Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ευτυχώς δεν γράφω review για το game, αλλα του AJ το review νιώθω θα με καλύψει απόλυτα.

Πιστεύω ναι φίλε.Με συγχωρείς αλλά θέλω να ειμαι ειλικρινής :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 ☢️☢️☢️☢️...καλά θα πάει αυτό... :P

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ελπίζω σε ένα τουλάχιστον μέτριο ending πια. :(

 

Επεξ/σία από ryu_hadouken
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, PDS13 είπε

what?

Τι δεν κατάλαβες ρε συ PDS; Οι άνθρωποι είναι απατεώνες πρώτης γραμμής. Bate and switch του χειρίστου είδους. Επιπλέον το σενάριο είναι άκυρο, άκυρο όμως. Καλώς ή κακώς έχω δει πολλά περισσότερα από όσα έπρεπε, δυστυχώς (ευτυχώς πλέον καθώς θα γλιτώσω μπόλικα €) και αυτό που μας έδωσαν ξεπερνάει την δημιουργική έκφραση, μου χώνει με το ζόρι στο λαιμό συγκεκριμένα μηνύματα και politics. Λυπάμαι γιατί ενώ το πρώτο παιχνίδι μηχανικά (gameplay και λοιπά) το θεωρώ στην καλύτερη μέτριο το πακέτο με την ιστορία μαζί, παρουσίαση, banter χαρακτήρων και σχέση του σωσίβιο ο ένας του άλλου ξεπέρασε τις όποιες χτυπητές αδυναμίες και στην δική μου κλίμακα μπήκε πολύ ψηλά, ακόμα και με το αχρείαστο DLC. Οι τύποι είναι για ξύλο. 

  • Like 3
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Να συνυπολογιζεις το νεαρο της ηλικιας και την ωριμη ματια σε καποια θεματα που και απο τον εαυτο μου θυμαμαι σε νεαρη ηλικια δεν μπορουσα να εχω. Διευρυμενη αντιληψη και ανοιχτο μυαλο ερχονται με την ηλικια και την εμπειρια παντα αν θες φυσικα. 

Επισης υπαρχει μεγαλο ποσοστο νεων που παιζουν το συντριπτικο θα ελεγα στους οποιους το budget ειναι περιορισμενο και θα σκεφτουν ακομη και τα 10-20 ευρω παραπανω που θα ξοδεψουν για κατι. 

Εγώ μάλλον θα έλεγα ότι ένας σαραντάρης έφαγε 40 χρόνια προπαγάνδας και δεν έχει πλέον τις άμυνες ενός εικοσάρη που έφαγε 20 χρόνια προπαγάνδας. Αυτά τα περί «ανοιχτού μυαλού» είναι πλέον προφανές πως είναι παπατζιλίκια δίχως ουσία, εκτός αν με τον όρο «ανοιχτό μυαλό» μιλάμε για τρύπιο εγκέφαλο.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζητώ να μου χαρίσουν το game όσοι ξενέρωσαν με την αρχή, με τη μέση η το τέλος του παιχνιδιού, κτλ κτλ. 

Επίσης ζητώ να μου χαρίσουν και το cyberpunk όσοι το παίξουν κ ξενερωσουν. 

Επεξ/σία από polux_x
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο metacritic έχει γίνει χαμός γιατί πάνε και διαγράφουν τις αρνητικές ώστε το παιχνίδι να ισορροπήσει :P κλαιω ρε φίλε.Τετοια υπεράσπιση πόσα τους έδωσαν πια ......

 

Spoiler

Είναι πολλά τα λεφτα Γιωργηηηηηη

 

15 λεπτά πριν, polux_x είπε

Ζητώ να μου χαρίσουν το game όσοι ξενέρωσαν με την αρχή, με τη μέση η το τέλος του παιχνιδιού, κτλ κτλ. 

Επίσης ζητώ να μου χαρίσουν και το cyberpunk όσοι το παίξουν κ ξενερωσουν. 

Πουλήθηκε φίλε άργησες :) Βεβαια το τσάμπα πέθανε Αριστοτέληηηηηηη(έτσι είπα ένα όνομα :P )

31 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το DLC έκανε την αρχή γι' αυτό που λες με τα ''συγκεκριμένα μηνύματα''.

Μωρέ την αρχή την έκανε εγώ δεν έβλεπα :P Ισως φταίει το laser που είπα στον φίλο.Λιγο πιο πίσω.

Επεξ/σία από jerry banana
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με εκπλήσσουν οι αρνητικές εντυπώσεις από αυτά που διάβασα εδω και χαίρομαι γιατί δεν πρόκειται να επηρεαστώ στο ελάχιστο.

Θεωρώ πως πρόκειται στο 80% για τα κλασικά περί "ατζέντας" και υπερβολικής προβολής μειονοτήτων και σε ένα 20% για το σενάριο και τον τρόπο που αντιμετώπισαν αγαπημένους χαρακτήρες. 

Όσο για το metacritic εδώ και πάρα πολύ καιρό έχει μετατραπεί σε ένα μέσο έκφρασης μίσους και trolling από entitled παιδάκια και "αντρόπαιδα" που νομίζουν ότι κάνουν κακό στους developers με τα 0/10. Αυτό είναι γνωστό.

Εννοείται πως δεν χαρακτηρίζω κανέναν εδω μέσα με αυτό. Όταν με το καλό τελειώσω το παιχνίδι θα χαρώ να συζήτησω οτιδήποτε δεν μου άρεσε, με ξενέρωσε κλπ. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην αρέσει σε όλους. Μπορεί στο τέλος να μην μου αρέσει συνολικά ούτε εμένα, ποιος ξερει;

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το DLC έκανε την αρχή γι' αυτό που λες με τα ''συγκεκριμένα μηνύματα''.

Δεν ήταν μόνο στο DLC αλλά αυτή ήταν η μαεστρία του πρώτου. Δεν ήταν εκεί μέσα στη μούρη σου, απλά υπήρχε γύρω γύρω. Το DLC το πήγε πιο μακριά και φάνηκε και προσωπικά θεωρώ ότι δεν έδωσε απολύτως τίποτα στην αρχική ιστορία αλλά καταλαβαίνω ότι άλλος μπορεί να έχει άλλη άποψη. Εδώ πέρα τώρα έχουμε σκληρό μπήξιμο και όχι μόνο αυτό αλλά δεν βγάζει και νόημα στο όλο setting που βρίσκονται. Δηλαδή ο κόσμος χάνεται και αυτό που μας καίει είναι....αυτά που είναι (για να μην σποιλεριάζω). 

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εχετε χασει εντελως το νοημα του παιχνιδιού, αναλώνεστε σε μια SJW ατζεντα η οποια ναι υπαρχει σε ενα βαθμο αλλα θα ενοχλησει μονο τους ομοφοβικους, αν ειστε σε αυτη την κατηγορια απλα προσπεραστε το παιχνιδι. Στα του σεναριου νομιζω εχω φτασει στο σημειο που "ξενερωνουν" ολοι αλλα θα γραψω περισσότερα οταν το τελειωσω.

Σαν ιστορια δεν θα πω ψεμματα δεν με εχει συγκλονίσει αλλα δεν με ειχε συγκλονισει (εκτος απο το τελος) ουτε το πρωτο μερος, ο λογος ειναι οτι το νοημα κρυβεται στις λεπτομερειες και στο interpretation που θα δωσει ο παιχτης σε αυτα που γινονται. Προσωπικα δεν μου αρεσει και τοσο η φορμουλα αυτη που χρησιμοποιει η οποια ειναι του στυλ "Αυτο ειναι βγαλε τα συμπερασματα εσυ" προτιμω να βλεπω την προσωπικη αποψη του δημιουργου στα γεγονοτα. Το TLOU 2 απο αποψη ιστοριας μοιαζει με κομματια ενος puzzle που πρεπει να συνθεσει ο παιχτης και φανταζομαι η ιδεα ηταν καθε παιχτης θα φτιαξει και διαφορετικο puzzle. επιφυλάσσομαι ομως γιατι δεν το εχω τερματισει ακομα και μπορει να κανω λαθος.

Επεξ/σία από ADHD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το νήμα ανοίγει πάλι.

Συζητείστε κόσμια και πάνω στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Spoilers μέσα σε spoiler tags.

Μην φέρνετε εδώ κόντρες και καβγάδες που έχετε σε άλλα forums. Δεν ενδιαφέρουν κανένα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ακόμα στις 3 πρώτες ώρες του παιχνιδιού, οπότε είναι νωρίς για να εκφέρω γνώμη, αλλά είμαι  ο μόνος που δεν έχει εντυπωσιαστεί με τα γραφικά του παιχνιδιού?

Παίζω σε PS4PRO σε 4Κ με HDR σε SONY KD65XG9505..

Αρκετή θολούρα και το film grain πολύ ενοχλητικό..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα το παιχνίδι χθες το βράδυ. Εγώ μπορώ να πω με μεγάλη μου χαρά πως μου άρεσε πάρα πολύ το παιχνίδι. Απο σκηνοθεσία, gameplay, σενάριο και η πλοκή επίσης. 

Ομολογώ πως με όλη τη συζήτηση είχα τρομάξει και είχα προσδοκία ότι κάπου θα με απογοητεύσει ή θα με χαλάσει, αλλά αντιθέτως, ανέβαζε την μπάρα συνέχεια. Για τα εν λόγω σοβαρά θέματα του παιχνιδιού:
 

Spoiler

Major Spoilers ahead
Μην τα δείτε αμα δεν έχετε ολοκληρώσει το παιχνίδι.

Spoiler

Το ότι πέθανε ο Joel ήταν όντως χτύπημα. Αλλά απο την άλλη αμα έβγαζαν ένα παιχνίδι όπου είχες πάλι joel & Ellie θα επρεπε να λέγεται Just the two of us. Το ότι όμως πέθανε σαν αποτέλεσμα εκδίκησης των επιλογών του, του εγωισμού του και της ανάγκης του να βάλει το προσωπικό του καλό πάνω απο του κόσμου, ήταν κάτι που σε έκανε να το κατανοήσεις.


Όσο αφορά την abby, είχα τρομάξει πως θα εβλεπα κάτι ακραίο. Έτσι όπως ξεκινάει τη μισείς, αλλά σε βαζουν σε λογική να αναστρέψεις το αίσθημα αυτό και να προσπαθήσεις να την καταλάβεις. Και φυσικά γελάω με τους haters Που έλεγαν για transgender Κλπ. Η τύπισσα απλά είναι γορίλας, δεν αναφέρει τίποτα άλλο πουθενά.


Όλη η εξέλιξη που όλος ο κύκλος της εκδίκησης άφησε και τους δυο χαρακτήρες άδειους, με αυτούς που αγαπάνε να πεθαίνουν λόγω αυτού, και πρακτικά να αλλάζουν σαν άνθρωποι ήταν κάτι πολύ δυνατό. Ακόμα και η Ellie, που τη βλέπεις στην φάρμα να έχει οικογένεια πλέον (πολύ το χάρηκα η αλήθεια είναι), και να βλέπεις πως η εκδίκηση δεν την άφηνε να το ξεπεράσει και να χαρεί τη ζωή της (αυτό δεν το χάρηκα), και πως τελικά αποφασίζει να σπάσει τον κύκλο. Το δε τέλος, που δεν μπορεί να παίξει κιθάρα (κοινώς ότι οι πράξεις της άλλαξαν τη ζωή της και δεν θα είναι ίδιο τίποτα), αλλά και το τρόπος που φεύγει και αφήνει την κιθάρα (το παρελθόν) πίσω της, για εμένα ήταν απο τα καλύτερα κλεισίματα πλοκής που έχω δει.

Έαν δεν σας άρεσε η εξέλιξη, σεβαστό και κατανοητό, το είπε και η εταιρία ότι η ιστορία αυτή θα διχάσει κόσμο. Αν το δούμε όμως ψύχραιμα, και εκτιμώντας πως η εταιρία δεν βασίστηκε στο fan service (κοινώς να εχει Joel & Ellie ξανά να γυρίζουν) αλλά αποφάσισαν να πανε την ιστορία ένα βήμα παρακάτω (καλώς ή κακώς), εγώ το εκτίμησα.

 

 

Επεξ/σία από sixamenos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, bilt128 είπε

Είμαι ακόμα στις 3 πρώτες ώρες του παιχνιδιού, οπότε είναι νωρίς για να εκφέρω γνώμη, αλλά είμαι  ο μόνος που δεν έχει εντυπωσιαστεί με τα γραφικά του παιχνιδιού?

Δεν έχω ξαναδεί τόσο λεπτομέρεια σε γραφικά game, κάθομαι και χαζεύω όλη την ώρα. Σίγουρα θα ψηφιστεί "καλύτερα γραφικά του 20". Το film grain είναι υποκειμενικο ομως. Προσωπικα εκτός από την αρχικη οθόνη έχω ξεχάσει ότι υπάρχει. Θα ήταν ωραίο να υπήρχε επιλογή απενεργοποιησης πάντως για αυτούς που δεν αρεσει. Τόσες επιλογές έχουν βάλει, απορω που δεν εχουν και αυτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...