Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

1 λεπτό πριν, ALIZEUS είπε

Το τελείωσα γιατί; Το παιχνίδι για μένα είναι έπος. Μακάρι όλοι να βγάζαν τέτοια παιχνίδια και να μην μας ξεπεταγανε... 

Να πω την αλήθεια βέβαια, θεωρώ πως  προσπαθεί να περάσει συγκεκριμένα στερεότυπα και αυτό με χαλάει... Αλλα συνολικά το παιχνίδι είναι από αλλού... 

Ε τοτε μια χαρα φιλε.Αυτο που λες με τα στερεοτυπα με εκνευρισε παρα πολυ γιατι στο dlc του 1ου ενω ειχαμε καταλαβει τι γινεται δεν μας πειραξε καθως ηταν μια χαρα δομημενο.Εδω στο 2ο αισθανομουν οτι με πιεζαν να δω-δεχτω καποια πραγματα.Επισης και εσυ εισαι ηρωας ειδικα με τετοιο ending που σου αρεσε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eγω παντως ξερω οτι περιμενα 7 χρονια για να δω πως θα συνεχιστει η ιστορια δυο εκ των καλυτερων χαρακτηρων που εχουν δημιουργηθει σε βιντεο παιχνιδι και τελικα... 

Spoiler

Βρισκομαι να βλεπω τον Joel να πεθαινει στον προλογο ενω μου εχουν διαφημισει οτι θα ειναι μερος του ταξιδιου της Ellie,μπορει οχι playable αλλα τουλαχιστον συντροφος της και οτι παιζω το 1/3 του παιχνιδιου με την δολοφονο του Joel.Χωρια οτι ολα αυτα εγιναν βασισμενα σε ενα σεναριο το οποιο πιο πολυ θα ταιριαζε σε B movie ταινια.Πραγματικα δεν ξερω πως γινεται να εχουν καταστρεψει ετσι την σειρα,αυτο ειναι αδιανοητο...

 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sixamenos είπε

Εγώ το τελείωσα. Επειδή εγώ το λάτρεψα, θα ήθελα να μου στείλεις σε PM τι δε σου άρεσε (σε πλαίσιο συζήτησης, ούτε να σου αλλάξω γνώμη ούτε να μου αλλάξεις)

Δεν χρειάζεται όπως είπα και πιο πάνω με το που το τελειώσω θα γράψω όλα με full spoilers και τα πάντα. Και εννοείτε πάντα σε πλαίσια συζητήσεις, η διασκέδαση είναι προσωπικό του καθενός, την γνώμη μας λέμε όσο καλά μπορούμε να την στηρίξουμε με λογική. ’λωσε στο γούστο δεν έχει νόημα ο αντίλογος. Περί ποιότητας ναι, και το production value του game είναι στο Θεό μαζί με ποιότητα, αλλα το γράψιμο, σενάριο, και χαρακτήρες (συγκεκριμένα όχι όλο το game) είναι...anyways αφού το τελειώσω. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ακυρο ρε παιδια που παλι δεν το ειδαμε ενω εγω στο 2ο part νομιζα οτι θα εξελιχθει καπως (εννοω ναι μαθαμε ορισμενα πραγματα εδω και εκει αλλα οχι τοσο ) το ψαξιμο για καποια θεραπεια στα zombies ή να μπλεχτει λιγο με κυβερνηση .Δεν θα μπορουσε να παρει αυτη τη ωραιοτατη πλοκη το 2ο part?Καλο θα ηταν αλλά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω παντως ξερω οτι περιμενα 7 χρονια για να δω πως θα συνεχιστει η ιστορια δυο εκ των καλυτερων χαρακτηρων που εχουν δημιουργηθει σε βιντεο παιχνιδι και τελικα... 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Βρισκομαι να βλεπω τον Joel να πεθαινει στον προλογο ενω μου εχουν διαφημισει οτι θα ειναι μερος του ταξιδιου της Ellie,μπορει οχι playable αλλα τουλαχιστον συντροφος της και οτι παιζω το 1/3 του παιχνιδιου με την δολοφονο του Joel.Χωρια οτι ολα αυτα εγιναν βασισμενα σε ενα σεναριο το οποιο πιο πολυ θα ταιριαζε σε B movie ταινια.Πραγματικα δεν ξερω πως γινεται να εχουν καταστρεψει ετσι την σειρα,αυτο ειναι αδιανοητο...

 

DgfsxI.gif

Spoiler

jack-nicholson-anger-the-shining.gif

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως ακομα γελαω με σχολια τυπου '' το last of us δεν εχει καθολου gameplay''.

Ειδικα το part 2 gameplay wise ειναι κατα πολυ ανωτερο απο πολλα αλλα 3ου προσωπου shooter.

Σαν συνολικη δραση ειναι πολλες σκαλες πανω ακομα και απο τα καινουργια tomb raider πχ και απο τα uncharted .

Επισης εννοειται τρελη λεπτομερεια σε καποια πραγματα,με προσωπικη αγαπημενη οταν εισαι στο workbench και αναβαθμιζεις τα οπλα.

Δηλαδη πραγματικα οσο πιο πολυ πλησιαζω προς τον τερματισμο(και ας εχω και εγω καποια πραγματακια που με εχουν χαλασει),τοσο πιο πολυ απορω με αυτα που γραφτηκαν πιο πισω για ανυπαρκτο gameplay και 2/10.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σαν συνολικη δραση ειναι πολλες σκαλες πανω ακομα και απο τα καινουργια tomb raider πχ και απο τα uncharted

Aμα εξαιρέσεις την βία και το gore, το Uncharted 4 είχε καλύτερα set pieces. Στα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά το gore Θεε μου, χτες πέταξα ένα pipebomb στον πάνω όροφο και έπεσε από πάνω ο μισος καθώς φώναζε την διαθήκη του. Η κάθε τρυπα από σφαίρα κάνει bleed άμα προσέξεις και ανάλογος το βεληνεκές ανοίγει και ανάλογη τρυπα από την έξοδο. Σε αυτό το κομμάτι είναι masterpiece έχω πάθει ζημια.

Το μονο μειονεκτικό είναι ότι στα πτώματα υπάρχει απόσταση που εξαφανίζονται και μένουν τα αίματα.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλη φουστιά αυτό που έχουν κάνει σ' αυτό το γκέιμ. Έχουν χρησιμοποιήσει τις ταλεντάρες της εταιρείας (χτίζοντας άριστο τεχνικό τομέα) και το hype train του τίτλου για να περάσουν πολιτικά μηνύματα.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, bilt128 είπε

Είμαι ακόμα στις 3 πρώτες ώρες του παιχνιδιού, οπότε είναι νωρίς για να εκφέρω γνώμη, αλλά είμαι  ο μόνος που δεν έχει εντυπωσιαστεί με τα γραφικά του παιχνιδιού?

Παίζω σε PS4PRO σε 4Κ με HDR σε SONY KD65XG9505..

Αρκετή θολούρα και το film grain πολύ ενοχλητικό..

Έχει δεχτεί υποβάθμιση στα γραφικά σε σχέση με αυτά που μας έδειχναν παλαιότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν χρειάζεται όπως είπα και πιο πάνω με το που το τελειώσω θα γράψω όλα με full spoilers και τα πάντα. Και εννοείτε πάντα σε πλαίσια συζητήσεις, η διασκέδαση είναι προσωπικό του καθενός, την γνώμη μας λέμε όσο καλά μπορούμε να την στηρίξουμε με λογική. ’λωσε στο γούστο δεν έχει νόημα ο αντίλογος. Περί ποιότητας ναι, και το production value του game είναι στο Θεό μαζί με ποιότητα, αλλα το γράψιμο, σενάριο, και χαρακτήρες (συγκεκριμένα όχι όλο το game) είναι...anyways αφού το τελειώσω. ;)

Δεν ήταν για αντίλογο αλλά περισσότερο να καταλάβω τη δική σου οπτική γωνία. 

Αλλά όπως είπες, είναι γούστα. Στο κάτω κάτω, είχαν πει πως το παιχνίδι θα διχάσει τον κόσμο, και λογικό με τη συγκεκριμένη έκβαση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, The_Prodigy είπε

Έχει δεχτεί υποβάθμιση στα γραφικά σε σχέση με αυτά που μας έδειχναν παλαιότερα. 

Nope. Είναι ακόμα καλύτερο. Μην παραπληροφορούμε & θάβουμε το game για τα προτερήματα του.

  

5 λεπτά πριν, sixamenos είπε

Αλλά όπως είπες, είναι γούστα. Στο κάτω κάτω, είχαν πει πως το παιχνίδι θα διχάσει τον κόσμο, και λογικό με τη συγκεκριμένη έκβαση.

Εκεί είναι και το πρόβλημα, γιατί να διχάσεις το fan base σου για να περάσεις μια ανούσια agenda που οι μισοί που το παίζουν δεν έχουν ιδέα η δεν ασχολούνται με αμερικανικα κυρίως κολλήματα και πάνω από όλα δεν έχει λόγο ύπαρξης στο gaming?! Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είμαι κοντά στο τέλος, ισχύει ότι έχω πει με τη διαφορά ότι το παιχνίδι έχει σοβαρά θέματα pacing στο δεύτερο μισο και η ιστορία δεν είναι και η καλύτερη. Κρίμα γιατί στα υπόλοιπα είναι σχεδόν άριστο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Nope. Είναι ακόμα καλύτερο. Μην παραπληροφορούμε & θάβουμε το game για τα προτερήματα του.

Θα προτιμούσα να περιμένω το tech review από Digital Foundry πάνω σε αυτό το θέμα το οποίο αναμένετε σύντομα, μίας και αυτοί ανέφεραν ότι κάποιες πτυχές του gameplay και animation δέχτηκαν υποβάθμιση σε σχέση με αυτά που είχαμε δει (δεν είπαν κάτι για γραφικά όμως)

Προσωπικά δεν ενοχλήθηκα αλλά το παρατήρησα και εγώ ο ίδιος, οπότε είναι καλό να λέμε να πράγματα όπως έχουν.

Κατά την δικιά μου γνώμη ήταν σε μικρό βαθμό οι υποβαθμίσεις που έγιναν, αλλά θα ήθελα να δω το in depth analysis των digital foundry για να έχω ολοκληρωμένη άποψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Railyy είπε

Κατά την δικιά μου γνώμη ήταν σε μικρό βαθμό οι υποβαθμίσεις που έγιναν, αλλά θα ήθελα να δω το in depth analysis των digital foundry για να έχω ολοκληρωμένη άποψη

Σεβαστό, το DF κάνει μάλλον τις καλύτερες αναλύσεις, αλλα να ξέρεις ότι ο τύπος στο video είναι επίσης παρα πολύ καλός σε αυτό που κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...