Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι πάνε στο ταχυδρομείο για άσχετα πράγματα?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το venting θέμα της ημέρας. 'Εχουμε συζητήσει για τα παππούδια που μπαίνουν στα ΜΜΜ χωρίς λόγο και πάνε σε τράπεζες-δημόσιες υπηρεσίες από βαρεμάρα. Τα ΕΛΤΑ όμως είναι άλλο επίπεδο γιατί πλέον η πλειοψηφία των πελατών που πάνε εκεί δεν θέλουν καν ταχυδρομική υπηρεσία.

Σήμερα ειδικά είχε μαζευτεί όλο το τσαντιρολόι των γύφτων και υποθέτω πως ήταν μέρα που παίρνουν το ζεστό τους επίδομα από το κράτος. 'Ολοι οι αναξιοπαθούντες και μη, με την φασαρία τους και όλα τα υπόλοιπα γνωστά χαρακτηριστικά τους.

Εκτός από αυτούς, μπαρμπάδες και θείτσες για λογαριασμούς πάσης φύσεως.

 

Ας βάλουν τουλάχιστον μια θυρίδα μόνο για τα ταχυδρομικά (θα το προτείνω επίσημα).

Μιάμισι ώρα αναμονή ρε παιδιά και να βλέπω όλα τα άσχετα για τα οποία δεν υπάρχει καν λόγος να πάει στα ΕΛΤΑ ή να στηθεί σε ουρά κανείς.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι και τα ΕΛΤΑ "ενθαρρύνουν" τις άλλες υπηρεσίες αφού αν έμεναν στα καθαρά ταχυδρομικά (εν έτει 2016) μάλλον θα το "έκλειναν το μαγαζί" (όχι πως σίγουρα θα το αποφύγουν, αλλά λέμε τώρα).

Θεωρώ ότι οι σημερινές ανάγκες ταχυδρομείου σε καμιά περίπτωση δεν δικαιολογούν το μέγεθος των ΕΛΤΑ και άρα πρέπει να προσαρμοστούν στη νέα πραγματικότητα. Με βάση αυτό, πιο πιθανό βλέπω το σενάριο να υπάρχει γκισέ "μόνο πληρωμές ΔΕΚΟ" και άλλο "ΔΕΚΟ και γράμματα/δέματα" παρά το αντίστροφο (ταμείο μόνο για ταχυδρομικές υπηρεσίες).

 

(τώρα για το "τσαντιρολόϊ" που λες φαντάζομαι ότι έχει να κάνει και με το μέρος που κατοικοεδρεύεις)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρτιά για το κτηματολόγιο μπορείς να τα στείλεις εκτός από ταχυδρομικά και ηλεκτρονικά, οπότε ούτε για αυτό "δεν υπάρχει καν λόγος να πάει στα ΕΛΤΑ ή να στηθεί σε ουρά κανείς".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα λάθος, δεν πρόκειται για δήλωση κτηματολογίου αλλά για πιστοποιητικό μεταγραφής υποθηκοφυλακείου.

Τους χιλιοπαρακάλεσα από το τηλέφωνο, τους είπα ένα σωρό άλλες λύσεις (από ΚΕΠ, υπηρεσιακά στο τοπικό υποθηκοφυλακείο, ηλεκτρονικά, κλπ). Τίποτα αυτοί, ανένδοτοι. 'Η θα πήγαινα εκεί ή ταχυδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς νιώθω κι εγώ και δυστυχώς επισκέπτομαι τακτικά τα ΕΛΤΑ. Θέλω να στείλω ένα συστημένο και μπροστά μου έχω 5 για ΔΕΗ, 4 για κλήση τροχαίας, 8 για σύνταξη, Ε ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ. Περιμένω πόση ώρα ενώ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ από όσους περιμένουν στην ουρά στο ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ δεν είναι εκεί για ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ υπηρεσία.

 

Θεωρώ κι εγώ ότι εφόσον πάντα υπάρχουν ουρές, οφείλουν να έχουν τουλάχιστον ένα γκισέ σε κάθε υποκατάστημα όπου θα εξυπηρετούν είτε αποκλειστικά, ή έστω με προτεραιότητα όσους θέλουν ταχυδρομικές υπηρεσίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό δεν μπλέκω.

 

Χίλιες φορές τα ιδιωτικά ταχυδρομεία και ας πληρώνω περισσότερα.

 

'Ηθελαν και ταχυδρομικη επιταγή για μεγαρόσημο που νομίζω δεν το κάνουν τα κούριερ. Αλλιώς κι εγώ πλερώνω για να μην ταλαιπωρούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό που λέει ο haris, δεν πάει από μόνος του ο κόσμος. Το ταχυδρομείο προσφέρει αυτές τις υπηρεσίες κσι τον θέλει τον κόσμο στην ουσία, αλλιώς δεν θα τις πρόσφερε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κάθε πικραμένος καιλας πάει στα ελτα

 

Ηθελα να στείλω δύο δέματα και περίμενα 35 άτομα ήτοι 2 σχεδόν ολες επειδή είχε εναααα ταμείο!! Ένα ταμείο για τόσο κόσμο.ενα ταμείο που πληρωνε λογαριασμους,επιδοματα,εστελνε γραμματα,δεματα,εστελνε λεφτα με western union και ότι άλλο υπαρχει

 

Και ο κάθε ένας πήγαινε και αραζε στο ταμείο μπροστά ειδικά άτομα μεγάλης ηλικίας που έπιαναν και κουβέντα και έτσι καθυστερούσαν περισσότερο

 

Τι να πεις.

 

Φταινε και τα ελτα που αναλαμβάνουν τα πάντα όλα στις πληρωμές και έτσι μαζεύονται κόσμος και κοσμακης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πριν πάω ΕΛΤΑ και πάω συχνά που να μην πήγαινα με τα βινύλια, κουμπώνομαι ένα xanax για να μην σαλτάρω.

 

οι 7/10 εκεί μέσα είναι λες και δεν έχουν ξαναχρησιμοποιήσει οποιαδήποτε υπηρεσία.

ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΡΕ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ, 

 

απορώ πως την παλεύουν in real life οι ανάπηροι. 

 

 

κλασσική περίπτωση ο άλλος καθυστερεί όλη την ουρά γιατί δεν έχει γράψει τα στοιχεια πάνω στο δέμα

γράμμα στέλνεις ρε ορκ γράψε από πριν τα στοιχεία, τι περιμένεις να στα γράψει άλλος;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[mode Καλυβάτσης video OTE]

 

... και τι θα κάνεται κύριε, θα πάτε να ταχυδρομήσετε γράμμα αλλού,

τα ΕΛΤΑ είναι ένα, τα ΕΛΤΑ είναι μεγάλα, στη wall street μας κάνουνε τσ#@@#ια

...

θέλετε να σας πω ότι είμαι ninja ?

 

[/mode Καλυβάτσης video OTE]

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ταχυδρομείο" δεν παρέχει αποκλειστικά μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες εδώ και αιώνες. Κι από τη στιγμή που παρέχει και άλλες υπηρεσίες και δεν είναι πια αποκλειστικά "ταχυδρομείο", KANENAΣ δεν έχει περισσότερο δικαίωμα από κανέναν άλλο στο αν θα βρίσκεται στην ουρά για οποιαδήποτε από αυτές τις υπηρεσίες, είτε ταχυδρομκές, είτε μη, είτε την Χ ώρα είτε την Ψ.

 

To να κατακρίνετε τον οργανισμό/επιχείρηση/κατάστημα/whatever, για το ότι έχει συμπεριλάβει κι άλλες υπηρεσίες χωρίς να έχει φροντίσει σωστή οργάνωση προς ομαλή εξυπηρέτηση λόγω του αυξημένου κοινού, σεβαστό και κατανοητό.

 

Αλλά αυτό που νομίζετε ότι σας πέφτει λόγος και δικαίωμα κριτικής στο αν έχει δικαίωμα κι αν πρέπει να βρίσκεται εκεί κάποιος για μια υπηρεσία που του παρέχει το κατάστημα, οπότε όχι καταχρηστικά, ότι ο δικός σας χρόνος κρίνεται πιο σημαντικός απ' ότι είναι ο χρόνος του άλλου γι' αυτόν, τα "κόσμος και κοσμάκης", "παπούδια", "θείτσες" και λοιπά εμμέσως πλην σαφώς απαξιωτικά, που διαχωρίζουν τον μεταξωτό -ταχυδρομικής υπηρεσίας- ποπό σας, και ότι τέλος πάντων η δική σας τσιχλόφουσκα έχει μεγαλύτερο δικαίωμα να βρίσκεται εκεί από την τσιχλόφουσκα του Χ άλλου -ξανά, για μια υπηρεσία που παρέχει το κατάστημα- με ξεπερνά.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...