Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Εχουν αφησει κριτικη 5star απο 16/6 ενω εσβησαν σχεδον ολες τις μεταγενεστερες μονοψηφιες απο 21/6 και μετα 🤣

Είμαι σίγουρος ότι τους έβαλαν χέρι από τη Sony, τα review sites και τις LBGT κοινότητες ανα τον κόσμο για να μην χαλάσει η τέλεια βαθμολογία του παιχνιδιού και να εξαπατηθεί ο κόσμος να αγοράσει αυτή την παρωδία. Παίζει να πήρε ο ίδιος ο Druckman τηλέφωνο τον CEO (τσέο για όσους δεν ξέρουν) να κατεβάσει τις αρνητικές βαθμολογίες..Πληρωμένοι αλήτες, απατεώνες και αρκουδέηδες!!! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Teras1 είπε

Είμαι σίγουρος ότι τους έβαλαν χέρι από τη Sony, τα review sites και τις LBGT κοινότητες ανα τον κόσμο για να μην χαλάσει η τέλεια βαθμολογία του παιχνιδιού και να εξαπατηθεί ο κόσμος να αγοράσει αυτή την παρωδία. Παίζει να πήρε ο ίδιος ο Druckman τηλέφωνο τον CEO (τσέο για όσους δεν ξέρουν) να κατεβάσει τις αρνητικές βαθμολογίες..Πληρωμένοι αλήτες, απατεώνες και αρκουδέηδες!!! 🤣

Καλά, το να έκανε παράπονα η Sony Ελλάς δεν είναι και απίθανο. Το να προστατεύει την φήμη των προϊόντων της είναι απολύτως λογικό.
Το πρόβλημα είναι ότι η Ιαπωνική Sony αφήνει τους Καλιφορνέζους να κάνουν ότι θέλουν.

Επεξ/σία από michael92
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, michael92 είπε

Καλά, το να έκανε παράπονα η Sony Ελλάς δεν είναι και απίθανο. Το να προστατεύει την φήμη των προϊόντων της είναι απολύτως λογικό.
Το πρόβλημα είναι ότι η Ιαπωνική Sony αφήνει τους Καλιφορνέζους να κάνουν ότι θέλουν.

Με τετοιες πωλησεις και 95 metacritic φυσικα και θα τους αφησει να κανουν οτι θελουν και οχι μονο. Αν το παιχνιδι πάτωνε τοτε θα εβαζε σιγουρα χερι η "μαμα" εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα respect στον @optimus prime. Από τους πιο παντελονατους χρήστες του insomnia. 😎

Μια συγκινητική αφιέρωση που έκανε (στην γιορτή του πατέρα) στον Joel ένας χρήστης του Reddit. 


D384-A260-C64-C-472-D-AA1-C-46-F68-E94-A

419-F1-C51-5-CEB-470-E-9521-D34-D4-A735-

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ξεκινησα να παιζω και εχω κανενα 3ωρο. Να διαβασω τις τελευταιες 10+ σελιδες που δεν εχω διαβασει η τα spoiler πεφτουν βροχη; Ας μου απαντησει καποιος με παραθεση πλζ να το δω.

Μεχρι τωρα παντως μου αρεσει παρα πολυ, αν και ειναι απο τα λιγα media (πχ τα μοναδικα αλλα ειναι οι ταινιες "A Serbian Film" & "Μη αναστρεψιμος") που η βια ειναι πραγματικα απωθητικη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DemiKit13 είπε

Απλα respect στον @optimus prime. Από τους πιο παντελονατους χρήστες του insomnia. 😎

Μια συγκινητική αφιέρωση που έκανε (στην γιορτή του πατέρα) στον Joel ένας χρήστης του Reddit. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


D384-A260-C64-C-472-D-AA1-C-46-F68-E94-A

419-F1-C51-5-CEB-470-E-9521-D34-D4-A735-

Μα καλα δεν βρεθηκε καποιος να του πει στα meeting που εκαναν οτι

Spoiler

Ρε μαλακα υπεροπτη ολη η επιτυχια μας ειναι βασισμενη στην χημεια του Joel και της Ellie και εσυ θελεις να τον τελειωσεις στον προλογο και να γαμησεις με ψυχολογικα την Ellie και στο τελος να αφησεις και την αλλη την καριολα ζωντανη?Δλδ σε ποσους θα αρεσει αυτη η εκδοχη?

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μα καλα δεν βρεθηκε καποιος να του πει στα meeting που εκαναν οτι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ρε μαλακα υπεροπτη ολη η επιτυχια μας ειναι βασισμενη στην χημεια του Joel και της Ellie και εσυ θελεις να τον τελειωσεις στον προλογο και να γαμησεις με ψυχολογικα την Ellie και στο τελος να αφησεις και την αλλη την καριολα ζωντανη?Δλδ σε ποσους θα αρεσει αυτη η εκδοχη?

Συγχαρητήρια και πάλι για τις τοποθετήσεις σου! Όσον αφορά το επίμαχο νομίζω ο AJ το εξηγεί καλύτερα. 😉

in other news πέρα βρέχει:

C0-F4-B691-1-F8-A-4-B5-F-A137-8-BABD15-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

με Ellie το game

(οποιος έπαιξε τρεις ώρες μπορεί να ανοίξει το spoiler), είναι αρκετός για να εκνευριστεί κάποιος, ασχέτως άμα δεν έχει θέμα με τους νέους χαρακτικές. Εννοείτε θα δικαιολογήσω και θα εξηγήσω γιατί και πως.

Να πω την αληθεια πριν κυκλοφορησει το παιχνιδι, δεν  ηθελα(οχι οτι με εκνευριζε ομως ενα τετοιο ενδεχομενο), αλλα ο τροπος που εγινε και το γιατι για μενα ειναι η καλυτερη στιγμη της σειρας the last of us μεχρι σημερα(και μεχρι αυτη τη στιγμη στις 10 ωρες που ειμαι στο part 2). 

Spoiler

Ο εκνευρισμος που νιωθω δεν ειναι για την επιλογη οπως εσυ λες(για μενα οπως ειπα ηταν καταπληκτικο οπως το μετεφεραν), αλλα για τους WLF. Δεν εχω ξανανιωσει τετοιο μισος σε παιχνιδι για εχθρους. Εντωμεταξυ τα προσωπα τους ειναι καθημερινα και οχι μισητα(οπως κανουν πολλα games για τους κακους), στην πραγματικη ζωη θα μπορουσα να τους βλεπω σαν καλους ανθρωπους(και αυτο απο μονο του μου δημιουργει ενα πολυ περιοεργο συναισθημα), αλλα μου βγαινει απεχθεια και μισος σε τετοιο βαθμο που εκει που ειχαν  κρατησει την ellie δεμενη,  οταν ξεφυγα του καρφωνα στον λαιμο το τζαμι ηταν απιστευτα λυτρωτικο. Ολο αυτο που μου εχει δημιουργηθει μεσα απο αυτη την αρχικη επιλογη της ND, με κανει να δινω τεραστιο respect. Μου βγαζει περισσοτερα πραγματα απο το πρωτο game, τουλαχιστον στις εναλλαγες συναισθηματων. Πλουτος συναισθηματων Το πρωτο ηταν πιο focused σε συναισθηματα εγγυτητας. Εδω παμε σε αλλο επιπεδο. 

 
 
 
 

 

4 ώρες πριν, nick pap είπε

.Οπώτε και στο τεχνικό κομμάτι έχει ατέλειες, γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των reviewers έκανα τα στραβά μάτια;

Oσο εχω παιξει ξεπερναει καθε γκειμ στον οπτικο τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Μα καλα δεν βρεθηκε καποιος να του πει στα meeting που εκαναν οτι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ρε μαλακα υπεροπτη ολη η επιτυχια μας ειναι βασισμενη στην χημεια του Joel και της Ellie και εσυ θελεις να τον τελειωσεις στον προλογο και να γαμησεις με ψυχολογικα την Ellie και στο τελος να αφησεις και την αλλη την καριολα ζωντανη?Δλδ σε ποσους θα αρεσει αυτη η εκδοχη?

Να πω την άποψη μου σε αυτό.

Spoiler

Για το θέμα με τον θάνατο του Joel: Η λογική στο πρώτο παιχνίδι ήταν το δέσιμο και η επιβίωση των χαρακτήρων. Εδώ όμως έχουμε σαν θέμα την εκδίκηση. Και ναι, σίγουρα εκνεύρισε κόσμο, αλλά ήταν αποτέλεσμα του τρόπου που ήταν ο Joel και των πράξεων του. Ναι, και εγώ είχα δεθεί με τον χαρακτήρα, και εγώ γούσταρα το δέσιμο με την ellie, αλλά αυτός ήταν και ο λόγος που έγινε ότι έγινε. Και ο τρόπος που σου παρουσιάζουν ότι η Abby ήταν η κόρη του γιατρού που ήταν ο μόνος που μπορούσε να βρει τη θεραπεία στον κόσμο, της δίνει διπλό κίνητρο εκδίκησης. Προσωπικό αλλά και για την ανθρωπότητα.
Όσο που άφησε την  Abby ζωντανή: Όταν ήταν έτοιμη να την σκοτώσει, έκανε flashback στη σκηνή που η Ellie συγχώρεσε τον Joel (I am willing to try που είπε). Και εκεί είναι που η ίδια "εσπασε", και κατάλαβε πως ο κύκλος της εκδίκησης θα την άφηνε ακόμα πιο άδεια και πως πρακτικά αυτό θα είχε συνέπειες και σε άτομα που αγαπούσε (Dina, JJ). Και αυτό είχε ήδη συνέπειες (που επέστρεψε αλλά ήταν μόνη, και επέλεξε πλέον να αφήσει το παρελθόν πίσω της)

Και πάλι, αυτό είναι η δική μου οπτική γωνία για το παιχνίδι, και για αυτό εγώ θεωρώ ότι είναι αριστούργημα. Είναι θέμα οπτικής και πως σε αγγίζει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Nope. Είναι ακόμα καλύτερο. Μην παραπληροφορούμε & θάβουμε το game για τα προτερήματα του.

  

Εκεί είναι και το πρόβλημα, γιατί να διχάσεις το fan base σου για να περάσεις μια ανούσια agenda που οι μισοί που το παίζουν δεν έχουν ιδέα η δεν ασχολούνται με αμερικανικα κυρίως κολλήματα και πάνω από όλα δεν έχει λόγο ύπαρξης στο gaming?! Καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Όχι. Δεν είναι καλύτερο. 

Ναι... εγώ θα το "θάψω" το παιχνίδι. Πολύ δύναμη μου προσάπτεις.

Υπάρχουν συγκριτικά βίντεο. Δες τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vste είπε

 Να διαβασω τις τελευταιες 10+ σελιδες που δεν εχω διαβασει η τα spoiler πεφτουν βροχη; Ας μου απαντησει καποιος με παραθεση πλζ να το δω.

Οχι να μην τις διαβασεις.Δεν εχει γραφτει και τιποτα ουσιωδες,ειδικα αν σκεφτεις οτι σχολιαζει και κοσμος που δεν εχει παιξει το παιχνιδι και υπαρχουν πολλες διαφωνιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ALIZEUS είπε

Δεν είναι ετσι, διότι σε μένα πχ έχω πάθει πλάκα με το παιχνίδι, έχω τρελαθεί. Δηλαδή επειδή δεν αρέσει σε σένα γιατί δεν γράφτηκε το σενάριο όπως γούσταρες εσύ, δεν πρέπει να το παίξει και ο άλλος; Πως εγώ το θεωρώ το καλύτερο της γενιάς μαζί με το RDR2; 

Ακριβως. Εμενα θα με εκαιγε αν ακουγα την γνωμη του jerry banana. Και ειδικα στο insomnia πεφτει πολυ hating για το game, που δεν το βρισκω πουθενα αλλου. Τα σχολια εδω για το γκειμ δεν ειναι καθολου αντιπροσωπευτικα της ποιοτητας του παιχνιδιου.

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγω παντως ακομα γελαω με σχολια τυπου '' το last of us δεν εχει καθολου gameplay''.

Ειδικα το part 2 gameplay wise ειναι κατα πολυ ανωτερο απο πολλα αλλα 3ου προσωπου shooter.

Σαν συνολικη δραση ειναι πολλες σκαλες πανω ακομα και απο τα καινουργια tomb raider πχ και απο τα uncharted .

Επισης εννοειται τρελη λεπτομερεια σε καποια πραγματα,με προσωπικη αγαπημενη οταν εισαι στο workbench και αναβαθμιζεις τα οπλα.

Δηλαδη πραγματικα οσο πιο πολυ πλησιαζω προς τον τερματισμο(και ας εχω και εγω καποια πραγματακια που με εχουν χαλασει),τοσο πιο πολυ απορω με αυτα που γραφτηκαν πιο πισω για ανυπαρκτο gameplay και 2/10.

Ακριβως το gameplay ειναι αλλο επιπεδο. Επισης το AI των ανθρωπων εχει ξεφυγει.

3 ώρες πριν, Railyy είπε

Θα προτιμούσα να περιμένω το tech review από Digital Foundry πάνω σε αυτό το θέμα το οποίο αναμένετε σύντομα, μίας και αυτοί ανέφεραν ότι κάποιες πτυχές του gameplay και animation δέχτηκαν υποβάθμιση σε σχέση με αυτά που είχαμε δει (δεν είπαν κάτι για γραφικά όμως)

Προσωπικά δεν ενοχλήθηκα αλλά το παρατήρησα και εγώ ο ίδιος, οπότε είναι καλό να λέμε να πράγματα όπως έχουν.

Κατά την δικιά μου γνώμη ήταν σε μικρό βαθμό οι υποβαθμίσεις που έγιναν, αλλά θα ήθελα να δω το in depth analysis των digital foundry για να έχω ολοκληρωμένη άποψη

Καλα θα κανεις και θα περιμενεις, αλλα κατ'εμε ο NX gamer ειναι εφαμιλλος η καλυτερος απο το DF. Θα σου συνιστουσα να αρχισεις να τον παρακολουθεις. 

3 ώρες πριν, Railyy είπε

Μέχρι και σήμερα δεν έχω δει κάποιον που να το τερμάτισε , πραγματικά να το τερμάτισε όμως, (οχι να το είδε στο Youtube) και να πει ότι ήταν κακό. Υπάρχουν πληθώρα κριτικών που του έχουν κάνει αυτοί που το τερμάτισαν αλά δεν έχω δει κάποιος να το πει κακό , ούτε καν μέτριο.

Για καποιο λογο μονο στο ινσομνια παιζει πολυ αυτη η αποψη.

2 ώρες πριν, Mesqal είπε

Τις αρνητικες κριτικες στο skroutz γιατι τις σβησανε? 🤔

τις ηθελες?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jerry banana είπε

Κατι ακυρο ρε παιδια που παλι δεν το ειδαμε ενω εγω στο 2ο part νομιζα οτι θα εξελιχθει καπως (εννοω ναι μαθαμε ορισμενα πραγματα εδω και εκει αλλα οχι τοσο ) το ψαξιμο για καποια θεραπεια στα zombies ή να μπλεχτει λιγο με κυβερνηση .

Εισαι σιγουρος οτι το επαιξες το παιχνιδι ή οτι δεν εκανες skip τα cutscenes ?Περαν του οτι ειναι πατημα απο το Part 1,αναφερθηκε ξεκαθαρα αυτο που ρωτας που φυσικα εχει και αμεση σχεση με την κεντρικη ιστορια.

Ασε που δεν καταλαβαινω που ακριβως κολλαει η κυβερνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...