Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όχι, ξενέρα ήταν, δεν έχασα ενδιαφέρον από αυτό, θα καταλάβεις που ακριβώς έχασα ενδιαφέρον αρκετά πιο μετά.

Παρόλα αυτά την λες δυνατή στιγμή? Το presentation ήταν εμετικό, χωρίς υπόβαθρο και χωρίς νόημα. Εξήγησε πως ακριβώς ο τρόπος που χρησιμοποίησαν βοηθάει οπουδήποτε το story?

Συμφωνώ, αλλα όχι από αυτούς η όχι αυτός.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο Joel έπρεπε να φύγει προστατεύοντας την Ellie, να θυσίαζε τον εαυτό του για την Ellie, όχι έτσι ότι νάνε. Χωρίς πολύ σκέψη, πεθαίνει ο Tommy εκεί, τρελαίνεται ο Joel και φεύγει, η Ellie πάει να το βρει, κάπου εκεί προς το τέλος πεθαίνει κάπως ηρωικά ο Joel και η Ellie σκοτώνει τα πάντα. Απλά και όμορφα, χιλιάδες φορες καλύτερο από ότι μας δείξαν και το σκέφτηκα τώρα. 7 χρονια χαρακτήρα να πεθαίνει από ένα lady cyborg που κανένας δεν δίνει δεκάρα.

Η έκπληξη είναι εύκολη, το γράψιμο είναι δύσκολο, αυτό ήταν ο ορος του 'lazy writing' και 'let's be different'. Όχι, δεν το έχει κάνει ποτε κανένας αυτό γιατί πολύ απλά it sucks. Ούτε το GOT δεν τα έκανε αυτά. :P

Ναι αλλα αυτο ειναι wishful thinking που κανεις γιατι σου αρεσει αυτο το outcome. :D 

Ειναι πιο βατο για την ψυχοσυνθεση σου πως να το πω; Ποιος ειπε οτι σεναριακα πρεπει να κανουν οτι θελουμε εμεις επειδη ειναι οι αγαπημενοι μας χαρακτηρες; Η ζωη ειναι αδικη στην πραγματικοτητα και ρεαλιστικα να το δεις πιο πολλες φορες τα shit hit the fan παρα συμβαινουν αυτα που θελουμε. Εμενα μου αρεσε πολυ ο τροπος που εγινε το εν λογω σκηνικο με σοκαρε και παροτι δεν μου αρεσε.. 

βλεπω μια Ellie αλλαγμενη για παντα απο την αρχη του παιχνιδιου με καταθλιπτικα στοιχεια που λειτουργει ωρες ωρες σαν ρομποτ μηχανικα. Και μου αρεσει αυτο προς το παρον φυσικα γιατι δεν εχω δει ακομη το τελος. Οταν τελειωσω θα μπορεσω να πω συνολικα αν αξιζε ολο αυτο ή οχι.. Αυτο ειναι ολο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέψου ότι τα πιο αγαπημένα μου σενάρια ταινιών παίζει τα περισσότερα να μην ειχαν ικανοποιητική εξέλιξη για μένα. Όχι εξέλιξη που νιώθω άνετα με αυτήν εννοώ. Απλά τεχνικά έβγαζαν νόημα και με προβληματισαν. 

 

Edit. Με πρόλαβες 😛

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Σκέψου ότι τα πιο αγαπημένα μου σενάρια ταινιών παίζει τα περισσότερα να μην ειχαν ικανοποιητική εξέλιξη για μένα. Όχι εξέλιξη που νιώθω άνετα με αυτήν εννοώ. Απλά τεχνικά έβγαζαν νόημα και με προβληματισαν. 

Edit. Με πρόλαβες 😛

 

Και φαινεται οτι θελουν να ριξουν και αλλο λαδι στην φωτια και αλατι στις πληγες με αυτα τα flashbacks που εχει δειξει με Joel στο μουσειο και στο ξενοδοχειο μετα. Ξυπναν μνημες ομορφες και προσθετουν στην ωμοτητα και τον ρεαλισμο του πρεπει να ζησω με τις απωλειες αυτες..Ουτε τυχαιο ηταν που εδειξε τι εκανε ο Joel για να την σωσει στο intro..Ολα δενουν αρμονικα σε αυτο που θελουν να πετυχουν..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Δεν το άνοιξα το σποιλερ γιατί βρίσκομαι προς το τέλος του Day one γμτο. Φοβαμαι μην έχει τίποτα που δεν θέλω να δω. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι αλλα αυτο ειναι wishful thinking που κανεις γιατι σου αρεσει αυτο το outcome. :D 

Εννοείτε dude, εννοείτε, αλλα με αυτό το σκεπτικό ας αρχίσει να πεθαίνει και κόσμος από allergies :D Καταλαβαίνω τι λες απλά επειδή είναι game θα προτιμούσα να ικανοποιήσουν του players και όχι να τους εκνευρίσουν, που όπως βλέπεις λίγοι δεν έχουν εκνευριστεί όπως εσύ και ο φίλος PDS, που για ακόμα μια φορα σας ζηλεύω.

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ θα το πω ακόμα μια φορα. Το game είναι 10/10 άμα εξαιρέσεις story, και συνήθως δεν με νοιάζει ιδιαιτερα το story, εδώ με ενόχλησε και παίζω με παρέα οποτε δεν τα ακούω όλα γιατί μιλάμε αναμεταξύ μας κτλ, φαντάσου να έπαιζα με κανονικά με ακουστικά μονος με full προσοχή.

Επίσης μιλάμε για ένα από τα καλύτερα games, από μια από τις καλύτερες εταιρίες, οποτε και για αυτό είμαι τόσο εκνευρισμένος. Ούτε η τελευταία season του GOT δεν με εκνεύρισε/απογοήτευσε τόσο. :D

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ολα δενουν αρμονικα σε αυτο που θελουν να πετυχουν..

Καλά...τα λέμε μετά την τρίτη μέρα. :P

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εννοείτε dude, εννοείτε, αλλα με αυτό το σκεπτικό ας αρχίσει να πεθαίνει και κόσμος από allergies :D Καταλαβαίνω τι λες απλά επειδή είναι game θα προτιμούσα να ικανοποιήσουν του players και όχι να τους εκνευρίσουν, που όπως βλέπεις λίγοι δεν έχουν εκνευριστεί όπως εσύ και ο φίλος PDS, που για ακόμα μια φορα σας ζηλεύω.

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ θα το πω ακόμα μια φορα. Το game είναι 10/10 άμα εξαιρέσεις story, και συνήθως δεν με νοιάζει ιδιαιτερα το story, εδώ με ενόχλησε και παίζω με παρέα οποτε δεν τα ακούω όλα γιατί μιλάμε αναμεταξύ μας κτλ, φαντάσου να έπαιζα με κανονικά με ακουστικά μονος με full προσοχή.

Επίσης μιλάμε για ένα από τα καλύτερα games, από μια από τις καλύτερες εταιρίες, οποτε και για αυτό είμαι τόσο εκνευρισμένος. Ούτε η τελευταία season του GOT δεν με εκνεύρισε/απογοήτευσε τόσο. :D

Πάντως παίζει ρόλο το ότι το έχεις παίξει πολλές φορές το πρωτο, δεν έκανα πλάκα πριν 

Spoiler

Φαντάζομαι την στεναχώρια σου στο σημείο γιατί το δέσιμο τους χαρακτήρες θα πρέπει να το ένιωθες στο μέγιστο με τόσα playthrough. Εγω πάντως βούρκωσα και δεν ντρέπομαι. Εκτός αν η απώλεια σου βγήκε σε Denial και εκνευρισμο. Πάντως ένιωθα τον εκνευρισμο, θλίψη της ellie στο πετσί μου. 

Τώρα όσον αφορά τον κόσμο που έχει ξενερώσει. Στα ξενα φόρουμς οι περισσότεροι αποθεωνουν το σεναριο από ότι βλέπω. Υπάρχουν και εκεί αντιδράσεις αλλά λιγότερες. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εννοείτε dude, εννοείτε, αλλα με αυτό το σκεπτικό ας αρχίσει να πεθαίνει και κόσμος από allergies :D Καταλαβαίνω τι λες απλά επειδή είναι game θα προτιμούσα να ικανοποιήσουν του players και όχι να τους εκνευρίσουν, που όπως βλέπεις λίγοι δεν έχουν εκνευριστεί όπως εσύ και ο φίλος PDS, που για ακόμα μια φορα σας ζηλεύω.

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ θα το πω ακόμα μια φορα. Το game είναι 10/10 άμα εξαιρέσεις story, και συνήθως δεν με νοιάζει ιδιαιτερα το story, εδώ με ενόχλησε και παίζω με παρέα οποτε δεν τα ακούω όλα γιατί μιλάμε αναμεταξύ μας κτλ, φαντάσου να έπαιζα με κανονικά με ακουστικά μονος με full προσοχή.

Επίσης μιλάμε για ένα από τα καλύτερα games, από μια από τις καλύτερες εταιρίες, οποτε και για αυτό είμαι τόσο εκνευρισμένος. Ούτε η τελευταία season του GOT δεν με εκνεύρισε/απογοήτευσε τόσο. :D

Βασικα υπαρχει κατι που το συνανταμε και στην διαφημιση και λεει.. "negative publicity is good publicity".. ;)

Μονο χαζοι δεν ειναι να το ξερεις.. Οπως και οι σεναριογραφοι του GoT μονο χαζοι δεν ηταν που εδωσαν ενα τοσο αμφιλεγομενο τελος απο κατι που θα ικανοποιουσε και μετα θα ειχε ξεχαστει πιο γρηγορα. Συνηθως οταν περνουμε αυτο που θελουμε ξεχναμε πιο ευκολα.. ;) Αξεχαστο μας μενει κατι που μας σοκαρει και που μας δημιουργει ποικιλα συναισθηματα.. :) Και στις περιπτωσεις αυτες ο ντορος αυξανει το hype για τον ανυποψιαστο κινειται πιο πολυ στο "τι συμβαινει εδω ας ριξω μια ματια και εγω" απο το "μπα βλεπω αρνητικα σχολια ας το αποφυγω.."

Δεν ειναι τυχαιο οτι το TLOU2 ειναι ο πιο fast selling τιτλος αλλωστε.. 

Και επισης το "λιγοι δεν εχουν εκνευριστει" ισως θα πρεπει να το αναθεωρησεις. Καμια φορα ο μικροκοσμος του gaming ειδικα ο ενεργος στα fora νομιζει οτι ο πανικος που γινεται αποτελει την συντριπτικη φωνη του κοσμου που θα αγορασει το παιχνιδι. Στην πραγματικοτητα θεωρω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια πολυ απλα δεν θα ασχοληθει καν με αυτο και θα απολαυσει το παιχνιδι. 

Καμια φορα οταν υπεραναλυεις κατι χανεις την ουσια. Relax οπως ειπες :D It's just a game μην αφηνεις να σε επηρεαζουν τοσο καποια πραγματα,αποστασιοποιησου και απολαυσε την εμπειρια οσο σοκαριστικη και να ειναι..Try it ;)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως σε αυτούς που αρχίζουν σημερα προτείνω να πάνε αργά αργα να το απολαυσουν. Το διαβάζω πλέον από πολλούς αυτό σαν προτροπη. Το παιχνίδι ευνοεί συχνα το αργό pace, αλλά οταν είναι να σε τρέξει θα σε τρέξει. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Πάντως παίζει ρόλο το ότι το έχεις παίξει πολλές φορές το πρωτο, δεν έκανα πλάκα πριν 

Φαντάσου ότι η τελευταία φορα που το τελειωσα ήταν μια μέρα πριν βάλω το 2....δεν με ενόχλησε ότι

Spoiler

πέθανε ο Joel, το φανταζόμουν ότι θα γίνει, τι άλλο μπορεί να προκαλέσει τόσο συναίσθημα από αυτό?

Αλλα ο τρόπος sorry ήταν εμετικός και αδιάφορος, μονο εκνευρισμό και απογοήτευση με την ND μου έβγαλε σοβαρά.

9 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καμια φορα οταν υπεραναλυεις κατι χανεις την ουσια. Relax οπως ειπες :D It's just a game μην αφηνεις να σε επηρεαζουν τοσο καποια πραγματα,αποστασιοποιησου και απολαυσε την εμπειρια οσο σοκαριστικη και να ειναι..Try it 

Ναι buddy εννοείτε, μιλούσα μονο εδώ για το forum, ξέρω τι γίνετε έξω don't worry. ;) Επίσης από το πρώτο δίωρο προσπαθώ να relax με βαθιές ανάσες και σκοτώνοντας οποιον βρω μπροστά μου, και βοηθησε, μέχρι το day 3...

Όσο αυτό για τις πωλήσεις, πιστεύω ότι άμα λέγαν τι γινόταν στο δίωρο και στο day 3 οι μισοί δεν θα το αγόραζαν, χαλαρά.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Φαντάσου ότι η τελευταία φορα που το τελειωσα ήταν μια μέρα πριν βάλω το 2....δεν με ενόχλησε ότι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

πέθανε ο Joel, το φανταζόμουν ότι θα γίνει, τι άλλο μπορεί να προκαλέσει τόσο συναίσθημα από αυτό?

Αλλα ο τρόπος sorry ήταν εμετικός και αδιάφορος, μονο εκνευρισμό και απογοήτευση με την ND μου έβγαλε σοβαρά.

Έλα ρε συ μου κάνει εντύπωση. Τεσπα το βλέπουμε εντελώς διαφορετικά. :) σκέψου έτρεξα αμεσως να ποσταρω πόσο με κέρδισε όλο αυτό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Φαντάσου ότι η τελευταία φορα που το τελειωσα ήταν μια μέρα πριν βάλω το 2....δεν με ενόχλησε ότι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

πέθανε ο Joel, το φανταζόμουν ότι θα γίνει, τι άλλο μπορεί να προκαλέσει τόσο συναίσθημα από αυτό?

Ναι buddy εννοείτε, μιλούσα μονο εδώ για το forum, ξέρω τι γίνετε έξω don't worry. ;) Επίσης από το πρώτο δίωρο προσπαθώ να relax με βαθιές ανάσες και σκοτώνοντας οποιον βρω μπροστά μου, και βοηθησε, μέχρι το day 3...

Νομιζω οτι οταν το τελειωσω θα μπορεσω να εχω ολοκληρωμενη αποψη. Προς το παρον μου αρεσει αυτο που βλεπω.

Πιο πολυ με ενοχλει αυτο που ειπε ο Psycho και εν μερει εχει δικιο γιατι θελω να ειμαι στην τσιτα συνεχεια, παρα σεναριακα τι συμβαινει. Το απολαμβανω παντως προσωπικα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Νομιζω οτι οταν το τελειωσω θα μπορεσω να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

Και εγώ αυτό θα κάνω, μιας και ο κολλητός άρχισε επίσης να ξενερώνει αλλα ευτυχώς το έχει ακόμα και νομίζω φτάνουμε προς το τέλος. Θα γυρίσω τότε να γράψω full εντυπώσεις για το game. Ελπίζω σε ένα τουλάχιστον μέτριο ending πια. Απλά δεν μπορώ να το πιστέψω ότι μάλλον δεν θα το ξανά παίξω ποτε, πιο, την συνεχεια του καλύτερου game που έχω παίξει... :(

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Και εγώ αυτό θα κάνω, μιας και ο κολλητός άρχισε επίσης να ξενερώνει αλλα ευτυχώς το έχει ακόμα και νομίζω φτάνουμε προς το τέλος. Θα γυρίσω τότε να γράψω full εντυπώσεις για το game. Ελπίζω σε ένα τουλάχιστον μέτριο ending πια. Απλά δεν μπορώ να το πιστέψω ότι μάλλον δεν θα το ξανά παίξω ποτε, πιο, την συνεχεια του καλύτερου game που έχω παίξει... :(

Spoiler

Φίλε συγγνώμη αλλά αυτό που περιμένεις για μέτριο είναι mehhhhhhhh

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jerry banana είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Φίλε συγγνώμη αλλά αυτό που περιμένεις για μέτριο είναι mehhhhhhhh

Ευτυχώς δεν γράφω review για το game, αλλα του AJ το review νιώθω θα με καλύψει απόλυτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PDS13 είπε

 Δεν το άνοιξα το σποιλερ γιατί βρίσκομαι προς το τέλος του Day one γμτο. Φοβαμαι μην έχει τίποτα που δεν θέλω να δω. 

Ελα αφου εχεις φτασει εως εκει για πες μου τωρα αυτο το εχεις δει?

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...