως ισχύει το θέμα που προβάλλεις. Διαφωνώ πως όλοι (όχι απαραίτητα και εσύ μέσα) όσοι γράφουνε τον κώδικα εκεί που δεν πάει μελάνι το κάνουν για ασφάλεια.

 

Δεν μπορώ να μιλήσω για τους άλλους ..προσωπικά καταλαβαίνω πως είμαι εμπόδιο και προσπαθώ να ενοχλώ όσο λιγότερο γίνεται , σταματώντας σε φαναρι που μπορώ να περάσω άνετα με κόκκινο θα δημιουργήσω σειρά πίσω μου η οποία προφανώς δεν θα περιμένει και ο κάθε τυχάρπαστος θα προσπαθεί να προσπεράσει μη λογαριάζωντας την ασφάλεια μου.Οπότε κάνω αυτό που νομίζω ότι είναι πιο ασφαλές για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να μιλήσω για τους άλλους ..προσωπικά καταλαβαίνω πως είμαι εμπόδιο και προσπαθώ να ενοχλώ όσο λιγότερο γίνεται , σταματώντας σε φαναρι που μπορώ να περάσω άνετα με κόκκινο θα δημιουργήσω σειρά πίσω μου η οποία προφανώς δεν θα περιμένει και ο κάθε τυχάρπαστος θα προσπαθεί να προσπεράσει μη λογαριάζωντας την ασφάλεια μου.Οπότε κάνω αυτό που νομίζω ότι είναι πιο ασφαλές για εμένα.

 

Όποια και να είναι η αλήθεια το θέμα δε σηκώνει συζήτηση απο τη στιγμή που υπάρχουν νόμοι και είναι σαφείς.

Αλλιώς θα γίνουμε ζούγκλα και όποιος διαφωνεί με κάποιο νόμο θα τον παραβιάζει κιόλας επειδή θεωρεί οτι έχει αυτός δίκιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά  φοράω κράνος .. απλά τότε έτυχε να μην φορέσω για πέντε βήματα .

 

 

Δηλαδή εσύ συγκρίνεις κάποιον που δεν φοράει κράνος με κάποιον που οδηγάει μεθυσμένος ; τραγελαφικό παράδειγμα .. θα το θεωρήσω ατυχές σχόλιο .

Σαν να συγκρίνεις κάποιον που έχει το όπλο στο κεφάλι του και κάποιον που σημαδεύει το δικό σου κεφάλι .

Προφανώς η κρίση του καθενός μπορεί να είναι λανθασμένη για αυτό υπάρχουν και οι νόμοι.

σταματώντας σε φαναρι που μπορώ να περάσω άνετα με κόκκινο θα δημιουργήσω σειρά πίσω μου η οποία προφανώς δεν θα περιμένει και ο κάθε τυχάρπαστος θα προσπαθεί να προσπεράσει μη λογαριάζωντας την ασφάλεια μου.Οπότε κάνω αυτό που νομίζω ότι είναι πιο ασφαλές για εμένα.

 

Καλά μας γλεντάει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα επιγραμματικά.

 

Α. Αυτοί που φοράνε το κράνος στον αγκώνα...2πλάσιο πρόστιμο απο αυτόν που δεν φοράει καθόλου. Γιατί είναι μαλάκες στο 4γωνο.

 

Β. Δε σε χάλασε Lucifer που σε πάνε τμήμα και με ταυτότητα, δεν σε χάλασε! Κουρέψου ρε..ξυρίσου!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα επιγραμματικά.

 

Α. Αυτοί που φοράνε το κράνος στον αγκώνα...2πλάσιο πρόστιμο απο αυτόν που δεν φοράει καθόλου. Γιατί είναι μαλάκες στο 4γωνο.

 

Β. Δε σε χάλασε Lucifer που σε πάνε τμήμα και με ταυτότητα, δεν σε χάλασε! Κουρέψου ρε..ξυρίσου!

Το πρόστιμο είναι μια βλακεια γιατί θα βρει λεφτά, η λύση είναι μια!

 

Βάλτον για 3 ημέρες κρατητηριο την πρώτη φορά, την δεύτερη φορά 3 ημέρες και 500 ευρώ πρόστιμο, την Τρίτη φορά του παίρνεις το δίπλωμα για 2 χρόνια, να σου πω εγώ...

Θα φοράει το κράνος στον ύπνο του, στον ύπνο του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...