Προς το περιεχόμενο

Netflix - Ελληνικοί υπότιτλοι


domus71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 965
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα stats έδειχναν ότι κρατάει 4K στην TV με την 12άρα και το bit-rate ήταν στα 9,54. Τώρα που έβαλα 50άρα VDSL δεν ανέβηκε ιδιαίτερα το bit-rate, παίζει στα ίδια ή και ελαφρώς παραπάνω. Συνεπώς οπτικά δεν υπάρχει καμία διαφορά. Κλάιν-μάιν είναι το 4Κ στο Netflix. Τα 25mbps τα αναφέρουν για να μπορείς να κάνεις κι' άλλα πράγματα ταυτόχρονα γιατί με την 12άρα ψόφαγαν όλα τα υπόλοιπα όταν έβαζες Netflix 4K.

Αν επιτρεπεται , με ποιο τροπο βλεπεις τα stats ? (αναλυση, bitrate κλπ) Σε τι tv? Γιατι ψαχνω και εγω ενα τροπο να τα βλεπω ,αλλα στην oled lg δεν βρηκα κατι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 12άρα σύνδεση μια χαρά 4K έβλεπα στην TV.

Είναι γεγονός πως μπορεί κάνεις να έχει 4Κ με πολύ χαμηλότερο Bitrate απο τα 25Mbps που αναφέρει η NETFLIX ως ελάχιστο. Προφανώς το αναφέρει για να είναι καλυμμένη ή εκτός εάν έχει σκοπό να μειώσει την συμπίεση στο μέλλον.

Επειδη η ταινια ειναι σε αναλυση 4Κ, δεν σημαινει οτι την βλεπεις και σε 4Κ . Αναλογως την ταχυτητα της συνδεσης σου σου "ριχνει" την αναλυση .

Εκτος αν εχεις καποιο τροπο να δεις εκεινη την ωρα που βλεπεις την ταινια , σε τι αναλυση στην δειχνει .

 

It may be possible that a slightly lower speed could still work, but you may experience buffering or stalling issues or Netflix will automatically "down-rez" your streaming signal to 1080p, or lower resolution, in response to your available internet speed.

Σε LG Smart TV μπορείς να δεις την ανάλυση, καθώς και άλλες πληροφορίες, σε κάθε στιγμή εάν πατήσεις το κουμπί INFO. Εάν δεν υπάρχει στο τηλεχειριστήριο, είναι διαθέσιμο στην εφαρμογή για smartphones & tablets.

Τα stats έδειχναν ότι κρατάει 4K στην TV με την 12άρα και το bit-rate ήταν στα 9,54. Τώρα που έβαλα 50άρα VDSL δεν ανέβηκε ιδιαίτερα το bit-rate, παίζει στα ίδια ή και ελαφρώς παραπάνω. Συνεπώς οπτικά δεν υπάρχει καμία διαφορά. Κλάιν-μάιν είναι το 4Κ στο Netflix. Τα 25mbps τα αναφέρουν για να μπορείς να κάνεις κι' άλλα πράγματα ταυτόχρονα γιατί με την 12άρα ψόφαγαν όλα τα υπόλοιπα όταν έβαζες Netflix 4K.

Πράγματι η διαφορά στην εικόνα του NETFLIX μεταξύ 4Κ και 1080p είναι ελάχιστη.

Προφανώς οφείλεται σε πολύ μεγάλη συμπίεση και έτσι εξηγείται πως μπορεί να έχει κάνεις 4Κ με μέτριο Bitrate. Με 28Mbps μπορώ και βλέπω 4Κ στο YOUTUBE (του οποίου η εικόνα είναι ασύγκριτα καλύτερη απο του NETFLIX) και με δυσκολία 4K 60fps. Εάν δεν είχα δει 4Κ στο YOUTUBE θα είχα εντελώς εσφαλμένη άποψη για την διαφορά που έχει η ανάλυση 4Κ σε σχέση με 1080p.

Πρόβλημα στους υπότιτλους και στην samsung 46 ιντσών που έχω. Σε chat με το netflix μου είπαν να επικοινωνήσω με τη samsung, είναι δικό τους πρόβλημα.

Χρειάζεται αναβάθμιση των λειτουργικών των παλαιότερων Smart TVs & Blu-rays ώστε να μπορούν να εμφανίζονται οι Ελληνικοί υπότιτλοι οι οποίοι είναι περασμένοι με νέα μέθοδο απο την NETFLIX.

Είχα ασχοληθεί εκτενώς στο παρελθόν με LG, SAMSUNG & NETFLIX και με πολύ κόπο κατάφερα να το μάθω. Εγώ πάντως όταν είδα πριν λίγο καιρό πως και μετά την στενή συνεργασία μεταξύ LG & NETFLIX δεν άλλαξε τίποτα, έπαψα να ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε LG Smart TV μπορείς να δεις την ανάλυση, καθώς και άλλες πληροφορίες, σε κάθε στιγμή εάν πατήσεις το κουμπί INFO. Εάν δεν υπάρχει στο τηλεχειριστήριο, είναι διαθέσιμο στην εφαρμογή για smartphones & tablets.

 

Ναι , για καποιο μαζοχιστικο λογο αφαιρεσαν το πληκτρο info απο τα χειριστηρια για τα μοντελα 16 σε σχεση με του 15 . Θα δοκιμασω με την εφαρμογη απο το κινητο. Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι το 4Κ του Netflix δεν είναι true 4K, το bit-rate είναι τραγικά χαμηλό. Πιο σημαντικό είναι να δώσουν κάνα DTS-MA πάντως, ήδη για το Xbox One δώσαν Dolby Atmos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι το 4Κ του Netflix δεν είναι true 4K, το bit-rate είναι τραγικά χαμηλό. Πιο σημαντικό είναι να δώσουν κάνα DTS-MA πάντως, ήδη για το Xbox One δώσαν Dolby Atmos.

 

https://help.netflix.com/en/node/64066

 

Edit : τωρα καταλαβα οτι εννουσες οτι εδωσαν atmos απο  lg oled 2017, xbox one και s ! :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος που δουλεύει σαν μεταφραστής στο netflix μου έδειξε τίτλους από σειρές και ταινίες που έχει μεταφράσει ο ίδιος μόνο και έπαθα πλάκα, φανταστείτε την δουλειά που έχει κάνει το παιδί να την έχουν κάνει άλλοι 6, θα γεμίσει με τίτλους καινούργιους το ελληνικο netflix. Μέχρι μέσα Δεκεμβρίου θα μπούνε, + ότι θα κάνουν πρεμιέρα τρεις σειρές έκπληξη. Δεν μιλάω άλλο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των σειρών που παρέχει, είναι κάτω του μετρίου (να τα λέμε όλα).

 

Δεν εχεις και αδικο....Παντως,εγω,οταν θελω να δω κατι,το παιρνω,το πηγαινω στο IMDB,βλεπω αν εχει καλη βαθμολογια[π.χ απο 8,5 και πανω...] και μετα το βαζω για να το δω,εφ οσον φυσικα εχει Ελλην.υποτιτλους.....αυτο κανω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των σειρών που παρέχει, είναι κάτω του μετρίου (να τα λέμε όλα).

Φίλε μου δεν ξέρω με πιο κριτήριο κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα, αλλά εγώ έχω ήδη τσεκάρει περί τις 120 σειρές με βαθμολογία κοινού στο IMDB μεταξύ 7-10. Αυτό το θεωρώ απίστευτα καλό αποτέλεσμα. Εμένα τουλάχιστον με βρίσκουν, κατα μέσο όρο, πολύ σύμφωνο οι βαθμολογίες κοινού του IMDB.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν το γνωρίζω αλλά πιστεύω πως είναι τα ίδια παιδιά που μας χάριζαν για πολλά

χρόνια δωρεάν υπότιτλους μέσω του ιντερνετ για να βλέπουμε ξένες σειρές και ξένες ταινίες.

 

Για αυτό πρέπει να τα στηρίξουμε  τώρα που ήρθε η ώρα να κερδίσουν και κάτι.

Σκασίλα μας για το Netflix. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σειρές, τα ντοκιμαντέρ και οι ταινίες που έχει είναι για όλα τα γούστα και καλύπτει ένα μεγάλο φάσμα ανθρώπων που έχουν διαφορετικά ενδιαφέροντα! Εμένα μου αρέσουν αρκετά πολλά προγράμματα που έχουν και είναι μία όαση εάν δεν έχει κάτι τής προκοπής η Ελληνική τηλεόραση που συμβαίνει συχνά! Είναι σαν ένα Βίντεο Κλαμπ στο σπίτι σού!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα που δίνω 11,99€ είναι τα καλύτερα ευρώ που έχω δώσει ποτέ για τηλεοπτικό περιεχόμενο. Τα αξίζει!!!

 

Ευελπιστώ να μπουν υπότιτλοι κ στο παιδικό περιεχόμενο σύντομα καθότι έχει πολύ πράγμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...