Προς το περιεχόμενο

Γιατί όλοι πάνε στο ταχυδρομείο για άσχετα πράγματα?


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δω όταν φύγουν οι παππούδες με τους λογαριασμούς τους τι θα κάνουν τα ΕΛΤΑ...

Λουκετακι

Θα μας ερθει η προοδος που θα παει

Οι εφοριες πως καθαρισαν με το Taxis ?

Παλια πηγαινες και κατασκηνωνες για να κανεις μια δηλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λουκετακι

Θα μας ερθει η προοδος που θα παει

Οι εφοριες πως καθαρισαν με το Taxis ?

Παλια πηγαινες και κατασκηνωνες για να κανεις μια δηλωση

 

Ναι αλλα δεν συμφερει.Γιατι μετα ξερεις ποσο θα πληρωνουμε ενα βαρυ δεμα στα courrier ? Παλι θα φωναζετε  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίνα ξέρουμε πως, αλλά οι περισσότερες άλλες χώρες που ψωνίζουμε πολλοί δεν έχουν κράτος να επιδοτεί τις αποστολές. Απλά έχουν ταχυδρομεία με ταχυδρομικές υπηρεσίες, μεγάλο όγκο αποστολών άρα και καλές τιμές. Εδώ αμφιβάλλω αν έστω και ένα eshop χρησιμοποιεί ΕΛΤΑ έτσι όπως έχει καταντήσει ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν καλό μερίδιο αγοράς με τις εγκαταστάσεις, τον εξοπλισμό και το προσωπικό που έχουν.

Να δω όταν φύγουν οι παππούδες με τους λογαριασμούς τους τι θα κάνουν τα ΕΛΤΑ...

πως??? αληθεια ρωταω το χω απορια... εχω παραγγειλει 10δες πραγματα απο κινα με τσαμπα μεταφορικα και ΟΛΑ , μηδενος εξαιρουμενου ηρθαν στο σπιτι μου .... και σχετικα γρηγορα, εχω περιπτωση που μου ηρθε δεμα σε 13 μερες...

 αξιοπροσεκτο πραγματι, αν αναλογιστεις οτι δεν εχω τρακινγκ ναμπερ και οσοι δινουν απο εβαυ δεν μου δουλευει... οσο για τα ελτα, μου εχουν χασει αρκετα γραμματα(παροτι τα πανε καλα θελω να πιστευω σαν ποσοστο) αλλα οποιος πληρωνει στην ουρα των ελτα λογαριασμους ειναι για γελια πραγματικα... πηγαινα παλια να πληρωσω δεη γιατι τα κεντρικα μου πεφτουν μακρυα και χρεωναν 60 -80 λεπτα επιπλεον ανα λογαριασμο, ενω τωρα παω στο συνοικιακο σου περ μαρκετ και πληρωνω τον λαγαριασμο μαζι με τα ψωνια μου και μαλιστα ΔΩΡΕΑΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως??? αληθεια ρωταω το χω απορια... εχω παραγγειλει 10δες πραγματα απο κινα με τσαμπα μεταφορικα και ΟΛΑ , μηδενος εξαιρουμενου ηρθαν στο σπιτι μου .... και σχετικα γρηγορα, εχω περιπτωση που μου ηρθε δεμα σε 13 μερες...

 αξιοπροσεκτο πραγματι, αν αναλογιστεις οτι δεν εχω τρακινγκ ναμπερ και οσοι δινουν απο εβαυ δεν μου δουλευει... οσο για τα ελτα, μου εχουν χασει αρκετα γραμματα(παροτι τα πανε καλα θελω να πιστευω σαν ποσοστο) αλλα οποιος πληρωνει στην ουρα των ελτα λογαριασμους ειναι για γελια πραγματικα... πηγαινα παλια να πληρωσω δεη γιατι τα κεντρικα μου πεφτουν μακρυα και χρεωναν 60 -80 λεπτα επιπλεον ανα λογαριασμο, ενω τωρα παω στο συνοικιακο σου περ μαρκετ και πληρωνω τον λαγαριασμο μαζι με τα ψωνια μου και μαλιστα ΔΩΡΕΑΝ...

 

Η διαφορά είναι ότι το supermarket θέλει να σε τραβήξει από κει αφού πηγαίνοντας όλο και κάτι θα πάρεις.

Από την άλλη αυτοί που σε έχουν δεδομένο (πχ τράπεζες) δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου χρεώσουν τουλάχιστον κάνα 50λεπτο για οποιαδήποτε (πλην εφορίας) πληρωμή (είτε από μηχάνημα στην τράπεζα είτε μέσω e-banking)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι ότι το supermarket θέλει να σε τραβήξει από κει αφού πηγαίνοντας όλο και κάτι θα πάρεις.

Από την άλλη αυτοί που σε έχουν δεδομένο (πχ τράπεζες) δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου χρεώσουν τουλάχιστον κάνα 50λεπτο για οποιαδήποτε (πλην εφορίας) πληρωμή (είτε από μηχάνημα στην τράπεζα είτε μέσω e-banking)

σωστο το πρωτο , αν και εχω παει πολλες φορες μονο και μονο για να πληρωσω δεη...

το θεωρω τραγικο παντως τα"δημοσια" ελτα να χρεωνουν προμηθεια για πληρωμη μιας "δημοσιας" υπηρεσιας οπως η δεη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω απλα τα εχουμε τα ταχυδρομεια για οτιδηποτε αλλο εκτος απο αλληλογραφια και πολλοι βλεπω οτι επαυξανουν κιολας

Εχουν γινει ταμειο εισπραξης λογαριασμων 

 

Οσες φορες εχουμε στειλει φακελο μη συστημενο στο εξωτερικο εχει χαθει

 

Εγω δεν καταλαβαινω πως σου στελνουν απο Αγγλια Γερμανια Κινα .....  πραγματα αξιας απο 1€ χωρις κανενα εξοδο

κι εμεις εδω τα πληρωνουμε χρυσα

 

Το πιο ακριβό σπορ στον πλανήτη είναι η διατήρηση μεγάλου κράτους.

σωστο το πρωτο , αν και εχω παει πολλες φορες μονο και μονο για να πληρωσω δεη...

το θεωρω τραγικο παντως τα"δημοσια" ελτα να χρεωνουν προμηθεια για πληρωμη μιας "δημοσιας" υπηρεσιας οπως η δεη..

Τα μόνα σημεία που δε χρεώνουν την είσπραξη λογαριασμού ΔΕΗ είναι η ίδια η ΔΕΗ και το online site της ΔΕΗ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα σημεία που δε χρεώνουν την είσπραξη λογαριασμού ΔΕΗ είναι η ίδια η ΔΕΗ και το online site της ΔΕΗ.

 

Κρίμα που δεν έχει η ΕΥΔΑΠ αντίστοιχη επιλογή...

 

Όσο για αυτούς που υπερασπίζονται το χασομεριλίκι στα ΕΛΤΑ και μάλιστα το συγκρίνουν με τις καφετέριες (που πας για άλλο σκοπό), τι να πεις; Μνημόνια forevah; Δεν βλέπω να βάζουμε μυαλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ακριβό σπορ στον πλανήτη είναι η διατήρηση μεγάλου κράτους.

Τα μόνα σημεία που δε χρεώνουν την είσπραξη λογαριασμού ΔΕΗ είναι η ίδια η ΔΕΗ και το online site της ΔΕΗ.

 

ΚΑΙ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ, χρονια τωρα...

Ινκα, νυν συνκα (γελαει ο κοσμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΟΥ, χρονια τωρα...

Ινκα, νυν συνκα (γελαει ο κοσμος)

Για αυτο γιατι δεν παραπονιουνται.Τους φαινεται λογικο να κραταει καποιος στο ενα χερι το σαλαμι και στο αλλο την δεη ?  :-D

και το http://www.elta.gr/en-us/personal/tracktrace.aspx

σπανια λειτουργει

γιαυτο πανε οι γεροι απο κει

Τι ειναι αυτο το  τρακτρεις , τρακτερ πως το λενε ..Αυτα ειναι ιγγλεζικα  :-D

 

Για αυτο λενε πανε οι γεροι απο κει  :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για αυτούς που υπερασπίζονται το χασομεριλίκι στα ΕΛΤΑ και μάλιστα το συγκρίνουν με τις καφετέριες (που πας για άλλο σκοπό), τι να πεις; Μνημόνια forevah; Δεν βλέπω να βάζουμε μυαλό...

 

Όσο ηλίθιο/έξυπνο είναι να απαιτείς ειδική μεταχείριση στα ΕΛΤΑ όταν χρειάζεσαι αμιγώς ταχυδρομική υπηρεσία, άλλο τόσο ηλίθιο/έξυπνο είναι να απαιτείς ειδική μεταχείριση στις καφετέριες όταν παραγγέλνεις καφέ. Όσο εύστοχη/άστοχη είναι η απορία στον τίτλο του θέματος "Γιατί όλοι πάνε στο ταχυδρομείο για άσχετα πράγματα?" τόσο εύστοχη/άστοχη είναι και η απορία "Γιατί πάνε όλοι στις καφετέριες για άσχετα πράγματα?".

 

Τα παραπάνω με κανένα τρόπο δεν είναι σύγκριση ανάμεσα στο "χασομεριλίκι" στα ΕΛΤΑ και στις καφετέριες(ότι και να εννοείς με αυτό), είναι σύγκριση των απαιτήσεων/αποριών που έχει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που στα ΕΛΤΑ δεν πας επειδή γουστάρεις να αράξεις και να κουβεντιάσεις με τους φίλους σου, ούτε έχει ωραία ατμόσφαιρα, ούτε μουσική, ούτε άνετα καναπεδάκια. Πας για να κάνεις μια δουλειά, μια υποχρέωση, κάτι βαρετό που πρέπει να γίνει και δεν βλέπεις την ώρα να φύγεις από εκεί μέσα. Αυτή είναι η διαφορά. Για αυτό δεν μπορείς να τα συγκρίνεις, είναι τελείως διαφορετικά πράγματα και πραγματικά άστοχη σύγκριση.

Σχετική σύγκριση έχω ήδη κάνει με ΙΚΑ, εφορία και τράπεζες όπου έχει ξεχωριστές ουρές ανάλογα το τι θέλει ο πελάτης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τελειως ατυχης ο παραλληλισμος καφετεριας ταχυδρομειου

Στην καφετερια πας στον ελευθερο σου χρονο και το να σου αργησει τον καφε σου (που δε συμβαινει) ενας που τρωει βαφλα ειναι αστειο

Στο ταχυδρομειο πας να κανεις τη δουλεια σου πρωινες ωρες την ωρα που πρεπει να βρισκεσαι πχ στη δουλεια σου και το να πρεπει να περιμενεις 100 ατομα ουρα για να ριξεις  ενα γραμμα ειναι καταστροφικο

Το να παρεις ενα δεμα που στου στειλανε  δε γινεται απο αλλου . Το να πληρωσει καποιος ενα λογαριασμο γινεται σε 100 σημεια ακομα και μεσα στο σπιτι του σε 2 λεπτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φορουμ βρε παιδια γιατι γραφουν ολοι ασχετες απαντησεις ? Δεν ειναι ανεπιτρεπτο να εχεις θεσει μια συγκεκριμενη ερωτηση, να περιμενεις μια απαντηση, να εισαι πολυασχολος και να γραφει ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του ?  

 

Πιστευετε οτι αυτο επιβαρυνει την εξυπηρετηση , την ανταγωνιστικοτητα και τελικα την επιτευξη δημοσιονομικων στοχων ?   :-D


 

Σχετική σύγκριση έχω ήδη κάνει με ΙΚΑ, εφορία και τράπεζες όπου έχει ξεχωριστές ουρές ανάλογα το τι θέλει ο πελάτης.

Αυτο θα εχει σχεση και με το γνωστικο αντικειμενο του καθε υπαλληλου ,με το χρονο εξυπηρετησης , την χαρτουρα που μαζευουν κλπ.Το ταχυδρομειο μοιαζει με το σουπερμαρκετ.Σε μερικα σουπερμαρκετ υπαρχει ταμειο για εξυπηρετηση πελατων με λιγα (συγκεκριμενο αριθμο ) προιοντα.Oλα ωραια και καλα αρκει να υπαρχουν πολλα ταμεια.Αν υπαρχουν λιγα μπορει να ειναι ενα μια ψιλοπαπαρια και να επικρατει τουρλουμπουκι και διαπληκτισμοι.


Ειναι τελειως ατυχης ο παραλληλισμος καφετεριας ταχυδρομειου

Στην καφετερια πας στον ελευθερο σου χρονο και το να σου αργησει τον καφε σου (που δε συμβαινει) ενας που τρωει βαφλα ειναι αστειο

Στο ταχυδρομειο πας να κανεις τη δουλεια σου πρωινες ωρες την ωρα που πρεπει να βρισκεσαι πχ στη δουλεια σου και το να πρεπει να περιμενεις 100 ατομα ουρα για να ριξεις  ενα γραμμα ειναι καταστροφικο

Το να παρεις ενα δεμα που στου στειλανε  δε γινεται απο αλλου . Το να πληρωσει καποιος ενα λογαριασμο γινεται σε 100 σημεια ακομα και μεσα στο σπιτι του σε 2 λεπτα

 

Παρτε το αποφαση και σταματηστε την κλαψα με το δεματακι σας  :-D

 

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CF%87%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1.aspx

 

η ζωη προχωραει  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που στα ΕΛΤΑ δεν πας επειδή γουστάρεις να αράξεις και να κουβεντιάσεις με τους φίλους σου, ούτε έχει ωραία ατμόσφαιρα, ούτε μουσική, ούτε άνετα καναπεδάκια. Πας για να κάνεις μια δουλειά, μια υποχρέωση, κάτι βαρετό που πρέπει να γίνει και δεν βλέπεις την ώρα να φύγεις από εκεί μέσα. Αυτή είναι η διαφορά. Για αυτό δεν μπορείς να τα συγκρίνεις, είναι τελείως διαφορετικά πράγματα και πραγματικά άστοχη σύγκριση.

Τι ωραία, μου απαντάς κάνοντας σύγκριση ΕΛΤΑ και καφετέριας(κάτι που υπόψιν ΔΕΝ έκανα εγώ) φτάνοντας στο συμπέρασμα ότι αυτή η σύγκριση που έκανες είναι άστοχη!

 

Σχετική σύγκριση έχω ήδη κάνει με ΙΚΑ, εφορία και τράπεζες όπου έχει ξεχωριστές ουρές ανάλογα το τι θέλει ο πελάτης.

 

Για τις τράπεζες τουλάχιστον ποτέ δεν έχω δει αυτό που αναφέρεις, δεν υπάρχουν ξεχωριστές ουρές ανάλογα το τι θέλει ο πελάτης, μία ουρά έχει για κάθε ταμείο/ΚΑΣ/ΑΤΜ/γραφείο/whatever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...