Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, optimus prime είπε

Εγω θα σου προτεινα να το αφησεις για τωρα να παμε να δουμε το livestream του Cyberpunk που ξεκιναει σε λιγο γιατι θα ειναι πιο ενδιαφερον..

Those were words of wisdom τελικά.😁 Γράφω για τελευταία φορά εδώ και δε πρόκειται να ξαναασχοληθώ με το συγκεκριμένο παίγνιο ποτέ από ότι φαίνεται (ήδη μαζεύει dust στην βιβλιοθήκη). Ούτε θα σας ξανακουράσω αν δε σας νοιάζει η άποψή μου.

 

Τι αντικλιματικό, κλισεδιάρικο και πάνω από όλα τετριμμένο, αλλοπρόσαλο και μάταιο ending ήταν αυτό? Δε θέλω να επεκταθώ αλλά πραγματικά ένιωσα μ@λ@κ@ς που περίμενα τα credits να τελειώσουν, γιατί λέω δε μπορεί θα έχει κάποια πρόζα/easter egg στο τέλος για να πουλήσει cliffhanger και για την συνέχεια. Yeah right.😁

Ok καταλαβαίνω ότι δεν είναι δυνατόν να ικανοποιήσει όλους το story. Και πολλούς βλέπω τους χάλασε και ο ωμός τρόπος που πέθανε ο Joel. Εγώ δεν είχα πρόβλημα με αυτό γιατί ουσιαστικά όπως είπα ο θάνατος του λειτούργησε σαν καύσιμο για την συνέχεια του plot. Αν δε νοιαζόμουν πχ θα το είχα παρατήσει από τον ζωολογικό κήπο της Abby και μετά μέχρι και τα μισά της seattle day 2  Εκεί πραγματικά τα mojitos (thank god) έκαναν το θαύμα τους και άντεξα σε αυτή την προχωρημένη gaming ηλικία να προχωρήσω back to the good stuff.😁 Ευτυχώς γιατί από αυτό το σημείο και μετά ξανάpeakαρέ το παιχνίδι είτε με την  jump scare city

είτε με την φάση στο νοσοκομείο με τον rat king που είχε τρελά vibes από resident evil. Ακόμα και το νησί είχε την πλάκα του και θύμιζε φαρ ουέστ και RDR2 στο τέλος.😁

Αυτό που έχω να πω για το story συνολικά πλέον είναι ότι για μένα είναι μια "χρυσή" μετριότητα, καλυμμένη από τον απίστευτο τεχνικό τομέα, τις ερμηνείες και τα quality VO's των συντελεστών. Προσπαθήστε για λίγο να αποστασιοποιηθείτε από το ίδιο το game και κάντε visualize το γράψιμο σαν μια νουβέλα συνολικά. Θα το είχατε παρατήσει στα μισά σίγουρα πιστεύω. Ή θα κάνατε χαβαλέ με τους φίλους σας για το cringeness και το tryhard προβοκατορισμό του. Ραμμένο και κουστουμαρισμένο για την σύγχρονη εποχή με τα απανταχού social media και τους ανθρώπους που δεν έχουν τίποτα άλλο πιο σοβαρό στη ζωή τους από το να έρχονται σε αντιπαράθεση με άλλους και καλά για σοβαρά κοινωνικά ζητήματα. Κοινωνικός αυτοματισμός η καλύτερη διαφήμιση. H pretendιά σε όλο το μεγαλείο της.

Θες να δεις πχ μια αντιφασιστική, ωμή controversial ταινία φίλε μου? Κάτσε δες το Σαλό - 120 μέρες στα Σόδομα (αν έχεις τα άντερα).😁 Δε γύρισε ο Παζολίνι αυτή τη ταινία πριν 45 χρόνια για να γίνουν trigger κάποιοι "στρατευμένοι "και να κάνουν τζέρτζελο με τους  άλλους για να δημιουργηθεί έτσι δημοσιότητα και να εξυπηρετήσει κάποιο σκοπό του (Hey hollywood here i come). Άφησε το ίδιο το medium σαν shockumentary με τις σκληρές εικόνες του να μιλήσει στον καθένα μας ατομικά, ακόμα και αν δεν είχαμε προλάβει αυτήν την εποχή και έχουμε μόνο αφηγήσεις από τους δικούς μας.

Εν κατακλείδι, O Niel αδίκησε το ίδιο το παιδί του και όλους αυτούς τους ανθρώπους που έριξαν αμέτρητες ποιοτικές εργατοώρες για να είναι σε θέση να μπορεί να δημιουργήσει κάτι που θα άφηνε εποχή. Αντ' αυτού προώθησε τις δικές του προσωπικές επιθυμίες/εμμονές/ατζέντα με οποιοδήποτε κόστος σε βάρος του ίδιου του project. Κατάφερε πολύς κόσμος (μέσα σε αυτούς και εγώ) να μην έχει πια καμία περιέργεια για το τι θα συμβεί στη συνέχεια με το Part III. Και από την στιγμή που μιλάμε για ένα τόσο heavy cinematic/narrative game το story παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο σε σχέση με άλλα games για την συνολική εμπειρία. Κανένας πχ δε θα κάτσει να κάνει rant για το story του mhw, του DOOM ή του nioh. Έχει άλλα στοιχεία που επικεντρώνεται σε εκείνα τα games.

Υπο αυτές τις συνθήκες και δεδομένου του περιορισμένου replayability (άντε να βάλεις να παίξεις ξανά 4-5 scenes όπως τον rat king), το game για μένα είναι ένα τίμιο 7ράκι. Άντε να του βάλω ένα 8 αν σε άφηνε να κάνεις skip όλα τα cutscenes/walking simulator parts στο newgame+ που δε το πιστεύω.

Αντί να καθόμαστε λοιπόν να παρακαλάμε για unrealistic στόχους (online petition για να αλλάξει το story), ας τους πιέσουμε τουλάχιστον να μας δώσουν ένα arcade/time attack mode με parts του game ή κάτι ανάλογο όπως είχε πχ το batman arkham asylum/city με τα trials όπου έπρεπε να σκοτώσεις εχθρούς με συγκεκριμένους τρόπους σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα για να πάρεις medals/πόντους. Θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτά για τα unlockables και θα είχε έτσι λίγο extra διάρκεια το game και fun factor αντί να φάει hard uninstall.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο αρνητικό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι αυτή η Ντόροθι (δεν θυμάμαι πως τη λενε), η γκούνα της Ellie, που η μούρη της είναι σαν κουνάβι. Χάθηκε να βάζανε τίποτα λεσβίες σαν αυτές που βλέπουμε στο πορνχαμπ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Socratis_g είπε

Το μόνο αρνητικό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι αυτή η Ντόροθι (δεν θυμάμαι πως τη λενε), η γκούνα της Ellie, που η μούρη της είναι σαν κουνάβι. Χάθηκε να βάζανε τίποτα λεσβίες σαν αυτές που βλέπουμε στο πορνχαμπ....

Dina την λένε την κοπέλα.😁 Και αυτές που βλέπεις στο πόρνχαμπ παίζει να μην είναι dykes IRL. #mindblown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, μόλις έχω ξεκινήσει. Είμαι μιάμιση ώρα μέσα στο παιχνίδι.

Είχα συνδεθεί πάρα πολύ με τους κεντρικούς χαρακτήρες του πρώτου παιχνιδιού, οπότε το 2ο μου έβγαλε συναισθήματα από το πρώτο λεπτό. Πολύ υψηλά production values, ένιωθα κυριολεκτικά ότι έπαιζα σε μία ταινία. Καταλαβαίνω ότι θα δώ την ιστορία μέσα από τα μάτια διαφορετικών χαρακτήρων, είναι εμφανές από την πρώτη ώρα αυτό, αλλά δεν ξέρω πόσο θα μου αρέσει.

Στα αρνητικά, ήταν υπερβολική η ανακύκλωση των ίδιων low-quality face models στην αρχή του παιχνιδιού. Μέσα σε πέντε λεπτά παίζει να είδα 4-5 φορές τα ίδια πρόσωπα. Eπίσης έπαθα ελαφρύ motion sickness και πρέπει να δώ τα settings. Είχα ήδη μηδενισει motion blur και έβαλα το camera shake στο 2, ίσως πρέπει να το μηδενίσω και εκείνο. Βέβαια ήμουν νηστικός, η μέρα ήταν πολύ κουραστική, σίγουρα έπαιξαν και αυτά το ρόλο τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το παιχνίδι έχει χαζό story. Μπορείτε άφοβα να διαβάσετε όσοι έχετε φύγει από Jackson για Seattle (ναι είμαι ακόμα στην αρχή.....no time :p)

Έχεις ξεκινήσει να εκδικηθείς τον θάνατο του πατέρα σου. Τον σκότωσε κάποιος Joel που ήθελε να σώσει ένα κοριτσάκι ονόματι Ellie το οποίο μπορεί και να κρατάει την λύση για τον ζομποvirus και τον οποίο βοήθησε κάποιος αδερφός του ονόματι Tommy. 

Από το βλέμμα σου φαίνεσαι πως βράζεις, πως είσαι σαικο κιλλερ - κες κε σε 😛 - έχεις και τους τρεις στα πόδια σου και προτιμάς να σκοτώσεις μόνο τον Joel με golf club. 

Sorry αλλά μεγαλύτερη εκδίκηση θα έπαιρνες αν σκότωνες μπροστά στα μάτια του αυτούς που αγαπούσε. Ξεκάνεις tommy, ellie μπροστά στα μάτια του και μετά τελειώνεις και με τον Joel.  Ή τελειώνεις τον Tommy μπροστά του και παίρνεις την Ellie για την εγχείρηση που ποτέ δεν έλαβε χώρα, αφού του το πεις για να ξέρεις πως η όλη περιπέτεια του στο πρώτο παιχνίδι ήταν μάταιη.

Αλλά όχιιιιιιι, σκοτώνεις μόνο τον Joel....όχι τον αδερφό του, όχι την αιτία για την οποία έχασες τον δικό σου πατέρα. Και αφού την βλέπεις να σε απειλεί αντί να την τελειώσεις την ίδια ώρα, τους δίνεις δικαίωμα να σε εκδικηθούν becouse FUCK LOGIC. 

Είμαι πεπεισμένος ότι το όνομα Druckmann είναι λάθος και το σωστό είναι Drunkmann γιατί ο τύπος είναι πιωμένος.  Θες ιστορία εκδίκηση, φάε την ellie....όχι τον Joel...έναν iconic gaming πρωταγωνιστή. Σκεφτείτε ξερω γω να πεθάνει ο Kratos και να πρέπει να παίξουμε σαν Ατρέας για να εκδικηθούμε....LOL. Ή να πεθάνει ο Nathan και να πρέπει να παίξουμε σαν Sally ή σαν Elena. LOOOOOOOL..... 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
31 minutes ago, panther_512 said:

ΟΚ, μόλις έχω ξεκινήσει. Είμαι μιάμιση ώρα μέσα στο παιχνίδι.

Είχα συνδεθεί πάρα πολύ με τους κεντρικούς χαρακτήρες του πρώτου παιχνιδιού, οπότε το 2ο μου έβγαλε συναισθήματα από το πρώτο λεπτό. Πολύ υψηλά production values, ένιωθα κυριολεκτικά ότι έπαιζα σε μία ταινία. Καταλαβαίνω ότι θα δώ την ιστορία μέσα από τα μάτια διαφορετικών χαρακτήρων, είναι εμφανές από την πρώτη ώρα αυτό, αλλά δεν ξέρω πόσο θα μου αρέσει.

Στα αρνητικά, ήταν υπερβολική η ανακύκλωση των ίδιων low-quality face models στην αρχή του παιχνιδιού. Μέσα σε πέντε λεπτά παίζει να είδα 4-5 φορές τα ίδια πρόσωπα. Eπίσης έπαθα ελαφρύ motion sickness και πρέπει να δώ τα settings. Είχα ήδη μηδενισει motion blur και έβαλα το camera shake στο 2, ίσως πρέπει να το μηδενίσω και εκείνο. Βέβαια ήμουν νηστικός, η μέρα ήταν πολύ κουραστική, σίγουρα έπαιξαν και αυτά το ρόλο τους.

Είμαι κι εγώ ακόμα στην αρχή, μπήκα Seattle χθες και συμφωνώ, το παιχνίδι βγάζει τρελό συναίσθημα, αλλά διαφωνώ για τα face models. Δεν νομίζω ότι έχω ξαναδεί τόσο εκφραστικά πρόσωπα σε game. Αυτά σε συνδυασμό με το voice acting, βγάζουν πολύ πόνο, ειδικά η φωνή της Ellie είναι το κάτι άλλο, μου κάνει εντύπωση που την παίζει η ίδια ηθοποιός. Εδώ π.χ. κόντεψα να δακρύσω:

 

Το πρόβλημά μου εμένα είναι άλλο, βάζω να παίξω πολύ αργά, αφού κοιμηθούν τα παιδιά και κλείνουν τα μάτια μου με την ψιλο-forced εξερεύνηση. Πώς λέμε Sleepless in Seattle, ε το ακριβώς αντίθετο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είμαι κι εγώ ακόμα στην αρχή, μπήκα Seattle χθες και συμφωνώ, το παιχνίδι βγάζει τρελό συναίσθημα, αλλά διαφωνώ για τα face models. Δεν νομίζω ότι έχω ξαναδεί τόσο εκφραστικά πρόσωπα σε game. Αυτά σε συνδυασμό με το voice acting, βγάζουν πολύ πόνο, ειδικά η φωνή της Ellie είναι το κάτι άλλο, μου κάνει εντύπωση που την παίζει η ίδια ηθοποιός. Εδώ π.χ. κόντεψα να δακρύσω:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το πρόβλημά μου εμένα είναι άλλο, βάζω να παίξω πολύ αργά, αφού κοιμηθούν τα παιδιά και κλείνουν τα μάτια μου με την ψιλο-forced εξερεύνηση. Πώς λέμε Sleepless in Seattle, ε το ακριβώς αντίθετο.

Δεν αναφέρομαι στα face models των κύριων NPCs. Μιλάω για face models από το crowd. Μόλις βγείς από το σπίτι, στα αριστερά σου έχει μία γυναίκα, στα επόμενα 100 μέτρα που θα διανύσεις θα την δείς άλλες 4 φορές νομίζω, όπως και έναν τύπο με σκούφο. Είχε σημείο που έβλεπα τους ίδιους τύπους με το σκούφο, τον έναν απόσταση 2 μέτρα από τον άλλο. Έπαιξε πολύ έντονο recycling και μου έκανε εντύπωση, διότι μου χτύπησε στο μάτι κατευθείαν, χωρίς να το ψάξω.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

 Eπίσης έπαθα ελαφρύ motion sickness και πρέπει να δώ τα settings. Είχα ήδη μηδενισει motion blur και έβαλα το camera shake στο 2, ίσως πρέπει να το μηδενίσω και εκείνο. Βέβαια ήμουν νηστικός, η μέρα ήταν πολύ κουραστική, σίγουρα έπαιξαν και αυτά το ρόλο τους.

To ίδιο ακριβώς έπαθα και εγώ στην αρχή και το σταμάτησα για λίγο. Έκτοτε παραδόξως δε το ξαναέπαθα και ούτε άλλαξα κάτι στα settings. Νομίζω ότι έχει να κάνει μάλλον με το γεγονός ότι είχα καιρό να παίξω κάποιο console game στα 30 fps και με το άθλιο turn speed που έχει το gamepad και χρειαζόταν να κάνει adjust ο οργανισμός μου. Ή μου μετέδωσε κορόνα το καρκινιάρικο pacing/story (αν και μέχρι αυτό το σημείο δεν είχε πάρει την κατηφόρα ακόμα). 😁 On other news πολύ καλό vid που συμφωνώ σε αρκετά πράματα.

//Μη το δείτε όσοι δεν έχετε τελειώσει το game γιατί έχει κάργα spoilers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

Δεν αναφέρομαι στα face models των κύριων NPCs. Μιλάω για face models από το crowd. Μόλις βγείς από το σπίτι, στα αριστερά σου έχει μία γυναίκα, στα επόμενα 100 μέτρα που θα διανύσεις θα την δείς άλλες 4 φορές νομίζω, όπως και έναν τύπο με σκούφο. Είχε σημείο που έβλεπα τους ίδιους τύπους με το σκούφο, τον έναν απόσταση 2 μέτρα από τον άλλο. Έπαιξε πολύ έντονο recycling και μου έκανε εντύπωση, διότι μου χτύπησε στο μάτι κατευθείαν, χωρίς να το ψάξω.

Iσχυει απολυτα και συνανταται και πιο μετα στο παιχνιδι αυτο με τα μοντελα των εχθρων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Δεν αναφέρομαι στα face models των κύριων NPCs. Μιλάω για face models από το crowd. Μόλις βγείς από το σπίτι, στα αριστερά σου έχει μία γυναίκα, στα επόμενα 100 μέτρα που θα διανύσεις θα την δείς άλλες 4 φορές νομίζω, όπως και έναν τύπο με σκούφο. Είχε σημείο που έβλεπα τους ίδιους τύπους με το σκούφο, τον έναν απόσταση 2 μέτρα από τον άλλο. Έπαιξε πολύ έντονο recycling και μου έκανε εντύπωση, διότι μου χτύπησε στο μάτι κατευθείαν, χωρίς να το ψάξω.

Ναι αλλά εχουν διαφορετικά ονόματα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Panther θα σου προτεινα να το παιξεις αργα αργα. Ειναι overwhelming oσον αφορα τις μαχες, βια, πληροφορια(οχι τοσο οσο αφορα το σεναριο, αυτο πηγαινει αργα οπως στο πρωτο γκειμ, οσο οπτικοακουστικα). Σπανια νιωθω τοσο αξαντλημενος οταν παιζω ενα παιχνιδι για καποια ωρα.

 

Κατα τα αλλα, ειμαι αρκετα μετα το σημειο του ντεμο. Ο τυπας μου εσπασε τα @@, αλλα ενταξει το βρηκα. Ειμαι στο σημειο που 

Spoiler

σκοτωσε(θα πεθαινε ουτως η αλλως) την κοπελα απο τους wolfs στο νοσοκομειο και εχει επιστρεψει πισω κομματια, ψυχολογικα και σωματικα.

Για την ωρα το παιχνιδι γινεται ολο και καλυτερο. Σεναριακα ενα κλικ πιο ωριμο απο το πρωτο και οχι τοσο straightforward συναισθηματικα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

@Panther θα σου προτεινα να το παιξεις αργα αργα.

Ποτέ δεν τα τρέχω τα games. Συνήθως οι χρόνοι μου είναι στα επίπεδα του Main+Extras - Leisure του How long to beat.

Θα μου βγάλει κάπου κοντά στις 30 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, PDS13 είπε

@Panther θα σου προτεινα να το παιξεις αργα αργα. Ειναι overwhelming oσον αφορα τις μαχες, βια, πληροφορια(οχι τοσο οσο αφορα το σεναριο, αυτο πηγαινει αργα οπως στο πρωτο γκειμ, οσο οπτικοακουστικα). Σπανια νιωθω τοσο αξαντλημενος οταν παιζω ενα παιχνιδι για καποια ωρα.

Κατα τα αλλα, ειμαι αρκετα μετα το σημειο του ντεμο. Ο τυπας μου εσπασε τα @@, αλλα ενταξει το βρηκα. Ειμαι στο σημειο που 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

σκοτωσε(θα πεθαινε ουτως η αλλως) την κοπελα απο τους wolfs στο νοσοκομειο και εχει επιστρεψει πισω κομματια, ψυχολογικα και σωματικα.

Για την ωρα το παιχνιδι γινεται ολο και καλυτερο. Σεναριακα ενα κλικ πιο ωριμο απο το πρωτο και οχι τοσο straightforward συναισθηματικα.

Περίμενε και σου' ρχεται και σένα :) 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nekrik είπε

Περίμενε και σου' ρχεται και σένα :) 

Για να δουμε.

Mονο σε αυτο το φορουμ btw ερχεται αυτη η περιφημη στιγμη, σε αλλα διαβαζω εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις για το δευτερο μερος του παιχνιδιου. Να δουμε λοιπον αν θα συμφωνησω με τον μικροκοσμο του insomnia. Μπορει.

21 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Ποτέ δεν τα τρέχω τα games. Συνήθως οι χρόνοι μου είναι στα επίπεδα του Main+Extras - Leisure του How long to beat.

Θα μου βγάλει κάπου κοντά στις 30 ώρες.

Eμενα θα μου βγαλει παραπανω, γιατι ψαχνω σχεδον τα παντα, παρατηρω τα σπιτια, ταμπελες, καδρα κτλ.

40 υπολογιζω.

Σε τι δυσκολια το αρχιζεις?

 

Vannelle85 σταματα να κανεις σαν παιδακι(εκτος αν εισαι) με τα γελακια σε καθε ποστ το οποιο για Χ λογους σε ποναει(τωρα τους λογους δεν τους καταλαβαινω), και γραψε την αποψη σου οπως οι υπολοιποι...Κουρασε πια, Το εκανες μια δυο τρεις, 10, κουρασες. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος απο μένα στις 29 ώρες. Συμφωνώ σε πολλά με το review του @Ilos και δεν μπαινω στον κόπο να ξαναγράψω κάτι παρόμοιο απο την αρχή. Να προσθέσω μόνο οτι ασχέτως με την όποια συνολική ιστορία, απο την αρχή μέχρι το τέλος (την οποία θεωρώ λίαν επιεικώς μετριότατη / αδιάφορη / χωρίς λόγω ύπαρξης /  "σκουπίδι" σε σχέση με το 1ο παιχνίδι κλπ κλπ) σε πολλές φάσεις όντας λάτρης του 1ου game,  ένιωσα forced να παρακολουθήσω - να παίξω - να μάθω για θεματολογίες οι οποίες αφενώς δεν με ενδιαφέρουν και αφετέρου δεν θεωρώ οτι κολάνε με την post apocalyptic ατμοσόφαιρα αλλά είναι απλά μια προώθηση της ατζέντας του Niel Druckmann και άλλων παραγόντων .   

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...